Sari la conținut

Enduro Touring & Adventure


dorin-moto
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Duminica se arata vreme buna o iesire ceva pe undeva careva . Eu as vrea sa merg pana in pasul Tihuta si retur traseu, vremea se arta buna . Mai doreste cineva ??

 

 

post-47766-0-59147000-1348248336_thumb.jpg

 

deci se pare ca nu vine nime , in acest caz merg de unul singur :cheers:

 

 

 

Caline asta te intrece

 

 

post-47766-0-98939700-1348344670_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O iesire faina si relaxanta. Normal ca amatorii de "mud" au gasit pana la urma ce-au cautat, dar "porcusoru de noroi"am fost pana la urma si fara sa o doresc, eu :lol: Noroc ca era mai multa apa decat "cernoziom".Pacat ca numai de poze nu aveam timp atunci. Vremea a fost superba, distractia maxima! :cheers:

post-4028-0-86939800-1348467802_thumb.jpg

post-4028-0-69997900-1348467803_thumb.jpg

post-4028-0-21013500-1348467804_thumb.jpg

post-4028-0-76444500-1348467804_thumb.jpg

post-4028-0-22802400-1348467805_thumb.jpg

post-4028-0-79850600-1348467805_thumb.jpg

post-4028-0-34108000-1348467806_thumb.jpg

post-4028-0-89398500-1348467806_thumb.jpg

post-4028-0-41478200-1348467807_thumb.jpg

post-4028-0-85945700-1348467807_thumb.jpg

post-4028-0-69181000-1348467822_thumb.jpg

post-4028-0-60654100-1348467823_thumb.jpg

post-4028-0-08059200-1348467824_thumb.jpg

post-4028-0-77844800-1348467824_thumb.jpg

post-4028-0-22953600-1348467825_thumb.jpg

post-4028-0-71432100-1348467825_thumb.jpg

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma bucur ca v-ati distrat,da vad ca v-ati zgarcit la pozele cu gulasul :angryfire: macar sa ma satur din poze :rolleyes:

Poi tocmai la tine ne-am gandit sa nu suferi prea tare, asa ca fara prim planuri! :P

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Propun maine o tura de 3 zile in maramures plai cu soare.Plecare Vineri ora 10 Mol Aurel Vlaicu-bistrita-sangeorz bai-blazna(cazare spa)-platou rodna urcare pana in varf-borsa platou-cascada cailor-viseu-valea vaserului-botiza(cazare)-barsana-ocna sugatag- pasul gutai-baia mare-cluj.70% asfalt 30%macadam.

Stiu ca e cam tarziu sa anunt dar cine vrea poate.

http://www.alpinablazna.ro/

 

http://www.turistinfo.ro/botiza/cazare-botiza/pensiunea_cretuca-c28201.html

 

Rectific,plecarea la ora 11. :burnout:

post-30525-0-93115700-1348760380_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Propun maine o tura de 3 zile in maramures plai cu soare.Plecare Vineri ora 10 Mol Aurel Vlaicu-bistrita-sangeorz bai-blazna(cazare spa)-platou rodna urcare pana in varf-borsa platou-cascada cailor-viseu-valea vaserului-botiza(cazare)-barsana-ocna sugatag- pasul gutai-baia mare-cluj.70% asfalt 30%macadam.

Stiu ca e cam tarziu sa anunt dar cine vrea poate.

http://www.alpinablazna.ro/

 

http://www.turistinfo.ro/botiza/cazare-botiza/pensiunea_cretuca-c28201.html

 

Rectific,plecarea la ora 11. :burnout:

Super faina tura, din pacate prea tarziu postul. Sper ca v-ati strins destui si ca veniti cu poze pe masura potentialului, atat a pozasului cat si a locurilor.

 

Deoarece anul asta am fost pana acum comozi si n-am urcat (cum facem in fiecare an) inca nimic, propun pe weekendul viitor o tura in parcul national Retezat.Accesul in zona cu motoarele, mai departe pe jos. Cazarea (doua nopti)la cabane, plecarea vineri dupa amiaza. Intoarcerea dumninica.

