Sari la conținut

De Ce Pana Mea Tre' Sa Portzi Casca Shi Sa Mergi Corect


bandi
 Share

Postări Recomandate

banca mondiala nu are ca scop in mod direct constientizarea populatiei asupra unui anumit aspect. in schimb face studii, rapoarte, statistici si propune autoritatilor solutii: asta este la ce se refera raportul in discutie. practic este unul dintre cei mai mari consultanti in domeniul macroeconomic, cu plusul ca are si finantare pentru proiectele pe care le propune.

 

referitor la cifra "pierderilor" cauzate de decesul unei peroane in accident rutier, nu cred ca au gresit calculele. pe langa cele enumerate mai devreme (sanatate, educatie, pentru care statul cheltuie bani cu fiecare dintre noi pana ajungem sa avem primul job), pe langa impozitele directe, mai sunt (le stiti cu totii) impozitele indirecte si valoarea adaugata creata de fiecare. daca la valoarea adaugata e o discutie privind cum o poti cuantifica, impozitele indirecte sunt cunatificabile si de foarte multe ori mai importante decat cele directe (taxe pe salariu, impozit pe casa/masina). vorbim practic de TVA, accize, taxe vamale.

 

din tot ce cumparam pentru cele zilnice, 19% este TVA care se duce la buget indirect (nu il platim noi direct, dar el se duce acolo platit de comerciantul final, retailer); platim accize pe benzina, tigari, cafea; platim taxe vamale pe bunurile din import; toate dau un total rotund la nivelul fiecarui individ care moare inainte de vreme intru-un accident rutier absurd cauzat de lipsa unor masuri de prevenire si protectie rutiera adecvata.

 

banca mondiala nu vine sa ne spuna cat sa fumam, sau cate plinuri de benzina sa ardem aiurea cand ne apuca cheful de plimbare cu motorul, sau ca plimbarea cu motorul contribuie la incalzirea globala si ca am putea sa luam bicicleta pentru plimbare. este drept, WB poate recomanda cresterea accizelor pe tigari pentru a descuraja consumul de tutun, sau cresterea accizelor pe benzina pentru a reduce "apetitul" pentru arsul gazului, si tot asa. dar nu ne spune noua nimic, o supune autoritatilor (min de finante) si mai departe stiti si voi ce urmeaza (OUG care modifica codul fiscal la jumatea anului cu aplicare de la inceputul anului in curs).

 

raportul in discutie al bancii mondiale spune autoritatilor ca e mai bine sa investeasca azi in siguranta circulatiei pe drumuri si sa reduca numarul de accidente, iar banii cheltuiti azi se vor recupera in viitor prin reducerea "pierderilor" cauzate de accidente. si ca sa fie totul frumos, face si calcule, care, surprinzator, le dau dreptate. este asa de simplu, de elementar ce spun oamenii acestia, ca nu inteleg de unde atata emotie.

 

LE: cand statul pierde, pierdem cu totii, la final bugetul ala nu se face decat prin contributiile noastre, directe si indirecte. eu sunt mai putin roman la o astfel de discutie, ma bucur cand capra vecinului are iezi si ii merge bine, da lapte, e sanatoasa; pentru ca inseamna ca si mie imi va merge mai bine, chiar daca nu direct.

Editat de gabimaty
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fa-te motociclist and die !!!

 

 

Cam sobru ...ce sa invete tinerii motociclisti sau viitori pasionati ?sa stea pe bara ?

Oricum ...macabru studiu :crack:) ca-n melodia celor de la parazitii - valoarea unei vieti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vorbiti despre stat si contributia individuala de parca ati primii ceva inapoi.

 

ce gluma buna :D

 

mda... sa nu cumva sa muriti, ca n-o sa mai puteti da peste 50% din salariul brut la stat! ce? vreti sa lasati pe bietii politicieni fara masini luxoase, vile cu duiumu', vacante-n dubai si taarfe fine? bagati-va mintile-n cap!

