Sari la conținut

Suzuki Sv 650s/1000


Delia
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu am un portbagaj facut de @pepsi, modificat apoi de mine cu niste suporti laterali pentru a sustine gentile laterale. evident pe portbagaj se poate pune inca un bagaj, eu am un fel de sac luat de pe louis. s-a potrivit bine, doar ca am apucat sa merg cu el vreo 30 de km, pe urma am avut accident. Dar moto era echilibrata. Mai am si tankbag de la held. In toate astea au incaput haine, aparat foto, invertor de tensiune, ceva scule aparat de masura, 2 litri de ulei, combinezoane de ploaie incaltaminte de schimb, izoprene, saci de dormit, cort. Si evident saua pasagerului libera. Ca volum de bagaje mi s-a parut foarte ok. pacat ca nu am apucat sa ma bucur si sa vad cate probleme va ridica aceasta configuratie la un drum lung.

 

Radule te referi la ulei de floarea soarelui sau mobra ta consuma mai nou ulei si nu benzina?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la problema caratului de bagaje, initial imi luasem un set de genti textile de pe Louis (astea), dar nu sunt prea incantat de faptul ca "topcase-ul" ocupa locul pasagerului. Nu ca as merge foarte mult cu pasager, dar e bine sa ai optiuni. Gentile sunt ok, incapatoare, dar nu exceleaza la capitolul stabilitate sau poate doar nu le-am strans eu calumea (cei care au fost acum 2 ani la Lacul Rosu isi aduc aminte ca am avut "mici probleme").

 

Anul trecut am luat un topcase Moto-detail de 44L, care a fost decentut ca pret, parca l-am prins si in reducere (astea). Mai greu a fost cu suportul de prindere, pe Louis nu am gasit decat SW-Motech, care e oricum, dar nu ieftin. Ce mi se pare agreabil e ca suportul este destul de mic si daca dai topcase-ul jos, SV-ul isi pastreaza alura supla.

Topcase-ul l-am testat intr-o tura de 7 zile si a fost arhisuficient pentru un singur om. Pentru doi oameni cred ca voi folosi "amestecul" side-uri laterale textile si topcase, mai ales ca peste TC se mai pot agata cort/saci/izoprene.

 

Imi aduc aminte ca in timpul cautarilor am gasit cateva chestii interesante pe la GIVI, dar nici ele nu excelau la capitolul pret.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut sv-isti

 

Avand in vedere ca gumele de pe suzana mea sunt cam vechi, ma gandesc sa le schimb. Ce marci/model/dimensiuni folositi sau recomandati? Ca si sursa, cei de la mynetmoto.com mi se par bine aprovizionati, deci probabil ca de la ei voi achizitiona, dar daca stiti alte magazine (mai ieftine) sunt deschis sugestiilor.

 

O zi buna!

 

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poi na, conteaza cat vrei sa te tina, cum vrei sa mergi cu ele, chestii din astea. Eu personal am mers cu Metzeler MeZ4 si Z6 Interac. Nu am avut ce sa le reprosez, dar nici am un mers linistit. Prefer sa ma duca peste 10 mii de km si sa merg mai incetisor decat sa merg tare 3000.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avand in vedere ca gumele de pe suzana mea sunt cam vechi, ma gandesc sa le schimb. Ce marci/model/dimensiuni folositi sau recomandati?

Ce vrei de la ele ? Iar ca "sursa" tii recomand pe baietii de pe forum care aduc gume noi de pe afara. Cu siguranta mai salvezi ceva verzisori :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor!

Ma poate ajuta si pe mine cineva cu informatii legate de kit-urile de coborare sau ridicare sa?

Am un SV 650 S, a carui sa este cam ridicata, eu fiind nevoit sa stau cam pe varful picioarelor.

Pe unele site-uri am gasit astfel de kit-uri, la preturi cam piperate (4-500 ron), iar cei care se ocupa de respectivele site-uri nu au putu sa imi furnizeze niciun fel de informatii.

Ma intereseaza in primul rand cat de lungi, sau scurte sunt acele tije si eventual daca le pot confectiona din otel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma poate ajuta si pe mine cineva cu informatii legate de kit-urile de coborare sau ridicare sa?

Am un SV 650 S, a carui sa este cam ridicata, eu fiind nevoit sa stau cam pe varful picioarelor.

Pe unele site-uri am gasit astfel de kit-uri, la preturi cam piperate (4-500 ron), iar cei care se ocupa de respectivele site-uri nu au putu sa imi furnizeze niciun fel de informatii.

Ma intereseaza in primul rand cat de lungi, sau scurte sunt acele tije si eventual daca le pot confectiona din otel.

