Sari la conținut

Accident mortal Onesti


Morales
 Share

Postări Recomandate

Confunzi azbest-ul cu kevlar-ul, carbonul si titaniul.

 

Nu fac nici o polemica si nici o alianta, doar vorbesc din realiatatea inconjuratoare.

Am spus cateva postari mai sus ca oricat de limitat ai fi ca om nu cred ca exista macar un motociclist, indiferent ce conduce sa nu fi dus cat mai la limita viteza caprei.

 

Si...bai domnu duqir cati baietatasi de 18 ai vazut sa-si doreasca o alta motocicleta in afara de viteza?? Asta e......e alegerea fiecaruia. Dar toti sunt innebuniti dupa viteza si tu stii asta cand vin la motor si te intreaba: :cat, cat are pe kilometraj, cu cat ai mers cel mai tare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 142
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

de acord ,asa este cu baietasii despre care vorbesti insa crede-ma ... daca ti se pare ca voi ceilalti (cruisere ,enduro ,etc) sunteti scutiti de evenimente, va pazeste vreo entitate anume numai pe voi sau vi se pare ca sunteti mai isteti , gresesti .

orice s-ar spune , motocicletele sport sunt niste jucarii extraordinare (ce pot insa curma vieti la cea mai mica neglijenta).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de acord ,asa este cu baietasii despre care vorbesti insa crede-ma ... daca ti se pare ca voi ceilalti (cruisere ,enduro ,etc) sunteti scutiti de evenimente, va pazeste vreo entitate anume numai pe voi sau vi se pare ca sunteti mai isteti , gresesti .

orice s-ar spune , motocicletele sport sunt niste jucarii extraordinare (ce pot insa curma vieti la cea mai mica neglijenta).

 

 

Scutit de accidente nu e nimeni. Nu critic motocicletele sau motociclistii de viteza, nu fac reclama vreunei clase anume, dar o sprijin. Sunt fan enduro-touring, si ca avantaje

-pozitia la ghidon favorizeaza vizibilitatea

-amortizoarele sunt mai elastice si gropile nu ma incomodeaza nici pe drum drept nici in curbe si nici nu mi s-a intamplat sa pierd controlul motorului din cauza vreuneia.

Cu o vitezana iti trebuie un asfalt fara gropi, denivelari sau zgura si multi nu iau asta in considerare.Asta e romanica noastra si nu prea mai avem strazi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu fac nici o polemica si nici o alianta, doar vorbesc din realiatatea inconjuratoare.

Am spus cateva postari mai sus ca oricat de limitat ai fi ca om nu cred ca exista macar un motociclist, indiferent ce conduce sa nu fi dus cat mai la limita viteza caprei.

 

Si...bai domnu duqir cati baietatasi de 18 ai vazut sa-si doreasca o alta motocicleta in afara de viteza?? Asta e......e alegerea fiecaruia. Dar toti sunt innebuniti dupa viteza si tu stii asta cand vin la motor si te intreaba: :cat, cat are pe kilometraj, cu cat ai mers cel mai tare.

Atunci dupa replica "cine-i fara pacat sa arunce primu cu piatra", strange-ti un grup de enduristi si spune-ti pe rand :

1. eu niciodata nu am facut slalom printre masini

2. eu niciodata nu am depasit limita de viteza legala

3. eu tot timpul am purtat costum de protectie indiferent ca mergeam 500 de km , sau ca mergeam 300 de m

4. eu niciodata nu am incercat sa-mi urc capra pe-o roata

Daca se strang vreo 50 de motociclisti cu enduro si spun astea toate , imi voi lua clar enduro , pentru ca probabil exista cum spunea baiatul de dupa tine, o divinatate care va protejeaza si o alta care te forteaza sa respecti cu strictete legea. De ce nu merg enduristii in slipi pe motor ptr ca e clar , nimik nu va atinge!

 

Mesaj completat

Intr-adevar cele de viteza sunt mai periculoase, da...la drumurile noastre avantaj au enduro, dar nimeni nu ma obliga daca am un motor de viteza sa merg mereu cu 150 km /h...tine strict de cel de la ghidon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea nu e despre motocicleta in sine si tipul ei, ci despre relatia directa dintre tipul motocicletei si mentalitatea celui care o cumpara.

Un om care isi cumpara enduro-tourig nu are aceeasi mentalitate cu cel care isi cumpara 900rr, nu-i asa?

Nu spun ca nu sunt si exceptii, dar cine isi ia motocicleta de genul are urmatoarele caracteristici:

- are o frustrare la cap (fitze, vrea sa fie cel mai tare, cel mai bengos, cel mai aratos)

- iubeste viteza

- iubeste cum arata motocicleta sport.

