Sari la conținut

odessa- ukraina


foxbat
 Share

Postări Recomandate

Anul trecut simpaticii vamesi ruznaci m-au intors din vama. Ca nu aveam viza

Acum regimul pare ca s-a schimbat. nu mai e nevoie

 

ma bate un gand - sa ajung prin Odessa.

 

Doritori ?

Eventul cine a mai fost pe acolo..sfaturi ?

 

Din seria - in curand , pe ecrane.

 

totusi,si " bulgaria se impusca,nu-i asa ?"

sau era cu caii ideea ?

 

PEntru cei care nu stiu, Odessa e in Ukraina .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 138
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Anul trecut simpaticii vamesi ruznaci m-au intors din vama. Ca nu aveam viza

Acum regimul pare ca s-a schimbat. nu mai e nevoie

 

Eventul cine a mai fost pe acolo..sfaturi ?

WTF? viza s-a scos mai demult, eu am fost in 2008 si deja nu mai era nevoie de viza.. :D Vezi tura noastra in semnatura, gasesti si ceva info esentiale in legatura cu pasii ce trebuie facuti si ce nu la vama....noi am trecut in Ucraina in partea de nord a tarii la Siret, dar nu cred ca difera foarte mult :peace:

 

...vezi sa nu faci plinul in Romania, pt ca la ei benzina e mult mai ieftina, si nu numai benzina....Bafta!

 

Ride Safe!

Editat de Hosszu Toll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multuemsc pentru informatii.

da, in 2008 era ok apoi in 2009 s a stricat prietenia

acum se pare ca i ok din nou

nu mi-am propus o data anume - dat fiind ca e "mare" inseamna ca o sa fie si soare si plaja

cam in 3 - 4 saptamani ..depinde de vreme

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multuemsc pentru informatii.

da, in 2008 era ok apoi in 2009 s a stricat prietenia

acum se pare ca i ok din nou

nu mi-am propus o data anume - dat fiind ca e "mare" inseamna ca o sa fie si soare si plaja

cam in 3 - 4 saptamani ..depinde de vreme

 

Salut,

 

 

ma tenteaza si pe mine foarte tare.

Eu nu as putea decat in week end, eventual cu plecat vineri dupa masa spre vama, dormit si apoi sambata la Odesa si Duminica bagat tare inapoi.

 

Da un semn,

 

Asfalt uscat

Adrian

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oho.ce placere sa va aud

 

pai ..ca idee eu as pleca de vineri dimineata si inapoi cam luni pe la pranz

as vrea sa prin 2 zile PLINE acolo , macar sa ma si bronzez putin

 

oricum estimez ca asta se va intampla cam in 3 - 4 saptamani ( sau 5 -6 maxim) -sa vedeam cum merge vremea

 

n-am inteles ceva - ce "vama" ?

 

nu e prin galati drumul ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oho.ce placere sa va aud

 

pai ..ca idee eu as pleca de vineri dimineata si inapoi cam luni pe la pranz

as vrea sa prin 2 zile PLINE acolo , macar sa ma si bronzez putin

 

oricum estimez ca asta se va intampla cam in 3 - 4 saptamani ( sau 5 -6 maxim) -sa vedeam cum merge vremea

 

n-am inteles ceva - ce "vama" ?

 

nu e prin galati drumul ?

 

vama in sensul de punctul de trecere al frontierei :laugh:

 

dar mai vorbim

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal, am cercetat si eu destinatia asta, gasisem si un camping rezonabil cu casute etc la vreo 20km de Odessa.

Cu Ucraina si Moldova nu sunt probleme la vama, trebuie doar pasaport. Problema e ca drumul prin Galati trece prin Transnistria, unde jurisdictia e a tuturor si a nimanui. Ca sa eviti Transnistria, ar trebui sa iesi prin nord si sa ocolesti toata Moldova, ceea ce face un drum de 550km sa se duca inspre 1000km daca nu mai mult. Eu din motivul asta am renuntat la idee, cel putin pana se reglementeaza situatia in Transnistria (sau pana aflu din sursa sigura ca se poate traversa Transnistria fara aventuri).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa faci orice in Ucraina dar:

 

1. EVITA Transnistria! Iti zic din experienta proprie.

 

2. In Rep Moldova, ai grija la masini cu numere de Transnistria. Noi am fost fugariti de 2 BMW

 

3. sa ai buzunarele pline cu hartii de 5-10$. Spaga la politie pentru viteza e 8-10$

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vama in sensul de punctul de trecere al frontierei :laugh:

 

dar mai vorbim

 

Am sunat la Politia de Frontiera (0219590). Se poate terce cu masina sau autoturiwsmul personal pe la punctul trecere frontiera Galati-Giurgiuleni-Reni, adica Romania-Moldova (foarter scurt, verificati pe harta)-Ukraina.