 

O varianta de acces: http://goo.gl/maps/KDd0G

 

Suntem deja 3 motoare dar primim si pe alti posesori de vacutze semienduro sau pe aproape, ca avem si vre-o 20km de forestier), singura conditie, sa fie dispusi ca idee la drumetii lungi si nu in ultimul rand ceva experienta cu mersul pe munte, si normal anduranta fizica respectiva. :cheers:

 

http://www.carpati.org/ghid_montan/muntii/retezat-41/acces/

 

Cam astea sunt variantele de acces. Luci cred ca -l stie pe asta:

1.Hațeg-ToteÂşti-Ostrov-Ostrovu Mic-Brazi-Gura Zlata-Gura Apei-Rotunda-Poiana Pelegii, pe DN68 până la prima intersecție după ToteÂşti, pe DJ686A până la Gura Apei, apoi pe un drum forestier. Starea drumului este bună până la Brazi, de unde drumul este din plăci de beton, cu denivelări. De la Gura Apei până în Poiana Pelegii drumul forestier este accesibil.

 

Pare un acces ocolit in masiv dinspre sud,lung, dar relativ usor practicabil.

 

Acces dinspre nord:

 

2.Hațeg-Râu de Mori-Suseni (Cetatea de Colț, Mănăstirea Colț)-RâuÂşor, drum județean până la RâuÂşor. Drumul este asfaltat până dincolo de Suseni, iar între Suseni Âşi RâuÂşor este frecvent întreținut Âşi în bună stare. Este accesibil auto tot timpul anului, cu excepția zilelor cu ninsoare puternică.

 

Aici am fost la "bikes on ice", este cazare sigur si destula in zona (complex rausor de ex.),ramane de vazut daca e un punct bun de abordare pentru traseul pe jos.

 

3.Hațeg (PetroÂşani)-Ohaba de Sub Piatră-SălaÂşu de Jos-SălaÂşu de Sus-MălăieÂşti-NucÂşoara-Cârnic-Pietrele, pe E79 până la Ohaba de sub Piatră, drum județean până la Cârnic, apoi drum neamenajat. Drum asfaltat până la NucÂşoara, apoi drum de pământ până la Cârnic. De la Cârnic la Pietrele este drum neamenajat, în stare proastă, pe care accesul auto este permis localnicilor cu proprietăți în parc (Romsilva, TCH/Hidroconstrucția, Poliția, Serviciul de salvare, Salvamont, cei care fac aprovizionarea, Administrația parcului Âşi alte instituții cu drept de control, pe bază de delegație). Accesul auto pentru turiÂşti este interzis prin regulament.

 

Aici ar fi probleme de acces pana la cabana Pietrele, dar se pare ca este punctul de lansare clasic al tuturor traseelor.Pe google ma uit si vad insa ca doar o vale desparte Pietrele de zona Rausor.

 

acces vest:

4. Ceva mai la vest (cabana Baleia) se poate ajunge :

Hațeg-Pui-Râu Bărbat-Hobița-Baleia, pe E79 până la Pui, pe drum județean DJ667 până la Hobița, apoi pe drum forestier până la Baleia. Drum asfaltat până la Râu Bărbat, drum forestier dificil Âşi lung (cam 2 ore de mers) până la Baleia. Este recomandabil accesul cu maÂşina de teren.

 

Pana la urma o sa le facem pe toate la un moment dat.Cel mai pitoresc mi se pare ultimul, cel mai usor al 2-lea, la Rausor . cazare este destula la Pietrele, gratuita la un adapost daca ai sac ca lumea sau 30 lei la casute(cabane). Se pare ca cabana Baleia e inchisa, asa ca pana la sfarsit alegem probabil intre variantele 1, 2 si 3.

Alte sugestii?

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pozasu de servici.

 

Cam pe aici am umblat. http://goo.gl/maps/HnCyh Plecare vineri 28 sept pe la ora 11 cu intoarcere duminica seara pe la 9.

