Sari la conținut

08.08.2010 - SOFER INTRAT PE CIRCUIT MOTO LA CARANSEBES


monsteristu'
 Share

Postări Recomandate

Pai din ce am inteles eu nu s-a dat nici un start. Idiotul (posesor de A+B si super-acoolizat) a intrat pe pista pe invers trecand peste niste cauciucuri care erau puse sa delimiteze zona in care nu ai voie sa intri, dupa aia diversi comisari de cursa i-au fact semn cu steagul si dupa aia au aruncat cu gume de masina in el dar tampitul tot nu s-a oprit, si in final a trecut printre motociclistii juniori care nu luasera startul trecand prin locul unde era unul lipsa ca avea probleme mecanice la motor. A acrosat un comisar de cursa ce i-a iesit in fata ceva inaintea liniei de start si inca trei persoana in zona liniei de start (un parinte ce avea copilul la start, un campion national de liniute din aste si inca pe cineva).

Ce puteau face organizatorii concret in cazul asta dat fiind ca legea nu le permite sa posede nici mitraliere .48 Caliber si nici aruncatoare de rachete?

organizatorii puteau sa l convoace de urgenta pe domnul "alizeu" care cu duhul blindetii sa induplece primata sa lase aerele de "gta"si sa se conformeze unor reguli de bun simt!

daca nici asa nu mergea domnu' tsunami" avand mult timp la indemana(el e ca in matrix) inlatura toate "obstacolele"vii sau nu din calea "baiatului nevinovat"si arunca in temnita ani grei organizatorii neputinciosi,nepriceputi,etc. etc.

RUSINE user tsunami!

sper ca intro buna zi sa fii implicat in ceva de genul si nimeni sa nu te bage in seama.

sinteti cativa pe forum care santeti mai verticali decat coloana infinitului.in realitate santeti doar niste .............

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 588
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

0.2% nu inseamna 8 beri. eu am 1.73 si 67-70 de kile (oscilez destul de des). am un prieten politist la rutiera si dupa 10 beri si jumate de ora dupa ultima bere m-am intalnit cu el pe strada si l-am rugat sa suflu. mi-a iesit 0.45 si mi-a spus ca peste vreo ora o sa imi iasa cel putin 0.5. deci era ori bou ori drogat. sau amandoua, cine stie?

 

Pai aia e ca, tu ai numai 70kg maxim dupa cum zici, si eu am 77 ;). Oricum, stiu sigur ca, o persoana de peste 80kg poate sa bea o bere(cu 4.5-5% alcool) si sa ramana tot timpul dupa aceea in eroarea de aparat admisa prin lege, si anume 0.01% si in plus faza e ca treaba e exponentiala....adica daca la o bere iti arata 0.01 asta inseamna la 5 beri nu 0.05 ci aprox 0.08....

Oricum, si eu cred ca era si drogat.....beat mai constientizezi unele treburi, si cand ar trebui sa fii in zona neconstientizarii numai din bautura, de obicei iei somn :baldy:

Editat de RaceTuning
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai aia e ca, tu ai numai 70kg maxim dupa cum zici, si eu am 77 ;). Oricum, stiu sigur ca, o persoana de peste 80kg poate sa bea o bere(cu 4.5-5% alcool) si sa ramana tot timpul dupa aceea in eroarea de aparat admisa prin lege, si anume 0.01% si in plus faza e ca treaba e exponentiala....adica daca la o bere iti arata 0.01 asta inseamna la 5 beri nu 0.05 ci aprox 0.08....

Oricum, si eu cred ca era si drogat.....beat mai constientizezi unele treburi, si cand ar trebui sa fii in zona neconstientizarii numai din bautura, de obicei iei somn :baldy:

