Sari la conținut

Islanda


Xomin
 Share

Postări Recomandate

Plecare: 14-16 iunie

Timp alocat: minim o luna - maxim doua

Tinta: Islanda

Motoreta: BMW R1200GS la aprox. 40.000 km

Traseu: in principal prin Nordul Europei iar la intoarcere cat mai in sud pana in Sicilia, in total aproximativ 20 de tari.

 

In prima parte a traseului vreau ca pana in Sankt Petersburg sa trec prin cat mai multe capitale: Budapesta, Bratislava, Viena, Praga, Berlin, Varsovia, Vilnius, Riga, Tallin. In partea a doua vreau sa urmez vechiul drum al regilor din Sankt Petersburg catre Bergen prin: Helsinki, Stockholm si Oslo. In partea a treia a traseului va trebui sa ma indrept din Bergen catre Hanstholm de unde sa iau feribotul catre Islanda. Dupa doua saptamanii in Islanda cand o sa ma intorc inapoi pe continent tot in Hanstholm o sa ma indrept catre Calais (de unde voi lua eurotrenul catre Londra) si o sa trec prin: Amsterdam si Bruxelles. La intoarcere din Londra o sa tin drumul drept catre Sicilia, unde voi mai sta cateva zile la soare. Apoi din Italia voi traversa in Grecia spre Atena iar de aici am drum drept catre casa.

 

 

Cu ajutorul site-ului sper sa gasesc pe traseul asta emigranti/motoristi romani care sa ma indrume catre locuri care trebuie neaparat vizitate, cu care sa beau seara un pahar de vin, sa schimb o vorba in romaneste si daca e posibil sa ma primeasca cu cortul pe bucata lor de pamant.

 

Partea Intai

9153773_ab985bcf38_b.jpg

 

Partea a Doua

9153774_855fe233c5_b.jpg

 

Partea a Treia

9153775_d6e96552ea_b.jpg

 

Partea a Patra

9153776_224542cf05_b.jpg

 

Restul traseului din Clais in Sicilia se va stabilii la fata locului in functie de cum ma scol dimineata insa un lucru e clar, o sa vreu sa trec si pe la Viaductul Millau, plus alte puncte la care inca nu m-am decis sau pe care inca nu le-am descoperit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suna extraordinar!

Intr-adevar, trebuie sa dispui de suficiente resurse financiare si mai ales de timpul aferent pentru asta.

 

Pareri personale:

- incearca sa nu ratezi coasta de sud a Norvegiei (Stavanger, Kristiansand etc); am vazut ca vrei sa mergi Oslo-Bergen dus intors... drumul este superb, cca 500km dar pe care navigatia ii calculeaza in cca 10h; asa cum este pacat ca vei pierde si ce este sub Stockholm, coasta de SE a Suediei.

- personal, eu as face tura asta impartita in 2 (in ani diferiti), adica: acum "nordul" si la anul "sudul"; motivul principal ar fi sa poti vedea cat mia mult din fiecare zona/tara/oras/regiune, pentru ca se investeste mult timp/bani/energie si e pacat;

- inteleg ca pleci singur? sunt convins ca e greu sa gasesti partener cu toate resursele aferente pentru asa ceva... dar clar as prefera sa fac asa ceva cu inca minim o persoana.

 

Si eu imi doresc mult Islanda... ma gandeam eventual combinat cu Scotia cumva... dar momentan nu pot; oricum, tura in Islanda este unul din motivele pt care cel mai probabil la anu' imi voi lua si eu 1200GS.

 

Mult succes!

 

Vlad

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bafta Nenea Pi.si. .

 

Intrebare, nu-i un pic cam mult 2 saptamani in Islanda? Ai asa multe de vazut? Adica peisajul este breathtaking dar nu-mi dau seama cat de mare este tara.

