Sari la conținut

Filet Distrus


ralou
 Share

Postări Recomandate

Am 2 probleme care nu stiu daca isi gasesc locul aici, sau la forumul de incepatori...

 

1. Un individ mi-a montat oglinzile iar pe cea din dreapta a introdus-o stramb in suport si a tot invartit-o acolo, pana cand a stat oarecum. Apoi a tot inceput sa se miste oglinda pana cand a cazut cu totul :cheers: . Acum, filetul de la suport este distrus complet, iar cel de la oglinda partial. Solutiile banuiesc ca sunt doua, si anume sa dau alt filet la suport (si intrebarea e unde as putea face asta) sau sa actionez mai radical si anume sa lipesc pur si simplu oglinda cu poxipol sau o chestie de-asta.

 

2. Acelasi individ mi-a schimbat cauciucul pe fata, care ulterior a tot inceput sa se lase. Cei de la vulcanizare au constatat ca de fapt este un cauciuc cu camera pus pe o valva de tubeless, si evident ca etansarea nu este cum trebuie. Cum ar fi mai bine, sa cumpar o camera pentru cauciucul pe care il am deja si care este practic nou, sau sa cumpar un cauciuc tubeless si sa scap de grija?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Initial ma gandisem si eu la poxipol dar am vazut ca ai inclus-o un alternativele tale pentru oglinda...

Dar totusi sunt curios de ceva... te mai duci la tipul ala sa-ti mai faca cate ceva pe la motor?!?

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu cauciucul este o mica problema.... daca ai jeanta cu spite nu poti pune cauciuc tubless fara camera...... daca ai janta turnata poti pune unul tubless dar sa fii atent la valva sa vie etansa....... cat depre oglinda cam nasol din moment ce a stricat filetul..... e cam greu sa-l refaci poti face unul mai mare dar trebuie alt brat la oglinda cu un filet la fel mare cu cel de la suport.... mergi la un strungar poate reuseste sa scoata filetul din suport la fata adica sa-l rectifice si cel de la oglinda si fixezi oglinda cu banda de teflon ca la instalatiile sanitare si e posibil sa te tina..... de unde esti ca poate te ajut eu.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot la strungar te trimit si eu, dar nu stiu cum e suportul si daca merge.Rectifici filetul la oglinda si il faci mai mic, iar la filetul de la suport ii faci o reductie in genul celor ce se fac la chiulasa la filetul de la bujie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt din Bucuresti. As vrea sa merg la un strungar, dar din pacate nu cunosc nici unul si nu vreau sa dau peste cineva care sa strice treaba si mai rau. Asa ca daca stiti pe cineva de incredere si puteti sa mi-l recomandati, astept cu interes...

 

Pe de alta parte, problema este destul de stringenta, avand in vedere ca la putina mea experienta nu m-as urca pe motocicleta fara oglinda... asa ca ma invart pe langa ea...si probabil voi apela la poxipol, care e cea mai accesibila si rapida solutie.

 

In ceea ce priveste cauciucul cu camera, e deja montat pe motocicleta dar fara camera:), pe o janta care este tubeless si evident nu se etanseaza cum trebuie, asa ca o data la 2 zile gasesc roata lasata si trebuie sa o umflu... neplacut pentru mine care nu am pompa. deci, sa cumpar camera sau sa cumpar alt cauciuc tubeless? Sau sa-mi iau o pompa?:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt din Bucuresti. As vrea sa merg la un strungar, dar din pacate nu cunosc nici unul si nu vreau sa dau peste cineva care sa strice treaba si mai rau. Asa ca daca stiti pe cineva de incredere si puteti sa mi-l recomandati, astept cu interes...

 

Pe de alta parte, problema este destul de stringenta, avand in vedere ca la putina mea experienta nu m-as urca pe motocicleta fara oglinda... asa ca ma invart pe langa ea...si probabil voi apela la poxipol, care e cea mai accesibila si rapida solutie.

 

In ceea ce priveste cauciucul cu camera, e deja montat pe motocicleta dar fara camera:), pe o janta care este tubeless si evident nu se etanseaza cum trebuie, asa ca o data la 2 zile gasesc roata lasata si trebuie sa o umflu... neplacut pentru mine care nu am pompa. deci, sa cumpar camera sau sa cumpar alt cauciuc tubeless? Sau sa-mi iau o pompa?:cheers:

 

 

nu ai zis ce motocicleta ai... daca e un supersport recomandabil e sa schimbi cauciucul daca e ceva stradal mai vechi poti pune camera

 

Nu merge asa... daca unfli prea tare, ca sa tina mai mult, nu vei avea aderenta, daca nu unfli suficient cauciucul se va incalzi si se va uza mai repede (eventual poate face chiar explozie)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt din Bucuresti. As vrea sa merg la un strungar, dar din pacate nu cunosc nici unul si nu vreau sa dau peste cineva care sa strice treaba si mai rau. Asa ca daca stiti pe cineva de incredere si puteti sa mi-l recomandati, astept cu interes...

 

Pe de alta parte, problema este destul de stringenta, avand in vedere ca la putina mea experienta nu m-as urca pe motocicleta fara oglinda... asa ca ma invart pe langa ea...si probabil voi apela la poxipol, care e cea mai accesibila si rapida solutie.

 

In ceea ce priveste cauciucul cu camera, e deja montat pe motocicleta dar fara camera:), pe o janta care este tubeless si evident nu se etanseaza cum trebuie, asa ca o data la 2 zile gasesc roata lasata si trebuie sa o umflu... neplacut pentru mine care nu am pompa. deci, sa cumpar camera sau sa cumpar alt cauciuc tubeless? Sau sa-mi iau o pompa?:cheers:

Daca spui cum il cheama pe individ si locatia lui te ajut eu moka daca se poate pe loc daca nu tre sa dam ceva la strungar si atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca filetul de pe bratul oglinzii nu e distrus atunci poti sa umpli gaura nasoala cu adeziv epoxi (poxipol sau bizon - mai bun) si dupa 24H dai gaura si refaci filetul cu un tarod la dimensiunile originale.

 

 

spune cine e meseriasul ala sa iidam la sex oral

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata, am lipit-o cu epoxi de la bison, nu mai suportam sa ma invart pe langa ea degeaba...

 

Individul despre care e vorba e un japonez de la care am luat motocicleta, si ca sa-mi pastrez buna dispozitie imi place sa cred ca a fost bine intentionat :cheers:...

 

Si acum, de unde iau camera?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...