 

Pentru toti acestia s-a inventat sportul cu motor numit: motociclism viteza, pe care unii dintre noi il "practica" mintal in fata televizorului sau la curse pe circuit. Cei care il practica pe strada isi asuma anumite riscuri. Si asta e.

 

Cine spune ca isi ia 900rr sa merga el legal si frumos in weekend la tara la bunici - este sau era cel mai mare mincinos si ipocrit de pe planeta.

 

Dumnezeu sa-l ierte pe baiatul de la Onesti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea nu e despre motocicleta in sine si tipul ei, ci despre relatia directa dintre tipul motocicletei si mentalitatea celui care o cumpara.

Un om care isi cumpara enduro-tourig nu are aceeasi mentalitate cu cel care isi cumpara 900rr, nu-i asa?

Nu spun ca nu sunt si exceptii, dar cine isi ia motocicleta de genul are urmatoarele caracteristici:

- are o frustrare la cap (fitze, vrea sa fie cel mai tare, cel mai bengos, cel mai aratos)- iubeste viteza

- iubeste cum arata motocicleta sport.

 

Pentru toti acestia s-a inventat sportul cu motor numit: motociclism viteza, pe care unii dintre noi il "practica" mintal in fata televizorului sau la curse pe circuit. Cei care il practica pe strada isi asuma anumite riscuri. Si asta e.

 

Cine spune ca isi ia 900rr sa merga el legal si frumos in weekend la tara la bunici - este sau era cel mai mare mincinos si ipocrit de pe planeta.

 

Dumnezeu sa-l ierte pe baiatul de la Onesti!

 

 

sa inteleg ca toti posesorii de ss-uri sunt frustrati! ... Aha...

 

Imaginea proasta a ss-istilor au facut-o cocalarii de banii gata care si-au cumparat bolizi si s-au infipt cu motocicletele in garduri/stalpi/etc!

 

Asta nu inseamna ca trebuie sa ne bagi pe toti in aceeasi oala!

 

Sunt pasionati de enduro...pasionati de touring...si sunt pasionati de SuperSport!

 

Fiecare cu ce-l doare!

 

Asa cum tu iti cumperi Dacia Logan asa isi cumpara altu Bmw M3 ...asta nu inseamna ca sufera sau ca e frustrat! (exemplu)

 

 

Re.Edit Nu-mi spune ca tu esti cetateanul model care merge intotdeauna legal! ...Daca da! Vreau un poster cu tine sa mi-l pun in camera!

Editat de kidu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu va mai certati de pomana. Motociclete sunt de N feluri pentru ca-s N genuri de oameni. Nu exista o emulatie intre toureri, chopperisti si vitezisti, comunisti si nakedisti. Vedeti-va de treaba voastra.

 

Unii prefera femeile mai grase, mai cuminti, mai perverse, altii slabanoage frigide, altii vampe periculoase, altii taranci penale. E cate-o pixda pentru fiecare pwla.

 

Eu imi vad de-a mea, daca si altii isi vad de-a lor. Nu mor eu de grija altuia ca-si ia boli venerice sau devine tatic prea devreme.

 

Daca unul pe SuperSport nu ma omoara prin secerare, poa' sa-si vada linistit de treaba. Si daca ma omoara, la fel, ca nu cred in bantuit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re.Edit Nu-mi spune ca tu esti cetateanul model care merge intotdeauna legal! ...Daca da! Vreau un poster cu tine sa mi-l pun in camera!

Nici pe departe! Nu merg legal aproape deloc. Depasesc coloane, fac toate giumbuslucurile pe care le face orice motociclist. Dar le fac cu o motocicleta care iarta si cu care sunt obisnuit de mai bine de 3 ani.

Mai, degeaba ne agitam, trebuie recunoscut, o motocicleta SS nu este pentru facut naveta prin oras, motocicletele SS sunt pentru circuit sau pentru persoane crebrale, trecute de o anumita varsta si care au adunat o anumita experienta pe 2 roti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa inteleg ca toti posesorii de ss-uri sunt frustrati! ... Aha...

 

Imaginea proasta a ss-istilor au facut-o cocalarii de banii gata care si-au cumparat bolizi si s-au infipt cu motocicletele in garduri/stalpi/etc!

 

Asta nu inseamna ca trebuie sa ne bagi pe toti in aceeasi oala!

 

Sunt pasionati de enduro...pasionati de touring...si sunt pasionati de SuperSport!

 

Fiecare cu ce-l doare!

