Sari la conținut

Problema zgomot cbr 600rr


Postări Recomandate

  • 3 months later...
  • Răspunsuri 72
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sper sa ma insel, se cam duce un cuzinet, adica ai de bagat bani multi. Tre verificat si lantzul de la pompa de ulei. Din ce am mai vazut eu , nu povestit de altii, cam s-au dus cuzinetii la vibrochen, asta dupa ce se schimba ce-ai schimbat tu si nu se intimpla nimic in bine. Povestea cu uleiurile e doar autosugestie. Preventiv, mai bine vinzi motorul inainte sa se duca de tot, normal, ai grija sa dai kilometrajul la 15 000. Am un prieten care deja are la o moto supersport din 2007 60 000km, binentzeles ca bordul arata sub 17 000.

Cu nesimtiti si ordinari ca astia care atata stiu sa traga in piept si sa dea kilometrajul inapoi numa la noi ai de a face .... si mai si da sfaturi cocalarul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mergeti voi cu ele "blana", peste 10-12000 de rot/min in treapta intai ca sa prindeti peste 100 Km/h, apoi intrebati-va ce are motorul...

Cam cat credeti voi ca poate rezista un motor unui astfel de tratament?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...

Salutare la toata lumea , iata cum am rezolvat eu problema la CBR meu din 05 :) atasez cateva poze :) daca vrei sa va ajut contactati-ma , 0768457664

 

daca as stii sa inserez si imagini ar fii super :))

 

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.3176843261564.2122435.1280092932&type=3 aici este un album facut cu intinzatorul care a rezolvat problema :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa ma insel, se cam duce un cuzinet, adica ai de bagat bani multi. Tre verificat si lantzul de la pompa de ulei. Din ce am mai vazut eu , nu povestit de altii, cam s-au dus cuzinetii la vibrochen, asta dupa ce se schimba ce-ai schimbat tu si nu se intimpla nimic in bine. Povestea cu uleiurile e doar autosugestie. Preventiv, mai bine vinzi motorul inainte sa se duca de tot, normal, ai grija sa dai kilometrajul la 15 000. Am un prieten care deja are la o moto supersport din 2007 60 000km, binentzeles ca bordul arata sub 17 000.

 

 

 

 

 

 

bine il sfatuiesti ma...cealapa..sa de-a kilometrii inapoi ca sa il insele pe altul...fain esti...si apoi daca iei tu teapa dinasta vii si te plangi pe forumuri...beshinos..atitudine de tzaran

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Va salut. Am si eu cbr f4i 2002 la care mi se aude o vibratie undeva pe la 5000 de ture, vine de la distrbutie cred ca este intinzatorul. Ma poate ajuta cineva cu o parere ce este de facut inafara sa-l schimb. Mi-l poate intinde cineva daca il trimit?

A doua problema ar mai fi ca mi-a ramas blocat blocat in viteza cu ambreiajul tras cred ca au ramas lipite placile sau ceva de genu dupa care si-a revenit si nu a mai facut ce este de facut.

Va multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.Se poate arma arcul cu 2ture in plus,daca tot mai face trebuie inlocuit intinzatorul,eventual lantul.

2.Ai incercat sa impingi moto bagata in viteza si cu ambreiajul tras,de aceea ai spus ca s-au lipit placile?

Daca asta ai facut,este normal sa nu poti impinge,ambreiajul moto nu este ca cel de masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Mergeam pe centru la plimbare cand am vrut sa incetinesc la o trecere, am pus frana dar parca nu prindea am tras de ambreiaj si motorul mai mergea ca si cand ii ambreiajul lasat dupa care am facut cateva manevre la ambreiaj si si-a dat drumul eram cu a 3a. Posibil sa fie pe gata ambreiajul ca si azi cand am incercat sa urc o panta eram cu el lasat aproape de tot si nu pleca motorul dar in ture merge.Daca era din cablu ori mergea ori nu. Si daca ar fi sa schimb ambreiajul trebuie schimbat si arcurile si placile metalice ca banuiesc ca cele de frictiune trebuiesc daca ii dus ambreiajul.

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Verifica daca ai reglajul corect la cablu si actionarea lui.

Daca este corect si motorul urca in ture fara sa se deplaseze si cu viteza corespunzatoare turatiei(adica patineaza),demonteaza-l si verifica ce este uzat.

Mai mult ca sigur ai placile de ferodo uzate,dar si placile metalice le poti gasi albastre.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Aceeasi problema o am si eu doar ca am gasit lantul de la pompa de ulei foarte intins (parerea mea).

Am postat aivi in video:

A mai intalnit cineva aceasta problema ? este normal sa fie asa ?

 

Vrei sa zici ca e foarte larg :)

Da, asa trebuie sa fie, altfel nu ar putea fi montat.

 

Daca scoate zgomote suspecte sunt din alta parte. Cele mai intalnite si care nu comporta riscuri: oala de ambreiaj (la toate hondele e zgomotoasa) si la unele PAIR valves.

 

Zgomotoasa mai poate fi si distributia: se rezolva cu schimbarea lantului si in unele cazuri a intinzatorului. Pentru confort total, poti pune si intinzator nou. Mare atentie la patina superioara - am gasit-o de cateva ori sparta.

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vrei sa zici ca e foarte larg :)

Da, asa trebuie sa fie, altfel nu ar putea fi montat.

 

Daca scoate zgomote suspecte sunt din alta parte. Cele mai intalnite si care nu comporta riscuri: oala de ambreiaj (la toate hondele e zgomotoasa) si la unele PAIR valves.

 

Zgomotoasa mai poate fi si distributia: se rezolva cu schimbarea lantului si in unele cazuri a intinzatorului. Pentru confort total, poti pune si intinzator nou. Mare atentie la patina superioara - am gasit-o de cateva ori sparta.

 

Care este patina superioara ? care nr din poza ?

https://www.motorcyclespareparts.eu/honda-parts/motorcycles/cbr600rr-2003/e-4-cam-chain-tensioner-545508.aspx

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...

Poate sa explic cineva mai pe larg, sau pas cu pas, cum intindetzi voi arcul 2 respectiv 3 ture? Se da de surubul de armare in sensul invers acelor de ceasornic?


» Post actualizat in 18 Aug 2015 14:35

Sau trebuie desfacut tot intinzatorul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...