Sari la conținut

Grupul detinatorilor de Aprilia RS125


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

De la United Motors. Poti sa folosesti insa si un cablu de bicicleta de frana ... e la fel de bun.

Se găsesc în comerț Âşufe ca alea de bicicletă doar că sunt mult mai groase.

Alea sunt destul de bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la ce temperatura se ridica?

90 de grade...mai aveam un sfert apa in butoias..iar cand am vazut ca apa era la 90 si am desfacut sa ma uit la apa..a tasnit toata apa si butoiasu era plin..dupa am lasat`o..si dupa vre`o 2 ore am plecat iar cu ia..ma uit la apa butoiasu era gol..bag iar apa dupa imi ajunge iar la 90 si fierbea..nu inteleg de ce..ce se intampla

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Verifica instalatia . Trebuie sa fie infundata pe undeva .

 

 

Mie la mito imi sta apa numai in 50 ..cand merg bara la bara in oras la orele de varf se ridica cam pe la 65-70 in rest... sta numai in 50.

Editat de iul1aN~
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU
intrebare..imi fierbe apa de vreo 3 zile..de ce??nu inteleg ce s`a intamplat..ceva idei ??

 

 

90 de grade...mai aveam un sfert apa in butoias..iar cand am vazut ca apa era la 90 si am desfacut sa ma uit la apa..a tasnit toata apa si butoiasu era plin..dupa am lasat`o..si dupa vre`o 2 ore am plecat iar cu ia..ma uit la apa butoiasu era gol..bag iar apa dupa imi ajunge iar la 90 si fierbea..nu inteleg de ce..ce se intampla

Fa-i frate aerisire ca d'aia....Faci aerisire si apoi bagi apa/antigel , daca nu stii cum du-te la un mecanic pe forum nu se poate explica asta

Editat de ALINU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

90 de grade...mai aveam un sfert apa in butoias..iar cand am vazut ca apa era la 90 si am desfacut sa ma uit la apa..a tasnit toata apa si butoiasu era plin..dupa am lasat`o..si dupa vre`o 2 ore am plecat iar cu ia..ma uit la apa butoiasu era gol..bag iar apa dupa imi ajunge iar la 90 si fierbea..nu inteleg de ce..ce se intampla

stai putin ... tu bagi doar apa in sistemu de racire?? fara antigel? :D :cheers:

Editat de haste
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stai putin ... tu bagi doar apa in sistemu de racire?? fara antigel? :D :cheers:

merge si fara antigel vara dar nu trebuie lasata cu apa chioara peste iarna ca exista riscu sa iti trozneasca motoru la propriu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Antigelul îi întârzie fierberea lichidului de răcire.

Fă-i aerisirea dar înainte de asta fi sigur ca ai pus jumate` apa jumate antigel.

Mie mi se încinge în draci în aglomerație, aÂşa că mi-am montat un ventilator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Antigelul îi întârzie fierberea lichidului de răcire.

Fă-i aerisirea dar înainte de asta fi sigur ca ai pus jumate` apa jumate antigel.

Mie mi se încinge în draci în aglomerație, aÂşa că mi-am montat un ventilator.

Asta am vrut si eu sa fac..n`am stiut ca nu am ventilator pana nu m`am uitat..aiurea rau.Pana acum asa faceam,jumate apa jumate antigel dar de vreo 1 luna nu am mai pus,am ramas odata fara apa si am luat de la cineva,iar acum vre`o 2 sapt aceeasi chestie am facut.Merci mult de raspunsuri ! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta am vrut si eu sa fac..n`am stiut ca nu am ventilator pana nu m`am uitat..aiurea rau.Pana acum asa faceam,jumate apa jumate antigel dar de vreo 1 luna nu am mai pus,am ramas odata fara apa si am luat de la cineva,iar acum vre`o 2 sapt aceeasi chestie am facut.Merci mult de raspunsuri ! :P

 

Daca mergi mult bara la bara e normal sa ajunga la 90 grade.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator ALINU

TRebuie sa faci aerisire e foarte simplu...si eu am facut asta toamna schimb , am scos apa si antigel jumi-juma si am pus doar antigel , am facut o tura de 40 km si mi s-au facut 4 linii in bord ceea ce inseamna tot 90 de grade , ma uit in bidonas antigelul fierbea si iesea putin cate putin pe SUS pe la capac , am pus 500 ml apa pana sa ajung la un mecanic pe care l-am suant si mi-a spus care este problema(aerisire nefacuta) mi-a facut ala aerisirea am pus antigel si no problem in continuare...Cand schimbi apa/antigelul sau pierzi mai mult si completezi , trebuie facuta aerisire...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut!am si eu o problema la rs,imi curge ulei din cutia de viteze!!

