Sari la conținut

Bestia Germana - El Sim


moshulik
 Share

Postări Recomandate

Bine ati venit la vernisajul expozitiei "Simson", vazut in perspectiva imbinarii aspectului clasic cu usoare tenta de rabla, accente dure de rugina, impletite estetic in apropierea minimului necesar pentru statutul de functzional.

Mai intai :

"O fereastra spre lume", in care artistul (eu, moshulikul) se apleaca atent la problemele unui schelet metalic ce priveste ganditor cu farul lui mare catre Demo, un artist care a atins desavarsirea in domeniul expresionismului prin simson.

post-49-1078403293_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lucrarea numarul 2 - "Intestine"

In continuare, acceasi stare a subiectului central, este inca un schelet inert, inca nu si-a conturat o personalitate. De data asta, personajele secundare sunt antrenate intr-o miscare ferventa, browniana chiar, prim-planul contzine toate elementele creationismului si contrasteaza cu cenusiul blocurilor gri din fundal, de un prozaic depresiv

post-49-1078403487_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lucrarea numarul 3 : "Iobagi sub cric"

Artistul incepe sa contureze personalitatea motorului, fetzele creatorilor sunt ascunse obiectivului, fortele lor se indreapta sinergic catre stabilizarea masinii, care urmeaza sa se aseze in matricea fecunda a pamantului ce o hraneste.

post-49-1078403646_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lucrarea numarul 4 : "Lumina si crom"

Un instantaneu cu o fortza expresiva scazuta, mai mult un joc de lumini si umbre. Subiectul central incepe sa atinga desavarsirea, contrastele de negru/crom sunt sincronizate cu aspectul agresiv, taurin chiar, cu care "sim-ul" priveste catre o conserva din peisaj.

post-49-1078403895_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lucrarea numarul 5 : "Priveste inainte cu manie"

Extraordinar unghiul sub care a vazut pictorul aceasta scena. Brusc, simul prinde viatza, isi capata identitatea si originalitatea - apare alternatorul pro-eminent si distinctiv, rezervorul mascheaza lipsa sheii, dar fore-groundul este dominat de deformarea perspectivala a rotzii fatza, ce apare mult mai mare decat cea din spate. De asemenea, privirea farului fixeaza un punct putzin lateral obiectivului - apare miscarea. Urmele muncii zac undeva in dreapta-i, conserva din background apare in dimensiuni net inferioare imaginii agresive a rezervorului cromat.

post-49-1078404210_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lucrarea numarul 6 : " Fiare moarte in natura"

Imagine plastica, aceasi stare a obiectului, vazut insa acum intr-un mod banal, lipseste agresivitatea, fortza. Obiectul este redus la starea concreta, este inapoiat naturii din care incearca sa se desprinda. Canalul care se vede in planul secund amplifica ideea - tabloul putea fi numit "Rabla la canal"

post-49-1078404409_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca io aveam camera digitala faceam o expozitie intreaga. Lasa ca intr-o luna ies si eu cu fieru pe asfalt.

 

Oricum .... se pare ca al tau a avut mai putine probleme ca al meu....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In sfarsit, moshulik!

Parca il vad pe un prieten de al meu.....exact la fel arata Simul lui...desigur, fara elementul special - alternatorul de masina maare. :(

Tot asa a vopsit , vara trecuta, jentile...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Instantaneele sunt rupte din realitatea primaverii 2003, un an bun in general, s-a facut benzina buna; imaginile surprind aspecte relevante de la festivalul "Marea Asamblare Nationala", ce a reunit in acelasi loc maruntaiele fierului, imprastiate in raza apartamentului si concetrate in balcon. Din expozitzie lipseste o piesa de rezistentza, "(il) Car ca un Bou (pe scari)", ce infatzisa coborarea subiectului din abstract (balcon) in concret (parcare).

De atunci, Simu a vazut multe peripetzii, momentan ma asteapta cuminte sub prelata, cu o baterie resuscitata si o toba de japoneza, in rest in aceeasi stare de echilibru stabil care si-a dovedit fiabilitatea.

Clar m-am tampit, dar asa e mereu... ultimele clipe de "sevraj", pana la doza, sunt cele mai lungi. Am baterie, am compresie, am geaca, am chiar si asigurare, nu mai imi trebuie decat vreo 10 grade in ambient si epopeea va continua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De exceptie, dom'le! BRAVO!

 

Keep up the good work!

 

 

Bafta si asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lovin it... :) Imi aduce aminte de bucuriile zilnice pe care le aveam datorita carora mi-am chinuit si prietenii, cateodata la lumina felinarului intr-un frig semicrunt, altadata pe strada - in public - sau la doar cativa km de casa... ca sa definitivam imaginea rablei. Imaginea practica bineinteles! Si cu un iz de extaz imi aprindeam o tigara de indata ce terminam de asamblat a mia oara in ziua respectiva chiuloasa. ahhh.. e o incurajare pentru munca titanica ce ma asteapta.. o asamblare generala si totala la nipru. O alta frumusete exotica de care parca-parca m-as lipsi.. Cu putin noroc insa nu se vor repeta scenele horror in care trebuie sa schimb garniturile la chiuloasa de 15 ori pe zi sau sa le croiesc din conserve de peste... ori sa fac setul again&again ca in filmele alb-negru de pe vremea lui Pazvante Chioru.. je me souviens.

Moshulik, I'm with U .. :) Vazand pozele si aducandu-mi aminte ma cuprinde nostalgia.. o ultima lacrima pentru batranul meu simsonache care a disparut in negura vremurilor, inlocuit brutal si barbar de o pictura abstracta de metal sovietic contorsionat.. adio..

suna destul de dramatic? :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...