 

Cu pasaport fara nici o viza necesara.

Editat de asilindean
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

 

ma tenteaza si pe mine foarte tare.

Eu nu as putea decat in week end, eventual cu plecat vineri dupa masa spre vama, dormit si apoi sambata la Odesa si Duminica bagat tare inapoi.

 

Da un semn,

 

Asfalt uscat

Adrian

 

As veni si eu dar imi pare strans cu plecatul vineri dupa masa si inapoi duminica. Poate ti iei o libera doua.

Editat de co98
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc baiazide,. s a notat

da, am auzit ca e " doar cu pasaportul " ( in reclama era cu buletinul..)

in mod cert nu e de "weekend" , cel putin 4 zile ( un vineri - duminica )

mai stau estimez cam 3 - 4 saptamani si in functie de vreme aleg un weekend "prelungit"

undeva pe la inceputului lui Iunie ma gandesc. PAna atunci insa ma " antrenez" cu o tura in Bg sau Turcia si cu un zacut mic la soare vreo 2 zile.

Odessa pare interesant cel putin ca si act de cultura cat de cat.

so, pana acum suntem ..cati ?:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc baiazide,. s a notat

da, am auzit ca e " doar cu pasaportul " ( in reclama era cu buletinul..)

in mod cert nu e de "weekend" , cel putin 4 zile ( un vineri - duminica )

mai stau estimez cam 3 - 4 saptamani si in functie de vreme aleg un weekend "prelungit"

undeva pe la inceputului lui Iunie ma gandesc. PAna atunci insa ma " antrenez" cu o tura in Bg sau Turcia si cu un zacut mic la soare vreo 2 zile.

Odessa pare interesant cel putin ca si act de cultura cat de cat.

so, pana acum suntem ..cati ?:huh:

sal!ceva ginduri de odessa am si eu.stabileste data....(cred ca mai conving doi prieteni!!!!)

apropo...frumos drumul cel nou dintre bulgaria si grecia pe la thermes -zlatograd.sa stii ca si thassos-ul te saluta :cheers: ...........si te astapta !!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc baiazide,. s a notat

da, am auzit ca e " doar cu pasaportul " ( in reclama era cu buletinul..)

in mod cert nu e de "weekend" , cel putin 4 zile ( un vineri - duminica )

mai stau estimez cam 3 - 4 saptamani si in functie de vreme aleg un weekend "prelungit"

undeva pe la inceputului lui Iunie ma gandesc. PAna atunci insa ma " antrenez" cu o tura in Bg sau Turcia si cu un zacut mic la soare vreo 2 zile.

Odessa pare interesant cel putin ca si act de cultura cat de cat.

so, pana acum suntem ..cati ?:cheers:

 

salut zic sa propui un traseu si sa vedem costurile, pe unde ne grupam si sa i dam bice cei la care le convine traseul si programul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce ajungi in Reni, mergi in sud, prin Izmail, pe drumul P33, este un drum foarte fain si liber (asa l-am prins noi dupa-masa) si trece prin Delta Dunarii. Din Izmail continui pe E87 (e bunicel drumul) pana la Monashi (Mohawi) unde faci dreapta pe drumul T1604 spre Zatoka. Asa mai eviti granita cu Moldova pentru a doua oara. Drumul este chiar bun, poate gasesti loc de bronzat prin Zatoka, ca e faina statiunea.

 

Sa nu te sperii de drumul prin Reni, este extraordinar de praf :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc si eu pentru informatie, chiar ma intrebam cum pot evita intrarea si iesirea din Rep. Moldova prin E87.

 

Sunt radare pe portiunea aia de drum, sudica?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi nu am prins, dar in general in Ucraina soferii iti fac semn iar militienii sunt foarte vizibili. Daca vor sa iti puna in carca un radar oricum ti-l pun. Inregistreaza o viteza de 70 km/h in localitate, sa zicem, si o pastreaza pe aia pe pistol toata ziua :cheers:

 

Scapi foarte usor cu $10 sau 10 euro. Sau 80-100 grivne.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce ajungi in Reni, mergi in sud, prin Izmail, pe drumul P33, este un drum foarte fain si liber (asa l-am prins noi dupa-masa) si trece prin Delta Dunarii. Din Izmail continui pe E87 (e bunicel drumul) pana la Monashi (Mohawi) unde faci dreapta pe drumul T1604 spre Zatoka. Asa mai eviti granita cu Moldova pentru a doua oara. Drumul este chiar bun, poate gasesti loc de bronzat prin Zatoka, ca e faina statiunea.