 

Si inca una, de ce sa vii pana la Calais cu ferry? Nu cred ca ti-ar displacea nici sa pui ancora undeva in nordul Scotiei si sa bati the highlands, lake district, wales si finally Londra pana sa ajungi la Calais? Nu mai zic de ars vremea si prin Irlanda cea verde si proaspata.

 

Try it http://www.scotland.ferries.org/?gclid=CP6...CFQO7ZwodrnKp9Q

 

Oricum... mi-s invidios nevoie mare. ;)

Mesaj completat

tura in Islanda este unul din motivele pt care cel mai probabil la anu' imi voi lua si eu 1200GS.

 

95% din drumurile din tara respectiva sunt pavate. nu cred sincer ca GS-ul e absolut necesar.

 

M-am inselat umpic, nu am gasit ferry direct pana in scotia. Doar cu escala in Faroe. Si nici asta nu suna rau. :agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@xvs650 multam pentru conexiune, si taman acolo unde era mai greu respect-048.gif

 

@khk nu vreau sa pomenesc de resurse financiare in afara de drum care va costa aprox. 1.500 euro (benzina + ferry pentru islanda si grecia), pe coasta Norvegiei sunt cateva puncte pe care nu as vrea sa le ratez mai ales ca vreau sa ma bucur de fiorduri ...si poate balene ;); cat despre plecatul singur, e cel mai bine mai ales pentru o perioada asa de lunga :agree:

 

 

@melciu 2 saptamani e la limita, din 14 zile, 6 vor fi pe ferry :D apoi in Islanda feribotul vine la saptamana din Danemarca (si numai de aici ... Hanstholm sau Esbjerg) :P ... si vreu sa ma bucur cat pot de mult de tot ce se poate mai ales de

cool02.gif ... apoi la intoarcere pe continent din Danemarca vreau sa ajung si in Amsterdam cel putin o seara smoking-030.gif

 

Cat priveste drumul din Islanda ...uitati un temerar mai vechi aici ... partea care inca ma framanta va fi calitatea aerului sau stratul de cenusa de pe sosea ...in rest happy-049.gif

Mesaj completat

aaa ... si in spiritul advrider, pentru cei cu care ma voi intalni pe drum (vreau sa merg cel mult jumate din zi restul e dedicat pentru explorarea locurile) am pregatit si un fel de "carte de vizita"/"valuta sentimentala", adica un autocolant de 12x12 cm :laugh:

 

 

9155492_f2f13b8c25_o.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aaa ... si in spiritul advrider, pentru cei cu care ma voi intalni pe drum (vreau sa merg cel mult jumate din zi restul e dedicat pentru explorarea locurile) am pregatit si un fel de "carte de vizita"/"valuta sentimentala", adica un autocolant de 12x12 cm :agree:

 

si steagul RO?? deloc?

parere: nu suna mai bine "22 European countries" decat "22 countries from Europe"? ;)

 

mai schimba putin steagurile intre ele... de ex:stanga jos, se nimeresc 2 alb langa alb cred...

 

frumoasa idee!

Mesaj completat

95% din drumurile din tara respectiva sunt pavate. nu cred sincer ca GS-ul e absolut necesar.

 

N-am zis ca e NECESAR; eu asa am de gand pt ca este clar mai indicat; pozele din linkul pus mai sus (cu Harley) cred ca-mi confirma parerea; in plus, cred ca sunt locuri pe care le ratezi din cauza asta. M-am gandit ca, fiind "once in a lifetime", merita facuta "ca la carte". Normal, daca vrei, poti s-o faci si cu SS...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru Islanda nici 3 saptamani nu sunt suficiente...eu am fost 10 zile si mi-am mai programat inca doua plecari a cate 10 zile...una martie 2011 in care vreau sa includ si Groenlanda(pt cine este amator dau pontul gratis) si una ori vara asta ori 2011 pt fiorduri si balene, excursie pe un ghetar...doua saptamani a ales foarte bine....Bafta

Editat de xvs650
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@khk multam de remarca, am vazut si eu abia dupa ce l-am postat, bine ca nu-l trimisesem la print ;)

