Sari la conținut

Detinatori de Suzuki GSX-R


crazy_frog
 Share

Postări Recomandate

Am auzit o poveste cu achizitia producatorilor de motociclete

Cica nu ofera mai mult de 15e pe o guma.Producatori care le ofera gume la pretul solicitat de companiile moto,ofera gume de proasta calitate,cea ce e normal

Sunt oameni care cunosc treaba asta iar cand cumpara o mobra noua,primul lucru pe care il fac.Schimba cauciucurile

 

Cica aceasi politica o au si in privinta kiturilor de lant

 

Ce ai auzit e intr-adevar "o poveste". daca ai cauta informatii ai gasi unele mai exate. Uite un exemplu pentru BT-016 - varianta care vine pe motocicletele noi (exemplu GSXR600 din 2008) are un singur layer pe fata si 3 pe spate, iar varianta standard are 3 layere pentru cauciucul fata si 5 pentru spate. Cu siguranta ca pe circuit se simte diferenta, insa pe strada la un regim de utilizare "normal" nu prea cred ca se simte.

 

In ce priveste pretul ala de 15€ e si ala oarecum fantastic. Costul de productie al unui cauciuc e probabil undeva intre 40-55% din pretul de vanzare fara taxe (procentajul asta e pentru cauciucurile auto, dar cred ca si la cele moto e acelasi) si e destul de probabil ca producatorul sa accepte o marja foarte mica in cazul in care un producator de motociclete alege un model pentru motoarele noi, insa nu s-ar ajunge in nici un caz la 15€

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 13,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut,

 

Care ma poate ajuta,vreau sa dau jos evacuarea de la un suzuki gsx-r 1000 cred ca K8 trebuie sa desfac pintenul(partea de jos a carenei)pentru a ajunge la surubul care prinde evacuarea de galerie?

 

Multumesc

Pai tu nu vezi ce trebuie demontat acolo cand te uiti la ea! :baldy:

Depinde de ce scule si indemanare ai.Daca ai doar un patent, atunci o sa fie nevoie sa demontezi multe lucruri pana sa scoti un surub.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti sa pui si de la luk oil, insa eu nu iti recomand nici unul nici altul. motul sau motorex sunt mult mai bune de cat acel castrol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti sa pui si de la luk oil, insa eu nu iti recomand nici unul nici altul. motul sau motorex sunt mult mai bune de cat acel castrol

 

Pai este un ulei Castrol , semi-sintetic, 10W40 pt motoare in 4 timpi.

De ce nu ar fi bun?

:what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai este un ulei Castrol , semi-sintetic, 10W40 pt motoare in 4 timpi.

De ce nu ar fi bun?

:what:

calitativ. castrol sa folosesc un termen mai comunista asa: nu mai este cum era pe vremea mea. multi pe aici iti pot confirma asta. calitatea la castol a ramas ....rau in urma

 

plus ca un ulei sintetic este mult mai indicat pentru genul tau de mobra

Editat de Florin -v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mergi cu incredere pe castrol power 1 racing dar acum depinde si ce-i place mobrei , eu am avut pe un k5-750 super multzumit + ca nu se mai auzea cand schimbam treptele

 

Pai eu nu stiu ce ii place si ce nu. Inca nu i-am facut nici un schimb de ulei, si nu stiu ce este in motor in momentul de fata.

Castrol Power 1 Racing ma gandesc ca e bun, ca doar costa dublu fata de uleiul de care am intrebat eu.

Ma gandeam ca poate a auzit careva si de acest Castrol Grand Prix 10w40

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

In ce hal va zgarciti cand cumparati ulei.Io zic ca si ulei de la bunica e bun de bagat in motor.Sa mai spun ca e 7 lei litru?...plm 21 lei un schimb de ulei...e afacere,raman bani de saorma

 

Cum drak va dor creier sa bagati intr-un motor de turatie ulei semisintetic,nu stiu.Si pentru ce...50roni e o diferenta atat de mare? eu schimb uleiul o data pe sezon(nu merg mai mult de 5000km)

 

Prefer sa nu merg cu mobra decat sa bag ulei semisintetic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prietene sa-ti zic ceva....am fost "setat" pe motul, am mers la cineva sa imi faca o oferta la motul si a zis 360 ron :yikes:

am ales castrol, nu imi permiteam sa dau atatia bani, zilele trecute am umblat pe un site din greseala sa zic asa...si ghici, am gasit motul la un pret mult prea rezonabil.

avantaj ala care stie "cu ce se mananca". data viitoare stiu ce am de facut. multumesc pentru griji L.W.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat timp vorbim despre Motul, Castrol, Mobil, Motorex si mai stiu eu ce brand-uri comerciale nu vorbim decat despre marketing... Respectati tipul de ulei specific climatului si stilului in care conduceti, schimbati uleiul la timp si bagati ce marca din cele de mai sus vreti. Toate sunt la fel...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trebuie sa pui in motor doar "ce-i place",daca ai gasit uleiul castigator scapi de o durere de cap,eu am facut primul schimb de ulei am pus unul Made in IT full sintetic pt ca nu stiam ce este in motor atunci cand am luat motocicleta ,am mers 500km si papapapa ce era in spatele meu pe decelerare un fum ALB de nici cel mai al drq radar nu ma lua ,am ajuns acasa ,am mai facut un schimb la tng cu castrol power 1 racing si asta e uleiul castigator,poate o merge si cu motul motorex mobil sau ce uleiuri mai sunt dar de ce sa schimbi ceva ce-i place ei...