In plus fata de harta, am mai urcat pe drumul forestier care pleaca din pasul Rotunda, spre varful Ineu din muntii Rodnei. Am reusit sa urcam pe el cu motoarele pana pe la 1800 metri altitudine. Din pacate hartile pe google nu stiu atatea locuri asa cum le stie Jakalu.

 

Atmosfera si gasca n-are rost s-o descriu aici... Se subantelege cum ne-am simtit...

Ne-am aprovizionat ptr inceput cu vin la peturi de 5 litri din crama de la Lechinta, asta dupa ce am dat gata pe loc 2 carafe de must. Practic de aici a inceput shoul.

Au fost de toate..... vreme faina, ceva ploaie, drumuri de toate felurile, carciumi, birturi, restaurante, pensiuni, manastiri, 3 motoare trantite (fara incidente), pod peste Vaser (cu mari emotii ptr mine), pana la o roata, slana, branza, ceapa, bere, vin, tuica, betie, barfe, amintiri, mistocareala, bascalie.... ce mai? .... nici nu-i bine de povestit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam pe aici am umblat. http://goo.gl/maps/HnCyh Plecare vineri 28 sept pe la ora 11 cu intoarcere duminica seara pe la 9.

In plus fata de harta, am mai urcat pe drumul forestier care pleaca din pasul Rotunda, spre varful Ineu din muntii Rodnei. Am reusit sa urcam pe el cu motoarele pana pe la 1800 metri altitudine. Din pacate hartile pe google nu stiu atatea locuri asa cum le stie Jakalu.

 

Atmosfera si gasca n-are rost s-o descriu aici... Se subantelege cum ne-am simtit...

Ne-am aprovizionat ptr inceput cu vin la peturi de 5 litri din crama de la Lechinta, asta dupa ce am dat gata pe loc 2 carafe de must. Practic de aici a inceput shoul.

Au fost de toate..... vreme faina, ceva ploaie, drumuri de toate felurile, carciumi, birturi, restaurante, pensiuni, manastiri, 3 motoare trantite (fara incidente), pod peste Vaser (cu mari emotii ptr mine), pana la o roata, slana, branza, ceapa, bere, vin, tuica, betie, barfe, amintiri, mistocareala, bascalie.... ce mai? .... nici nu-i bine de povestit.

Fu tare domnilor! Acu ce faceti? Odihna de voie un weekend, sau veniti cu noi in Retezat? Ca noi am pus tura din timp. :cheers:

ps. Poza aia in care Buji admira pitucile duduicii e taaare si sugestiva ca barna dintre piciere! :lol:

Indoitura aia din sine s-o produs "live" cand urcam noi, in primavara ;)

Faza aia cu podul cred ca tre s-o povestesti la o bauta, ca asa se si misca motorul cred in toate cele trei axe :)

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fu tare domnilor! Acu ce faceti? Odihna de voie un weekend, sau veniti cu noi in Retezat? Ca noi am pus tura din timp. :cheers:

 

 

Am cochetat la propunerea ta, dar personal, sambata sunt plecat cu jobul din Cluj. Altfel nu stateam pe ganduri mai ales ca mii tare dor de Retezat.

Nu stiu ce varianta o sa alegi, dar pot sa-ti spun ca la cabana Pietrele nu cred ca poti sa ajungi pe motor, nici chiar cu africana ta. Cel putin din cate stiu eu. E adevarat ca ultima data cand am urcat a fost la eclipsa din `99. M-as mira sa fi amenajat acel drum.

P.S. Am si de acolo tot felu de harti si descrieri de trasee daca te intereseaza. Ti le dau cu placere..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cochetat la propunerea ta, dar personal, sambata sunt plecat cu jobul din Cluj. Altfel nu stateam pe ganduri mai ales ca mii tare dor de Retezat.

Nu stiu ce varianta o sa alegi, dar pot sa-ti spun ca la cabana Pietrele nu cred ca poti sa ajungi pe motor, nici chiar cu africana ta. Cel putin din cate stiu eu. E adevarat ca ultima data cand am urcat a fost la eclipsa din `99. M-as mira sa fi amenajat acel drum.

