Sari la conținut

lant DID


GDan
 Share

Postări Recomandate

Categoric problema o reprezinta pinionul fara cauciuc. NU mai exista nici un dubiu. Alte discutii legate de intindere, sau de alt pas al dintilor, nu mai au rost.

Cine vrea sa creada si sa invete ceva din cele enuntate si concluzionate, foarte bine, cine nu poate sa continue discutia.

 

Gdan, fa un efort si i-ati pinion nou, e pacat de lantu ala nou

 

Stii de unde as putea sa cumpar un pinion OEM?

Editat de GDan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 56
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Si eu sunt curios sa vedem care este adevarata problema!

Uneori problema unei moto este doar o banala defectiune,sau un neajuns,dar de cele mai multe ori este un cumul de mici sau mai mari probleme

:moron:

...ca drept dovada..micile probleme cauzeaza marile discutii !

Mesaj completat

citat TNg...sorry :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Categoric problema o reprezinta pinionul fara cauciuc. NU mai exista nici un dubiu. Alte discutii legate de intindere, sau de alt pas al dintilor, nu mai au rost.

Cine vrea sa creada si sa invete ceva din cele enuntate si concluzionate, foarte bine, cine nu poate sa continue discutia.

 

 

 

Stii de unde as putea sa cumpar un pinion OEM?

Da-mi te rog pe PM o serie de sasiu sa iti dau un pret daca vrei ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...

Lanturile DID au zalele mai inalte decat... alte firme concurente. Tot Japan, tot racing addicts, tot campeoni delmundo de zeci de ori. Lanturi facute mai destept cu zalele cu inaltime mai mica care nu mai zornaie, sunt mai usoare dar la fel de tari si longevive. Dar cine cumpara (zice el) eftin de la Luis se pomeneste cu zgomot. Cine cumpara cu montaj inclus (la acelasi pret, fara mistouri, fara sa vorbim fineturi) nu mai aude zornaieli si poate sa asculte iarba cum creste la 9000 de ture :moron:

 

Cu scuzele de rigoare ca dezgrop un thread vechi... ma confrunt cu acelasi zornait iritant, care persista chiar si acum dupa 11.000km cu lantul actual DID 525VM2. As vrea si eu sa stiu care sunt acele marci concurente care ofera lanturi care nu fac atata zgomot.

 

Pe de alta parte, mi se pare putin...ciudat ca orice lant DID in combinatie cu pinioane aftermarket, fara cauciuc de amortizare, chiar si corect reglate si unse, sa faca acel zornait in sarcina care parca-ti rapeste toata placerea de a te da. Ma gandesc ca s-ar fi plans mult mai multa lume, ma gandesc ca ar fi fost o problema mai cunoscuta care in ultima instanta ar fi afectat popularitatea lanturilor DID. Poate exista si alte circumstante care contribuie la aparitia acestui zgomot, si ca pinioanele OEM care au acele flanse de cauciuc pe care calca lantul, sunt doar mai tolerante la aceste circumstante?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu scuzele de rigoare ca dezgrop un thread vechi... ma confrunt cu acelasi zornait iritant, care persista chiar si acum dupa 11.000km cu lantul actual DID 525VM2. As vrea si eu sa stiu care sunt acele marci concurente care ofera lanturi care nu fac atata zgomot.

 

Pe de alta parte, mi se pare putin...ciudat ca orice lant DID in combinatie cu pinioane aftermarket, fara cauciuc de amortizare, chiar si corect reglate si unse, sa faca acel zornait in sarcina care parca-ti rapeste toata placerea de a te da. Ma gandesc ca s-ar fi plans mult mai multa lume, ma gandesc ca ar fi fost o problema mai cunoscuta care in ultima instanta ar fi afectat popularitatea lanturilor DID. Poate exista si alte circumstante care contribuie la aparitia acestui zgomot, si ca pinioanele OEM care au acele flanse de cauciuc pe care calca lantul, sunt doar mai tolerante la aceste circumstante?

 

Din umila mea experienta, lanturile EK si RK sunt cele mai bune. Nu spun ca DID sunt proaste. Doar ca celelalte sunt mai bune. Am montat multe EK si RK si nu mi s-a plans nimeni de zgomot. Niciodata nu am montat pinion fata cu cauciuc pe el. Am masurat zalele DID si sunt mai inalte. Dupa mintea mea inutil, Probabil de acolo si zgomotul ...

Popularitatea nu are legatura cu performanta. DID este un sindrom precum la uleiuri este sindromul Motul :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...