Sari la conținut

Din nou accident


pachemon
 Share

Postări Recomandate

ba cand va aud cu echipamentul nu conta imi vine sa va calc pe cap.

conta ba, conta. mai ales casca aia de 3 lei care i-a sarit de pe cap.

 

In momentul in care te lovesti de un stalp, nu te ajuta nici mama echipamentului. Se reduce viteza de la xx km/h la 0 (ZERO), sansele de supravietuire scazand vertiginos spre aceeasi valoare 0. Uita-te la accidentul din martie din Buc, cand au murit Qaz si Madalina. El nu avea echipament (era venit in vizita la Buc de la Timisoara, cu avionul), iar Madalina avea combinezon pe ea. Au avut si ei nenorocul sa se loveasca de un stalp si au murit pe loc. Asa ca la impactul cu un stalp nu prea te mai ajuta nimic. Ar fi contat echipamentul la impactul cu solul, la abraziune. Si sa stii, castile pot sari din cap la impact, indiferent de calitate. Si nu ma refer daca nu sunt legate. La multe accidente au sarit castile din cap, desi au fost legate, fiing gasite inca cu chinga legata de catre cei ce efectuau cercetarile la fata locului. Motivele? Cine stie? Noi nu facem decat sa ne dam cu parerea, parere care in 99% din cazuri este neavizata, bazandu-ne pe "vastele" noastre cunostinte legale / de fizica (eventual cuantica) / medicina legala / de inginerie (spatiala) etc. De ce am zis noi? Ptr ca nici eu nu am cunostintele necesare sa imi dau cu parerea pertinent despre o astfel de situatie, dar macar tac din gura, nu ma bag in seama.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreti sa scuipati pe cineva, scuipati pe cacatii din guvernele dupa '89, care si-au facut vile in loc sa ne faca strazi si acum si-au slobozit plozii si pitzipoancele in masini de teren cu sute de cai.

 

Foarte corect. Subscriu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Castile cad la impact, indiferent de marca? Oare? De ce la curse nu exista casti sarite ? Si acolo se lasa cu salvari, coma, lovituri la cap. Nu vorbesc de SBK MotoGP, doar simplele trackdays, Alpe Adria. Acolo nu o sa vedeti casti prinse la misto, sau cu acel celebru sistem de prindere pt puturosi.

Legat de tipul moto. Stiu destui enduristi cazuti cu urmari grave, am mers pe Africa Twin, Triumph Tiger, Transalp. La 150/h pe autostrada senzatia de nesigurantza e dubla fata o sportiva cu suspensiile reglate cit de cit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Castile cad la impact, indiferent de marca? Oare? De ce la curse nu exista casti sarite ? Si acolo se lasa cu salvari, coma, lovituri la cap. Nu vorbesc de SBK MotoGP, doar simplele trackdays, Alpe Adria. Acolo nu o sa vedeti casti prinse la misto, sau cu acel celebru sistem de prindere pt puturosi.

din cate stiu castile sar din cap daca nu sunt legate sau daca sunt prea mari.... indiferent de marca....

casca mea are sistem de "prindere pentru puturosi", dar sincer (poate si pentru confortul meu psihic), cred totusi ca producatorii (nolan in cazul meu) au testat sistemul de prindere...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stlk
Legat de tipul moto. Stiu destui enduristi cazuti cu urmari grave, am mers pe Africa Twin, Triumph Tiger, Transalp. La 150/h pe autostrada senzatia de nesigurantza e dubla fata o sportiva cu suspensiile reglate cit de cit.

 

Ai mare dreptate aici. Am fortat dominatorul meu la max 150 pe A2 si mi-era o frica de ma kkm pe mine, aveam impresia ca se rupe din toate incheieturile, trepida si facea ca toate alea, nu mai vedeam in oglinzi de vibratii. Alea nu-s motociclete de autostrada pentru viteze mari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am informatii de la un preten din Zimnicea, cica motorul nu e ala din poza e unu alb(nu stiu ce motor era),se aude ca ar fi avut cam 150 km/h motorul s-a dus pe asfalt 300 de m, el a zburat cam 150..Nu avea casca prinsa de gat..Rezultatul autopsiei= coastele rupte, gatul rups si coloana rupta.

Doctorii care au vezint la fata locului nu i-au pus "chestia" aia care imobilizeaza gat-ul si cica ar fi murit in salvare..Avea 22 de ani si asta era 1 lui motor, accidentul ar fi avut loc de la niste denivelari din asfalt

http://hi5.com/friend/photos/displayPhotoU...bumId=401685743

asta o poza facuta in acea zi (el cu prietena lui)

Dumnezeu sa-l ierte!