mereu,cand ma duc dimineata la ea,gasesc jos o pata de ulei.prima data am crezut ca pica din alta parte,i-am sters motorul,l-am curatat cu benzina ca sa vad pe unde se prelinge,dar nimic!..am vazut in sfarsit ca imi curge pe la imbinarea capacului cutiei de viteze .l-am desfacut,garnitura bineinteles ca numai era intreaga,am fost la cel mai apropiat magazin de piese auto ca sa iau material pentru garnituri,am decupat am pus'o la loc si nimic(ce-i drept numai curge asa tare ca inainte)aveti idee ce se intampla?sau macar daca stiti unde gasesc garnitura originala !! i s-a mai intamplat cuiva asa ceva? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut!am si eu o problema la rs,imi curge ulei din cutia de viteze!!

mereu,cand ma duc dimineata la ea,gasesc jos o pata de ulei.prima data am crezut ca pica din alta parte,i-am sters motorul,l-am curatat cu benzina ca sa vad pe unde se prelinge,dar nimic!..am vazut in sfarsit ca imi curge pe la imbinarea capacului cutiei de viteze .l-am desfacut,garnitura bineinteles ca numai era intreaga,am fost la cel mai apropiat magazin de piese auto ca sa iau material pentru garnituri,am decupat am pus'o la loc si nimic(ce-i drept numai curge asa tare ca inainte)aveti idee ce se intampla?sau macar daca stiti unde gasesc garnitura originala !! i s-a mai intamplat cuiva asa ceva? :)

recomandat este sa cumperi o garnitura originala, dar se poate si cu o garnitura "facuta"

Vezi sa nu-ti dea ulei pe la power valva si sa se scurga pe motor.

Eu am cumparat garnitura de la United, dar dupa ce am puso a fost ok. Vezi sa nu strangi prea tare suruburile de la capac ca se rup foarte usor.

PS: o garnitura originala costa cam 50 lei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

recomandat este sa cumperi o garnitura originala, dar se poate si cu o garnitura "facuta"

Vezi sa nu-ti dea ulei pe la power valva si sa se scurga pe motor.

Eu am cumparat garnitura de la United, dar dupa ce am puso a fost ok. Vezi sa nu strangi prea tare suruburile de la capac ca se rup foarte usor.

PS: o garnitura originala costa cam 50 lei

 

ms :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi spune si mie cineva latimea cauciucului de pe spate la modelele de rs de pana in 2006?

 

150/60-17

 

 

si la mine aceeasi problema cu garnitura aia... intra pe romimoto-piese.ro este cu 18 lei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut!am si eu o problema la rs,imi curge ulei din cutia de viteze!!

mereu,cand ma duc dimineata la ea,gasesc jos o pata de ulei.prima data am crezut ca pica din alta parte,i-am sters motorul,l-am curatat cu benzina ca sa vad pe unde se prelinge,dar nimic!..am vazut in sfarsit ca imi curge pe la imbinarea capacului cutiei de viteze .l-am desfacut,garnitura bineinteles ca numai era intreaga,am fost la cel mai apropiat magazin de piese auto ca sa iau material pentru garnituri,am decupat am pus'o la loc si nimic(ce-i drept numai curge asa tare ca inainte)aveti idee ce se intampla?sau macar daca stiti unde gasesc garnitura originala !! i s-a mai intamplat cuiva asa ceva? :)

 

Ia silicon rosu si o sa iti tina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

150/60-17

 

 

si la mine aceeasi problema cu garnitura aia... intra pe romimoto-piese.ro este cu 18 lei

imi poti da si mie linku exact daca il mai sti?..pentru ca am cautat si eu, am gasit ceva dar nu sunt sigur!!

:)

@Florin-rs : am incercat cu pasta speciala pentru garnituri,dar degeaba!

Editat de andrei04pwr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi poti da si mie linku exact daca il mai sti?..pentru ca am cautat si eu, am gasit ceva dar nu sunt sigur!!

:laugh:

@Florin-rs : am incercat cu pasta speciala pentru garnituri,dar degeaba!

 

Stiu multi cu rs-uri care au garnitura facuta din silicon si nu au probleme,pnm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu multi cu rs-uri care au garnitura facuta din silicon si nu au probleme,pnm.

am inteles..si eu anu trecut am desfacut capacu ala..si tot sin silicon mi-am facut.si mi-a tinut,dar acum vad ca iar a inceput sa pice

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am inteles..si eu anu trecut am desfacut capacu ala..si tot sin silicon mi-am facut.si mi-a tinut,dar acum vad ca iar a inceput sa pice

 

E ceva provizoriu,doar nu o sa te tina o viata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intrebare...dc imi vibreaza motoru? de fapt asa imi facea si inainte..dar acum prea de tot vibreaza urat de tot...ce cauza ar mai fi daca fierbe apa (in afara de pompa de apa care e buna,aerisire care am facuto prfct) ? :smoke:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v changed the title to Grupul detinatorilor de Aprilia RS125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...