Sari la conținut

Grupul EN500 &OUTSIDERS


Satana
 Share

Postări Recomandate

Abia acum am vazut invitatia. :)

Noi ne miscam mai greu, ca pensionarii, pana ne mobilizam...

 

Saptamana viitoare cred ca ne mai vedem, sau in weekend, cel mai devreme. Unii sunt aglomerati acum ca-s de noapte si nu prea au cum sa vina. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Da, o idee buna!

Eu as vrea sa merg sambata, pe la ora 15 dupa ce ma trezesc (lucrez de noaptea).

Oricum nu am bani, merg sa dau cu nasu'...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merem si la Smaeb, unde vom sta si putin de vorba, in legatura cu excusia asta.

Pana atunci, cei care merg, trebuie sa se pregatesca de pe acum. Alex sa-si ia asigurare, eu si Ovidiu sa mergem sa ne facem saptamana viitoare ITP-ul...

 

In legatura cu excursia, plecarea va fi in jur de ora 12.00 din Otopeni, unde vom alimenta daca este cazul. Traseul l-am facut pe o harta si cu puncte unde putem opri.

Harta o gasiti aici: http://maps.google.ro/maps/ms?hl=ro&ie...amp;t=h&z=8

 

In afara de benzinarii (alimentare, pauze de pishu, pauze de tigara, pauza de mancat), putem face un mic ocol de vreo 30km, de la Gura Vitioarei, stanga spre Slanic, unde vom vizita Salina Slanic. Detalii si poze, aici: http://www.slanic.ro/poze.html . Singura mica problema ar fi ca trebuie sa ajungem pana la 15.00, cand este ultima coborare. Drumul este foarte frumos, se poate merge foarte bine, conform hartii moto: http://www.openmap.ro/moto/ . Intrarea este 14Ron si 7Ron pentru studenti. Daca ajungem aici, la 15.45 plecam, si apoi ne vom intoarce in Valenii de Munte, unde este ultima benzinarie, din cate stiu eu, si Alex. In Slanic nu sunt benzinarii, si nici in Cheia, deci aceasta va fi ultima alimentare pe ziua in curs.

Este posibil ca Eugen sa aiba o problema din acest motiv, pentru ca a lui consuma 6-7%, ultima data cand am vorbit cu el despre asta. Deci va trebui sa gasim o solutie, pe nume "canistra cu benzina". :)

 

Dupa ce alimentam la Valenii de Munte, mergem spre Cheia, unde ne vom caza la Pensiunea - Restaurant Floarea Soarelui: http://www.floareasoarelui.ro/Galerie.html . Aici am facut rezervare pe 3 camere duble, si 6 persoane + un Chihuahua. :) Tariful este de 100ron pe camera, ceea ce nu mi se pare chiar atat de mult, mai ales ca avem toate conditiile si putem sa ne punem motoarele si sub geam.

 

A doua zi, plecam spre Brasov, iar in drumul nostru este si Lacul Tarlung, unde propun sa ne oprim si noi la baraj, sa ne tragem in poza. :)

 

La Brasov, ne vom plimba putin prin Piata Sfatului, ne oprim sa mancam si eventual sa alimentam. Ghizii vor fi Eugen si sotia, care au crescut acolo si cunosc foarte bine orasul. :scratch:

 

Si de-acolo o luam spre casa, pe DN1, Predeal, Sinaia, Campina, apoi pe Soseaua de Centura Ploiesti, si pe drumul pe care am venit.

Oprile vor fi oriunde are cineva nevoie, viteza maxima 100 - 110km/h, pentru ca toti vor avea pasager si bagaje.

 

Va rog sa-mi spuneti daca sunteti de acord cu traseul, si ce ati vrea modific la el, sau daca mai aveti si alte propuneri.

Editat de Beatrice
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca e ok cu benzina ,bag ful pe la Ploiesti si in Slanic eventual sa fie si inspre Brasov si daca e de pana prostului Vulturas + furtun.