P.S. Am si de acolo tot felu de harti si descrieri de trasee daca te intereseaza. Ti le dau cu placere..

Ramane pe alta data Caline, merci pt ajutor. Stie cineva concret variante de cazare fara fitze da sigure in regiune? Ideea e sa putem lasa undeva in siguranta motoarele. Mai sap si eu intre timp si dau telefonae.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am banuit noi ceva ca ai si tu o vina, si probabil ai si sughitat puternic cand am trecut noi pe acolo. :cheers:

Cred si eu! :crack: Ca scrisnea probabil vagonu, mai tare decat Buji cand doarme profund :bounce:

 

Buun. Am mai sapat si concluziile sunt urmatoarele:

1. Daca adoptam varianta propusa de Luci atunci abordam masivul dinspre sud, mai discutam si varianta asta. Dezavantajul este problema lasarii in siguranta a motoarelor. Avand in vedere ce se intampla in ultima vreme (faza de la Sureanu)optiunea de a nu le da cuiva in primire, din pct.-ul meu de vedere cade. Sa vedem daca nu le putem lasa si acolo undeva in siguranta, avand in vedere ca vom lipsi 24-36 ore. (paza)

 

2. Am gasit intre timp si o varianta sigura in urma discutiilor cu cabanierul de la Pietrele. Cabana Pietrele este cea mai buna optiune de acces comod si rapid in masiv. Se ajunge acolo pe urmatorul traseu:

http://goo.gl/maps/oiQRH

In Carnic lasam motoarele in siguranta la o cabana, sau chiar putem sa ne cazam acolo la cabana Cascada sau la cabana Carnic sau in camping (1000metri altitudine).Sau ne putem caza dupa 5 km de mers pe jos(ccategoric nu e voie cu motoarele)la cabana Pietrele cu 25 lei/persoana/noapte. Daca ne cazam la Carnic (cel mai probabil)sambata vedem cascada Lolaia si apoi mergem la Pietrele de unde incep traseele prin acest masiv feeric.Putem sta (dupa preferinte)pana sambata seara sau duminica seara. Eu am ales a doua varianta.

 

Asa ca cine vine sa-si aduca macar sac de dormit, eventual cort (daca nu vrea la cabana). In tot cazul si rucsac pentru expeditia pe jos. Si sa nu uit: Aventura continua! :cheers:

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deoarece anul asta am fost pana acum comozi si n-am urcat (cum facem in fiecare an) inca nimic, propun pe weekendul viitor o tura in parcul national Retezat.Accesul in zona cu motoarele, mai departe pe jos. Cazarea (doua nopti)la cabane, plecarea vineri dupa amiaza. Intoarcerea dumninica.

 

Suntem deja 3 motoare dar primim si pe alti posesori de vacutze semienduro sau pe aproape, ca avem si vre-o 20km de forestier), singura conditie, sa fie dispusi ca idee la drumetii lungi si nu in ultimul rand ceva experienta cu mersul pe munte, si normal anduranta fizica respectiva. :cheers:

 

Cam astea sunt variantele de acces. Luci cred ca -l stie pe asta:

1.Hațeg-ToteÂşti-Ostrov-Ostrovu Mic-Brazi-Gura Zlata-Gura Apei-Rotunda-Poiana Pelegii, pe DN68 până la prima intersecție după ToteÂşti, pe DJ686A până la Gura Apei, apoi pe un drum forestier. Starea drumului este bună până la Brazi, de unde drumul este din plăci de beton, cu denivelări. De la Gura Apei până în Poiana Pelegii drumul forestier este accesibil.

 

Pare un acces ocolit in masiv dinspre sud,lung, dar relativ usor practicabil.

