Sari la conținut

Honda Hornet


metaxa

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 15k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

xenon works.

singura "problema" e ca la xenon nu prea mai vad diferenta intre faza lunga si scurta. dar nu am nevoie. e faza scurta....perfecta.

o sa fac eu un tutorial de modificat instalatia de xenon pentru a putea fi pusa sub sa.

zi repede pana nu montez farul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai hai cu tutorialul ca sa stim si noi ce-i facem aici ..

Nu e ars becul ..a fost l-am schimbat .. tot chioara e micuta viespiuta

 

E fain ca ai iesit, d-abia astept si eu. Intrebare, modelele 2003-2006 au buton de oprit luminile? Ca am luat de la un tip un set de blocuri de lumini de 2003 si nu au butonul ala off-pozitie-faza. Care-i spilul, sunt automate sau tot timpul on? Sper ca le pot monta la mine pe viespie...

 

la masini/motorete modele mai noi nu se pot opri luminile .. cum pui contact ti se aprind pozitiile ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cele noi, da. Dar si la alea poti da pe OFF sau auto lights. Si sa nu uitam totusi 2003 nu e chiar asa noua. Oricum e o idee buna, dar cu comentarii.

 

@coobra, pai ai doua variante, cumperi direct prelungitoare de bec, cele care sunt Rezistente pentru intensitate mare de descarcare cand aprinzi farului. Sau faci cum vreau eu sa fac, cu cablu imbracat in silicon inloc de plastic/cauciuc si un letcon sau papucei de cupru. la cele de 12v originale ale becului poti folosi orice fel de cablu, doar sa fie neciupit/intrerupt.

 

Blocurile de lumini de la 2003 se potrivesc la 2001 ?

Editat de zyonbv
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nici eu. Este extra-mega-suficienta faza scurta sau modificare la bec H4(ar fi o solutie ma simpla decat doua instalatii), H4 seamana cu H11(din ce imi amintesc trebuie numai pilita o lamela sau asa, e posibil sa confund cu H1). Asadar, cei cu 2003+ iau cu H11.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru cei care nu doriti sa puneti xenon sau sunteti de parere ca viespea cu faza scurta nu lumineaza deloc.incercati sa reglati farul.aceeasi problema o aveam si eu...varzaaaa,nu vedeam nimic,mai vad si destul de rau de felul meu noaptea.si la un drum lung dupa vreo 700km nu mai puteam,nu vedeam nimic.tras pe dreapta,urcat pe motor,desfacut frumusel surubele de la far...reglat.cand am ajuns acasa am luat un bec nou,si problema rezolvata.ieftin si precis :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce silicon?

ca mi se pare ca nici ele nu au cu silicon.

cabluri prelungitoare pe unde gasesc?

Pai siliconul izoleaza foarte bine, cablurile becului sunt foarte bine izolate(gen silicon sau chiar silicon). Prelungitoare pe ebay/free shipping

 

pentru cei care nu doriti sa puneti xenon sau sunteti de parere ca viespea cu faza scurta nu lumineaza deloc.incercati sa reglati farul.aceeasi problema o aveam si eu...varzaaaa,nu vedeam nimic,mai vad si destul de rau de felul meu noaptea.si la un drum lung dupa vreo 700km nu mai puteam,nu vedeam nimic.tras pe dreapta,urcat pe motor,desfacut frumusel surubele de la far...reglat.cand am ajuns acasa am luat un bec nou,si problema rezolvata.ieftin si precis :rolleyes:

 

Becurile sunt consumabile. Viespea mea are lumini megabune. Nu ma pot plange.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Am si eu o mica nedumerire din punct de vedere electric,mai exact am schimbat semnalizatoarele la viespe si am pus un model de aluminiu cu leduri.Intrebarea mea este de ce acuma clipeste mai repejor?,eu unul banuiesc ca ar avea alta putere(Wati).Se poate strica s-au arde ceva?,ma refer la releul de semnalizare.Se poate face sa clipeasca normal?

