Sari la conținut

Accidente grave in Bucuresti


DarkRyder
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 62
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Mie imi place mult cand suni la urgenta si te plaseaza unei sectii de politie si, dupa ce le explici problema direct ce arunca vina la altii.

"Am luat foc" odata la telefon cu politia lu' peste prajit, cand eu vorbeam cu "Domnule" si ma ia asta la telefon cu "ba, baiatule"...

 

Nu-mi place sa sun la urgenta ptr orice (cuvant urat) si au fost nenumarate cazuri cand as fi fost intreptatit sa sun, insa am preferat sa-mi aprind o tigara si sa-i multumesc cerului c-am scapat si de data asta.... insa, chiar era de competenta lor sa faca ceva.

 

Va dati seama ce frumos este cand tocmai ai trecut printr-o faza care se purtea termina extrem de prost, suni la organele abilitate sa faca ceva si " organu' " te i-a la misto si-ti vorbeste la pertu...

 

Din pacate, si politistii (o mare parte dintre ei) "e si ei romani"!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca politistii trimisi sa dirijeze traficul in intersectii nu au timp (sau poate chef) sa dea amenzi. Ei au de dirijat traficul intr-o intersectie, si pentru o amenda cred ca pierd cel putin un sfert de ora cu verificarea actelor si completarea amenzii. Si nu mai pot dirija traficul in tot timpul asta... Adica nu-si mai fac treaba pentru care au fost trimisii acolo.

 

 

Si al doilea lucru, am auzit la stiri acum cateva saptamani, cand se anuntase o greva la metrou si se astepta o aglomeratie mare pe strazi, ca numarul politistilor trimisi sa dirijeze traficul a fost dublat. Asta nu e rau, dar cand am auzit cifrele, mi s-a parut penibul: numarul politistilor care dirijeaza traficul va fi de 50, in loc de 25 intr-o zi normala (daca imi amintesc eu exact cifrele, dar cred ca astea sunt). Adica in tot Bucurestiul, intr-o zi normala, doar 25 de politisti dirijeaza traficul? Mi se pare mult prea putin, ma asteptam sa fie cateva sute...

 

Singura solutie pe care o vad eu ca regulile de circulatie sa fie respectate e ca amenzile sa fie mari si sa fie aplicate la fiecare abatere (bineinteles, sa nu existe rea vointa din partea politistilor, sa dea amenda daca omul o merita), si evident politistii sa nu mai accepte spaga. 

Din cate stiu eu (lucruri citite pe forum, ca nu lucrez la ei) BPR are pe schema in Bucuresti cam 600 de insi din care cam 200 sunt la judiciar (accidente nasoale), cam 200 la tamponari usoare (birourile alea unde scrii declaratii) si cam 200 la dirijat circulatia (asta din urma include si circa 50 sau 60 de motociclisti cand nu ninge). In practica destul de multi dintre ei erau detasati din provincie (pentru ca bucurestenii nu se inghesuie sa mearga la Police Academy in Baneasa), si de cand din iunie sau iulie anul trecut li s-a taiat sporul de cazare cam toti astia s-au transferat acasa sau si-au dat demisia. Daca acum le-a taiat si 25% din leafa e clar ca nu le mai ajung banii sa stea in gazda in Bucuresti nici macar dormind ca la cazarma cate 3 sau 4 in camera, asa ca au plecat cam toti care nu erau bucuresteni. Asa ca au ramas putin sub 400 de insi, adica circa 200 de insi la judiciar, aproape 150 la hartoage si -200 si ceva la dirijat circulatia. Si e criza, asa ca nu se mai angajeaza nici macar noii absolventi de Police Academy cu lunile dupa ce termina scoala aia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu sunt ardelean get beget.....morosan chiar.....circul de 3 ani de zile fff mult cu motorul peste tot prin tara.....dar credeti-ma pe cuvant:dobitoci mai mari la volan ca in maramures nu gasiti nicaieri...si sunt multi in draci ;)

 

nu sunt dobitoci, mai, sunt mai lenti, mai in reluare :D

Mesaj completat

Eh, pe viitor, sa faci in felul urmator: Ridica-i stergatoarele si baga-i pe geam o foaie de ziar, hartie, ceva, exact in dreptul ochilor, apoi lasa-i stergatorul inapoi, insa peste hartie. Apoi astepti cuminte sa iasa din masina, ca nu poate pleca fara sa vada in fata :D

