Sari la conținut

Accident mortal Bacau - Valea Budului - 31.07.2010


CIUP
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 109
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

si daca avea viteza mai mica ce putea sa faca? frana, intra in portiera aluia usurel, isi rupea gatul elegant, arata impecabil in sicriu...si scapa motorul mai usor, iar familia putea sa-l vanda la dezmembrari,sa mai scoata din banii de inmormantare...ce naiba sa invat din acest accident?

1. depasire ca la carte, cate o masina odata, maxim 2, si numai acolo unde nu sunt drumuri sau curti pe stanga.

2. aplici viteza de aur: 10, maxim 20km/h mai mult ca masinile depasite. In caz de ceva ai sanse sa scapi complet teafar sau poate doar cu cateva contuzii sau fracturi in cel mai rau caz.

3. poate frana si nu mai intra in portiera nimanui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. depasire ca la carte, cate o masina odata, maxim 2, si numai acolo unde nu sunt drumuri sau curti pe stanga.

2. aplici viteza de aur: 10, maxim 20km/h mai mult ca masinile depasite. In caz de ceva ai sanse sa scapi complet teafar sau poate doar cu cateva contuzii sau fracturi in cel mai rau caz.

3. poate frana si nu mai intra in portiera nimanui.

De acord la toate cele 3 puncte, este o reteta pt supravietuire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vb azi cu un amic car eintamplator era a dou amasina in spatele mertului....a spus ca nu l avazut p emotociclist cand a depasit ci doar a auzit impactul si a vazut dezastrul...deaici concluziile despre viteza lui le putem trage singuri:(...oricum ar fi e tris pt ca o persoana si-a pierdut viata si alte doua sunt pe patul de spital...R.I.P. ;) si condoleante familiei...iar pt ceilalti doi insanatosire grabnica...iar pt noi ceilalti viata merge inainte..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

offf, nu pot sa cred, il cunosteam doar din priviri de la intruniri ( anul trecut la iasi ii faceam galerie la concursul de sound pe care l-a si castigat, anul asta la bacau cu motorul fara carene, euforic, se plimba intr-una) ca sa aflu acum ca a murit in accident de motor :|

R.I.P. ! ;)

Editat de cristi cbr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O gresala care sa dovedit fatala. Degeaba faceti pe sfinti, toti am depasit la un moment dat 2,4,5 masini cu ceva viteza, doar ca in cazul lui ....

 

R.i.P si multa putere familiei

 

daca consideri ca masinile sunt tramvaie si le deapsesti fara sa eziti, e doar o chestie de timp pana sfarsesti ca el.

 

cand e coloana poti de ex. sa te gandesti ca cei din spatele primei masini ar vrea sa mearga mai repede decat prima masina. oricand e posibil sa-ti iasa in fata pentru depasire fara sa verifice spatele, asta in cazul in care te vede. diferenta viata-moarte o poate face pregatirea ta si faptul ca te poti astepta la asa ceva.

 

cand e localitate, pericolele cresc, chiar si o mingie care ar speria un sofer care trage brusc stanga.

 

cand sunt si alte strazi, drumuri si in afara localitatii, iar situatia se complica, si din cauza ca unul din coloana poate face stanga, ca unul din coloana poate face dreapta, incetineste si cel din spate il fereste ocolindu-l prin stanga brusc, sau ca pe drumul secundar din stanga vine un vehicul care face dreapta, el verificand doar daca vine ceva din stanga lui.

