Sari la conținut

Honda Hornet


metaxa

Postări Recomandate

Si daca le dai cu negru mat nu o sa mai sara mizerie pe ele ? :D

ba da dar nu o sa mai sara in ochi diferenta de culoare a galeriei :laugh: .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Parca ii piere din farmec cu ele negre..

intradevar , am avut parte de ambele variante iar luciul ala metalizat si frumos face toti banii ...

pe negru parca e o teava de apa rece , te uiti unde e montat apometrul :lol: .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu ce le lustruiti? Vreau si eu...

autosol metal polish...

eu le-am avut lutruite oglinda.apoi la modificarile aduse motorului le-am facut negre.s-a dus si polishul,si vopseaua termorezistenta de pe ele ulterior.sincer?e pierdere de vreme si munca inutila sa incerci sa le tii clean.de ce?orice picur de apa si jeg le va f...e.apoi daca nu te ploua,dar tragi de gaz de numa numa,prind iar culoare...prima data e mai greu de dat luciul e drept,ca mai apoi merge usor polisharea.dar personal nu ii vad rostul nici macar estetic(oricum nu tine nush cat).stai si freci saptamanal daca le vrei always clean.prefer sa imi ocup timpul cu spalatul lantului decat sa frec la galerii.parerea mea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

autosol metal polish...

eu le-am avut lutruite oglinda.apoi la modificarile aduse motorului le-am facut negre.s-a dus si polishul,si vopseaua termorezistenta de pe ele ulterior.sincer?e pierdere de vreme si munca inutila sa incerci sa le tii clean.de ce?orice picur de apa si jeg le va f...e.apoi daca nu te ploua,dar tragi de gaz de numa numa,prind iar culoare...prima data e mai greu de dat luciul e drept,ca mai apoi merge usor polisharea.dar personal nu ii vad rostul nici macar estetic(oricum nu tine nush cat).stai si freci saptamanal daca le vrei always clean.prefer sa imi ocup timpul cu spalatul lantului decat sa frec la galerii.parerea mea

corect , eu oricum am sa acopar mare parte din galerii cu bellypan-ul de le tine :D ..... partea proasta este ca vopseaua retine mai multa caldura , deci racirea galeriei va fi afectata de vopseaua aplicata pe ea .....

 

da cu lantul , cu lantul ce facem .... ce bun era un cric central !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

corect , eu oricum am sa acopar mare parte din galerii cu bellypan-ul de le tine :D ..... partea proasta este ca vopseaua retine mai multa caldura , deci racirea galeriei va fi afectata de vopseaua aplicata pe ea .....

 

da cu lantul , cu lantul ce facem .... ce bun era un cric central !

belly-pan-ul ai sa vezi poze...nu acopera asa de mult,dar am vazut si cu unul care acoperea juma din galerii...la fel se aduna jegul.cat despre racirea galeriei,nu e absolut nici o problema la fel se raceste si cu un strat aplicat decent nu in cantitati industriale.la ce temperaturi sunt acolo(aprox 700 grade) vopselele termorezistente din magazine sunt aproape degeaba... :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da cu lantul , cu lantul ce facem .... ce bun era un cric central !

Daca chiar nu vrei sa dai bani pe un stander moto.... :

 

Cauta orice scandurica de aprox 33 cm lungime. Apleaca motorul pe cricul lateral (stii sa inorci motorul pe cric, nu?) si "propteste"-ti (sau roaga pe cineva sa faca asta) cu scandurica bascula (evident pe partea dreapta). Ta-daaa : roata spate a ramas suspendata la 1-2 cm inaltime. Spor la curatat lantul !

 

P.S. "Scandurica" poate fi inlocuita cu un amic care sa tina motorul aplecat pana cureti lantul....Dar la cat dureaza operatiunea ar fi bine sa fie un prieten foaaaarte bun sau sa ai pregatita suficienta bere. ;) . Figura cu amicul merge de minune cand vrei doar sa ungi rapid lantul. :)

Editat de sorin128
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca chiar nu vrei sa dai bani pe un stander moto.... :

 

Cauta orice scandurica de aprox 33 cm lungime. Apleaca motorul pe cricul lateral (stii sa inorci motorul pe cric, nu?) si "propteste"-ti (sau roaga pe cineva sa faca asta) cu scandurica bascula (evident pe partea dreapta). Ta-daaa : roata spate a ramas suspendata la 1-2 cm inaltime. Spor la curatat lantul !

 

P.S. "Scandurica" poate fi inlocuita cu un amic care sa tina motorul aplecat pana cureti lantul....Dar la cat dureaza operatiunea ar fi bine sa fie un prieten foaaaarte bun sau sa ai pregatita suficienta bere. . Figura cu amicul merge de minune cand vrei doar sa ungi rapid lantul.

:crack: :crack: si eu care credeam ca sunt singurul cu proiectul "scandurica"...drept e ca nu am masurat niciodata.

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stander este bre' , am unul reglabil pe latimea basculei . problema este ca tot este nevoie de a doua persoana .... unul tine motorul drept si celalalt fixeaxa standerul si apasa !! cu cricul central e mai lejer ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Puteti curata lantul si fara "scandurica" sau stander.