 

mie mi s-a intamplat o data cu masina o faza d-asta ! am lasat-o vreo 10 min in fata unei porti (blocand-o, evident), iar cand m-am intors, am gasit pe parbriz in fata soferului si pe geamul lateral de la sofer cate o foaie lipita cu aracet ! :laugh: nu pot sa spun cat am injurat atunci ! :P

 

 

@irip

ziua aia chiar a fost nasoala pentru tine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie mi s-a intamplat o data cu masina o faza d-asta ! am lasat-o vreo 10 min in fata unei porti (blocand-o, evident), iar cand m-am intors, am gasit pe parbriz in fata soferului si pe geamul lateral de la sofer cate o foaie lipita cu aracet ! :laugh: nu pot sa spun cat am injurat atunci ! ;)

 

Si ce? Nu meritai? Alta data cand mai faci din astea, cu sau fara avarii puse, pune-ti pe geam/bord in masina o bucata de hartie cu urmatorul mesaj: "Ma scuzati, nu am avut unde parca. Ma puteti gasi la numarul de telefon 07xx.xxx.xxx". Si iti spun eu ca scapi fara aracet :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

P.S.: Acei asa zisi politzai care te iau la misto sunt niste fosti **** care tot ce stiu ei sa faca este sa pazeasca o poarta. Oricum se pare ca am deranjat multa lume ca am inceput sa primesc amenintari pe PM ca voi fi cautat de catre "grade superioare" sa mi se explice mie ce si cum ... Adevarul doare stiu domnilor "sub acoperire". Trist este ca e plin sistemul de PROSTI care atunci cand iau contact cu cetateanul coboara imaginea politiei pana in cel mai imputit canal ... asa ca va sugerez, public (e hilar doar e un forum), sa faceti curat in ograda si sa inlaturati LEPRELE decat sa stati sa paziti pe cei care cat de cat isi mai baga sanatatea si banii personali in sistemul politienesc, cel putin din Bucuresti.

 

Care-s domle ăia de ți-au dat PM, dă-i în vileag, să-i iau nițel la întrebări.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu sunt dobitoci, mai, sunt mai lenti, mai in reluare :)

Mesaj completat

 

 

mie mi s-a intamplat o data cu masina o faza d-asta ! am lasat-o vreo 10 min in fata unei porti (blocand-o, evident), iar cand m-am intors, am gasit pe parbriz in fata soferului si pe geamul lateral de la sofer cate o foaie lipita cu aracet ! :( nu pot sa spun cat am injurat atunci ! :laugh:

 

 

@irip

ziua aia chiar a fost nasoala pentru tine

 

esti foarte norocoasa, eu personal am vazut scaune pe capota la motor, acid de baterie pe masina turnat, oja, acetona.

o data am avut un vecin mai suparat si din cauza unei alarme a aruncat la tinta si a si nimerit plafonul masinii respective cu, cu ce crezi ? cu un borcan plin cu apa ( din alea de facea mama gem la 800g )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, foarte norocoasa, avand in vedere faptul ca alta data - tin minte perfect faza - am lasat-o in fata unei curti si m-am dus alergand sa platesc factura la orange (ala din Victoriei); jur ca a durat mai putin de 10 min, ca am alergat si nu am stat la coada. cand m-am intors, am gasit pe capota si jumatate de parbriz numai ciorba ! :(

nu imi venea sa cred, nu stiam daca sa rad sau sa ma enervez, intai m-am mirat, apoi am ras, dupa care m-am enervat. nu pot sa va spun cum se uita lumea la mine pe strada (ma duceam acasa), toti radeau, eu imi spalasem parbrizul cu stergatoarele si ramasese niste leustean prins de stergatoare ! :)

pe drum si un timp dupa aceea, am urzit planuri de razbunare, ba sa le arunc o pisica moarta in curte, ba sa le arunc o plasa de gunoi, ba sa le sparg un geam noaptea, etc :laugh: fel de fel de ganduri.

dar nu am facut nimic, i-am lasat in pace.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care-s domle ăia de ți-au dat PM, dă-i în vileag, să-i iau nițel la întrebări.