 

ati vazut cumva spitale demne de secolul 21 in romania? toti absolventii de liceu stapanesc cat de cat gramatica limbii romane? un medic rezident care dupa 6 ani de facultate in care invata cel putin 15 ore pe zi, castiga mai mult de 8 milioane de lei vechi/luna la spitalul la care a dat spaga 2.000 euro ca sa poata ocupa un post ca altfel "nu sunt locuri"? mergeti numai pe drumuri intretinute? calatoria cu trenul e o placere si surclaseaza timpul facut pe acelasi traseu cu trasura din 1735?

 

nici cand vor disparea TOATE problemele Romaniei, nu ma voi gandi "Vai, mor... cine va mai contribui la stat?!" :)

 

Pana una alta ma gandesc asa daca fac accident:

 

- mi-e frica sa nu fiu scos vinovat ca pustanu' de 17 ani care conducea X6-ele e un pui de smecher.

- politia nu-si face treaba cum trebuie si ancheta o ia in directia nefavorabila mie.

- daca ajung in spital... sa nu ma infectez dracu cu ceva, ca docotorii nu mai primesc halate/masti/echipamente sterile etc... ca "nu e bani", si cand ma opereaza rezidentul, sa nu cumva sa taie altceva ca se gandeste "Cum sa impart? sa platesc intretinerea sau sa cumpar scutece lu' ala mic?"

- daca ies cu bine din spital ma gandesc ce dracu cu fac cu mobra? ca asigurarile nu vor sa-mi plateasca dauna... si nu le zice nimeni nimic.

 

Stiam demult ca 'statul' trateaza cetateanul ca pe o investitie, stiam ca viata mea e valoroasa material...dar nu ma gandeam vreodata ca va voi vedea si un pret pus langa ea.

Asta suntem.... pentru "stat". Vite pentru fermier... moare o vaca din cireada, fermierul mulge mai putin in seara respectiva. Desigur... el a vaccinat vaca, a adus veterinaru' sa o vada, a tinut-o in grajd si i-a dat sa manance.... dar daca vaca ar fi vrut sa pasca iarba verde, proaspata ...fermierul i-a indesat doar taratze pe gat... ca sa poate scoate cat mai mult lapte din ea.

 

PS: 'statul' roman in curand va pierde 2 vite bune de muls, in care a investit.

 

eu:

12 ani de 'educatie'(pentru care au platit parintii mei) facultatea mi-am platit-o singur + cateva antibiotice pentru bolile copilariei (pentru care au platit parintii mei)...

mulg mult din impozitul pe salariul meu, si taxele aferente pe o masina si o motocicleta + alte chitibusuri si consumul mai rar de CFR, RATB, Metrorex etc..

 

prietena mea:

aceeasi 12 ani de educatie (platiti de parintii ei) + bla bla bla.

la care adaugam 6 ani de medicina (echivalentul a aproximativ 6.000 euro) de data asta platiti de statul roman :crack: <adica tot de cetatenii romani>(uau, acum am facut calculul si se pare ca un rezident castiga aproape cat un student) + ca va fi un doctor pregatit bine, din moment ce in primii 3 ani a iesit printre primii 50 studenti din an.

 

Eh... noi doi ne mutam intr-o ferma nemteasca, sa ne mulga un fermier neamt... ca desi ala tot cu tarate ne hraneste, din cand in cand mai aruca si un brat de iarba verde, prospata, in iesle...

 

" Nu te intreba ce poate face tara ta pt tine, intreaba-te ce poti face tu pentru ea! " :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la faza cu interesul statului pentru persoanele viabile ,productive....mi se pare o mare ipocrizie...

asta ar insemna k cei paralizati (leguma) ar trebui eutanasiati? k oricum sunt niste PIERDERI....???( si ne trag in jos)

:) noi sa fim sanatosi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...