Mesaj completat

De unde iau ulei si filtru mai ieftine? Am uitat o virgula iar nu va suparati pe mine.Azi am reparat cablu acc,schimbat garnitura intinzator lant si garnituri robinet rezervor, maime asigurare si sufa cablu ambreiaj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vorbit cu un prieten care merge des spre Slanic (pana la Varbilau) si mi-a recomandat urmatoarea ruta.

In mare este cam asa (89 km fata de 96 initial) : Otopeni - Centura Ploiesti DN 1- DN1 - Paulesti - Plopeni - Gavanel -Dumbravesti - Cotofenesti - Varbilau - Slanic . Inainte si dupa Plopeni sunt doua benzinarii unde am putea alimenta (alte benzinarii nu mai sunt pana la Valenii de Munte). Avantajul este ca pe ruta asta nu sunt radare si drumul este bunicel si nu este aglomerat ca si pe DN 1A cum am propus initial.

Asa ca as vrea sa schimbam traseul initial dupa cum am spus mai sus. Ce ziceti?

Editat de alex_en
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un apel ptr en-isti ,sa vina la targ ,cine poate bine inteles si e interesat . Eu vin pe jos ca nu am asigurare pana marti... Despre traseul ales ok, sper sa stie ca suntem cu IJ-ul japonez nu cu endurache.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un apel ptr en-isti ,sa vina la targ ,cine poate bine inteles si e interesat . Eu vin pe jos ca nu am asigurare pana marti... Despre traseul ales ok, sper sa stie ca suntem cu IJ-ul japonez nu cu endurache.

Eugen, poate Alex sa te ia pasager, de ce sa vii pe jos?

Deci ramane sa ne vedem cu restul, maine, in fata la SMAEB, la 15.00.

 

Stie nenea ala cu traseul, ca si el are un LTD cam ca al meu, dar cel "reduced effect", de vreo 25-30 de cai. :laugh:

Mie imi este ok si ruta asta ca nu va fi asa de aglomerat probabil, si cred ca si peisajul va fi mai frumos. :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lume lume, azi am platit avansul pentru cazarea la Cheia (pensiunea Floarea Soarelui) ca sa nu ramanem pe drumuri.

Asa ca avem asigurate 3 camere duble, iar pensiunea are posibilitatea sa ne asigure masa contra cost (nu avem voie sa ducem mancare gen pasta de mici etc.).

Am vorbit ieri cu Eugen pentru ca sa constituim o trusa de scule care sa ne scape de belele si ca sa nu ducem toti chei aiurea. Eu o sa am o curea de rezerva in caz de Doamne feri (pentru mine si Eugenius), Beatrice si Vulturash au curea/lant noi montate asa ca sper sa nu fie vreo problema.

Va tin la curent cu ce mai apare!

Ciau!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

KLE-istii va anunta inca de pe acum intalnirea anuala "KLE-istii & Friends" programata in weekendul 5-7 August 2011 pe Transalpina. Ne-am saturat de Fagaras, Cartisoara nu mai ofera conditiile optime de campare, asa ca anul asta ne mutam.

 

Paranghelia se adreseaza posesorilor de KLE 500 dar si tuturor prietenilor nostri, indiferent de mobrele stranse intre buci. Asa cum la prima editie, in 2009, am avut placerea de a avea alaturi de noi frumosul grup al Transalpistilor din Arad ('traiti!), la fel asteptam si anul acesta orice motociclist caruia ii plac muntele, statul la cort (pensiunile nu sunt excluse, totusi), berea, focul de tabara si barfele intre satanisti violatori, bla, bla. Deja s-au anuntat cativa posesori de bemveuri, ceva hondisti, plus vreo doi prieteni conservari

 

Despre organizare:

* Aceasta nu este o "intrunire" organizata de cineva, in sensul obisnuit al expresiei. Singurele chestii pe care le vom face noi, cei cativa prieteni care am aranjat in fiecare an "intalneala", vor fi sa dam o tura de recunoastere prin zona cu ceva timp inainte si apoi sa stabilim in principiu un loc de adunare. Vom incerca, ca de fiecare data, ca locul de campare sa aiba prin apropiere si ceva pensiuni sau cabane, pentru ca cei care nu-s prea prieteni cu cortul sa nu trebuiasca sa se tarasca prea mult pe coate si genunchi cand se vor duce la culcare, dimineata, desigur.