 

Asa cum tu iti cumperi Dacia Logan asa isi cumpara altu Bmw M3 ...asta nu inseamna ca sufera sau ca e frustrat! (exemplu)

 

 

Re.Edit Nu-mi spune ca tu esti cetateanul model care merge intotdeauna legal! ...Daca da! Vreau un poster cu tine sa mi-l pun in camera!

Bravo kidule ! ai perfecta dreptate. Cand am inceput sa conduc motoare , am inceput pe un gpz de 500 , apoi urmatorul a fost un suzuki dr ...Am vrut sa incerc ambele categorii , nu ca am avut o frustrare si apoi mi-a trecut si mi-am luat enduro. Imi place ca aspect ss, dar si drumetiile cu enduro . E totul diferit. Fiecare cu cel doare. Daca as avea bani mi-as lua 2,un enduro si un ss. Dar asta nu inseamna ca ies la agatat cu ss ,o duc pe gagica acasa , si daca o iau de nevasta o duc in drumetie cu enduro. Momentan nu mai am motor si tot sunt indecis ce sa-mi iau , deci nu cred ca mi-au trecut de tot frustrarile :lol:))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu va mai certati de pomana. Motociclete sunt de N feluri pentru ca-s N genuri de oameni.

 

NU. Ia de exemplu cand te duci la o expozitie moto, la un salon moto. Priveste cu atentie ce fel de oameni ce fel de modele admira:

- toti cocalarii admira motoarele sport: - le calaresc, fac poze cu ele, cele mai tzatzoase femei sunt pe SS-uri

- toti bikerii roakeri satanisti + o parte din cei de mai sus admira choppere - se pozeaza cu ele, le calaresc.

- la categoria enduro- touring - (cea mai normala motocicleta (stiu ca normal nu are grad de comparatie)) nu se uita nici dracu. Nimeni. Eventual unul ca mine care se viseaza in Mongolia sau in India.. se urca pe vreunul. Nimeni nu face poze, nobody gives a fuck..

- la capre de cross - nici dracu.

 

Daca va uitati la categoriile enumerate de mine si le puneti in ordine, daca o sa se faca o statistica o sa vedeti ca tot in ordinea asta sunt si procentele accidentelor.

 

Oamenii inca sunt primitivi inca in alegerea motocicletei.. sunt atrasi de sclipici si viteza.. nu pot inca intelege placerea mersului pe doua roti... sau ca o capra de dat pe camp iti poate oferi mai multe satisfactii decat 200 la ora intre punctul A si B.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo kidule ! ai perfecta dreptate. Cand am inceput sa conduc motoare , am inceput pe un gpz de 500 , apoi urmatorul a fost un suzuki dr ...Am vrut sa incerc ambele categorii , nu ca am avut o frustrare si apoi mi-a trecut si mi-am luat enduro. Imi place ca aspect ss, dar si drumetiile cu enduro . E totul diferit. Fiecare cu cel doare. Daca as avea bani mi-as lua 2,un enduro si un ss. Dar asta nu inseamna ca ies la agatat cu ss ,o duc pe gagica acasa , si daca o iau de nevasta o duc in drumetie cu enduro. Momentan nu mai am motor si tot sunt indecis ce sa-mi iau , deci nu cred ca mi-au trecut de tot frustrarile :lol:))

 

 

Crede-ma ca daca as avea bani si timp mi-as cumpara cate un motor din fiecare categorie si m-as plimba in fiecare zi!

 

Imi plac chopper-ele la nebunie! ...sa nu mai vb de enduro! ..as sta cu un ktm toata ziua pe dealuri ! (la curte am atv si ma mai dau cu el pe dealuri pe acolo ...e o senzatie de nedescris...imi imaginez cum e cu un enduro!)

Cand ma mai uit la dakar si ii vad pe aia pe touringuri imense...am orgasm psihic!

 

Asa ca! Nu mai confundati toti cocalarii cu motociclistii!

 

Exista cocalari posesori de motocicleta...si motociclisti! Fiecare se simte!

 

 

Ne-am deplasat prea mult de la subiect! Dar sfat bun pentru practicantii de stunt-uri! ...Duceti-va frate intr-o parcare burdusiti de echipament si rupeti-va motoarele acolo! Lasa-ti strazile ca sunt prea multi „gigi„ posesori de conserve care va poate strica ziua/viata!

Mesaj completat

NU. Ia de exemplu cand te duci la o expozitie moto, la un salon moto. Priveste cu atentie ce fel de oameni ce fel de modele admira:

- toti cocalarii admira motoarele sport: - le calaresc, fac poze cu ele, cele mai tzatzoase femei sunt pe SS-uri

- toti bikerii roakeri satanisti + o parte din cei de mai sus admira choppere - se pozeaza cu ele, le calaresc.