Intr-un ghid de motociclit scris de politisti din Canada (cred ca statul Ontario, dar nu sunt sigur, oricumn cautati pe la sectiunea de hartogarie ca asta e cel mai popular ghid de motociclit) se spune ca trebuie sa mizezi pe faptul ca in medie o bere sau o cinzeaca de tarie se proceseaza de catre organism tipic intr-o ora. Bine, nu mi-e clar daca asta e raportat la un om mediu (83kg), la unul minim ca mine (53kg) sau la un gras sau mare de macar 120kg, dar eu tind sa cred ca politistii lor lucreaza la limita si se refera la faptul ca chiar si un slabanog ca mine daca are ficat cat de cat normal poate sa proceseze 1 bere sau o cinzeaca de tarie pe ora. Asa ca recomandarea lor e sa-ti numeri berile si orele, si sa pleci la drum cand iti iese pe calculyul asta zero. Eu am aplicat de mai multe ori chestia asta (de genul ca m-am dus la intruniri moto si ma intreba un politist de la rutiera din Bulgaria daca nu mai bem ceva si eu ii spuneam ca merg acasa pe moto asa ca beau numai Fanta si ala zicea in bulgareste "da, ok, nu e bine sa mergi beat pe motor" el fiind beat manga).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai din ce am inteles eu nu s-a dat nici un start. Idiotul (posesor de A+B si super-acoolizat) a intrat pe pista pe invers trecand peste niste cauciucuri care erau puse sa delimiteze zona in care nu ai voie sa intri, dupa aia diversi comisari de cursa i-au fact semn cu steagul si dupa aia au aruncat cu gume de masina in el dar tampitul tot nu s-a oprit, si in final a trecut printre motociclistii juniori care nu luasera startul trecand prin locul unde era unul lipsa ca avea probleme mecanice la motor. A acrosat un comisar de cursa ce i-a iesit in fata ceva inaintea liniei de start si inca trei persoana in zona liniei de start (un parinte ce avea copilul la start, un campion national de liniute din aste si inca pe cineva).

Ce puteau face organizatorii concret in cazul asta dat fiind ca legea nu le permite sa posede nici mitraliere .48 Caliber si nici aruncatoare de rachete?

 

trebuie sa va fac o schema? nu trebuia nici o masina permisa pe pista. era suficient.

dupa declansarea actiunii (intrarea lui pe pista) era deja prea tarziu. ce zici la indiannapolis ai putea sa intri pe pista de curse cu masina ta? nu, si asta nu pentru ca ti-ar fi frica ca vei fi impuscat, ci pentru ca pur si simplu acolo organizatorii isi fac treaba si raspund de ceea ce nu merge asa cum s-a planificat initial.

 

dupa ce oamenii au inceput sa arunce in el cu obiecte (anvelope, desi, daca aveau pietroaie le foloseau si p-alea), situatia a fost scapata de sub control si el incerca sa fuga pentru a-si salva viata. e un reflex animalic, e normal.

eu sustin ca totusi el a baut la sectie.

 

mai lipseste ceva din povestea celor care au fost de fata. in ce moment al episodului spectatorii sau oficialii au sarit la bataie? ca o altercatie a fost. cineva le-a invinetit ochii. si asta s-a intamplat inainte ca el sa fuga de pe pista.

Mesaj completat

organizatorii puteau sa l convoace de urgenta pe domnul ...

 

nu, era suficient ca organizatorii sa-si faca treaba si sa analizeze cursa in primul rand dpdv al securitatii sportivilor si spectatorilor. au esuat lamentabil. a iesit la iveala ca oficialii nu erau pregatiti pentru cursa, ca nu fusese aprobata de nimeni, ca nu erau echipati corespunzator, ca nu aveau toate steagurile de semnalizare, ca un rahat de incendiu a avut nevoie de 20 de minute sa fie stins, ca oricine putea trece printre cauciucuri si intra pe pista chiar in timp ce copiii alergau.

ce vrei mai mult?

da, idiotul a fost idiot, dar citeste mai sus cate lacune au iesit la iveala (mai mult ca sigur nu-s singurele)

 

 

 

sper ca intro buna zi sa fii implicat in ceva de genul si nimeni sa nu te bage in seama.

 

stii ca viata asta m-a invatat o multime de lucruri. cel mai important este sa nu ma bazeze pe nimeni.

mi se rupe-n 14 ca ma insultati pe forum. nu dau 3 lulele pe astia ca voi. mi-am spus punctul de vedere si ma mentin in limita respectului, chiar daca nu meritati. vine din educatie sau lipsa de educatie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"mai lipseste ceva din povestea celor care au fost de fata. in ce moment al episodului spectatorii sau oficialii au sarit la bataie? ca o altercatie a fost. cineva le-a invinetit ochii. si asta s-a intamplat inainte ca el sa fuga de pe pista.|

 

Ce spui tu acuma sunt ineptii.....

Baieteii aia cu lantisoare groase la gat au stat toata dimineata in parcare,la un moment considerand ca e dreptul lor sa ii injure pe cei de acolo,sa ii ameninte si sa blocheze iesirea unei masini....cu toate astea nimeni nu i-a molestat intr-un fel,toti i-au lasat in pace SI TU ZICI ACUMA CA AU LUAT BATAIE INAINTE SAU MAI ABERANT,PE PISTA....vreau sa vad si eu cum il bati pe unul care merge cu masina indiferent de viteza,tu fiind pe jos.

