Sari la conținut

Grupul detinatorilor de Aprilia RS125


Postări Recomandate

E greu sa aduci din state , am incercat si eu ..

Pai oricum nu aduceam 1 singura, aduceam cate incap intr-un container...ca din ce am inteles containeru il platesti chiar daca ai o motocicleta chiar daca ai 4 sau cat incap. Ideea e ca eu am pe cineva in USA si am cine sa se ocupe cu hartogaraia...Oricum ultima varianta e sa o aduc din germania care imi este o varianta foarte usoara ca deh...mai umblu si eu pacolo...

 

In fine, important e ca vreau un k4 600/750 impecabil...(exclus galben) :love:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pai oricum nu aduceam 1 singura, aduceam cate incap intr-un container...ca din ce am inteles containeru il platesti chiar daca ai o motocicleta chiar daca ai 4 sau cat incap. Ideea e ca eu am pe cineva in USA si am cine sa se ocupe cu hartogaraia...Oricum ultima varianta e sa o aduc din germania care imi este o varianta foarte usoara ca deh...mai umblu si eu pacolo...

 

In fine, important e ca vreau un k4 600/750 impecabil...(exclus galben) :)

da , asa e sau poti sa te cuplezi cu cineva la container..

 

Dar stii cat e vama si taxele nu ?

 

1. Daca aveti certificat EUR1, vama = 0 lei.

2. Daca NU aveti certificat, vama = 30% din valoarea de catalog - care este reglementata prin codul vamal, deci nu conteaza cat ati platit efectiv pe motor.

 

In plus, mai platiti TVA! Adica inca 19%, peste vama. TVA se aplica de 2 ori, si la vama.

 

Poate stiai.. :love:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da , asa e sau poti sa te cuplezi cu cineva la container..

 

Dar stii cat e vama si taxele nu ?

 

1. Daca aveti certificat EUR1, vama = 0 lei.

2. Daca NU aveti certificat, vama = 30% din valoarea de catalog - care este reglementata prin codul vamal, deci nu conteaza cat ati platit efectiv pe motor.

 

In plus, mai platiti TVA! Adica inca 19%, peste vama. TVA se aplica de 2 ori, si la vama.

 

Poate stiai.. :love:

Da ma da cum iti spuneam, motocicleta o pot cumpara din sua pe numele unui neamt (multe masini sunt aduse asa) , neamtu ala o tine o zi pe numele lui si dupa mi-o vinde mie, ca nu au taxele pulii ca la noi. Cert e ca la vara o sa te invit la o cheia :))

 

Crede-ma ca daca ai aduce o masina din SUA cumparata de un roman, ajunge la o valoare propiata de una din germania ...

 

Plm bag pwla in ele pana una alta voiam sa aduc mai multe asa , ca pentru una nu ma complic...

Editat de CostinALN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da ma da cum iti spuneam, motocicleta o pot cumpara din sua pe numele unui neamt (multe masini sunt aduse asa) , neamtu ala o tine o zi pe numele lui si dupa mi-o vinde mie, ca nu au taxele pulii ca la noi. Cert e ca la vara o sa te invit la o cheia :love:)

 

Crede-ma ca daca ai aduce o masina din SUA cumparata de un roman, ajunge la o valoare propiata de una din germania ...

 

Plm bag pwla in ele pana una alta voiam sa aduc mai multe asa , ca pentru una nu ma complic...

Da..vin :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:))) sageata asta cu cadrul i-ai aruncat-o lui CostinALN ?? :love:

Pt stunt n-as da atatia bani pe un motor... sau mai bine zis n-as baga un 600rr sau k4 la stunt ! Un f3 e ok... si asa il faci c@c@t .. macar sa nu iti para rau

parerea mea...

Editat de bau-bau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia ziceti, RR '04 sau K4? :love: sunt cam 60% RR 40% K4. chiar nu stiu. App, am de gand dupa bac sa incep sa modific la ea destul de mult pt st@nt :"> Si am auzit ca rr e ok ca are cadrul rezistent :-?

Stai ma dreacu cuminte ca iti rupi gatu..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia ziceti, RR '04 sau K4? :love: sunt cam 60% RR 40% K4. chiar nu stiu. App, am de gand dupa bac sa incep sa modific la ea destul de mult pt st@nt :"> Si am auzit ca rr e ok ca are cadrul rezistent :-?

Mai bine renunti la k4, nu-i de asa ceva.

rr vs. f4(i)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si deja dupa ce ai invatat sa faci wheelie pe bune (long & boring) ai crapat un motor ...

Nu imi spune ca ai de gand sa te rezumi la wheelie si stoppie si deci toate celelalte cascadorii presupun picioare puse pe rezervor (adio rezervor frumos) , wheelie bar (sau cum se zice) => codita gaurita si astea sunt doar cateva lucruri minore

Intrebare : Merita sa chinui in halul asta un 600rr sau un k4 sau orice alt motor de generatie noua ?

Raspuns : Da daca te dau banii afar` din casa sau daca nu te doare "imina" !

Cum ar spune un prieten : " Ce `reacu ma nu mai stim valoarea banului??? " :love:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Grupul detinatorilor de Aprilia RS125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...