- la categoria enduro- touring - (cea mai normala motocicleta (stiu ca normal nu are grad de comparatie)) nu se uita nici dracu. Nimeni. Eventual unul ca mine care se viseaza in Mongolia sau in India.. se urca pe vreunul. Nimeni nu face poze, nobody gives a fuck..

- la capre de cross - nici dracu.

 

Daca va uitati la categoriile enumerate de mine si le puneti in ordine, daca o sa se faca o statistica o sa vedeti ca tot in ordinea asta sunt si procentele accidentelor.

 

Oamenii inca sunt primitivi inca in alegerea motocicletei.. sunt atrasi de sclipici si viteza.. nu pot inca intelege placerea mersului pe doua roti... sau ca o capra de dat pe camp iti poate oferi mai multe satisfactii decat 200 la ora intre punctul A si B.

 

 

Pentru ca romania este o tara plina de cocalari ! De bruneti purtatori de Emporio Armani si Dulce & Banana! (da ..sunt rasist)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU. Ia de exemplu cand te duci la o expozitie moto, la un salon moto. Priveste cu atentie ce fel de oameni ce fel de modele admira:

- toti cocalarii admira motoarele sport: - le calaresc, fac poze cu ele, cele mai tzatzoase femei sunt pe SS-uri

- toti bikerii roakeri satanisti + o parte din cei de mai sus admira choppere - se pozeaza cu ele, le calaresc.

- la categoria enduro- touring - (cea mai normala motocicleta (stiu ca normal nu are grad de comparatie)) nu se uita nici dracu. Nimeni. Eventual unul ca mine care se viseaza in Mongolia sau in India.. se urca pe vreunul. Nimeni nu face poze, nobody gives a fuck..

- la capre de cross - nici dracu.

 

Daca va uitati la categoriile enumerate de mine si le puneti in ordine, daca o sa se faca o statistica o sa vedeti ca tot in ordinea asta sunt si procentele accidentelor.

 

Oamenii inca sunt primitivi inca in alegerea motocicletei.. sunt atrasi de sclipici si viteza.. nu pot inca intelege placerea mersului pe doua roti... sau ca o capra de dat pe camp iti poate oferi mai multe satisfactii decat 200 la ora intre punctul A si B.

 

E foarte corect ceea ce ai spus tu acolo. Eu spun doar ca nu ma intereseaza ca cocalarii/alti oameni necocalari isi iau vitezane. E dreptul lor sa o faca. E dreptul lor sa moara. E dreptul lor sa faca ce vor cu viata lor. Tu, mai cu cap fiind (sau crezand ca esti), iti iei enduro. Eu am un naked puturos. Asta e. Fiecare cum crede si cum simte.

 

De ce m-as stresa eu ca altii citesc mai putin ca mine? Sau ca unii asculta manele (tu, de exemplu :lol: ). E treaba lor.

 

Lumea e facuta pentru a fi diversa.

 

Live and let live. Live and let die.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU. Ia de exemplu cand te duci la o expozitie moto, la un salon moto. Priveste cu atentie ce fel de oameni ce fel de modele admira:

- toti cocalarii admira motoarele sport: - le calaresc, fac poze cu ele, cele mai tzatzoase femei sunt pe SS-uri

- toti bikerii roakeri satanisti + o parte din cei de mai sus admira choppere - se pozeaza cu ele, le calaresc.

- la categoria enduro- touring - (cea mai normala motocicleta (stiu ca normal nu are grad de comparatie)) nu se uita nici dracu. Nimeni. Eventual unul ca mine care se viseaza in Mongolia sau in India.. se urca pe vreunul. Nimeni nu face poze, nobody gives a fuck..

- la capre de cross - nici dracu.

 

Daca va uitati la categoriile enumerate de mine si le puneti in ordine, daca o sa se faca o statistica o sa vedeti ca tot in ordinea asta sunt si procentele accidentelor.

 

Oamenii inca sunt primitivi inca in alegerea motocicletei.. sunt atrasi de sclipici si viteza.. nu pot inca intelege placerea mersului pe doua roti... sau ca o capra de dat pe camp iti poate oferi mai multe satisfactii decat 200 la ora intre punctul A si B.

CONFUNZI COCALARII CU MOTOCICLISTII. POATE MULTI COCALARI AU MOTOR, DAR PUTINI MOTOCICLISTI IN ADEVARATUL SENS AL CUVANTULUI AU COMPORTAMENT DE COCALAR. VAD CA TU, GENUL ASTA DE COMPORTAMENT IL AI. GENERALIZEZI AIUREA!