TE ROG ABTINETE CA DEVII MAI MULT DECAT RIDICOL.

Mesaj completat

Pai din ce am inteles eu nu s-a dat nici un start. Idiotul (posesor de A+B si super-acoolizat) a intrat pe pista pe invers trecand peste niste cauciucuri care erau puse sa delimiteze zona in care nu ai voie sa intri, dupa aia diversi comisari de cursa i-au fact semn cu steagul si dupa aia au aruncat cu gume de masina in el dar tampitul tot nu s-a oprit, si in final a trecut printre motociclistii juniori care nu luasera startul trecand prin locul unde era unul lipsa ca avea probleme mecanice la motor. A acrosat un comisar de cursa ce i-a iesit in fata ceva inaintea liniei de start si inca trei persoana in zona liniei de start (un parinte ce avea copilul la start, un campion national de liniute din aste si inca pe cineva).

Ce puteau face organizatorii concret in cazul asta dat fiind ca legea nu le permite sa posede nici mitraliere .48 Caliber si nici aruncatoare de rachete?

 

Nu te mai stresa ca omul nu poate sa proceseze si pace.

Mie unul mi se pare imposibil sa fii atat de opac si cu toate dovezile existente sa te incapatanezi in declaratii mai mult decat stanjenitoare,plusand cu niste scenarii neavand nici o legatura cu realitatea...si uite ca e posibil si asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu sustin ca totusi el a baut la sectie.

 

Nu sunt deloc deacord in nici o privinta cu tine cu exceptia declaratiei de mai sus. Si eu banuiesc ca alcoolemia a fost adaugata ulterior, poate chiar si prin metoda ta. Sa gandim logic, in prima declaratie care a fost facuta oficial s-a spus ca individul nu consumase bauturi aloolice. Daca s-ar fi constat acest lucru atunci s-ar fi iscat un imens scandal cu privire la modul in care si cum se dau examenele psihologice (mass-media abia astepta). Astfel, in urma scandalului niste doctorasi si-ar fi pierdut slujbele instant ca sa inchida gura oamenilor revoltati, ba mai mult, beizadelei i s-ar fi putut anula permisul pe viata pt. isprava sa. Astfel scapa ieftin cu o suspendare + amenda dar cu siguranta il vom mai vedea pe soselele patriei. Eu zic ca e mai echitabil pt. el sa iasa un pic cherchelit, nu?

Poate gandesc eu prea mult. . .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt deloc deacord in nici o privinta cu tine cu exceptia declaratiei de mai sus. Si eu banuiesc ca alcoolemia a fost adaugata ulterior, poate chiar si prin metoda ta. Sa gandim logic, in prima declaratie care a fost facuta oficial s-a spus ca individul nu consumase bauturi aloolice. Daca s-ar fi constat acest lucru atunci s-ar fi iscat un imens scandal cu privire la modul in care si cum se dau examenele psihologice (mass-media abia astepta). Astfel, in urma scandalului niste doctorasi si-ar fi pierdut slujbele instant ca sa inchida gura oamenilor revoltati, ba mai mult, beizadelei i s-ar fi putut anula permisul pe viata pt. isprava sa. Astfel scapa ieftin cu o suspendare + amenda dar cu siguranta il vom mai vedea pe soselele patriei. Eu zic ca e mai echitabil pt. el sa iasa un pic cherchelit, nu?

Poate gandesc eu prea mult. . .

 

A fost o incercare a politiei sa musamalizeze chestia in prima faza de aia au declarat ca nu se depistase alcool.

Se gandeau ca o sa inchida gura la toti repede, dar cand a iesit ditamai scandalul n-au mai avut cum sa controleze si au dat alcoolemia reala.

Martorii au declarat din primul moment ca erau praf sau drogati, dar autoritatile au incercat sa le inchida gura. Asa ca adaugarea alcoolemiei dupa nu se justifica.