 

Eu am fost exact pe acest traseu si pot spune a ca fost super. Din Poiana Pelegii se pot face mai multe trasee si asta destul de usor deoarece este destul de adinc bagata in munte. Noi am facut : lacul Bucura / varful Peleaga / versantul nordic / lacul Peleguta cu intoarcere pe valea rea (parca asa ii spune). Traseu de 1 zi cu opriri de mancare si siesta, la pas de orasean nu de alpinist. Nu este cazare in schimb (doar un refugiu ) care nu stiu daca este deschis. Deci de la cabana Rotunda in sus nu mai exista nimic de cazat. Noi am stat la cort dar era mai in vara ... se anunta vreme mai rece deja ...

Editat de Triplu xXx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost exact pe acest traseu si pot spune a ca fost super. Din Poiana Pelegii se pot face mai multe trasee si asta destul de usor deoarece este destul de adinc bagata in munte. Noi am facut : lacul Bucura / varful Peleaga / versantul nordic / lacul Peleguta cu intoarcere pe valea rea (parca asa ii spune). Traseu de 1 zi cu opriri de mancare si siesta, la pas de orasean nu de alpinist. Nu este cazare in schimb (doar un refugiu ) care nu stiu daca este deschis. Deci de la cabana Rotunda in sus nu mai exista nimic de cazat. Noi am stat la cort dar era mai in vara ... se anunta vreme mai rece deja ...

Corect, si accesul sudic e ok, cu optiunile sale de vizitare. Dar cu motoarele cum ati facut? sau erati auto?Asta e pb acolo, ziua e scurta, e nevoie de cazare si mai ales de securitate pt motoare, altfel trebuie sa ramana cineva cu ele, cum am facut la Moldoveanu.Cazarea la cabana Rotunda iese din discutie, fosta vila a lui Ceasca, are si acum robinetii de aur :crack:

 

Sa ne intelegem, e pacat sa faci 400km cel putin cu motorul ca sa te urci pe munte cateva ore. Ne straduim sa ajungem vineri seara,ne cazam acolo, ca sa avem sambata si mai bine de jumate din duminica pentru vizitare.

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect, si accesul sudic e ok, cu optiunile sale de vizitare. Dar cu motoarele cum ati facut? sau erati auto?Asta e pb acolo, ziua e scurta, e nevoie de cazare si mai ales de securitate pt motoare, altfel trebuie sa ramana cineva cu ele, cum am facut la Moldoveanu.Cazarea la cabana Rotunda iese din discutie, fosta vila a lui Ceasca, are si acum robinetii de aur :crack:

 

Sa ne intelegem, e pacat sa faci 400km cel putin cu motorul ca sa te urci pe munte cateva ore. Ne straduim sa ajungem vineri seara,ne cazam acolo, ca sa avem sambata si mai bine de jumate din duminica pentru vizitare.

 

Noi am lasat motorul cu castile si gentile legate pe el de fiecare data cand am fost acolo in parcarea din poiana. N-am avut niciodata probleme, si chiar am fost de mai multe ori. Acuma motorul nostru totusi nu e Honda sau BMW :rolleyes:.

Mai demult am mai incercat o alta varianta, stat la cabana Gura Zlata seara, si de acolo plecat dimineata cu motorul si rucsacul inspre poiana. Nu ne-au prea placut insa gazdele, asa ca am ales ulterior sa stam cu cortul in poiana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi am lasat motorul cu castile si gentile legate pe el de fiecare data cand am fost acolo in parcarea din poiana. N-am avut niciodata probleme, si chiar am fost de mai multe ori. Acuma motorul nostru totusi nu e Honda sau BMW :rolleyes:.

Mai demult am mai incercat o alta varianta, stat la cabana Gura Zlata seara, si de acolo plecat dimineata cu motorul si rucsacul inspre poiana. Nu ne-au prea placut insa gazdele, asa ca am ales ulterior sa stam cu cortul in poiana.