Pai unii dintre ei s-au dat in vileag mai acum un an, a fost un topic tampit de injurat politisti (inainte de moderarea globala, ca altfel eu l-as fi inchis dat fiind ca nu eram parte impricinata), si dupa niste contre mai tari niste forumisti si-au luat amenintari de la diversi membri din "organ". Nu mai tin minte exact numele topicului, dar "Garcea" a fost la datorie si dupa ce s-a atacat a inceput sa ameninte ca il pandeste sa-l ia cu radarul sau ca-l ia pur si simplu la bataie pe peopinent pentru ca poate si e e voinic si are si legitimatie... Mai e mult pana departe cu transformatul militiei in politie, dar eu zic ca pe ici pe colo s-a trecut de jumatatea drumului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nightwolf, mai rar asa verticalitate din partea unui bugetar. da domne, asa se face treaba, chiar si pe forumu asta.

din pacate cartofii lui fierb in acelasi ceaun cu cartofii celorlalti, si sunt din cei care nu fac distinctie. cand aud unde lucreaza il iau la flegmat fara preaviz. daca mai apar si cativa "prieteni" de'ai lui mai vechi (are ca toata lumea si d'astia) e o feerie. are moldovan de sters posturi la greu. eu il admir, are nervii tari, sa fi fost in locul lui imi sarea sinapsa de mult.

 

am vazut un post foarte intelept, nu mai stiu cine l-a pus, cu prietena care nu avea treaba cu oglinzile si care cam balbaia scuze intrebata "acum ce se intampla daca eram eu cu motorul ...". sunt de acord cu omul. aceeasi munca de lamurire am avut'o si eu cu consoarta cu ceva ani in urma, la fel conducea, din scurt si sportiv, foarte la limita pentru gusturile mele. dracu stie, nu inteleg nici acum. s-a domolit, a durat ceva, cred ca s-a lamurit singura. acum conduce foarte fain, e drept ca merge zilnic de niste ani buni, a stans kilometri. probabil ca cele mai multe femei nu au foarte multa experienta, nu au kilometri, desi au permis de multi ani. asta e motivul pentru care fac greseli de incepatori. eu eram disperat cand conducea, fuma si raspundea la telefon (si vorbea la telefon). de ceva timp insa, cand o sun si conduce imi zice ca e la volan si sa ne auzim mai tarziu. luati lucrurile asa cum sunt, nu va mai enervati ca ficatul vostru sufera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, foarte norocoasa, avand in vedere faptul ca alta data - tin minte perfect faza - am lasat-o in fata unei curti si m-am dus alergand sa platesc factura la orange (ala din Victoriei); jur ca a durat mai putin de 10 min, ca am alergat si nu am stat la coada. cand m-am intors, am gasit pe capota si jumatate de parbriz numai ciorba ! :(

nu imi venea sa cred, nu stiam daca sa rad sau sa ma enervez, intai m-am mirat, apoi am ras, dupa care m-am enervat. nu pot sa va spun cum se uita lumea la mine pe strada (ma duceam acasa), toti radeau, eu imi spalasem parbrizul cu stergatoarele si ramasese niste leustean prins de stergatoare ! :)

pe drum si un timp dupa aceea, am urzit planuri de razbunare, ba sa le arunc o pisica moarta in curte, ba sa le arunc o plasa de gunoi, ba sa le sparg un geam noaptea, etc :laugh: fel de fel de ganduri.

dar nu am facut nimic, i-am lasat in pace.

 

Draga Nicolette,

 