Editat de cmd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prietene sa-ti zic ceva....am fost "setat" pe motul, am mers la cineva sa imi faca o oferta la motul si a zis 360 ron :yikes:

am ales castrol, nu imi permiteam sa dau atatia bani, zilele trecute am umblat pe un site din greseala sa zic asa...si ghici, am gasit motul la un pret mult prea rezonabil.

avantaj ala care stie "cu ce se mananca". data viitoare stiu ce am de facut. multumesc pentru griji L.W.

 

Motul 360ron :yikes:

Mai cauta,poate mai gasesti 7100 la 150ron sau 300v la 200ron,bidoane de 4L.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat timp vorbim despre Motul, Castrol, Mobil, Motorex si mai stiu eu ce brand-uri comerciale nu vorbim decat despre marketing... Respectati tipul de ulei specific climatului si stilului in care conduceti, schimbati uleiul la timp si bagati ce marca din cele de mai sus vreti. Toate sunt la fel...

te inseli amarnic, foarte amarnic. pai uite te in istorie si vezi cine si cum s au descoperit uleiurile. inainte de marketing vorbesc rezultatele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mecanicul meu are de vanzare Motul, dar mi-a spus ca mai bine sa nu iau de la el, ca lotul pe care il are acum este de o calitate f slaba.

Eu m-am gandit la Castrol, pentru ca am ocazia sa il iau personal dintr-un magazin Louis din Austria. Mecanicul mi-a spus doar atat. Sa bag 10 w 40.

Pana la urma vad ca fiecare are parerea lui si crede ca e cea mai buna.

 

L.E. Little wayne...hai sa nu exageram. Nu a spus nimeni ca baga in motor untedelmn de la bunica :laugh:

Editat de MirceaRM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mecanicul meu are de vanzare Motul, dar mi-a spus ca mai bine sa nu iau de la el, ca lotul pe care il are acum este de o calitate f slaba.

Eu m-am gandit la Castrol, pentru ca am ocazia sa il iau personal dintr-un magazin Louis din Austria. Mecanicul mi-a spus doar atat. Sa bag 10 w 40.

Pana la urma vad ca fiecare are parerea lui si crede ca e cea mai buna.

 

L.E. Little wayne...hai sa nu exageram. Nu a spus nimeni ca baga in motor untedelmn de la bunica :laugh:

iarta ma ca iti spu insa nu exista calitate slaba sau buna la uleiul asta. nu crezi ca putem gandii putin? ori este contrafacut si il cumpara dupa vapor ori si el este putin fara gandire.

este la fel cum ai spune ca lotul de vineri de benzina este prost calitativ dar de luni o sa fie ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt setat pe motul 300v dublu ester 10w40 are aproape 24000.. sunt dela cu ochelari de cal :smoke: cand trec de 40000 trec pe 15w50. NU trebuie sa existe zgarcenie cand vine vorba de ulei gume kit lant.. daca se blocheaza purcelul la 250 km/h mori sau te schilodesti maxim, daca mergi cu cauciucuri din plastic pe sarme sau ate iar te risti la maxim, fiecare face ce vrea cu viata lui dar eu ma simt mai sigur cu gumele carnoase si proaspete si un ulei foarte bun !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1329810202[/url]' post='3058340']

te inseli amarnic, foarte amarnic. pai uite te in istorie si vezi cine si cum s au descoperit uleiurile. inainte de marketing vorbesc rezultatele.

 

"foarte amarnic" mda... Pai de ce sa ma uit in istorie cand ma pot uita la prezent, cel putin eu aici traiesc... Ai idee uleiul de care zici tu motul, castrol sau ce mai vrei tu cat de fullsintetic este? Daca vrei putem deschide cutia Pandorei, insa nu as insista.

Daca tot vorbim despre rezultate vs. marketing arunca o privire pe uleiurile celor de la Amsoil si vezi dupa cine face marketing si cine performanta... Pace si sa vina mai repede vara ;)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"foarte amarnic" mda... Pai de ce sa ma uit in istorie cand ma pot uita la prezent, cel putin eu aici traiesc... Ai idee uleiul de care zici tu motul, castrol sau ce mai vrei tu cat de fullsintetic este? Daca vrei putem deschide cutia Pandorei, insa nu as insista.

Daca tot vorbim despre rezultate vs. marketing arunca o privire pe uleiurile celor de la Amsoil si vezi dupa cine face marketing si cine performanta... Pace si sa vina mai repede vara ;)

cred ca sunt zeci de topicuri cu acest subiect cu uleiurile ...sunt de acord cu point "Cat timp vorbim despre Motul, Castrol, Mobil, Motorex si mai stiu eu ce brand-uri comerciale nu vorbim decat despre marketing... Respectati tipul de ulei specific climatului si stilului in care conduceti, schimbati uleiul la timp si bagati ce marca din cele de mai sus vreti. Toate sunt la fel... " daca le duci la un laborator sa zicem indicativul 10-40 de la motul si castrol sau mai stiu eu care in proportie de 99%sunt la fel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...