Sari la conținut

Aditivi Benzina


Postări Recomandate

am vazut prin benzinarii diversi aditivi pentru benzina, cei pentru curatarea carburatoarelor mai exact. merita asa ceva? un prieten mi-a zis ca la motoarele cu injectie nu se recomanda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am citit pe o sticla de aditiv de curatare si zicea ca sunt necesare 4 cicluri de curatare de cate o sticla la un plin. dar cred ca era o recomandare pt conserve, care au rez de cateva ori mai mare. aici nu stiu care ar fi proportia, ca pe sticla nu scria... era cam 10 lei sticla de freo 200 ml. cred ca o sa testez una

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am pus 2 ierni la rind un aditiv in benzina, Master parca se cheama, si n-am avut probleme cu inghetarea benzinei/colmatarea carb-ului (motocicleta a iernat afara).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fa un plin cu benzina de 100 (de la OMV) o data la doo luni si se curata injectoarele super, lasa aditivii

din cate stiu eu la injectoare nu se recomanda adivi, eu am 2 carburatoare! multumesc oricum!

 

pana la urma...la motoarele cu injectie...cum e cu aditivii?

parca sunt si pt curatat injectorul...sau gresesc?

sunt, dar nu rezolva mare lucru... cea mai buna e curatzarea periodica cu ultrasunete. mai exista si o curatare cu o solutie speciala, dar nu e ceva de durata...

 

pana la urma am luat liqui moly racing 4t. recipient de 125 ml. se pune tot la 15-20 litri. rezervorul meu este de 9 + rezerva, o sa pun toata cantitatea...acum il pun, maine o sa zic si daca se simte ceva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie mi s-a recomandat (din italia) sa nu bag mai des de o data la cateva plinuri...

 

p.s. bine ca ai cu ce... :rolleyes:

Editat de raulus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu la un carburator ce pot folosi?

 

tot asa ceva poti folosi si la un carburator. parca s-ar simti ceva acum la mine, nu imi dau seama. vineri plec la un drum lung si acolo o sa se vada mai bine. o sa mai iau o steclutza, sa mai pun la urmatorul plin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu folosesc METABOND de mult timp si in benzina si in ulei. E super bun. :rolleyes:

 

ce tip de metabond folosesti pe ulei? eu am sunat la ei si mi-au recomandat metabond C pentru motociclete.

de asemenea, daca e cineva interesat, azi, 6 iulie, la ora 18:00, la facultatea de utilaje, langa preoteasa, e o demonstratie cu aditivii metabond.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper ca ati fost la demonstratia METABOND. E super bun, merita. Folosesc Metabond M pentru ca am motor nou ... adica a fost nou la primavara. La urmatorul schimb de ulei deja am sa pun C.

Sunt multe pareri in legatura cu ambreajul si aditivul. Metabondul NU este un aditiv. Daca va puneti atunci intrebarea ca ce este ??? Mergeti la un seminar si convingeti-va singuri. Si pt cei care spuneti ca Metabondul nu este bun in motor din cauza ambreajului ... Eu o sa va dovedesc contrariul la toamna. Pana atunci cred ca o sa am 25.000. km folosind Metabond. Na :sick: ajunge din reclama, poate oricum nu va conving ... :crack:

Totusi parerea mea ramane neschimbata ... E super bun Metabondul.

:disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine in carte la Cagivă scrie sa nu folosesc NICIODATA aditivi in benzina sau ulei.

Asa ca nu am pus, dar este greu de spus avand in vedere calitatea benzinei care se gaseste pe piata noastra.

La penultimul plin, am bagat de la OMV aici in Baneasa si a mers motorul oribil, in sensul ca a aparut fenomenul de 'engine knock' super accentuat.

Astazi am bagat de la Petrom si sper ca lucrurile sa revina la normal. De obicei bag numai de la Petrom (chiar daca acuma sunt din grupul OMV)

 

Mai de mult timp am bagat aditivi in ulei si la Dacie, dupa ce am facut motorul si dupa cateva mii tot a inceput sa pape.

 

Eu personal nu sunt de acord cu aditivii.

Editat de cristiroma
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(...)Metabondul NU este un aditiv. Daca va puneti atunci intrebarea ca ce este ??? Mergeti la un seminar si convingeti-va singuri. (...)

 

 

Mda, si eu sunt de parere ca Metabondu' asta nu e un aditiv. E o religie, o stare de spirit :disappointed: S-a creat si o secta gen MISA, se organizeaza seminarii, au agenti care umbla din poarta in poarta ca martorii lui Iehova , sa ne convinga de adevarata credinta :sick:

 

O sa vedem si reclame pe panouri:

 

 

"Mantuirea sufletului pacatosului in ale motoarelor, solutie, 1 mil. sticluta. Hai la mantuire neamuleeeeeee!!!!! :crack: Te simti vinovat ca nu ai mai schimbat uleiul de 10.000 km? Ca i-ai dat in gusa la rece direct in limitator ? Caieste-te, pacatosule ! " :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, si eu sunt de parere ca Metabondu' asta nu e un aditiv. E o religie, o stare de spirit :disappointed: S-a creat si o secta gen MISA, se organizeaza seminarii, au agenti care umbla din poarta in poarta ca martorii lui Iehova , sa ne convinga de adevarata credinta :crack:

 

Daca nu cunosc, daca nu stiu ... NU dau cu parerea !!!

 

In loc sa stai toata ziua in fata calculatorului, mai iesi in lume ... Dute la un seminar, porma mai vorbim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu cunosc, daca nu stiu ... NU dau cu parerea !!!

 

In loc sa stai toata ziua in fata calculatorului, mai iesi in lume ... Dute la un seminar, porma mai vorbim.

 

 

Axaaaa....du-te ma si mai plimba-te cu motoreta...nu mai sta in fata calculatorului sa-ti dai cu parerea :sick: :lol: :disappointed: :crack:

 

 

on topic....vb lu' stressu': cel mai bun aditiv este schimbul de ulei la timp!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu aditivii de ulei ne-am lamurit, ca a fost o intreaga expunere stiintifica intr-un alt topic! aici e vorba de aditiv de bezina, daca e eficient la curatarea carb-urilor sau injectoarelor sau daca ar putea dauna cu ceva!

Editat de mavetz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, este eficient. De ex daca pui stetoscopul pe injectoarele jegoase la un motor, inainte de curatare se aud duf-duf-duf si dupa fac click-click-click :banana: a...am fost destul de stiintific? :smoke:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie mi s-a recomandat (din italia) sa nu bag mai des de o data la cateva plinuri...

 

 

Chiar e pe bune sa nu bagi tot timpul OMV-100? Eu am bagat in ultimele 3 saptamani 2 plinuri de la ei, unul dupa altul. Intr-adevar se simte diferenta, dar nu stiam ca poate dauna intr-un fel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...