Mesaj completat

SAU CA NU SE UITA NIMENI LA MOTOARE ENDURO......VEZI CUM APARE FRUSTRAREA?...IA-TI UNUL DE VITEZA!:lol:))))))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CONFUNZI COCALARII CU MOTOCICLISTII. POATE MULTI COCALARI AU MOTOR, DAR PUTINI MOTOCICLISTI IN ADEVARATUL SENS AL CUVANTULUI AU COMPORTAMENT DE COCALAR. VAD CA TU, GENUL ASTA DE COMPORTAMENT IL AI. GENERALIZEZI AIUREA!

Mesaj completat

SAU CA NU SE UITA NIMENI LA MOTOARE ENDURO......VEZI CUM APARE FRUSTRAREA?...IA-TI UNUL DE VITEZA!:lol:))))))))

 

 

Duqir! ...Ai inteles total gresit! S-a referit la faptul (si a spus un mare adevar) ca toti cocalarii prefera SS-uri! De ce ? Cum a zis si el...sclipesc , „baga tare„ viteza si e aspirator de pitipoance! Si are dreptate ...urmeaza Smaeb„u ....te invit sa faci un test...sa te uiti la lume. ..sa vezi ce prefera...sa vezi unde se strang si ce admira!

 

Dar asta nu inseamna ca toti sunt cocalari!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Duqir! ...Ai inteles total gresit! S-a referit la faptul (si a spus un mare adevar) ca toti cocalarii prefera SS-uri! De ce ? Cum a zis si el...sclipesc , „baga tare„ viteza si e aspirator de pitipoance! Si are dreptate ...urmeaza Smaeb„u ....te invit sa faci un test...sa te uiti la lume. ..sa vezi ce prefera...sa vezi unde se strang si ce admira!

 

Dar asta nu inseamna ca toti sunt cocalari!

Asta am inteles , dar vazand unde a batut si prima data cu frustrarile, imi cam dau seama ce vreea sa zica. Cel mai bun prieten al meu e endurist si daca ii zic ca a fost un accident , el imi zice "ss,nu?". Eu vad lucrurile altfel, ar trebui sa ne sustinem, sa ne ajutam mereu, nu daca e unu cu ss care are accident sa sara toti de poponeata in sus "vai ce casca avea, era pe-o roata, nu avea costum.....etc....toti trebuie sa intelegem ca suntem pe 2 roti si tre sa fim uniti, nu sa auncam cu pietre , unul in altu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CONFUNZI COCALARII CU MOTOCICLISTII. POATE MULTI COCALARI AU MOTOR, DAR PUTINI MOTOCICLISTI IN ADEVARATUL SENS AL CUVANTULUI AU COMPORTAMENT DE COCALAR. VAD CA TU, GENUL ASTA DE COMPORTAMENT IL AI. GENERALIZEZI AIUREA!

Mesaj completat

SAU CA NU SE UITA NIMENI LA MOTOARE ENDURO......VEZI CUM APARE FRUSTRAREA?...IA-TI UNUL DE VITEZA!:lol:))))))))

Nu confund nimic cu nimic. In fine, nici nu stiu ce inseamna cocalar concret - dar pentru mine e ceva in genul: om lipsit de educatie, om cu frustrari, om care vrea sa epateze, om care vrea sa demonstreze ca este ceva ce nu este, om lipsit de incredere in propria valoare, om usor influentabil - ceva in genul.

Pentru mine cocalar e acel om care:

-isi ia Jeep 4x4 ca asa e la moda si se duce cu el la serviviu si merge cu el in oras. Pentru mine un om necocalar e cel care isi ia jeep sau suv daca sta la tara sau e fermier si chiar are nevoie de 4x4.

-isi motocicleta supersport pentru ca asa a vazut la televizor si stie ca e modelul care prinde cea mai mare viteza si e folosit in sportul cu motor. El nu a fost in viata lui pe un circuit, nu a prins niciodata 200 la ora pentru ca nu are unde, nu a mers niciodata mai mult de 300km in continuu sau departare de orasul sau pentru ca nu are unde se duce sau nu are bani de benzina - Pentru mine un necocalalar isi ia SS si se duce cu el la curse, pe circuit.. sau face stunt sau face touring cu 200 la ora ce dracu s-o fi facand cu motoarele SS mari, ca eu unul chiar sincer nu inteleg la ce folosesc in afara de circuit (SINCER!!)