 

Sa nu te sperii de drumul prin Reni, este extraordinar de praf :cheers:

ura..se aduna date..

thxxx

Mesaj completat

gata

data s a setat

incepe "coutdown"ul

grupul nu va fi mai mare de 3 - 4 motociclete

 

daca suntem mai multi ne "Spargem "in grupuri mai mici si ne vedem in punctele de regrupare

 

aveti grija la RCA-uri precum si la starea motocicletelor ( ma refer la cea tehnica )

 

Mesaj completat

1. Drumul din Bucuresti este cam de 540 km ( varianta scurta) . Cu trecerea prin Zatoka ( pentru a evita a II a " Moldova" ) se fac aproximativ 570 km

 

2. Plecarea in a II a jumatate a lunii Iunie,

3. Durata - de joi pana luni ( inclusiv ) - 5 zile.

 

 

Mesaj completat

ura..se aduna date..

thxxx

Mesaj completat

gata

data s a setat

incepe "coutdown"ul

grupul nu va fi mai mare de 3 - 4 motociclete

 

daca suntem mai multi ne "Spargem "in grupuri mai mici si ne vedem in punctele de regrupare

 

aveti grija la RCA-uri precum si la starea motocicletelor ( ma refer la cea tehnica )

 

Mesaj completat

1. Drumul din Bucuresti este cam de 540 km ( varianta scurta) . Cu trecerea prin Zatoka ( pentru a evita a II a " Moldova" ) se fac aproximativ 570 km

 

2. Plecarea in a II a jumatate a lunii Iunie,

3. Durata - de joi pana luni ( inclusiv ) - 5 zile.

 

Cu ajutorul lui pacasac:

 

http://www.odessa.ua/gallery/goblin_show/

astea este se pare anual la ei ,- peste 1000 de mad-macsi cum spunea mai sus citatul

pica bine ..in perioada aleasa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un buget aprox pt benzina cazare mancare etc?

nu mi l am facut inca.

estimez benzinica pentru aprox 1200 - 1300 km ( poate ne mai si plimbam pe acolo ), o cazare de la 15 - 20 e / persoana ( am dat asa, din burta, sper si mai jos ), macarea n o fi mai scumpa ca in BG deci ~ 7 - 10 e / masa /persoana

 

in rest ce ne mai trece prin cap . Si asa cum mi au tot spus - cateva bancnote mici de $ :) , .just in case

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Benzina nu cred ca a sarit de 3 RON (anul trecut era 2.6). O bere e 1.5 - 2 RON, 3 RON la terasa :).

 

Cazare la hostel in Odessa cam $10 de persoana la hostel.

 

Mai mult de $10 nu dai pe o masa de persoana decat daca vrei sa te spargi in figuri :blink:

 

Ahh... si inca o chestie, vedeti ca la benzinarii intai trebuie sa platesti, si dup-aia bagi gaz :moto:

Daca vrei plinul, trebuie sa ii explici lu' nenea ala frumos ca vrei full, si daca e baiat de treaba te lasa.

 

Ca idee, anul trecut am stat doua persoane, cu $500, 2 saptamani in Crimeea, si nu ne-am dat inapoi de la nimic :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Benzina nu cred ca a sarit de 3 RON (anul trecut era 2.6). O bere e 1.5 - 2 RON, 3 RON la terasa :).

 

Cazare la hostel in Odessa cam $10 de persoana la hostel.

 

Mai mult de $10 nu dai pe o masa de persoana decat daca vrei sa te spargi in figuri :P

 

Ahh... si inca o chestie, vedeti ca la benzinarii intai trebuie sa platesti, si dup-aia bagi gaz :blink:

Daca vrei plinul, trebuie sa ii explici lu' nenea ala frumos ca vrei full, si daca e baiat de treaba te lasa.

 

Si daca nu e baiat de treaba, cum procedezi?

 

Asa am citit ca e si-n rusia, te duci, platesti o suma (ca un fel de prepay) si daca pui benzina mai putina/mai multa, ghinionul tau. Trebuie sa ai un ochi bun sau un bidon, de rezerva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...