* Fiecare isi stabileste singur daca vrea la cort sau la pensiune, fiecare se ocupa de rezervarea camerelor pentru el si prietenii lui apropiati. Practic e fiecare pe cont propriu, doar ca vom fi toti in acelasi loc in acelasi timp. In felul asta fiecare isi va optimiza raportul buget/pretentii, nimeni nu va avea de castigat sau de pierdut din treaba asta.

* Intentia este ca toata smecheria sa se desfasoare pe durata a trei zile: vineri seara - duminica la pranz. "Main-eventul", sau mai pe intelesul tuturor bairamul principal, va avea loc in seara de sambata, pentru ca ne gandim si la cei carora serviciul sau/si nevasta sau/si bugetul nu le permit sa plece doua nopti de acasa.

* In afara de petrecerea de sambata seara programul va fi la libera alegere a fiecaruia. Aia mai enduristi vor bate cararile si forestierele din zona, cei mai ... de asfalt vor avea si ei de distractie, Transalpina fiind acum asfaltata aproape in intregime, betivii n-au decat sa nu se trezeasca decat atunci cand vor ei, somnorosii- la fel.

* Adunarea celor ce "vor servi" doua nopti se va face intr-unul din capetele Transalpinei. Inca nu stim care, ramane de discutat si de stabilit dupa tura de recunoastere. Jonctiunea cu cei ce vor veni a doua zi se va face, probabil, sambata spre pranz. Iar cu cei ce vor veni sambata seara direct la locul stabilit pentru marele bairam, care va fi, desigur, de cealalta parte a muntelui fata de cel de vineri seara. In felul asta avem fiecare ziua de sambata pentru a bate zona Transalpinei in toate partile, urmand sa ne reunim la locul de campare de sambata seara.

* Duminica se da imprastierea, fiecare in functie de ora la care se simte capabil de a sui in sa. Personal recomand mai spre pranz, cand alcoolul va fi fost deja ejectat din sange. (prietenii stiu ce se poate intampla daca te ambitionezi sa pleci prea devreme si mobra ta e prima dintr-un lung sir de mobre parcate...)

 

Cam astea ar fi primele date. Detaliile le vom stabili in timp, in fuctie de informatiile mai amanuntite pe care le vom avea.

Discutiile continua oricum aici si pe forumul dedicat http://kle500.myforum.ro/kle-istii-friends...utii-vt380.html

Poze si povestiri de la intalnirile din anii trecuti puteti vedea pe acelasi forum http://kle500.myforum.ro/poze-si-povestiri...utate-vf11.html

 

 

 

Pentru orice alte lamuriri va stau tuturor la dispozitie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vorbit ieri cu Eugen pentru ca sa constituim o trusa de scule care sa ne scape de belele si ca sa nu ducem toti chei aiurea. Eu o sa am o curea de rezerva in caz de Doamne feri (pentru mine si Eugenius), Beatrice si Vulturash au curea/lant noi montate asa ca sper sa nu fie vreo problema.

Saptamana viitoare cand ne vom vedea, as vrea sa punem la punct tot ce mai trebuie pentru drum, inclusiv bocceluta cu scule, pentru ca saptamana urmatoare Alex lucreaza pana pe la 22.00 si nu ne vom putea intalni in varianta completa. :laugh:

Asadar, propuneti si voi o zi in care veti putea sa ne vedem cu totii si eventual o alta locatie, ca sa mai schimbam putin aerul (desigur daca poate Eugen si nu lucreaza).

 

"Outsiderii" sunt bineveniti, cu ocazia asta ne si cunoastem face to face. :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate eu lucrez sa scot zilele de 1Mai , va pot aduce sculele acasa sa vedeti ce lipseste , daca vreti veniti si la terasa Dar nu garantez ca pot sa stau cu voi la o bere... Oricum nu stiu eu ce... poate voi fi liber.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Saptamana viitoare cand ne vom vedea, as vrea sa punem la punct tot ce mai trebuie pentru drum, inclusiv bocceluta cu scule, pentru ca saptamana urmatoare Alex lucreaza pana pe la 22.00 si nu ne vom putea intalni in varianta completa. :laugh:

Asadar, propuneti si voi o zi in care veti putea sa ne vedem cu totii si eventual o alta locatie, ca sa mai schimbam putin aerul (desigur daca poate Eugen si nu lucreaza).