 

 

asta e tatal lor :

 

http://www.chewys-stuff.co.uk/

 

 

cauciucuri poti sa iei de exemplu de la MAC 0768.667.929 sau ROMI 0723.564.065

eu am luat in ultimii ani de la ei si preturi mai bune nu gasesti garantat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu ai cont le pot comanda eu pentru tine :

 

http://shop.ebay.co.uk/i.html?_nkw=suspens...6.c0.m270.l1313

 

 

cauciucuri eu am luat in ultimii ani de la MAC 0768.667.929 sau ROMI 0723.564.065

nu gasesti mai ieftin garantat.

 

dublu post, am vazut ca la chewy`s nu au de 650

Editat de valbi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor!

Ma poate ajuta si pe mine cineva cu informatii legate de kit-urile de coborare sau ridicare sa?

Am un SV 650 S, a carui sa este cam ridicata, eu fiind nevoit sa stau cam pe varful picioarelor.

Pe unele site-uri am gasit astfel de kit-uri, la preturi cam piperate (4-500 ron), iar cei care se ocupa de respectivele site-uri nu au putu sa imi furnizeze niciun fel de informatii.

Ma intereseaza in primul rand cat de lungi, sau scurte sunt acele tije si eventual daca le pot confectiona din otel.

 

le poti face din platbanda de 6 mm grosime.iti va trebui mai lungi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu ai cont le pot comanda eu pentru tine :

 

http://shop.ebay.co.uk/i.html?_nkw=suspens...6.c0.m270.l1313

 

 

cauciucuri eu am luat in ultimii ani de la MAC 0768.667.929 sau ROMI 0723.564.065

nu gasesti mai ieftin garantat.

 

dublu post, am vazut ca la chewy`s nu au de 650

 

bai...eu am niste chestii din astea acasa, dar nu am stiut niciodata pentru ce sunt, acum am aflat.

birkof...daca sunt ce ai nevoie poate ne intelegem.... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

le poti face din platbanda de 6 mm grosime.iti va trebui mai lungi

Multumesc de informatie!

Nu este cam subtire platbanda de 6 mm?

Tijele originale sunt ceva mai groase.

Mesaj completat

le poti face din platbanda de 6 mm grosime.iti va trebui mai lungi

Multumesc de informatie!

Nu este cam subtire platbanda de 6 mm?

Tijele originale sunt ceva mai groase.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu ai cont le pot comanda eu pentru tine :

 

http://shop.ebay.co.uk/i.html?_nkw=suspens...6.c0.m270.l1313

 

ahaaa..deci asta fac fiarele alea de le tin eu deegeaba si nu stiam ce fac.

Birkof...daca te intereseaza fiarele pe care eu le tin degeaba..da un pm. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incepator fiind nu prea stiu cat ar trebui sa tina in mod normal un set de gume...cred ca as fi multumit sa reziste ~2 sezoane (cel putin 15k km sper eu :D )

Utilizarea lor se vrea a fi una normala, cu majoritatea drumurilor prin oras (sau imprejurimi) dar mi-am propus pentru sezonul asta si niste ture prin tara (sper doar sa am timp sa le si realizez). Consider ca am un regim de mers normal (cateodata spre sportiv cred ;) ); Ca si distante parcurse, sezonul trecut (primul pe moto) am facut ~ 4000 km :D daar sezonul asta sper sa reusesc mai multi adica cel putin dublu :lol:

Nu ati zis nimic de dimensiuni; are cineva mai late/inguste? Se imbunatateste intr-un fel tinuta de drum ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incepator fiind nu prea stiu cat ar trebui sa tina in mod normal un set de gume...cred ca as fi multumit sa reziste ~2 sezoane (cel putin 15k km sper eu :D )

Utilizarea lor se vrea a fi una normala, cu majoritatea drumurilor prin oras (sau imprejurimi) dar mi-am propus pentru sezonul asta si niste ture prin tara (sper doar sa am timp sa le si realizez). Consider ca am un regim de mers normal (cateodata spre sportiv cred ;) ); Ca si distante parcurse, sezonul trecut (primul pe moto) am facut ~ 4000 km :D daar sezonul asta sper sa reusesc mai multi adica cel putin dublu :lol:

Nu ati zis nimic de dimensiuni; are cineva mai late/inguste? Incap 'mai late' ? Se imbunatateste intr-un fel tinuta de drum ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

damn it.

@baiatu cu dimensiunea: eu prefer sa merg pe cele scrie in talon. Unii mai pun si altceva. Altii pun altceva si fac si masuratorile necesare. Eu cum nu sunt adeptul modificarilor pe mijloacele de transport nu imi chinui neuronul cu asa ceva.

 

Una peste alta eu consider ca anvelopa trebuie sa fie in primul rand calitativ buna ca ea te tine drept ca sa zic asa :D) iar daca folosesti ce scrie la carte sigur mobra se comporta cum a fost gandita sa se comporte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...