- isi ia masina Ferrari in conditiile in care nu are unde sa mearga cu ea, la fel ca mai sus.. Un necocalar care sa-si ia Ferrari in acceptiunea mea nu exista..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu confund nimic cu nimic. In fine, nici nu stiu ce inseamna cocalar concret - dar pentru mine e ceva in genul: om lipsit de educatie, om cu frustrari, om care vrea sa epateze, om care vrea sa demonstreze ca este ceva ce nu este, om lipsit de incredere in propria valoare, om usor influentabil - ceva in genul.

Pentru mine cocalar e acel om care:

-isi ia Jeep 4x4 ca asa e la moda si se duce cu el la serviviu si merge cu el in oras. Pentru mine un om necocalar e cel care isi ia jeep sau suv daca sta la tara sau e fermier si chiar are nevoie de 4x4.

-isi motocicleta supersport pentru ca asa a vazut la televizor si stie ca e modelul care prinde cea mai mare viteza si e folosit in sportul cu motor. El nu a fost in viata lui pe un circuit, nu a prins niciodata 200 la ora pentru ca nu are unde, nu a mers niciodata mai mult de 300km in continuu sau departare de orasul sau pentru ca nu are unde se duce sau nu are bani de benzina - Pentru mine un necocalalar isi ia SS si se duce cu el la curse, pe circuit.. sau face stunt sau face touring cu 200 la ora ce dracu s-o fi facand cu motoarele SS mari, ca eu unul chiar sincer nu inteleg la ce folosesc in afara de circuit (SINCER!!)

- isi ia masina Ferrari in conditiile in care nu are unde sa mearga cu ea, la fel ca mai sus.. Un necocalar care sa-si ia Ferrari in acceptiunea mea nu exista..

 

 

Eu unu prefer Ss-ul datorita pozitiei ...controlul asupra lui! Zgomotul pistoanelor si agresivitatea !!

 

Formele pe care le are si tehnologia incorporata intr-un asemenea motor! E vorba ca imi place tot la ea! De aceea mi-am luat-o! ...Nu ca prinde 200 pe linie dreapta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu confund nimic cu nimic. In fine, nici nu stiu ce inseamna cocalar concret - dar pentru mine e ceva in genul: om lipsit de educatie, om cu frustrari, om care vrea sa epateze, om care vrea sa demonstreze ca este ceva ce nu este, om lipsit de incredere in propria valoare, om usor influentabil - ceva in genul.

Pentru mine cocalar e acel om care:

-isi ia Jeep 4x4 ca asa e la moda si se duce cu el la serviviu si merge cu el in oras. Pentru mine un om necocalar e cel care isi ia jeep sau suv daca sta la tara sau e fermier si chiar are nevoie de 4x4.

-isi motocicleta supersport pentru ca asa a vazut la televizor si stie ca e modelul care prinde cea mai mare viteza si e folosit in sportul cu motor. El nu a fost in viata lui pe un circuit, nu a prins niciodata 200 la ora pentru ca nu are unde, nu a mers niciodata mai mult de 300km in continuu sau departare de orasul sau pentru ca nu are unde se duce sau nu are bani de benzina - Pentru mine un necocalalar isi ia SS si se duce cu el la curse, pe circuit.. sau face stunt sau face touring cu 200 la ora ce dracu s-o fi facand cu motoarele SS mari, ca eu unul chiar sincer nu inteleg la ce folosesc in afara de circuit (SINCER!!)

- isi ia masina Ferrari in conditiile in care nu are unde sa mearga cu ea, la fel ca mai sus.. Un necocalar care sa-si ia Ferrari in acceptiunea mea nu exista..

Este o pasiune...acuza-l si pe Tiriac ca are o colectie de N masini si nu cred ca a mers cu toate. Eu vreau sa-mi iau un mustang vechi. Raspunde-mi acum si spune-mi de ce mi-l cumpar, sa ma sparg in figuri sau ca am o pasiune?...Am ce face cu el? Pot merge cu el prin oras sau sunt cocalar?...Lamureste-ma!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cu SS-u ma plimb in oras , fac drumetii la munte , ma duc pe la prieteni , vizitez rude si mai nou ies din tara si ma duc unde vad cu ochii pana se termina continentul. nu stiam ca trebuie musai sa ma dau cu 200 la ora cu el nici ca trebe sa fac pe nebunu in oras. daca stiam , faceam. m-ati mai luminat si pe mine.

cand ma dadeam pe dealurile din giurgiu nu stiam ca SS-ul nu poate lua gropi si ca te faci praf instant si ca trebuie musai f650 dakar. cand am facut cel putin 10 drumuri de 500-800km n-am stiut ca trebuie sa ma doara toate si ca trebuie sa-mi iau cruiser.