 

"Outsiderii" sunt bineveniti, cu ocazia asta ne si cunoastem face to face. :wacko:

 

 

poate la joia moto?sau daca aveti alte planuri postati din timp plus ca urmeaza pastele...asta daca nu aveti un gand de traseu ptr paste:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate la joia moto?sau daca aveti alte planuri postati din timp plus ca urmeaza pastele...asta daca nu aveti un gand de traseu ptr paste:)

Joia moto acum nu mi se pare ca mai este ceea ce se vroia la inceput. Acum este un loc unde se intalnesc in mare parte incepatorii pentru a socializa.

La inceput, initiativa a fost frumoasa, am fost si eu de vreo 2-3 ori cred, in primele "editii", dar apoi nu mi-a mai placut. Poate ca nu-s eu o persoana destul de sociabila, "gen". :wacko:

 

Pai hai sa propunem aici o zi. Uite, eu zic ca de miercuri incolo, ne putem vedea intr-o zi.

 

Si chiar as vrea sa mergem sa dam si o mica tura pe la Alexandria. Acolo este o femeie care creste singura o fetita de 2 ani parca, si 47 de catelusi.

Eu si Alex o sa ii luam un sac de mancare pentru caini si ceva pentru fetita, inca nu stiu ce...

 

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=143...100002273292417

http://www.acasatv.ro/emisiuni/o-femeie-lo...n-an-video.html

 

Cred ca macar atat merita o femeie asa sufletista...

 

Deci, care vreti, dati de veste. :laugh:

Nu e neaparat nevoie sa luati ceva, dar ar fi frumos. ;)

Mesaj completat

Plus de asta, decat sa arzi benzina aiurea prin oras, pe la joia moto, mai bine o arzi pe drum, si mai si ajuti un om, macar cu prezenta. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Potrivit unor imprejurari favorabile mie am ajuns sa fiu liber de Pasti!

Asa ca, e pacat sa stam acasa zilele astea si imi surade ideea sa ducem papa la cutzii aia din Alexandria. Eu as propune sa mergem sambata pana acolo, sa facem o fapta buna de sfintele sarbatori!

Care se mai baga?

 

PS: Eu cu Beatrice mergem SOTO!

Editat de alex_en
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Potrivit unor imprejurari favorabile mie am ajuns sa fiu liber de Pasti!

Asa ca, e pacat sa stam acasa zilele astea si imi surade ideea sa ducem papa la cutzii aia din Alexandria. Eu as propune sa mergem sambata pana acolo, sa facem o fapta buna de sfintele sarbatori!

Care se mai baga?

 

PS: Eu cu Beatrice mergem SOTO!

 

bre oameni buni "joia moto"am spus-o ca si pretext plus ca era ok o tura de atentionare a celorlalti participanti la trafic ca mai existam si noi;in principiu ati dori o tura ptr sambata ....dati de veste si mai multe detalii

ps:am lasat "patrunjelului" niste date de contact

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu promit 100% dar cre' ca vin si eu la alexandria sambata. tre sa plec pan la brasov joi si cre ca ma intorc vineri. sambata cred ca am sa fiu la tara, dar asta nu e un impediment ca e in drum catre alexandria

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cati "puiuti de om" trebuiau sa fie ca sa vii si tu, totusi? Unu nu e de ajuns, e la capitolul +/-, nu?

Daca citeai cu atentie observai ca tanti aia are un copil mic de un an si ceva, caruia o sa-i ducem una alta, asa ca de "sfintele sarbatori".

Si oricum, cei 47 de caini traiesc si fara tine!

Editat de alex_en
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai mai,terminati cu intepaturile,aici.Caini,oameni,ce mai conteaza,fiecare isi ajuta aproapele,asa cum crede,cum poate...Speedy,sezi bland.Mai exista cateva topicuri nepoluate pe motococalarism.ro,lasati-le curate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...