E o buna varianta de vara. Noi avem de facut in 5 octombrie 200km cel putin din Cluj pana la cazare, avem nevoie sa ne cazam cat mai aproape si unii 2 nopti. Deasemenea suntem limitati la ora de intoarcere de pe traseu(maximum 19). Motorul nu l-asi lasa NICAIERI nesupravegheat(neingradit) peste noapte (indiferent de marca) decat daca asi dormi cu cortul langa el, dar nu ma gandesc numai la mine.Eu n-am treaba cu dormitul la 2-3 grade. Asa ca dpmdv situatia ramane astfel:

 

Vineri ajungem la Carnic unde ne cazam in cabana sau corturi (alegerea fiecaruia).Temperaturile la acea altitudine vor fi ziua 20 grade, noaptea minima de 7 grade. Sambata facem trasee, de ex:

 

Pietrele-Lacul Bucura3,5-4 h +730m dif nivel - Pietrele-Cabana Gențiana-Curmătura Bucurei-Lacul Bucura-

Lacul Bucura-Vf.Retezat3,5-4 h +440 m Lacul Bucura-Tăul Porții-Custura Retezatului

Vf.Retezat-Valea StâniÂşoarei-Pietrele 3-4h+1000 asta pentru intoarcere la cabana .

 

iar duminica :

 

Pietrele - Lacul GaleÂş3-3 1/4 hkm-150 m +650 mPietreleTăul dintre BraziStâna GaleÂşuCăldarea GaleÂşuLacul GaleÂşuÂŞaua Zănoagele

 

si retur

 

Apoi ne intoarcem la Cluj.

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E mai bine asa cum zici tu Galen, in Poaiana Pelegii nu e safe pentru motoare noaptea, mai ales daca plecati mult pe munte (mai multe zile). Noi am stat cu cortul atunci si am dormit langa ele, iar niste fete au stat tot timpul in poiana la soare si plaja ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era sa uit partea economica.

-drum aprox150-180 lei/motor

-cazare 20 lei/pers camping, 50 lei/pers cabana

asa dar 2 pers.=250-280 lei

1pers.=230-250 lei

varianta cu cabana

+berile de rigoare :friends:

 

E mai bine asa cum zici tu Galen, in Poaiana Pelegii nu e safe pentru motoare noaptea, mai ales daca plecati mult pe munte (mai multe zile). Noi am stat cu cortul atunci si am dormit langa ele, iar niste fete au stat tot timpul in poiana la soare si plaja ...

Merci pt sfaturi prietene! E valabila vara varianta Pelegii si o vom face si pe aia pentru o abordare sudica, la anul :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E o buna varianta de vara. Noi avem de facut in 5 octombrie 200km cel putin din Cluj pana la cazare, avem nevoie sa ne cazam cat mai aproape si unii 2 nopti. Deasemenea suntem limitati la ora de intoarcere de pe traseu(maximum 19). Motorul nu l-asi lasa NICAIERI nesupravegheat(neingradit) peste noapte (indiferent de marca) decat daca asi dormi cu cortul langa el, dar nu ma gandesc numai la mine.Eu n-am treaba cu dormitul la 2-3 grade. Asa ca dpmdv situatia ramane astfel:

 

Vineri ajungem la Carnic unde ne cazam in cabana sau corturi (alegerea fiecaruia).Temperaturile la acea altitudine vor fi ziua 20 grade, noaptea minima de 7 grade. Sambata facem trasee, de ex:

 

Pietrele-Lacul Bucura3,5-4 h +730m dif nivel - Pietrele-Cabana Gențiana-Curmătura Bucurei-Lacul Bucura-

Lacul Bucura-Vf.Retezat3,5-4 h +440 m Lacul Bucura-Tăul Porții-Custura Retezatului

Vf.Retezat-Valea StâniÂşoarei-Pietrele 3-4h+1000 asta pentru intoarcere la cabana .

 

iar duminica :

 

Pietrele - Lacul GaleÂş3-3 1/4 hkm-150 m +650 mPietreleTăul dintre BraziStâna GaleÂşuCăldarea GaleÂşuLacul GaleÂşuÂŞaua Zănoagele

 

si retur

 

Apoi ne intoarcem la Cluj.