 

Pui moto normal pe cric, o scoti pe liber, ungi/cureti bucata de lant care o ai vizibila, apoi cu mana stanga apuci manerul de pe codita si cu dreapta invarti roata tragand de spita in timp de cu stanga incerci sa ridici motorul. Repeti procesul pt tot lantul.

La mine functioneaza fara probleme ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Puteti curata lantul si fara "scandurica" sau stander.

 

Pui moto normal pe cric, o scoti pe liber, ungi/cureti bucata de lant care o ai vizibila, apoi cu mana stanga apuci manerul de pe codita si cu dreapta invarti roata tragand de spita in timp de cu stanga incerci sa ridici motorul. Repeti procesul pt tot lantul.

La mine functioneaza fara probleme ;)

si cu un spalat de lant faci si un biceps frumos ah? :crack: imi imaginez procesul de care zici...si daca e corect cum mi-l imaginez,total impractic...si putin si dangerous.parerea mea

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faci biceps :))

Nu stiu ce e mai periculos, o motoreta pe cric sau una suspendata pe o scandurica ? :P

 

Mai in gluma, mai in serios, fiecare isi dezvolta metoda.

Cel mai safe/practic ramane clar standerul.

 

 

si cu un spalat de lant faci si un biceps frumos ah? :crack: imi imaginez procesul de care zici...si daca e corect cum mi-l imaginez,total impractic...si putin si dangerous.parerea mea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faci biceps :))

Nu stiu ce e mai periculos, o motoreta pe cric sau una suspendata pe o scandurica ? :P

 

Mai in gluma, mai in serios, fiecare isi dezvolta metoda.

Cel mai safe/practic ramane clar standerul.

suport in cric si scandura(motorul sta nemiscat pe intreaga durata e operatiei)...versus suport in cric si incercarea de a-l ridica cu o mana in timp ce cealalta mana e pe roata undeva(proces repetat miscand si "dezechilibrand" motorul de cateva ori)...don`t think so

 

BTW:asta inseamna motor fiabil,bun,etc etc...discutam de proceduri de ungere a lanutului.asa da! :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da da da scandurica este sfanta, o gasesti pe orice drum,rapid si sigur.Mi-a picat de multe ori dar pica in pozitia ei normala, pe cric. Caratatul galeriilor, m-a tot batut un prieten la cap ca de ce nu le curat dar chiar mi se pare inutila operatia imediat se murdaresc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca aveti atatea probleme cu unsul lantului incat se discuta pe forum metode ... daca vreti pot sa fac stendere de spate pentru uns lantul cu 40 de lei(nevopsit), numai sa imi ziceti latimea basculei.

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu care credeam ca sunt singurul cu proiectul "scandurica"...drept e ca nu am masurat niciodata.

 

Iti dau PM cu IBAN-ul. Imi pui acolo banii pe drepturi de autor al "scanduricii de uns lantul" :lol:

Iata si masuratoarea :

33z2tl2.jpg

 

 

Bre', eu mi-am comandat un stander, destul de simplu la 75 RON, e la reducere. :banana:

 

Vezi sa nu fie asta : http://www.louis.de/_301cf029a15f2525c6d7d2c014a7d67d42/index.php?topic=artnr_gr&article_context=detail&grwgr=375&wgr=423&list_total=33&anzeige=0&page=0&artnr_gr=10003290

. E prea scurt si ajunge fix in dreptul discului de frana spate la Hornet. Sunt necesari doi oameni pentru a il da mai in fata si a putea fi folosit.

 

 

Nu-i mai usor sa impingi motocicleta inainte sau inapoi cat e necesar ? :)

 

Nu. Trebuie sa te plimbi o gramada si asa inseamna ca vei lasa urme de mizerie pe o mare suprafata. Merge la uns, dar nu e deloc practic cand vrei sa cureti lantul. Daca in chimbi cureti lantul intr-un singur loc poti sa ai grija si la asfaltul/pamantul/etc de dedesubt folosind un recipient de colectare a mizeriei.

 

 

Da da da scandurica este sfanta, o gasesti pe orice drum,rapid si sigur.Mi-a picat de multe ori dar pica in pozitia ei normala, pe cric. Caratatul galeriilor, m-a tot batut un prieten la cap ca de ce nu le curat dar chiar mi se pare inutila operatia imediat se murdaresc.

 

EXACT. Chiar daca suportul improvizat(scandurica sau ce o fi) cedeaza caderea de 1 cm lasa mobra pe cricul lateral fara nici o problema.

Editat de sorin128
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bre, io pe stander o urc singur. da.....de uns nu ma ocup io, ca am scotoiler :bounce:

 

in alta ordine de idei....e ok asa?

post-56075-0-90675500-1331532578_thumb.jpg

uuuuuu nice and shiny ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in alta ordine de idei....e ok asa?

post-56075-0-90675500-1331532578_thumb.jpg

Arata super...

 

Vezi sa nu fie asta : http://www.louis.de/_301cf029a15f2525c6d7d2c014a7d67d42/index.php?topic=artnr_gr&article_context=detail&grwgr=375&wgr=423&list_total=33&anzeige=0&page=0&artnr_gr=10003290

. E prea scurt si ajunge fix in dreptul discului de frana spate la Hornet. Sunt necesari doi oameni pentru a il da mai in fata si a putea fi folosit.

Fu*k, trebuie sa anulez comanda. Unde gasesc ceva mai ieftin si sa si mearga ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...