 

daca tii seama de toate aceste variabile nu se va intampla mai nimic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Concluzia este una singura: depasiti cate o masina odata, de fiecare data asigurandu'va ca cel ce va fi depasit v'a vazut si v'a remarcat intentia.

buna concluzie. am simtito si eu pe pielea mea cand am fost scot de pe sosea la ~120/h cu lateralul celui din fata mea care nu m-a vazut ca ma angajasem in depasire , lucru pe care l-a facut si el vrand sa depaseasca pe cel din fata lui. norocul meu a fost ca era santul lat si buruienos unde am avut loc sa ma rostogolesc in jur de 20 m fara sa ma arunce in strada sau in copacii de langa sant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cosmin cosmin: aununta si tu te rog ca inmormantarea lui va avea loc miercuri in jur de ora 12 -13 la cimitirul de langa Vasion str bradului sau nordului nu stiu exact care din cele 2 srtazi e

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cosmin cosmin: aununta si tu te rog ca inmormantarea lui va avea loc miercuri in jur de ora 12 -13 la cimitirul de langa Vasion str bradului sau nordului nu stiu exact care din cele 2 srtazi e

cosmin cosmin: si mai anunta ca nu e decapitat cum zic altii

cosmin cosmin: a murit pe loc din cauza ca i sa rupt osul sternului si ia spart tot in el de la impact

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia uite cati lupi moralisti!Se va modifica si topicul asta in judecata de apoi...De ce nu vreti(...unii dintre voi) sa-l lasati sa se odihneasca in pace?Ganditi-va un pic ca are familie si prieteni care citesc forumul asta!Si eu am patit exact la fel numai ca am scapat cu viata si eu si pasagerul.....si ce?n-am mai mers cu viteza sau nu m-am mai dat pe-o roata?Cel mai indicat(tot pt unii bine-nteles) ar fi sa invatati ceva din chestia asta....asa pt voi....pt ca din pacate nu mai putem face nimic pt Alex.Dumnezeu sa-l odihneasca si condoleante familiei!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu 2 posturi mai sus scrie ca inmormantarea e miercuri la 12-13..putem merge cu motoarele sau nu e indicat?

Mesaj completat

Cu 2 posturi mai sus scrie ca inmormantarea e miercuri la 12-13..putem merge cu motoarele sau nu e indicat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Ma numesc Toma Tiberiu si sunt fratele decedatului,Dumnezeu sa-l odihneasca in pace si sa va auda si pe voi. Accidentul sa intamplat astfel,nu asa cum au auzit altii.Duminică, 01.08.2010, in jurul orelor 11:45, pe DN 2G, în localiatea Valea Budului, din comuna Mărgineni, a avut loc un accident de circulație soldat cu decesul lui T. Alexandru, de 26 de ani, din Bacău, vătămarea corporală gravă a lui P. Augustin de 26 de ani, din Bacău, pasager pe motocicletă Âşi vătămarea corporală uÂşoară a lui R. Grigore de 52 de ani, din Bacău.

 

Din cercetările efectuate la fața locului a rezultat că R. Grigore, in timp ce conducea un autoturism în localitatea Valea Budului, a efectuat manevra de schimbare a direcției de mers spre stânga, cu intentia de a intra in curtea unui imobil, fără a se asigura in prealabil, intrând in coliziune cu o motocicleta, condusă in acelaÂşi sens de mers de T. Alexandru, care se angajase in depăÂşire. Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest iar rezultatul a fost negativ Âşi a fost condus la Spitalul Județean Bacău unde i s-au recoltat probe biologice de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei.Cel putin asa ni s-a spus de catre unul dintre politisti.Inmormantarea va avea loc Miercuri,in jurul orei 14:00 la biserica cu numele "Invierea Domnului". Va multumesc si va rog sa va purtati echipamentul complet si bafta si mult noroc pe drumurile noastre.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu pot spune decat ca era un baiat exceptional. genul de om pe care atunci cand il vedeai simteai ca vrei sa iti fie prieten. cred ca la asta ar trebui sa ne gandim toti acum, ca alex nu mai este printre noi. cei care au avut ocazia sa-l cunoasca stiu despre ce vorbesc.

nu mai aratati cu degetul incolo si-ncoace. lectia si-o invata fiecare.

 

dumnezeul sa-l ierte!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...