Sari la conținut

ij 49


Lolo_ID
 Share

Postări Recomandate

Cadran de ceas kilometraj sau ceas kilometraj gasesti pe www.oldtimergarage.eu si/sau www.allegro.pl .

Toate reperele de pe DKW ce par a fi cuprate sunt , de fapt , din tabla de alama ( mai putin arcurile ).

Editat de Lolo_ID
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 445
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Multumesc.

 

Da , allegro e un fel de okazii.ro sau un fel de tocmai.ro ? nu prea imi dau seama.

 

Si ... oamenii astia trimit si in Romania? Costurile de transport sunt mari ? Cu plata ramburs sau in avans? Ma pot intelege oare cu ei in engleza sau ii dau un goagl translate ?

 

Stiu ca sunt multe intrebari, dar poate ai putin timp sa imi faci rezumat. Am vazut chestii bune acolo si m-as apuca de shopping , dar mi-ar prinde bine un mic tutorial.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Allegro este la fel ca okazii.

Te intelegi f. greu cu ei, nici goagla transleitu nu ajuta f. mult, cine posteaza pe allegro nu prea rupe deloc engleza. Cine rupe engleza sau germana cumpara de pe allegro si vinde pe ebay.de

Polonezii care vand pe allegro nu au paypal si cand le ceri IBAN-ul si SWIFT-ul pentru transfer parca ii injuri de mama. Costurile in cazul transferului se ridica cu 11-20 de euro. In cazul unor piese rare merita sa cumperi de pe allegro, altfel varianta mai buna este ebayul cu transfer prin paypal. Pe allegro poti avea nesansa sa nu iti mai trimita piesa (mie mi s-a intamplat de 2 ori, noroc ca a fost vorba de sume mici, pana in 50 de euro). Pe ebay mai greu, daca nu iti trimite piesa macar iti returneaza banii.

Costurile de transport nu sunt reale, in tara la ei sunt mici, daca vad ca a cumparat un strain incearca sa te intepe de inca 10-15 euro la transport.

 

Chestiile de mai sus nu trebuie sa te sperie si nu trebuie generalizate la toti, ti-am expus punctele negative de care m-am lovit pe allegro de cand fac cumparaturi de la ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uhh..., nu ma sperie dar ma nerveaza ca poate fi putin complicat.

Si eu am mai patit de pe alte locuri sa comand si p... (chiar daca sunt sume mici prefer totusi, ca noi toti ma gandesc, sau beau beri de 20 euro decat sa le dau foc.).

 

Dar ma bucur ca ai scris de ebay, ca vream oricum sa intreb, astia trimit in ROmania, nu era ceva "embargo" de netrimitere la noi?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu exista, neamtu', daca i-ai dat banu', trimite si pe Luna. Mai dai de cate un ciudat care refuza sa trimita in Romania, dar f. rar, 1-2 pe an, dar astia sunt fair-play, iti spun de la inceput ca nu trimit la noi (si ca ca ar avea ceva cu noi, le e mai simplu sa trimita doar in De, sunt cei care in general livreaza doar prin curierat rapid).

 

Daca ai nevoie de ajutor pe ebay, da un semn.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uhh..., nu ma sperie dar ma nerveaza ca poate fi putin complicat.

Si eu am mai patit de pe alte locuri sa comand si p... (chiar daca sunt sume mici prefer totusi, ca noi toti ma gandesc, sau beau beri de 20 euro decat sa le dau foc.).

 

Dar ma bucur ca ai scris de ebay, ca vream oricum sa intreb, astia trimit in ROmania, nu era ceva "embargo" de netrimitere la noi?

Am observat ca-ti lipseste portbagajul spate al sei cel care tine si aripa spate dealtfel ....... asa ca daca esti interesat am eu unul care urmeaza sa il pun la vanzare si daca il vrei anunta-ma inainte sa il pun la '' Bursa '' . Pret 120 lei plus taxe curier , relatii la 0740376555 .

post-29942-0-10550300-1392799484_thumb.jpg

post-29942-0-30446800-1392799490_thumb.jpg

post-29942-0-55991900-1392799496_thumb.jpg

post-29942-0-14824200-1392799503_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am observat ca-ti lipseste portbagajul spate al sei cel care tine si aripa spate dealtfel ....... asa ca daca esti interesat am eu unul care urmeaza sa il pun la vanzare si daca il vrei anunta-ma inainte sa il pun la '' Bursa '' . Pret 120 lei plus taxe curier , relatii la 0740376555 .

 

Salut,

 

Mersi fain da ala nu imi lipseste ... din ce am vazut "scaunul" spate (cel de ij 56 adica) e o facatura contruita pe suportul de care zici tu ... si sper sa il pot recupera d-acolo.

 

Dar, inca o data mersi mult ... un claxon bun cu tot cu suport as cumpara insa. :peace:

 

Nu exista, neamtu', daca i-ai dat banu', trimite si pe Luna. Mai dai de cate un ciudat care refuza sa trimita in Romania, dar f. rar, 1-2 pe an, dar astia sunt fair-play, iti spun de la inceput ca nu trimit la noi (si ca ca ar avea ceva cu noi, le e mai simplu sa trimita doar in De, sunt cei care in general livreaza doar prin curierat rapid).

 

Daca ai nevoie de ajutor pe ebay, da un semn.

 

Bun bun atunci ... pana acuma ebay'u a fost exclus din arsenalul de cautare ...

