Sari la conținut

Sisteme De Evacuare


Postări Recomandate

Dupa ce m-am uitat ca boul in ofertele vanzatorilor de tobe de exhapament, mi-am dat cu seama ca nu se poa' gasi un sistem de-a gata pt motoreta mea :disappointed: :crack: :sick:

 

E prea veche cica... asta e.. oricum ma costa cam 3-400 de euroi

Intrebare:

Cine face pe la noi sisteme de evacuare???

Tema este urlatoarea:

Motocicleta: Honda CB450S, model PC17 (pt cine intereseaza)

Am sistem 2-2 si vreau 2-1 pentr a reduce niste kile.

Motorul este sincron (adica fara decalaj intre pistoane) deci nu ar trebui sa apara probleme de echilibrare dac galesiile sunt suficient de lungi. Ideea de baza este copierea sistemului de la CB 500 (cred ca ne da voie ninja-skija) dar cu o toba "racing" sau cu un megafon

 

Deci?

Unde se poate? cat ar costa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce m-am uitat ca boul in ofertele vanzatorilor de tobe de exhapament, mi-am dat cu seama ca nu se poa' gasi un sistem de-a gata pt motoreta mea :disappointed: :crack: :sick:

 

E prea veche cica... asta e.. oricum ma costa cam 3-400 de euroi

Intrebare:

Cine face pe la noi sisteme de evacuare???

Tema este urlatoarea:

Motocicleta: Honda CB450S, model PC17 (pt cine intereseaza)

Am sistem 2-2 si vreau 2-1 pentr a reduce niste kile.

Motorul este sincron (adica fara decalaj intre pistoane) deci nu ar trebui sa apara probleme de echilibrare dac galesiile sunt suficient de lungi. Ideea de baza este copierea sistemului de la CB 500 (cred ca ne da voie ninja-skija) dar cu o toba "racing" sau cu un megafon

 

Deci?

Unde se poate? cat ar costa?

 

 

la noi in cluj este cineva care face din inox

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RADU 0724230550 Nus sigur dar am vazut ca a facut la auto ceva din inox complicat tare. poti sa-l intrebi.

MERCI, s-a notat, voi suna, deocamdata sa o vad reparata ca sunt la al treilea service

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca nu merita deranjul, lasa-le pe alea ale ei , le manarim noi cumva sa sune bine, eventual eliminam si compensatorul dintre galerii. E adevarat ca cel mai bun sound il scoti cu un 2 in 1 , dar , din nou, nu merita deranjul... :banana:

 

Numai timp lipseste, in rest avem de toate pt o lucrare buna. :smoke:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca nu merita deranjul, lasa-le pe alea ale ei , le manarim noi cumva sa sune bine, eventual eliminam si compensatorul dintre galerii. E adevarat ca cel mai bun sound il scoti cu un 2 in 1 , dar , din nou, nu merita deranjul... :banana:

 

Numai timp lipseste, in rest avem de toate pt o lucrare buna. :smoke:

Axo, problema e de greutate

vreau sa scad pana pe la 140-150 de kile si asta, pe langa renuntarea la crikul central sunt punctele cheie ale operatiunii

 

O sdolutie ar fi confectionarea unei tobe de mihloc amplasata chiar sub motor (in locul compensatorului)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da-mi si mie tel tau, poate te ajut ...

 

il cunosc pe alex care face tobe f tari din carbon, iti poate modifica si galeria, totul e sa vrea sa se bage la asa ceva.

numarul meu este 0720.54.72.73

 

nu prea vreau sa pun carbon ca este cam scumpicel... si nicinu prea se integreaza pe o motocicleta naked din '88

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pot sa ma bag si io aici cu o pb de esapament ?

imi trebuie o reductie de la o galerie mai ingusta la o teava de esapament mai larga (o palnie strunjita dintr-o teava groasa de cupru/inox)

poate cineva sa faca asta repede ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

izi raider, am vb cu Alex, a zic ca modificatul galeriilor de evacuare te costa intre 50 si 100 si ce va de euro, dar asta asa din ce i-am povestit eu. oricum suma nu va fi enorma. finala de carbon, cum ti-am spus 400ron, o sa pun o poza aici sa vezi depsre ce e vorba.

sa te gandesti daca iti permiti aceasta modificare si ne auzim la un tel. o sa te sun eu zilelel astea.

