Sari la conținut

Am Comis-o Si Eu :(


WildPuppy
 Share

Postări Recomandate

Aseara, pe la 7, am plecat spre casa cu sotia de la un prieten. Cand sa ies dintre blocuri, intersectie mica, eu tre sa virez la stanga. Din mers (ca aveam vreo 15-20km/h) ma uita in dreapta, liber, ma uit in stanga... conserva albastra la 2 metri de mine si venea... Din reflex franez, sa nu ies in calea lui, ca poate el nu franeaza... fuge fatza pe nisipul parca imprastiat intentionat pe jos. Eu intins pe jos, sotia mea la fel, mimi se tureaza in gol si moare. Scot piciorul de sub motor (o mica entorsa), sotia se ridica inaintea mea si ma ajuta sa ridic motoru. Il dau din drum si estimez pagubele in ordinea urmatoare: 1. intre sotia daca e ok( :smoke: ); 2. nu astept raspuns si incep sa evaluez starea lui Mimi; 3. ma plang ce nasol arata Mimi; 4. Incep sa ma vait de dureri la genunchi si o coasta.

 

Din fericire am scapat usor (sper, ca inca n-am fost la radiologie sa vad ce e cu coasta care ma doare...) Sotia nu are nimic si motoru e julit bine de tot pe stanga. Din fericire aveam manusi (si casca dar nu a intrat in ecuatie) si geaca de piele, ca atare nu mi-am belit deloc mainile. Tot ce s-a vatamat e pielea de pe genunchi (pe o zona respectabila), o vanataie in stanga bazinului, coasta cu care nu stiu inca ce se intampla si blugii care sunt de tranformat in carpe...

 

Concluzie: daca nu aveti echipament, macar genunchiere si cotiere luti-va ca va spun eu ca trebuie.

 

Acu va intreb, imi trebuie dovada de la politie ca sa-mi petecesc motoru? E julita carena pe stanga binisor de tot. :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine n-ati patit nimic grav! Mergi neaparat la spital sa vezi ce au coastele!

Ai grija cu blocatul fetei. Eu aveam 5 km/h si trageam pe dreapta ca sa opresc. La un moment dat roata din fata a prins o bricheta din aia transparenta (cea mai simpla) si mi-a patinat roata din fata de zici ca eram pe gheata. Abia am reusit sa o tin.

 

Si, DA, cu totii avem nevoie de genunchiere. Din pacate si noi (eu + sotia) mergem fara ele, pentru ca momentan nu avem bani sa ne luam. :smoke:

 

P.S.: Am citit aseara ca ati vrut sa mergeti la Sibiu. :laugh:

Asfalt uscat! :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si, DA, cu totii avem nevoie de genunchiere. Din pacate si noi (eu + sotia) mergem fara ele, pentru ca momentan nu avem bani sa ne luam. :banana:

 

of, of, of... daca nu as sti cum e cu banii ...Din acelasi motiv am si eu doar casca si manusi, si sotia doar casca...

P.S.: Am citit aseara ca ati vrut sa mergeti la Sibiu. :smoke:

Da, am vrut, dar se pare ca nu o sa venim, ca ne va lasa Mimi fara bani mai mult ca sigur. Ramane sa vad cat face reparatia, si dupa aia vedem. Plus ca daca zice nea radio-ologu ca tre sa stau la pat ca e fisurata/rupta coasta, nu e deloc recomandat un drum pe motor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

insanatosisre cu coasta.bine ca sotia ta nu a patit nimic, motorul se face.iti recomand sa mergi la politie sa-ti iei o constatare de accident, ca asa dormi cel mai linistit.

multa sanatate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aseara, pe la 7, am plecat spre casa cu sotia de la un prieten. Cand sa ies dintre blocuri, intersectie mica, eu tre sa virez la stanga. Din mers (ca aveam vreo 15-20km/h) ma uita in dreapta, liber, ma uit in stanga... conserva albastra la 2 metri de mine si venea... Din reflex franez, sa nu ies in calea lui, ca poate el nu franeaza...

