Sari la conținut

Transfagarasan


Postări Recomandate

Bravo prietenilor transalpisti! Am fost si noi sambata: POZE AICI .

Mesaj completat

Moamaaa, acum vad ce prost am fost ca m-am luat dupa aia de la Balea Lac. Noi am urcat pe nord si ne-au spus ca e inchis tunelul spre Arges, blocat de zapada. M-a batut un gand sa intru in tunel sa verific, dar m-am gandit ca o sti omu' ce zice... si am coborat pe unde am venit. Pe dreaqu... Data viitoare fac dupa capul meu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum e drumul? E practicabil de un naked? Cam cat de lata era usa aia?

 

 

Pe nord e f. bun,de la B.Cascada vreo 2 km plin de bolovani si pietris dar in rest e oglinda.Partea sudica nu stiu,din cauze enumerate mai sus de Speedy.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum e drumul? E practicabil de un naked? Cam cat de lata era usa aia?

 

Pe alocuri mai sunt pietre cazute si portiuni cu asfalt plombat, dar in general drumul e ok.

Nu-mi dau seama cam ce latime are usa aia, dar iti pot spune ca ghidonul meu nu a intrat de-a dreptul. A trebuit sa intru cu ghidonul cumva oblic. Naked-ul ar trebui sa aiba ghidonul mai ingust comparativ cu al meu, deci la tine ar trebui sa mearga mai bine. Iar acolo unde este pragul ala, daca mai gasesti rampa pe care am gasit-o eu acolo, in mod normal nu ar trebui sa ai mari probleme.

Drum bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Angi: autobuzul poate sa coboare prin partea sudica? ( fara zdruncinaturi mari )

 

De la barajul Vidraru, eu am ocolit lacul pe drumul fara asfalt, cel care merge pe celalalt mal. Deci, pe toata lungimea lacului, nu stiu cum e drumul asfaltat. Dar de la coada lacului si pana la Balea pot sa-ti spun ca sunt cateva mici portiuni de asfalt prost, cu multe plombe puse in bataie de joc. Acolo, autobuzul se va zdruncina putin, dar daca mergi mai incet nu vei avea nicio problema. In rest, mai ales acolo unde incep curbele frumoase, drumul e bun. Sa ai putina grija la unele viraje unde mai poti da de pietris aruncat chiar in curba.

Drum bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Angi: autobuzul poate sa coboare prin partea sudica? ( fara zdruncinaturi mari )

 

 

Bine mai,si tu acum,ai trecut de la tractoras U445 la John Deere :D ,poti merge cu orice,o lasi mai moale pe portiunile grele.Scuze de offtopic Angi,nu m-am putut abtine.

 

 

P.S. Luciane,nu trebuia sa ma lasi sa urc pe el,acum vreau si eu unul :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Putin off-topic: ati vazut pe cineva cu ski, snowboard in jurul lacului? mersi.

 

Duminica nu era nimeni pasionat de sporturi de iarna. Biciclisti am vazut gramada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos :ok: . Cand da drumu' la porti ?

 

Chiar daca in graficul de ieri era trecut ca traseu final Transalpina, din cauza unor drumuri de exploatare imposibil de trecut cu motoarele noastre, locul Transalpinei a fost luat de Transfagarasan. Asa ca, iti pot spune ca acum nu mai exista pietre cazute pe drum si portile sunt deschise. Mergi linistit.

Drum bun :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am pus si eu o intrebare referitoare la calitatea astfaltului de la Vidraru pana la Balea Cabana, chiar v-am cerut prea mult.V-am intrebat pentru ca planific sa merg si eu intr-o tura.

 

Am trecut eu ieri... de 2 ori... asfaltul e jalnic pe unele portiuni, dar sunt si zone reparate, dar daca mergi cu atentie n-ai de ce sa-ti faci probleme. Mare atentie ca sunt cateva curbe cu nisip. Dinspre Sibiu m-am intors pe seara si a doua coborare spre Vidraru am facut-o pe bezna... cum ziceam sunt portuni bune si unele unde cu greu reusesti sa nu iei vreo groapa, insa per total se merita, drumul e spectaculos, iar sus te mai racoresti nitel. Drum bun!

Mesaj completat

Bucuresti - Balea Lac - Sibiu - Balea Lac - Bucuresti

post-54031-1276447113_thumb.jpgpost-54031-1276447152_thumb.jpgpost-54031-1276447216_thumb.jpgpost-54031-1276447231_thumb.jpgpost-54031-1276447257_thumb.jpgpost-54031-1276447334_thumb.jpgpost-54031-1276447351_thumb.jpgpost-54031-1276447374_thumb.jpgpost-54031-1276447409_thumb.jpgpost-54031-1276447432_thumb.jpgpost-54031-1276447475_thumb.jpgpost-54031-1276447500_thumb.jpgpost-54031-1276447539_thumb.jpg

post-54031-1276447288_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...