Sari la conținut

scula pt "ascutit" crampoane


Postări Recomandate

Cred ca incep sa sara crampoanele alea ca la balamul dupa ce le-ai indreptat de doua ori.

 

sigur se duc naiba dupa ce le subtiezi. Dar gandeste-te cat de utila poate fi intr-un weekend de 2 zile unde te duci cu un cauciuc uzat si ploua ca la balamuc si nu ai cauciuc sau nu ai $$$ de un cauciuc nou.

10min de lucru manual si scapi de chin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sigur se duc naiba dupa ce le subtiezi. Dar gandeste-te cat de utila poate fi intr-un weekend de 2 zile unde te duci cu un cauciuc uzat si ploua ca la balamuc si nu ai cauciuc sau nu ai $$$ de un cauciuc nou.

10min de lucru manual si scapi de chin

imi place scula ca la nebuni,pana saptamana viitoare o sa am una la fel..se poate face dintr-un ciocan de lipit la care se adapteaza o limba de broasca veche si un pic polizata pe piatra fina... :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi place scula ca la nebuni,pana saptamana viitoare o sa am una la fel..se poate face dintr-un ciocan de lipit la care se adapteaza o limba de broasca veche si un pic polizata pe piatra fina... :crack:

 

Anul trecut am incercat sa construiesc ceva similar folosind ciocanul elctric de puterea cea mai mare pe care l-am gasit pe piatza romaneasca...rezutatele nu au fost deloc bune: timpul de prelcrare a fost mai mare decat in cazul folosirii flex-ului.

Cutitele pentru profilul cauciucului (vezi rallye) au alta constructie.

Feedback-ul americanilor privitor la acesta scula e rezervat - THumpertalk.com

SOlutia mea: un disc de flex uzat pentru piatra, modelul cu "petale" - avantajul este ca nu se incarca precum discurile abrazive.

 

Acestea sunt experientele mele - bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

avand in vedere ca am incercat toate tampeniile posibile decand am auzit de acest sistem(acu vreo 3 ani..... a, stefi mai sti cand imi taiam crampoanele la valcea la cursa) va pot da un singur sfat : MERITA TOTI BANII!!!!

singurul motiv pentru care nu mi-am achizitionat o astfel de unealta e acela ca nu am gasit, multumesc ionut pt pont!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

poate cineva aduce o asemenea scula?am incercat sa comand card din romanica nu se accepta,card de state da dar fara livrare in Ro si cum nu am bunica,matusa etc prin SUA ori alte state pe unde se pote comana asa ceva incerc si aici ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anul trecut am incercat sa construiesc ceva similar folosind ciocanul elctric de puterea cea mai mare pe care l-am gasit pe piatza romaneasca...rezutatele nu au fost deloc bune: timpul de prelcrare a fost mai mare decat in cazul folosirii flex-ului.

 

Daca refaceai bobinele ciocanului (sirma mai groasa, eventual si cu spire mai multe), nu obtineai rezultate bune? Poate ca merita un pic de munca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bro...

Am vazut ieri in targ Letcon Clasic de 100-250 si 300w. Ala de 300w costa 30 ron. Doar tre sa il mai ascuti un piculetz si gata.

 

Jumba... Nu cumva e targul in drumul tau??? Da-i bataie si dupaia tre cautata scula de lungit crampoane... Una ceva sa le faca sa se scoale din amortzeala asta:)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...