 

Din ce citesc aici... nu prea a fost vina nisipului! In primul rand, cand virezi la stanga ai cel putin "Cedeaza trecerea" (daca semaforul sau politaiul nu spune altceva), asa ca sigur "el nu frana" nu e loc de nici un "poate" acolo! Mai mult, cand intri intr-o intersescte, cand traversezi strada sau orice altceva care tine de circulatie pe drumurile publice, prima data te uiti in stanga, apoi in dreapta.

 

Oricum, imi pare rau de eveniment... Sper sa va reveniti repede, toti trei...

 

Concluzie: daca nu aveti echipament, macar genunchiere si cotiere luti-va ca va spun eu ca trebuie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce citesc aici... nu prea a fost vina nisipului! In primul rand, cand virezi la stanga ai cel putin "Cedeaza trecerea" (daca semaforul sau politaiul nu spune altceva), asa ca sigur "el nu frana" nu e loc de nici un "poate" acolo! Mai mult, cand intri intr-o intersescte, cand traversezi strada sau orice altceva care tine de circulatie pe drumurile publice, prima data te uiti in stanga, apoi in dreapta.

 

1. Intersectie de cartier, fara nici un fel de semnalizare.

2. Da, ma uit in stanga si dupa aceea in dreapta, dar in intersectia de fata aveam 0 vizibilitate in stanga din locul unde eram din cauza unui gard (prea) viu, pe cand in dreapta vedeam fara probleme. De asta Dreapta->Stanga.

3. daca nu ma puteam opri sau nu franam, ajungeam esact in fata lui si el nu avea loc sa ma evite ca nu e destul de lat drumu (alee intre blocuri).Deci daca nu frana, ma/ne executa, indiferent din vina cui. Eu asta incercam sa zic cu "poate el nu franeaza", nu ca era treaba lui sau nu sa franeze sa ma lase pe mine sa trec.

4. Da, eu am fost de vina si ca atare nimic (rau) de zis la adrea conservarului, care a zis ca-i pare rau pt. ce s-a intamplat si ca daca am nevoie ma duce la spital. Deci, RESPEKT conservarului, ca daca era taximetrist, probabil sarea sa ma si bata ca am cazut in fata lui...

 

Chiar nu as vrea sa despicam firu'n'patru cau cine a fost sau nu de vina, ca eu ma consider pe mine si lipsa mea de experienta pe 2 roti ca fiind cauza incidentului. Tot ce am vrut sa fac cu acest topic este sa atrag atentia incepatorilor in special dar nu numai, ca se pot intampla nasoale si la viteze mici, "in jurul casei" si sa reasigur (desi nu mai era nevoie) lumea ca frana+nisip => probleme. Lipsa echipamentului adecvat a jucat un rol esential in urmarile incidentului. Daca aveam macar genunchiere, nu schiopatam acuma.

 

Mersic frumos de urari tuturor.

 

PS daca citeste vreun admin postu asta, va rog frumos schimbati comentariul topicului din "nisip, curba, probleme" in "nisip, frana, probleme" pt. a nu se intelege gresit.

Editat de WildPuppy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:smoke: eu nu inteleg de unde aveti voi din restul tarii atat de mult nisip pe strazi :laugh:

 

Mai, eu zic ca e de la dealuri, care la ploi sunt spalate de un strat de pamant, care vine cu apa la noi pe strada, ca de canalizare 100% functionala nu se poate pune problema in orasele astea de deal (cel putin in Medias). De acolo nisip si alte forme de "dirt". Orasele mai de la campie nu mai au aceasta problema, si de asta celor din astfel de zone li se pare uneori (mai tot timpul) aiurea sa fie nisip pe sosea. Unde mai pui ca la noi nu se uda sau spala soselele decat daca e caldura peste 35 de grade la umbra si atunci vine o cisterna care stropeste mai mult pietonii cu apa din TarnavaMare, care apa e mai tot timpul tulbure de nisip...

 

Parerea mea :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...