 

iti trebuie asta

 

legat de luminarea hornetului ..... ati incercat becuri X-tream power phillips . chiar am vazut diferenta de la normal la x-tream , multa lume credea ca am xenon !!

 

si 2 la mana , cati din voi aveti alte faruri decat cele stock de hornet ? eu mi-am luat niste fish-eyes cu H3 pe ele care vreau sa le pun , sunt inca indecis ......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iti trebuie asta

 

legat de luminarea hornetului ..... ati incercat becuri X-tream power phillips . chiar am vazut diferenta de la normal la x-tream , multa lume credea ca am xenon !!

 

si 2 la mana , cati din voi aveti alte faruri decat cele stock de hornet ? eu mi-am luat niste fish-eyes cu H3 pe ele care vreau sa le pun , sunt inca indecis ......

fish-eyes? :scratch:

eu am far de suzuki GSXR 750 2005.becuri H4 si H7,combinatie interesanta.pus becuri phillips nush de care(50ron),fac lumina destula :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pune o poza cu fisheyes.. sa vedem cum arata viespea...

pai nu le-am montat inca pt ca trebuie sa-i fac demersurile de inmatriculare , dupa ce iau ITP-ul am sa-i sparg fata :laugh:

 

bag azi poze !!

Editat de adolf_ss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sincer chiar as vrea xenon .. ca mi-e ca indiferent ce becuri phillips sau orice altceva as pune pe ea tot nu o sa vad .. ca nu numai viepea e chioara noaptea..ci si eu :)) acum ce ziceai tu cu oferta? 80...155?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea e urmatoarea, cauti pe cineva care vrea xenon pe motor preferabil sa aibe nevoie de acelasi bec cum ai si tu. Si cumperi un kit auto care costa 155, H4. Pentru H7 e mai ieftin. Si asa imparti suma la 2. Ramai tu cu un set si unul pentru cel cu care se baga in combinatie. Daca optezi direct pentru unu set Moto, am vazut ca sunt undeva la 130-150 ron si daca mergi pe varianta mea, nu numai ca iei mai ieftin dar mai beneficieaza cineva de o reducere si un xenon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea e urmatoarea, cauti pe cineva care vrea xenon pe motor preferabil sa aibe nevoie de acelasi bec cum ai si tu. Si cumperi un kit auto care costa 155, H4. Pentru H7 e mai ieftin. Si asa imparti suma la 2. Ramai tu cu un set si unul pentru cel cu care se baga in combinatie. Daca optezi direct pentru unu set Moto, am vazut ca sunt undeva la 130-150 ron si daca mergi pe varianta mea, nu numai ca iei mai ieftin dar mai beneficieaza cineva de o reducere si un xenon.

balastul de auto este de 2 ori mai mare fata de cel de moto

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa cum ziceam ...... se vad si capacele laterale colantate carbon-look DSC_3877.JPG

 

ghidonul , mansoanele si oglinda DSC_3863.JPG

 

si jugul superior si capacul de prindere al ghidonului vopsite negru semi-mat DSC_3891.JPG

 

evacuarea marca italiana :) DSC_3884.JPG

 

si farurile pe care cei de pe 599.com le numesc fish-eyes DSC_3857.JPG

DSC_3855.JPG

 

imi cer scuze pentru dimensiunile imaginilor asa sunt postate direct de pe blog

 

eu unul nu ma dau in vant dupa xenon , dar cand vine vorba de leduri se schimba treaba :bounce: durata de viata , look cu totul superior !

 

ps. parca acum cu ghidonul asta frumos iese prea mult in evidenta bordul asta mare , cine stie poate unul mai mic ?!

Editat de adolf_ss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut in pozele puse de Adolf_ss nu are aripa spate... Am mai vazut si la altii. Nu va arunca mizerie e telescop?

 

 

daca nu ai aripa o sa iti arunce mizerie cu nemiluita...si cu aripa arunca mizerie dar nu in cantitatile "industriale" cum ar fi fara aripa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...