Sari la conținut

bronz grafitat


Nedelcu.
 Share

Postări Recomandate

salut... ma poate ajuta cineva??? unde pot gasi bare din bronz grafitat??? imi trebuie pt o bucsa..... ms anticipat.. ... sau dak are cineva... platesc sau fac cinste... cum doreste..... imi trebuie o bucata de 10 cm sa zicem...ca sa poata sa o prinda in strung....ms.

Editat de mz125
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut... ma poate ajuta cineva??? unde pot gasi bare din bronz grafitat??? imi trebuie pt o bucsa..... ms anticipat.. ... sau dak are cineva... platesc sau fac cinste... cum doreste..... imi trebuie o bucata de 10 cm sa zicem...ca sa poata sa o prinda in strung....ms.

da nu are strungarul!

cauta la piese de aro de tractoare, acolo gasesti bronz grafitat neprelucrat pentru bucse.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut... ma poate ajuta cineva??? unde pot gasi bare din bronz grafitat??? imi trebuie pt o bucsa..... ms anticipat.. ... sau dak are cineva... platesc sau fac cinste... cum doreste..... imi trebuie o bucata de 10 cm sa zicem...ca sa poata sa o prinda in strung....ms.

Fabrica unde lucrez eu cumpara de la o firma ... insa din nefericire nu ii mai stiu numele.Marti cand ma duc la serviciu iti spun numele ei si nr. de telefon. Din cate stiu eu vinde cu 42 de ron kg. O bara de diametru 30 mm si lunga de 600 mm cantareste 4 kg, insa ei vand si dimensiuni mai mici, dar nu mai putin de 1 kg. Iti spun marti adresa si telefonul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ms.... am fost la un strungar si zicea k nu are... sa vad unde gasesc piese de aro sau tractoare... m'am gandit si eu la firme care se ocupa cu asa cva.....insa mie imi trebuie o bucata de 10 cm si in diametru 30 mm sa zicem.... insa nu m'ar deranja dak ar fi mai mult.... :)) ms .... bucsa care o aveam a crapat... si zdaranganea pistonul...... cand am dat cilindru jos ..surpriza...bucsa niciunde.... cred k sa dus la ambielaj... tre sa dau motoru in doua :crack: .... ms...

Mesaj completat

Fabrica unde lucrez eu cumpara de la o firma ... insa din nefericire nu ii mai stiu numele.Marti cand ma duc la serviciu iti spun numele ei si nr. de telefon. Din cate stiu eu vinde cu 42 de ron kg. O bara de diametru 30 mm si lunga de 600 mm cantareste 4 kg, insa ei vand si dimensiuni mai mici, dar nu mai putin de 1 kg. Iti spun marti adresa si telefonul.

[/quotdak

 

 

nu ai putea sa imi faci rost de o bucata de 10 cm de la tine de la servici??? si iti platesc..... nu prea are rost sa dau banii pe ditamai bara,,,,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am mai fost ieri la un strungar... si zicea k nici el nu are bronz grafitat si nici nu gasesc..... o sa o fac din bronz laminat ca din ala am.... astazi ma duc sa o fac....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am mai fost ieri la un strungar... si zicea k nici el nu are bronz grafitat si nici nu gasesc..... o sa o fac din bronz laminat ca din ala am.... astazi ma duc sa o fac....

 

Daca e MZ rt, de ce nu cauti bucse de la Minsc, o data ce se potriveste pistonul tre sa mearga si bucsa. Bucse pt Minsc sunt la magazinul Motovelo din Iasi. Numa bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e MZ rt, de ce nu cauti bucse de la Minsc, o data ce se potriveste pistonul tre sa mearga si bucsa. Bucse pt Minsc sunt la magazinul Motovelo din Iasi. Numa bine.

La Minsk nu e bucse, e colivie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu pot sa folosesc o bucsa de la un anume motor..pt ca si boltul are uzura..... trebuie facuta exact pt el...

.........si vrei sa faci o bucsa pt. un bolt uzat ?!..........mai multe nu spun

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

momentanam foacut bucsa din bronz laminat... insa... boltul nu are uzura unde a frcat bucsa ci din contra.... are uzura unde a frecat in piston....

 

 

momentan o sa il folosesc pe asta uzat... material pt un bolt nou nu am.... trebuie tratat cimentat.... .. cand o sa gasesc o supapa pe diametru corespunzator o sa il fac dintr'o supapa....

 

deocamdata e bine asa.... vad k se incadreaza bine./...

 

in'sfarsit...... vad k pica bine pe biela si pe bolt...

 

stiu k trebuia un bolt nou....dar...... sa vedem acum. ms ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Minsk nu e bucse, e colivie.

 

E vere e dar eu vorbeam de bucsa. Aici se gasesc bucse din bronz mai precis foaie de bronz,ucrainianul o curbeaza ,formand bucsa taiata prin care se face si ungerea boltului. Aceasta se preseaza pe biela,ia forma uzurii bielei,daca e uzata,iar dupa aia se rectifica la cota boltului cu ajutorul unui rambuitor sau freza aia reglabila cu patru cutite.Asa faceam si la Mobra acu trei"jde ani, ca nu se prea gaseau rulmenti cu ace. Cam astai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mz 125

Cam greu de prelucrat din supapa! si gasesti supapa cu diametrul asa de mare?Si trebuie gaurita lucru cam greu mai bine cauti unul care se potriveste gen la Simson merge de Dacia 1300 scurtata

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am bolt de dacie...insa gaura boltului de dacie e puin mai mica decat boltul meu de la mz.. .... multumesc

Editat de mz125
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doua pagini pt o amarata de bucsa. Am un ambelaj de RT nu e chiar perfect ,are oleaca de uzura la rulmentul cu ace de jos,insa se mai poate folosi.A fost bucsat in capul bielei si nefolosit,bucsa are diametrul interior de 12mm . II pot cumpara si bollt,piston,segmenti de Minsc, dar trebuie sa stiu si cota cilindrului,sau eventual cilindrul va fi honuit. Daca cel care a deschis postul nu e interesat ,ramane valabil pt ceilalti doritori,daca exista. tel 0722255057.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scuze old_biker...insa eu nu am nevoie decat de bronz pt bucse..ambielaje am si eu 3.... asta e singura problema care o am.... sau o aveam .k am rezolvata'o azi.... oricum e bine de stiut k ai ambielaj.... salut..si multumesc.

Mesaj completat

old_biker,,,, e magazin de minsc in iasi???? au carburatoare??? credeti ca ar functiona un carburator de minsc 125 pe mz 125.???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...