Sari la conținut

Detinatori de Suzuki GSX-R


crazy_frog
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 13k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

stiu man, ai avut ghinion cu vopsitorul ala, la vopsit in principiu mergi numa daca ai referinte multe si bune, parerea mea

plus ca si cel mai bun vopsitor din cand in cand mai da rateuri :scratch:

din pacate nu-i o stiinta ata de exacta ca si mecanica, asta-i treaba

atat ca un vopsitor bun, daca da rateuri iti reface lucrarea pe barba lui

campul electrostatic ii in cuptoare, nu bazine, si ii destul de complicat de pregatit suprafata (tre sa demontezi absolut tot, sa cureti pana la metal, etc etc.

Spor :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca gasesti vreaun tutorial, ceva,

sa pui si tu un link.

chiar ma intereseaza si pe mine, sa vad cum electrizeaza

caroseria, si cum electrizeaza vopseaua.

 

deocamdata am de gand sa le dau la carene vreo 4-5 straturi de vopsea,

"sa am carne" apoi ma pun cu un p2000 pe ele, dupa care o sa mai arunc vreo 2-3

straturi de lac.

improvizez in beci un cuptor..adica sigilez o camera, si bag 2 radiatoare electrice .

 

si sa vezi mama ce-o sa plang cand o tavalesc din nou !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca te hotarasti s-o faci tu, ok, da da straturi de lac mai multe, vopsea nu trebuie decat cat sa acopere.

si daca dai prea multe de lac, va curge

 

Electrostaticul merge numai la reperele metalice, nu si la cele din plastic, nu se poate face decat la vopsitorii specializate

 

cand te apuci, zi-mi ca incerc sa-ti dau cateva sfaturi, eventual sa te mai si ajut, ca m-am mutat in Bucuresti de cateva zile :scratch:

 

Numa bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacate nu prea am mai recuperat nimic din materiale

decat vreo 100g de vopsea.

m-am jucat un pic pe capacul monopost...si iata rezultatul ,

dupa matuire, 1 strat de vopsea...si fara lac.

tb sa fac ceva in privinta prafului si a scamelor...in rest e oki.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, vopsitul nu e grav cu spray, dace e vopsea metalizata

mai greu va fi cu lacul.

poti incerca sa folosesti o carpa antistatica (cu miere), gasesti la magazinele de vopsele.

si cand termini zioua de lucru, sa tii spray-ul cu capul in jos, si-i dai un jet sa se curete duza.

bafta in continuare :laugh:

 

P.S.

daca vrei discutia asta o sa o continuam pe alt topic sau pe privat, sa nu ne luam warn pentru offtopic :laugh:

Editat de raduprint01
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca gasesti vreaun tutorial, ceva,

sa pui si tu un link.

chiar ma intereseaza si pe mine, sa vad cum electrizeaza

caroseria, si cum electrizeaza vopseaua.

 

deocamdata am de gand sa le dau la carene vreo 4-5 straturi de vopsea,

"sa am carne" apoi ma pun cu un p2000 pe ele, dupa care o sa mai arunc vreo 2-3

straturi de lac.

improvizez in beci un cuptor..adica sigilez o camera, si bag 2 radiatoare electrice .

 

si sa vezi mama ce-o sa plang cand o tavalesc din nou !

Este mai dificil cu cuptorul.Cuptoarele sunt ventilate si aerul este filtrat.Temperature este constanta.

Daca ai materialele si carenele nu necesita chituire cred ca nu iti ia mult un vopsitor,bineinteles dupa program :laugh:

Asa vei rezolva si cu scamele si praful

Editat de dragos1972
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut .Nu am mai fost la politie atunci. De durere nu ma mai gandeam la nimic decat sa scap de ea. Dupaia am constatat ca am pierdut actele (care sunt f in regula) si nu am mai avut curaj sa zic ceva de politie. O sa ma duc maine la politie in pipera 49 sa vad cei de facut. Sper ca omu asta sa nu o dea la intors ca nu are decat un stop de logan fisurat si cateva urme de la caciucul meu pe bara, pe cand eu am far spart , ram air spart , toata carena fata sparta si cadru de bord indoit etc ca nu am mai stat sa vad toate defectele.

Mesaj completat

De picat nu am picat pe jos chiar daca am fost lovit in lateral pt ca fac ciclism montan de performanta si sunt obisnuit ,am reusit sa redresez motocicleta desi aceasta a voblat f puternic . DA am avut mare noroc

 

Pana la urma ce ai facut cu loganistu ma?

Na! iti trebuia tie cauciuc nou, nu puteai sa stai in continuare cu slikurile mele :laugh:

 

 

Domnilor, dau un montainbike foarte bine echipat la schimb pe o evacuare secsi pentru al meu k7. Evacuare si un filtru sport. Bike-ul il puteti vedea la sectiunea vanzari. Orientativ as vrea un Akrapovic, desii nu ma dezamageste altceva. Este criza domne, nu am bani de dat ...