 

 

 

 

http://vremea-online.ro/?location=retezat

 

nu uitati de pulover, manusi si fular ,bocancici ciorapi de lana,grija la traseu sa nu fie prea lung ,se intuneca mai repede .frontale,apa,arzatoare(nu puteti face foc).succes ! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost si eu anul asta in Retezat.O intrare adanca pana in masivul muntos,mai exact pana sub Vf.Papusa e pe valea raului Barbat,din localitatea Pui.Mi s-a parut cea mai lunga varianta forestiera si a fost foarte frumos.Cireasa de pe tort a fost apoi traversarea de sub Papusa pana in Campul lui Neag,un hard-enduro de toata frumusetea.Drum bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost si eu anul asta in Retezat.O intrare adanca pana in masivul muntos,mai exact pana sub Vf.Papusa e pe valea raului Barbat,din localitatea Pui.Mi s-a parut cea mai lunga varianta forestiera si a fost foarte frumos.Cireasa de pe tort a fost apoi traversarea de sub Papusa pana in Campul lui Neag,un hard-enduro de toata frumusetea.Drum bun.

Da, este accesul dinspre vest. Presupun ca e un super traseu hard/soft enduro sa mergi paralel cu valea Jiului spre valea Jiului de Vest. Problema e insa ca de nicaieri nu se poate ajunge legal cu vre-un mijloc auto in rezervatia propriu zisa .Acolo umbli doar pe jos. Cele doua cai de acces, cea nordica pe la Pietrele si cea sudica pe la poiana Pelegii sunt cele mai bune solutii de proximitate la nordul respectiv sudul rezervatiei, iar prima e cea mai potrivita pentru noi in conditii de toamna, pentru ca acolo avem asigurata cazare si acolo vom merge.

 

Traseul propus de tine varful Papusa-Campul lui Neag e foarte spectaculos si deoarece nu implica intrarea obligatorie in rezervatie ramane si el un proiect pentru la vara, cand se poate campa si in zona de altitudine.

 

Astia de la tub nu te lasa sa-l vezi din cauza coloanei sonore asociate cred :)

 

Mai postez o data traseul in amanunt, cu explicatii:

http://goo.gl/maps/qOoFH

206 km in total din care doar ultimii 11 forestier. Detaliat astfel: Cluj-Alba Iulia-Hateg-apoi spre Petrosani pana la Ohaba de Sub Piatra-Salasu de Jos- Carnic.

 

Update: S-a rezolvat si cu cazarea la Carnic. Am gasit o cabana cu 9 locuri, dar tre sa o inchiriem toata. Adica daca dorim exclusivitate (numai noi in cabana)daca toate locurile sunt ocupate, pretul e de 25lei/pers./noapte, daca nu ocupam toate locurile achitam jumate din pretul locurilor neocupate.

 

Se poate dormi si la cort (cu dus 10 lei, fara dus 5 lei)azi dimineata au fost de exemplu 11 grade.

 

In functie de ora la care scapa fiecare vom organiza si o plecare colectiva, dupa ce batem in cuie cazarea, restul urmand sa vina la ce ora vor muschii lor(ideea e sa ajunga pana pe la 22-23.

 

Urmeaza sa sun cabanierul cel tarziu azi la amiaza pentru confirmare, asa ca va rog sa va anuntati urgent doritorii, sau aici sau pe perso, sau ma sunati 0744545622/0730202594.

 

Pana in prezent suntem 5 care venim sigur.

 

update 12,42. Suntem 7 si cabana Codrin din Carnic a fost rezervata. Nu conteaza ora la care sosim, ne vom intelege telefonic cum si in cate transe pornim vineri.Sunt disponibile si alte locuri (peste 9)in cadrul complexului.Acolo se lasa si motoarele.A doua noapte la Pietrele sau Gentiana.Aceleasi preturi. Se vine cu rucsakuri, arzatoare de butan si haleala pe doua zile. Deasemenea nu uitati de bocanci adevarati de munte, neaparat un polar aditional la bagaje sosete, caciuli si in rest holariooo! :bounce: .

 

Aventura incepe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...