 

domnule NAEL voi pune intrebarea si pt dvs.

post-2939-1154262473_thumb.jpg

Editat de GSK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in curand vom finaliza siteul pt aceste tobe. vom pune acolo si niste fisiere audio. ce pot sa spun e ca suna demential...f f gros, sunt tobe fara site!!!

daca esti din bucuresti, putem sa ne intelnim si te vei convinge singur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul am ajuns la concluzia ca daca ma costa in jur de 200 euro o lucrare de genu asta mai bine i-au o toba de mijloc de Ciolo noua care are inclusa si teava dau citeva suduri la unul care se pricepe ma costa in jur de 50 euro maxim toata distractia si suna ok.Cit despre aspectul estetic pun mina o slefuiesc si ii dau o vopsea termo si nu mai are nimic.Dechit sa dau 200 euro pe esapament mai bine ii bag in placute ,semeringuri si altele.La unele moto mai vechi chiar nu merita efortul asta financiar.

Toba Cielo misloc 900 mii in Vitan

Teava evacuare dacia (aceeasi masura )200 mii

Sudurile pe coturi (la orcine nu pot costa mai mult de 300 mii)

 

Fara suparare ...mi-ar placea si mie ceva de genu ,dar nu merita investitia

Editat de apasu77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul am ajuns la concluzia ca daca ma costa in jur de 200 euro o lucrare de genu asta mai bine i-au o toba de mijloc de Ciolo noua care are inclusa si teava dau citeva suduri la unul care se pricepe ma costa in jur de 50 euro maxim toata distractia si suna ok.Cit despre aspectul estetic pun mina o slefuiesc si ii dau o vopsea termo si nu mai are nimic.Dechit sa dau 200 euro pe esapament mai bine ii bag in placute ,semeringuri si altele.La unele moto mai vechi chiar nu merita efortul asta financiar.

Toba Cielo misloc 900 mii in Vitan

Teava evacuare dacia (aceeasi masura )200 mii

Sudurile pe coturi (la orcine nu pot costa mai mult de 300 mii)

 

Fara suparare ...mi-ar placea si mie ceva de genu ,dar nu merita investitia

frate la motocicleta mea e numai toba de fabrica 170E (fara tva) si e din tabla !!! daca la 200 iti modifica si coturile eu zic ca e super !!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam asa ma gandeam si eu. pretul denota f mult bun simt din partea prietenului meu.

 

in alta ordine de idei, daca vrei sa emiti o judecata de valoare, nu poti sa-i spui cuiva sa nu-si cumpere ciocolata pt ca tie nu-ti place, tu preferi cola la 2 litrii, nu?

inlocuiti voi cola cu simeringurile si ce mai enumera domnul apasu. poate omul nu are probleme cu aceste consumabile, poate unica lui problema e evacuarea, pe care incearca sa o rezolve intr-un mod cat mai profesional si evitand firme de genul C&C tunig unde ar fi nevoie sa vanda mobra ca sa acopere pretul manoperei!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

HA HA Pai si atunci ce combinatie mai face omul daca da pontul?? A? Siu oricum eu zic ca e mai bine sa-l lasati pe el care se pricepa sa va fac tobe decat sa stricati voi cinci foi de carbon nu credeti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

m-am gandit si totusi raman la varianta initiala... Toba intermediara plus una conica la final (nu prea imi plac tobele de carbon, mai ale pe o motociclata din '88)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt curios cum suna! :hug: ...ma tenteaza si pe mine pt gpz'u dar mai la iarna ca acum nu stau prea grozav cu $$$ :ok:

 

 

Imi trebuie shi mie o toba finala din aia de carbon la 4 mil, shi modificarea galeriei de evacuare pentru gpz 500s ... cam la cat m-ar duce intraga operatiune?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi trebuie shi mie o toba finala din aia de carbon la 4 mil, shi modificarea galeriei de evacuare pentru gpz 500s ... cam la cat m-ar duce intraga operatiune?

partea nasoala, ca si la mine este faptil ca tu ai nevoie de un alt "colector" de evacuare...

tu ai sistem doi-in-doi si trebuie sa faci cumva sa aduci ambele galerii la aceeasi lungime si la un treseu asemanator fara prea multe coturi.

 

cea mai simpla solutie in cazul asta mi se pare confectionarea unei tobe intermediare, iar partea misto e ca poti monta dupa aceea orice final vrei (inclusiv un "megafon" asa cum vroiam eu)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...