 

post-37109-1260779820_thumb.jpg

Editat de GabiButon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este mai dificil cu cuptorul.Cuptoarele sunt ventilate si aerul este filtrat.Temperature este constanta.

Daca ai materialele si carenele nu necesita chituire cred ca nu iti ia mult un vopsitor,bineinteles dupa program :laugh:

Asa vei rezolva si cu scamele si praful

 

nu-mi tb cine-stie ce cuptor ...

pun radiatorul la o distanta rezonabila de carene...sa nu le topesc, si le tin cam 30 min,

cat sa coaca un pic vopseaua. ca sa scap de praf, tb sa fac curat in beci.

ce se vede in poze, adica capacul monopost, este dat cu aceeasi vopsea, care este data pe codita,

la pistol. am un saito, care intradevar face minuni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma ce ai facut cu loganistu ma?

Na! iti trebuia tie cauciuc nou, nu puteai sa stai in continuare cu slikurile mele :laugh:

 

 

Domnilor, dau un montainbike foarte bine echipat la schimb pe o evacuare secsi pentru al meu k7. Evacuare si un filtru sport. Bike-ul il puteti vedea la sectiunea vanzari. Orientativ as vrea un Akrapovic, desii nu ma dezamageste altceva. Este criza domne, nu am bani de dat ...

 

post-37109-1260779820_thumb.jpg

 

poate inca mai e valabila oferta de la elf

akrapovici inox 8 mil.

ia un nr de tel, sa nu faci drumul degeaba

 

0735 353 012

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

maaama, facem aici topic de vopsitori :laugh:

ai 2 variante:

1. pregatit suprafata foarte bine (slefuit, degresat, daca ii plastic dat cu primer pentru plastic, apoi dai cu vopsea negru mat (spray sau pistol)

2. la fel, dar peste vopsea aplici si vreo 2 straturi de lac cu agent de matuire. evident asta va tine mai mult, ac va fi mai protejata vopseaua.

Oricum, ambele bariante is al dracului de sensibile la zgarieturi si frecusuri.

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai daca tot a venit zapada , mi-am adus aminte de aripa pt roata spate<ce se mai aude de ele?>poate i-o fac cadou de craciun.

apropo imi trebuie si mie un contact de cric<este identic la toate gsxr-urile>

:laugh:

Mesaj completat

ps

voi ce cadouri le faceti la motoare in sezonul rece?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@hunter 2002 : eu am facut o simulare in photoshop pt k2-ul meu negru mat si arata chiar nasol.....

@kelu265: m-am mutat la bucuresti de ceva vreme si inca nu am gasit un loc unde sa pot lucra la aripa spate :laugh: da nu am abandonat proiectul

cadouri: schimburile necesare - ulei, filtru ulei si aer, schimb lichid de frana, ulei in telescoape, bujii :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@hunter 2002 : eu am facut o simulare in photoshop pt k2-ul meu negru mat si arata chiar nasol.....

@kelu265: m-am mutat la bucuresti de ceva vreme si inca nu am gasit un loc unde sa pot lucra la aripa spate :laugh: da nu am abandonat proiectul

cadouri: schimburile necesare - ulei, filtru ulei si aer, schimb lichid de frana, ulei in telescoape, bujii :laugh:

nu poti face si pt srad?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

presupun ca hunter se referea la simularea in photoshop :laugh: si kelu la aripioara

photoshop nu stiu, mi-a facut cineva simularea, incerc s-o incarc imediat aici;

aripioara cred ca ar merge si pe SRAD, om vedea cand va fi gata :D

Mesaj completat

uite:

post-43929-1261037327_thumb.jpg

post-43929-1261037341_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Primul "proiect" pe iarna asta...realizat!!! :D

 

Cric home-made. Mai ramane sa il vopsesc si sa pun niste cauciuc pe "suporti" sa nu zgarii bascula sau altceva cand il manevrez. Scuzati deranjul din garaj :laugh:

 

 

Zi si mie ce parbriz e ala de pe mobra ? Vizibilitate prin el ai ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zi si mie ce parbriz e ala de pe mobra ? Vizibilitate prin el ai ?

 

 

E MRA....si vizibilitate...nu :D Oricum am capul si casca cam mare asa ca nu pot sa ma las dupa el. Si ca sa fiu sincer nici in privinta deflectarii :D curentului de aer nu face minuni...adica daca ala stock imi dadea aerul in piept...asta mi-l da in gat...ceea ce nu e prea cool.

O sa incerc sa-l schimb cu ceva mai inalt, dar deocamdata nu e pe lista de prioritati pentru ca nu merg asa tare incat sa fie nevoie sa ma bag dupa el complet si sa vad prin el.

Mansoanele sunt scoase pentru niste modificari si inlocuire, iar scaritele pentru powdercoating. Dupa sarbatori astea.

Cine ce proiecte de iarna ieftine si bune are, pentru ca am nevoie de inspiratie? :laugh:

Editat de doctoroo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...