 

 

ma rog , se pare ca sunt o gramada de lucruri pe care nu le stiam despre motocicleta mea. acum aflu ca e si ucigasa iar eu frizez cocalarismul pragmatic. sau ceva de genu. :lol:

iar cu circuitu asta.. ce sa zic , sunt depasit. sa mergi cu 250 ca poate motocicleta e ca si cand ai pune un basketbalist sa topaie in continuu pe strada doar pentru ca poate ajunge mai sus decat ceilalti. parerea mea . hac.

Editat de deadcow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este o pasiune...acuza-l si pe Tiriac ca are o colectie de N masini si nu cred ca a mers cu toate. Eu vreau sa-mi iau un mustang vechi. Raspunde-mi acum si spune-mi de ce mi-l cumpar, sa ma sparg in figuri sau ca am o pasiune?...Am ce face cu el? Pot merge cu el prin oras sau sunt cocalar?...Lamureste-ma!

Tiriac si toti Jay Leno autohtoni inclusiv el .. dupa parerea mea sunt: .. putin cocalari in sufletelul lor acolo ..

Mesaj completat

[..] si ca te faci praf instant si ca trebuie musai f650 dakar. cand am facut cel putin 10 drumuri de 500-800km n-am stiut ca trebuie sa ma doara toate si ca trebuie sa-mi iau cruiser.

[..]

Nu zic nu, dar cu f650 dakar ai face-o mai fain si mai bine. Ca impaci tu si capra si varza in mintea ta si ca tu crezi ca un SS le face bine pe toate e parerea ta si amagirea ta..

 

@Blackdirt, e vorba de "utilitatea" SS-ului, alta decat RIP RIP RIP.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tiriac si toti Jay Leno autohtoni inclusiv el .. dupa parerea mea sunt: .. putin cocalari in sufletelul lor acolo ..

Mesaj completat

 

Nu zic nu, dar cu f650 dakar ai face-o mai fain si mai bine. Ca impaci tu si capra si varza in mintea ta si ca tu crezi ca un SS le face bine pe toate e parerea ta si amagirea ta..

 

@Blackdirt, e vorba de "utilitatea" SS-ului, alta decat RIP RIP RIP.

Am inteles! Daca ai o pasiune si iti permiti sa o cumperi , esti cocalar . Ai deviat de la definitia ta. Tot nu mi-ai raspuns ...daca am o pasiune [entru mustang si voi reusi sa-mi iau, pot circula pe strada ,fara sa devin cocalar in fata criticilor?(nu ca m-ar interesa)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu confund nimic cu nimic. In fine, nici nu stiu ce inseamna cocalar concret - dar pentru mine e ceva in genul: om lipsit de educatie, om cu frustrari, om care vrea sa epateze, om care vrea sa demonstreze ca este ceva ce nu este, om lipsit de incredere in propria valoare, om usor influentabil - ceva in genul.

Pentru mine cocalar e acel om care:

-isi ia Jeep 4x4 ca asa e la moda si se duce cu el la serviviu si merge cu el in oras. Pentru mine un om necocalar e cel care isi ia jeep sau suv daca sta la tara sau e fermier si chiar are nevoie de 4x4.

-isi motocicleta supersport pentru ca asa a vazut la televizor si stie ca e modelul care prinde cea mai mare viteza si e folosit in sportul cu motor. El nu a fost in viata lui pe un circuit, nu a prins niciodata 200 la ora pentru ca nu are unde, nu a mers niciodata mai mult de 300km in continuu sau departare de orasul sau pentru ca nu are unde se duce sau nu are bani de benzina - Pentru mine un necocalalar isi ia SS si se duce cu el la curse, pe circuit.. sau face stunt sau face touring cu 200 la ora ce dracu s-o fi facand cu motoarele SS mari, ca eu unul chiar sincer nu inteleg la ce folosesc in afara de circuit (SINCER!!)

- isi ia masina Ferrari in conditiile in care nu are unde sa mearga cu ea, la fel ca mai sus.. Un necocalar care sa-si ia Ferrari in acceptiunea mea nu exista..