 

9156050_fc40fb5028_o.png

 

 

 

@xvs650 intradevar e o lume aparte

 

 

@yonatzu la tura asta cu siguranta nu ma duc pentru ca asta ar presupune o extindere a turei cu cel putin 5000 de km (trebuie sa includ si Laponia daca ma duc la KN) - de accea prefer sa las peninsula Scandinava pentru alta data.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare, am facut deja traseul asta, mai putin icleand... vreau si eu sa merg, dar doar cu cortu, fara hoteluri si alte celea si sa petrec vre-o 2 saptamani doar in iceland. Asta prin iulie, ca daca nu o sa plangi de frig, eu in norvegia am dormit in iulie la - 6 grade si nu e placut. De aceea iti recomand sa ajungi acolo prin iulie ca temp. medie este de +6 grade. daca vrei sa mergi cu cortu sunt interesat si eu, fara restrictii de timp sau perioada, dar ar fi de preferat sa ti cont de conditiile meteo din islanda... bmw r-1150 gs adv. www.timisoara-adventure.ro :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare, am facut deja traseul asta, mai putin icleand... vreau si eu sa merg, dar doar cu cortu, fara hoteluri si alte celea si sa petrec vre-o 2 saptamani doar in iceland. Asta prin iulie, ca daca nu o sa plangi de frig, eu in norvegia am dormit in iulie la - 6 grade si nu e placut. De aceea iti recomand sa ajungi acolo prin iulie ca temp. medie este de +6 grade. daca vrei sa mergi cu cortu sunt interesat si eu, fara restrictii de timp sau perioada, dar ar fi de preferat sa ti cont de conditiile meteo din islanda... bmw r-1150 gs adv. www.timisoara-adventure.ro :)

 

1. eu plec cu cortul, insa cand o sa simt ca am nevoie de o noapte calda si un dus fierbinte o sa stau si la hotel

2. plecand pe 15 Iunie am vreo 8-9000 de km pana la ferry din Danemarka pentru mine asta inseamna aproape 20-25 de zile - jumate de zi trag tare sa fac 350-400 km dupa care vreau sa ma bucur cat mai mult de locurile pe unde ajung - in plus plecand pe 15 iunie prind "noptile albe" de la St. Petersburg in sus pana in Islanda

3. nu imi place sa zic NU, insa noi nu ne cunoastem, si e vorba de o perioada lunga de timp, iar daca nu suntem compatibili o sa ne facem zile negre pe drum, cel mai bine ar fi sa ne vedem la intalnirea Seth si sa vorbim mai mult :P

4. conditiile meteo sunt imprevizibile (aseara ma intrebam oare de cate vijelii o sa am parte ca cea din seara asta) insa inceputul de Iulie este optim pentru Islanda deja din August incepe sa se strice vremea.

 

in rest e o aventura cu bune si cu rele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce inseamana sa ai timp liber ...

 

nu stiu ce pot sa spun decat ca ma incearca un sentiment de invidie nu de alta dar sunt 10 ani de cand incerc sa ajung la `noptile albe`

 

sincer eu as aloca mai mult timp Norvegiei chiar daca vrei sa faci un nou drum pentru nord, pentru mine au fost nordicii cei mai calzi. Norvegia e senzationala, peisajul e fantastic si am avut parte de asa ceva doar in Alaska.

 

Eu ti-as recomanada sa stai mai putin in Islanda, sa incerci sa prinzi Scotia (in viata asta obligatoriu) si Feroe care se aseamana foarte mult ca relief cu Islanda.

 

Pentru sud lasa Sicilia si mergi in Sardinia sau eventual Corsica, chiar ai ce sa vezi.

 

Bafta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cosmine ai ales un traseu extraordinar. sper sa ai parte numai de vreme frumoasa ca sa te poti bucura de peisaje.

 

bafta si asteptam impresiile si pozele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...