Sari la conținut

14 Ani Si Scooteru'


eL3x
 Share

Postări Recomandate

Pana atunci, bicicleta ramane aliatul de incredere :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In 2003 , ca si acuma, poti sa "merci" sigur cu un scuter daca ai 14 ani vechime de A1 sau A, nici vorba 14 ani de cand ai certificat de nastere. Mai asteapta 2 ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In 2003 , ca si acuma, poti sa "merci" sigur cu un scuter daca ai 14 ani vechime de A1 sau A, nici vorba 14 ani de cand ai certificat de nastere. Mai asteapta 2 ani.

:cheers: :lol:

tare faza cu 14 ani vechime :cheers:

trebuie sa ai cel putin 16 ani ca sa poti conduce un moped (bicicleata deaia cu motor), iar pt scuter iti trebuie cel putin 16 ani si permisul de conducere cu A1.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca nu ati inteles intrebarea lu` pustiu :crack:

POTI "merce" si de la 10 ani daca stii,dar NU E LEGAL :lol:

acuma nu vreau sa par ingerash sau ceva,poarta bisericii dar... circula astia pe la noi de la 12-13 ani pe scutere lejer,unii au casca,poate si acte la scuter..marea majoritate nu ... ii vezi si pe magheru si pe DN1 :cheers: ...peste tot... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Niciodata nu ai putut sa circuli legal in Romania cu "ciclomotor"="moped" sub varsta de 16 ani impliniti. Ba chiar era o vreme am inteles, in care nu exista A1, atunci trebuia sa ai A chiar si pentru "mopede", pentru ca pe vremea aia nu se inventase termenul de ciclomotor, cred.

 

Mai ai de asteptat pana faci 16 ani ca sa poti circula LEGAL, totusi daca deti un scuter sau moped si vrei neaparat sa INCALCI LEGEA, care din pacate nu prevede decat amenda pentru persoamele mai "tinere" de 16 ani care conduc "ciclomotoare"="mopede" pe strazile din Bucuresti si nu numai, poti sa inveti sa mergi pe el, pe o straduta necirculata, eventual in parcarea blocului, atata timp cat nu produci nici un eveniment (a se citi coliziuni cu alte vehicule aflate in miscare sau parcate, sau nu stanjenesti circulatia pietonilor), acest lucru nu poate dauna cu nimic, din contra o sa-ti prinda bine cand la 16 ani o sa incepi sa circuli cu el. Iti recomand sa incepi sa citesti legislatia, nu-ti zic acum sa o inveti, dar macar cat de cat sa ai idee, iar cel mai important, sa cunosti semnele de circulatie si regulile de prioritate, ar fi bine si normele de prim ajutor. Daca nu te descurci poti oricand sa ceri ajutorul unei persoane adulte, apropiate, care are permis de conducator auto/moto.

 

Nu vreau sa ma intelegi gresit, nu te incurajez sa circuli cu "ciclomotorul"/"mopedul" tau, dar daca vrei sa incalci legea, macar fa in asa fel incat sa nu existe consecinte.

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :cheers: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Niciodata nu ai putut sa circuli legal in Romania cu "ciclomotor"="moped" sub varsta de 16 ani impliniti. Ba chiar era o vreme am inteles, in care nu exista A1, atunci trebuia sa ai A chiar si pentru "mopede", pentru ca pe vremea aia nu se inventase termenul de ciclomotor, cred.

 

Mai ai de asteptat pana faci 16 ani ca sa poti circula LEGAL, totusi daca deti un scuter sau moped si vrei neaparat sa INCALCI LEGEA, care din pacate nu prevede decat amenda pentru persoamele mai "tinere" de 16 ani care conduc "ciclomotoare"="mopede" pe strazile din Bucuresti si nu numai, poti sa inveti sa mergi pe el, pe o straduta necirculata, eventual in parcarea blocului, atata timp cat nu produci nici un eveniment (a se citi coliziuni cu alte vehicule aflate in miscare sau parcate, sau nu stanjenesti circulatia pietonilor), acest lucru nu poate dauna cu nimic, din contra o sa-ti prinda bine cand la 16 ani o sa incepi sa circuli cu el. Iti recomand sa incepi sa citesti legislatia, nu-ti zic acum sa o inveti, dar macar cat de cat sa ai idee, iar cel mai important, sa cunosti semnele de circulatie si regulile de prioritate, ar fi bine si normele de prim ajutor. Daca nu te descurci poti oricand sa ceri ajutorul unei persoane adulte, apropiate, care are permis de conducator auto/moto.

 

Nu vreau sa ma intelegi gresit, nu te incurajez sa circuli cu "ciclomotorul"/"mopedul" tau, dar daca vrei sa incalci legea, macar fa in asa fel incat sa nu existe consecinte.

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :crack: :cheers:

 

:cheers: :lol:

poti sa mergi cu el prin parcare sa te inveti(cum a spus si alias :crack: )... acolo nu o sa aiba nimeni nici o problema cu tine.

Editat de Snake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:cheers: :lol:

poti sa mergi cu el prin parcare sa te inveti(cum a spus si alias :crack: )... acolo nu o sa aiba nimeni nici o problema cu tine.

 

Totusi daca te prinde politia esti bun de amendat! :laugh:

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :crack: :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totusi daca te prinde politia esti bun de amendat! :cheers:

 

Asfalt uscat si salutari cu farul! :cheers: :lol:

 

nu cred ca patruleaza ei prin parcari :crack: ... in vanatoare de copii de 14 ani ce vreau sa se invete pe scutere :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si oricum , poti sa zici oricand ca ai 16 ani dar nu ai buletinul la tine :lol: glumesc, sfatul meu este sa astepti sa faci 16ani ca sa poti "merce" linistit...eu in locul tau nu as "merce" prin parcari pt ca eu m-am trezit cu un cartof aruncat in cap de la etajul 5(noroc ca purtam casca) de la un mos senil. A doua zi i-am pus niste cartofi prajiti pe presul de la usa dar nu conteaza...invatam si eu o fata sa se plimbe cu scuterul in speranta ca o contaminez si o combin sa-i vand scuterul si pe mos cred ca l-a deranjat....in fine... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic caci mai bine te-ai apuca de putina mecanica pana faci 16 ani, il desfaci de cateva ori il pui la loc trece timpul si totusi il petreci alaturi de scooter decat sa iesi pe strada cu el

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt de acor cu series.....2ani de acum incolo ai ce face...in fiecare zi desfaci scuteru si il montezi la loc ! sigur asta trebuie sa faci...nu cred ca viata ta ar mai avea vreun rost daca nu ai face asta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

×
×
  • Creează nouă...