 

Parerea mea e ca ai o vedere foarte superficiala asupra lucrurilor si esti un pic frustrat. Te-ai gandit ca oamenii isi iau suv sau 4x4 pentru ca le confera siguranta, sunt mai impunatori in trafic, pentru ca pur si simplu le place modelul respectiv sau pentru ca-si permit? Sau motocicleta sport pentru ca puterea motorului le ridica nivelul adrenalinei? Sau Ferarri pentru ca au o imagine pe care isi permit sa si-o construiasca...sau pur si simplu ca asta a fost un vis de mic copil? Nu spun ca nu sunt si multi cocalari in categoriile pe care le-ai enumerat tu, dar sa nu generalizam. Acum hai sa spunem ca toti motociclistii sunt cocalari ca-si iau motociclete intr-o tara in care nu exista cultura motocicletei din parte soferilor, ca risti zi de zi sa te omoare o muiere neatenta la volan sau ca risti sa-ti rupi gatul in gropi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea e ca ai o vedere foarte superficiala asupra lucrurilor si esti un pic frustrat.

Eu cred ca am o parere profunda asupra lucrurilor si sunt frustrat cand vad ca mor tineri pe strazi cu SS-ul de gat.

Mesaj completat

Am inteles! Daca ai o pasiune si iti permiti sa o cumperi , esti cocalar . Ai deviat de la definitia ta. Tot nu mi-ai raspuns ...daca am o pasiune [entru mustang si voi reusi sa-mi iau, pot circula pe strada ,fara sa devin cocalar in fata criticilor?(nu ca m-ar interesa)

Da, ai inteles bine. Se poate completa definitia cocalarului cu asta. Cand ai tone de bani si ii cheltui pentru a colectiona masini scumpe, elicoptere sau alte balarii care nu au nici o utilitate esti doar un amarat de cocalar. Adica cineva care vrea sa arate cat de mare si tare e prin colectia sa de.. timbre, monede, masini, femei, motociclete.. etc.

Poate ca exagerez putin si am deviat de la subiect, nu vreau sa jignesc pe nimeni.

 

Legat de accidentul de fata... cunosc destul de bine orasul Onesti, si daca pe strazile lui vrei sa prinzi mai mult de 100km/h sigur sfarsesti in gips/morga. Pur si simplu nu ai unde.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca am o parere profunda asupra lucrurilor si sunt frustrat cand vad ca mor tineri pe strazi cu SS-ul de gat.

Mesaj completat

 

Da, ai inteles bine. Se poate completa definitia cocalarului cu asta. Cand ai tone de bani si ii cheltui pentru a colectiona masini scumpe, elicoptere sau alte balarii care nu au nici o utilitate esti doar un amarat de cocalar. Adica cineva care vrea sa arate cat de mare si tare e prin colectia sa de.. timbre, monede, masini, femei, motociclete.. etc.

Poate ca exagerez putin si am deviat de la subiect, nu vreau sa jignesc pe nimeni.

 

Legat de accidentul de fata... cunosc destul de bine orasul Onesti, si daca pe strazile lui vrei sa prinzi mai mult de 100km/h sigur sfarsesti in gips/morga. Pur si simplu nu ai unde.

Ok !...Imi voi pune pasiunile in cui> Imi pare rau ca sunt om si am pasiuni ,vise etc...nu stiam ca te dezumanizezi si devii cocalar daca iti doresti o anumita masina ,sau un anumit motor, daca imi iau mustang is cocalar si daca am logan is un om ideal. Fratilor, depune-ti banii in cec si creeati un mod egal de viata , nu sariti in ochi ca sunteti cocalari. Luati-va Logan, Transalp si chiar daca visati in alta parte , renuntati pentru ca ajunge-ti pe cocalari.ro :)))...esti culmea omule!

Eu imi doresc un KTM ! E 12.000 Euro. Pot sa-mi iau:)))??? A! Nu ! Ca sa fiu normal din punctu tau de vedere trebuie transalp.

Mesaj completat

Ok !...Imi voi pune pasiunile in cui> Imi pare rau ca sunt om si am pasiuni ,vise etc...nu stiam ca te dezumanizezi si devii cocalar daca iti doresti o anumita masina ,sau un anumit motor, daca imi iau mustang is cocalar si daca am logan is un om ideal. Fratilor, depune-ti banii in cec si creeati un mod egal de viata , nu sariti in ochi ca sunteti cocalari. Luati-va Logan, Transalp si chiar daca visati in alta parte , renuntati pentru ca ajunge-ti pe cocalari.ro :)))...esti culmea omule!

Eu imi doresc un KTM ! E 12.000 Euro. Pot sa-mi iau:)))??? A! Nu ! Ca sa fiu normal din punctu tau de vedere trebuie transalp.

in fine...chiar ca am deviat....Maine il inmormanteaza pe baietas...RIP din nou! Daca sunte-ti din Onesti , am impresia ca in seara asta e la capela la red,daca vreti sa lasa-ti un omagiu..................................PACAT!:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...