Si multumesc de faza cu ajutorul pe ebay ... am sa apelez la tine daca nu merge nicicum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar, inca o data mersi mult ... un claxon bun cu tot cu suport as cumpara insa. :peace:

 

Suport claxon / distantier cadru gasesti la mine. E cel din poza de pe pagina anterioara. Claxon o sa gasesti mai greu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lolo , nu stiu cum se da PM sau cum exact tratam aspectul, dar lasa-mi cumva niste detalii de pret si sa vedem cum ne intelegem.

 

Tu fiind cel care mi-ai aratat ca exista asa ceva (suport), mi se pare fair sa imi vinzi tot tu si suportul. :hug:

glumesc si eu ...



Salut,

 

Mersi fain da ala nu imi lipseste ... din ce am vazut "scaunul" spate (cel de ij 56 adica) e o facatura contruita pe suportul de care zici tu ... si sper sa il pot recupera d-acolo.

 

Dar, inca o data mersi mult ... un claxon bun cu tot cu suport as cumpara insa. :peace:



 

Bun bun atunci ... pana acuma ebay'u a fost exclus din arsenalul de cautare ...

Si multumesc de faza cu ajutorul pe ebay ... am sa apelez la tine daca nu merge nicicum.

 

help...... am ajuns la astia la ebay.de pana la faza cu trimis unui PIN code prin SMS la mine ... care n-o mai ajuns ...

am facut ceva gresit sau tre sa fac altceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cumpar pentru IJ 49 : cric central original, rama si oala far, melc kilometraj, kilometraj, cutie electrica completa sau incompleta, cu sau fara cheie, componente pentru ea,filtru original, dinam functional stare buna/foarte buna, carburator functional stare buna/foarte buna.

 

Pentru IJ 350 cumpar rame spate si gratar spate aferent,asa cum se vede in pozele de mai jos.

 

Platesc pentru piese bani si / sau alte piese la schimb, la intelegere.

 

Relatii pe PM,si apoi la telefon.

 

 

Cumpar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am dar pot construi unul identic cu cel original. Cheltuiala in bani si timp nu merita efortul.



Lolo , nu stiu cum se da PM sau cum exact tratam aspectul, dar lasa-mi cumva niste detalii de pret si sa vedem cum ne intelegem.

 

Tu fiind cel care mi-ai aratat ca exista asa ceva (suport), mi se pare fair sa imi vinzi tot tu si suportul. :hug:

glumesc si eu ...

 

Ma poti suna in fiecare zi , dupa ora 14 , la nr. de tel. 0763 700 222 .

Editat de Lolo_ID
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu exista, neamtu', daca i-ai dat banu', trimite si pe Luna. Mai dai de cate un ciudat care refuza sa trimita in Romania, dar f. rar, 1-2 pe an, dar astia sunt fair-play, iti spun de la inceput ca nu trimit la noi (si ca ca ar avea ceva cu noi, le e mai simplu sa trimita doar in De, sunt cei care in general livreaza doar prin curierat rapid).

 

Daca ai nevoie de ajutor pe ebay, da un semn.

 

Help ... am ajuns la ebay la nivelul ala de trebuia sa imi trimita un SMS cu ceva cod PIN care n-o mai ajuns niciodata ... pt activare user alea alea ... am facut ceva aiurea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am posibilitatea de a construi bucsile elastice ( cele in care se monteaza pinionul ) din butucul rotii spate pentru IJ 49 , IJ 350 , DKW NZ 350 , DKW NZ 250. O sa le confectionez doar dupa ce voi primi comanda de cel putin 4 seturi.

post-47416-0-80305800-1392899817_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Adevarat graiesti, a calatorit, a ajuns cu bine, l-am adoptat si il grijesc ca si cum ar fi al meu. :hug:

Si iti multumesc mult pentru treaba asta.

 

Am mai pescuit intre timp si voi reveni cu poza : o cheie de Ij (are stanta clara) si un decalimetru mic (seamana tare bine cu o poza de-a lui Lolo cu unu de Ij 56).

 

 

 

 

 

 



asadar pozele.

ce ziceti decalimetrul de la ce e pana la urma ?



Si ultima achizitie.

2 in 1 poate cu ce am eu...iese ceva.

 

 

post-82089-0-54876200-1393851879_thumb.jpg

post-82089-0-77637500-1393851887_thumb.jpg

post-82089-0-34907900-1393851894_thumb.jpg

post-82089-0-23112500-1393851902_thumb.jpg

post-82089-0-86407500-1394791473_thumb.jpg

post-82089-0-97396200-1394791475_thumb.jpg

post-82089-0-58497000-1394791497_thumb.jpg

post-82089-0-43006500-1394791515_thumb.jpg

post-82089-0-65116300-1394791537_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cheia olandeza ai nimerit-o, tecalemitul nu.

Doar ti-am spus ca o sa te ajute doar 2 repere de pe cea de-a doua cutie si anume : capacul cutiei si capacul martorului. Deci ai o cutie completa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E adevarat ca cele 2 repere sunt ce imi trebuia estetic, dar eu inca sper ca functioneaza si interiorul si nu mai trebuie sa umblu dupa nimic . :stuck:

Visator, stiu, dar asta e....

 

Am inca un tecalemit de la un propritar de ij, si difera intr-adevar de cel care l-am pus in poza.

Complicat cu astea, sunt aroape la fel de mici, dar difera lungimea partilor din componenta "gatului".

 

Lolo, facem ceva cu bucsele alea de cauciuc ? chiar nu mai vrea nimeni ?

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...