Te poti supara, dar nu cred ca ai dreptate!...cred ca este mai normal sa cauti sa parchezi in alta parte, cit de departe o fi decat sa blochezi un acces! Eu am pierdut ora programata la dentist ca nu am putut sa ies din curte din cauza unui nesimtzit care mi-a blocat curtea cu masina vreo 2 ore(iar dentistul era in celalalt capat al orasului, trafic , etc)....cu ce e mai importanta plata facturii tale Vodafone decat programarea mea la dentist?...sau alta urgenta in familie care necesita plecarea rapida?...eu cred ca multi ma blocheaza, din neatentie(ca nu vad ca scrie, "Nu parcati, Garaj", sau nu vad chiar masina sau motocicleta), altii din cretinism( ca isi spun ca nu iesi tu chiar cind este el parcat acolo), iar altii din egoism(ca se gandesc numai la ei si nu le pasa de ceilalti)...oricum si eu sint trecut de senzatii acute de enervare cind vad ca nu pot pleca unde am treaba din motive de nesimtirea altora...adica ajunge un necunoscut nesimtit sa-mi faca mie programul, poate am un accident in familie sau alta urgenta....nu am nimic cu cei de la firmele de curierat, ca stiu ca aia pleca imediat dupa ce livreaza, sau chiar daca parchezi de ma blochezi si eu nu am nevoie sa ies...daca totusi, ai un caz fortuit, ma blochezi si stii ca vei stationa in poarta mea ceva mai mult, lasa dracului la parbriz nr. de mobil scris pe o bucata de hartie, sa te pot chema in caz de urgenta, sa pot pleca si eu....doar 1% fac chestia asta si ii felicit pt. bunul simtz, printr-un SMS...pe restul le fac observatie si ii porcaiesc in functie durata de asteptare si de programul stricat...inca nu am stricat nici o masina de nesimtit, doar unuia care si-a lasat-o toata amiaza si peste noapte si a trebuit sa merg la un spectacol cu taxiul i-am dezumflat 4 cauciucuri, dar pt caz asemanator de acum inainte am pregatite 3 peturi de ulei motor uzat, si ma gandesc daca va fi cazul sa-l torn pe parbriz cite putin sau suficient de mult deodata ca sa intre si in motor prin prizele de aer conditionat...asa ca tu sa zici mersi ca ai scapat ieftin cu ciorba pe parbriz...gandeste-te ca omul acela a renuntat la papica lui ca sa-ti atraga tie atentia ca puteai sa cauti un loc mai potrivit de stationare decat la el in poarta...eu de cite ori stationez am grija sa nu incurc pe nimeni, indiferent cit de putin timp stau(ca ala nu are de unde sa stie) si am o foaie A4 pe care scrie "SCUZE, SUNATI SI VIN IMEDIAT 0722xxx000" pe care o pun imediat pe bord...dar nu am mai folosit-o demult, ca prefer sa caut pina gasesc un loc sa nu deranjez decat sa-mi iau porcaiala de la cineva...dar, ma rog, eu am facuti cei 7 ani de acasa in celalalt regim(ceausit) cind educatie era educatie, scoala-scoala, si respectul si altruismul nu erau considerate slabiciuni. Acum trebuie sa lupti ca pieton si pentru dreptul de a trece pe zebra, desi e mai sigur sa nu te apropii de ea decat daca traficul este 0 cit vezi cu ochii....iar faptul ca mergem pe 2 roti nu cred ca are vreo legatura cu respectul, inteligenta, educatia si multe alte notiuni....la fel cum in toate categoriile sint oamenii amestecati, asa si intre motociclisti....faptul ca cineva este motociclist nu are automat respectul meu...trebuie sa si-l castige prin ceva....ca oricine poate fi motociclist sau sofer sau pieton....dar educat, civilizat, stilat, etc....si alte calitati umane, un pic mai greu....de descoperit!...(chiar si hotii de motoare sint motociclisti, majoritatea...)..Asa ca personal eu nu vad nici un motiv sa salut primul in trafic motociclistii.....ca nu stiu daca imi merita respectul....daca insa sint salutat consider ca este politicos si raspund, nu ma fac ca nu vad!...Mai util mi se pare daca vad ca are vreo problema sau incident sa opresc si sa-l intreb cu ce pot sa-l ajut.

Daca randurile mele te-au suparat, imi cer scuze ca vad astfel lucrurile, te rog treci mai departe....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt absolut de acord cu tine la nivel de principiu, e o mare nesimtire sa blochezi iesirea dintr-o curte. Dar si reactia alora mi s-a parut exagerata, ca sa nu spun taranie ! Nu lasasem masina 2 zile, ci mai putin de 10 min. In conditiile in care in oras e aglomeratia care e, cand se pun indicatoare cu oprirea/stationarea interzisa in locuri in care toata lumea opreste, in loc sa se faca o banda de parcare, in conditiile in care poate ca si eu ma grabeam si fugeam de colo-colo, etc, cred ca ar trebui sa existe intelegere si o atitudine rezonabila de ambele parti. Ok, te-am blocat, imi pare rau, dar nu ti-am dat tot programul peste cap daca am stat 10 min !

Ambele faze s-au intamplat cu f mult timp in urma, si pe vremea aia nu imi venise ideea cu lasatul nr de tel pe bord :D

Si mie mi s-a intamplat sa fiu blocata, dar oamenii au venit in 5-6 min inapoi, si-au cerut scuze, iar eu, cunoscand zona, stiam ca efectiv nu au avut unde sa lase masina, asa ca nu m-am apucat sa ma crizez.

In fine, asta e, acu' nu mai iau masina, merg cu taxiul ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...