Editat de euforiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cate stiu castile sar din cap daca nu sunt legate sau daca sunt prea mari.... indiferent de marca....

casca mea are sistem de "prindere pentru puturosi", dar sincer (poate si pentru confortul meu psihic), cred totusi ca producatorii (nolan in cazul meu) au testat sistemul de prindere...

 

Crezi in continuare, daca ti se intimpla, nu mai ai cum sa scrii ceva pe aici. Repet, la curse nu cad castile. Cine merge acolo deja are idee despre echipament, majoritatea participantilor au avut accidente pe drumuri publice si stiu cam care-s urmarile. Acolo sigurantza e pe primul loc. Dar asta nu inseamna ca nu se cade, oase rupte, pierderea cunostintzei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce am zis noi? Ptr ca nici eu nu am cunostintele necesare sa imi dau cu parerea pertinent despre o astfel de situatie, dar macar tac din gura, nu ma bag in seama.

 

 

in sfarsit ... un post decent !! Mi-era deja greata de posturile in care cineva vorbeste de " voi " excluzant din start propria persoana ca si cum ar fi fost undeva deasupra nostra , zeul tuturor stiintelor si mama omida a " comunitatii "

 

Odihneasca-se in pace. Doar el stie saracu' ce s-a intamplat acolo. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.libertatea.ro/stire/foto-2-tine...tir-299019.html

Din pacate nu mai e nimic de zis..........pacat de ei ca erau atat de tineri.

Dumnezeu sa-i ierte!

 

Trebuia deschis un topic separat, ca nu are legatura cu accidentul din acest topic... Cat despre ei ce sa spun... RR, permis nu, mers pe drum public, 2 pe motor, echipament nu (tind sa cred ca nu au existat nici casti de protectie), experienta nu, pana-n 20 de ani => accident.

 

Pacat de parintii lor ... dar defapt parintii i-au luat RR, ca la 19 ani nu stiu cum ar avea 4000 de Euro pt asa motor. Si macar de-ar fi avut permis...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum draq sa nu tot fie accidente daca toti cocalarii si idiotii au permis si motor, experienta 0, echipament 0, figuri in trafic. Asa le trebuie astora care nu inteleg ce e cu astea doua roti !

Editat de maverick08
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Castile cad la impact, indiferent de marca? Oare? De ce la curse nu exista casti sarite ? Si acolo se lasa cu salvari, coma, lovituri la cap. Nu vorbesc de SBK MotoGP, doar simplele trackdays, Alpe Adria. Acolo nu o sa vedeti casti prinse la misto, sau cu acel celebru sistem de prindere pt puturosi.

...

 

Offf..... Greu cu cititul atent... Ce repede scoateti din context... Lucrezi cumva in presa? Da-mi voie sa ma citez

 

castile pot sari din cap la impact, indiferent de calitate

 

Cuvantul cheie este "POT", nu am zis ca e o certitudine ca vor sari. In anumite situatii pot sari. Vrei sa spun in mai multe feluri aceeasi chestie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum draq sa nu tot fie accidente daca toti cocalarii si idiotii au permis si motor, experienta 0, echipament 0, figuri in trafic. Asa le trebuie astora care nu inteleg ce e cu astea doua roti !

Scuza-ma domnule!Tu unde ai facut scoala pentru categoria A, in trafic?Inainte sa iesi in trafic ai facut 2000 de km in poligon?Cum ai capatat experienta?

A murit un pusti de 22 de ani(baiatul din Zimnicea)..daca era baiatul tau tot asa vorbeai?

"Idiotul nu avea experienta, nu avea echipament" nu mai fi-ti cretini(nu ma refer la toti de pe forum)

Te uiti cu mila cand vezi un animal ranit...A MURIT 1 OM BAAA!

Decat sa vb asa mai bine taci ....din gura!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stlk
Scuza-ma domnule!Tu unde ai facut scoala pentru categoria A, in trafic?Inainte sa iesi in trafic ai facut 2000 de km in poligon?Cum ai capatat experienta?...

"Idiotul nu avea experienta, nu avea echipament" nu mai fi-ti cretini(nu ma refer la toti de pe forum)

 

Dude, dupa ce termini scoala nu te arunci ca bezmeticu' in trafic fara sa-ti cunosti motorul. Te duci dracu pe coclauri si ii dai in goarna acolo, faci franare de urgenta, pui genunchiu' jos. Mai exista si cursurile post-scoala, te dai pe circuit etc. Asta cu experienta. Sa te sui pe moto fara echipament mi se pare o idiotenie la fel de mare si nu cred ca colegul nostru de mai sus a gresit cu ceva cand a spus ca ala a murit ca un idiot. Asta este adevarul, trist.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...