Oricum sunt curios ce se mai intampla..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma uimiti cum puteti sa va contraziceti 47 de pagini (da, le-am citit pe toate) pe o chestie foarte clara. Cred ca daca ati avea un eveniment filmat din toate unghiurile posibile si tot ati gasi ceva sa va contrati si sa o tineti fiecare pe-a voastra. Mai mult, unii nici nu citesc tot ce scriu ceilalti si dau citate din diverse locuri. Este foarte clar ca nu avem un circuit organizat. Este clar ca au fost lucruri pe care organizatorii le puteau face mai bine. Este de admirat ca o fac de ceva ani fara incidente. Acum, de aici si pina la sa ii acuzi pe organizatori ca e vina lor pentru ce s-a produs e o diferenta mare. Ce s-a produs acolo se putea produce oriunde, pe orice circuit. Eu am intrat cu masina pe un circuit de Formula 1 European. Aveam treaba sa scot niste bannere. singurul lucru care m-a oprit sa intru pe pista in timp ce se intreceau motociclisti a fost un comisar pe scuter. Daca vroiam sa intru intram si peste el si pe linga el, faceam un tur de pista, imi aratau stegulete din turnurile lor de comisari si puteam iesi si prin multimea de motociclisti, familii, prieteni care erau in spatele paddok-urilor si isi aranjau lucrurile. Dar eu nu am (inca) probleme la mansarda. (pentru ca eu consider ca nici bautura nici altceva nu pot face un om sa raneasca grav sau chiar sa incerce sa omoare un alt om fara sa ai o "inclinatie" pentru asta. bautura si drogurile pot doar potenta sau scoate la iveala lucruri pe care constient le blocam).

 

 

Imi pare rau ca am contribuit si eu la inca un post, dar nu m-am putut abtine.

Acum, mai citesc acest post ca poate aflu care a fost deznodamindul si cum se mai simte Arthur sau Cazacu sau ceilalti care au fost accidentati. deci, va rog nu va mai contrati pe lucruri foarte clare ci lasati pe cei care au vesti (speram bune) sa scrie aici.

Inchei intrebindu-va daca nu aveti ceva mai bune de facut cu timpul vostru decit sa scrieti "pe net".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma uimiti cum puteti sa va contraziceti 47 de pagini (da, le-am citit pe toate) pe o chestie foarte clara. Cred ca daca ati avea un eveniment filmat din toate unghiurile posibile si tot ati gasi ceva sa va contrati si sa o tineti fiecare pe-a voastra. Mai mult, unii nici nu citesc tot ce scriu ceilalti si dau citate din diverse locuri. Este foarte clar ca nu avem un circuit organizat. Este clar ca au fost lucruri pe care organizatorii le puteau face mai bine. Este de admirat ca o fac de ceva ani fara incidente. Acum, de aici si pina la sa ii acuzi pe organizatori ca e vina lor pentru ce s-a produs e o diferenta mare. Ce s-a produs acolo se putea produce oriunde, pe orice circuit. Eu am intrat cu masina pe un circuit de Formula 1 European. Aveam treaba sa scot niste bannere. singurul lucru care m-a oprit sa intru pe pista in timp ce se intreceau motociclisti a fost un comisar pe scuter. Daca vroiam sa intru intram si peste el si pe linga el, faceam un tur de pista, imi aratau stegulete din turnurile lor de comisari si puteam iesi si prin multimea de motociclisti, familii, prieteni care erau in spatele paddok-urilor si isi aranjau lucrurile. Dar eu nu am (inca) probleme la mansarda. (pentru ca eu consider ca nici bautura nici altceva nu pot face un om sa raneasca grav sau chiar sa incerce sa omoare un alt om fara sa ai o "inclinatie" pentru asta. bautura si drogurile pot doar potenta sau scoate la iveala lucruri pe care constient le blocam).

 

 

Imi pare rau ca am contribuit si eu la inca un post, dar nu m-am putut abtine.

Acum, mai citesc acest post ca poate aflu care a fost deznodamindul si cum se mai simte Arthur sau Cazacu sau ceilalti care au fost accidentati. deci, va rog nu va mai contrati pe lucruri foarte clare ci lasati pe cei care au vesti (speram bune) sa scrie aici.

Inchei intrebindu-va daca nu aveti ceva mai bune de facut cu timpul vostru decit sa scrieti "pe net".

:baldy: ;)

Mai clar decat atata nu se mai poate spune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce s-a produs acolo se putea produce oriunde, pe orice circuit. Eu am intrat cu masina pe un circuit de Formula 1 European. Aveam treaba sa scot niste bannere. singurul lucru care m-a oprit sa intru pe pista in timp ce se intreceau motociclisti a fost un comisar pe scuter.

 

deci cursa era in desfasurare si tu puteai intra fara autorizatie cu masina pe pista?

la ce cursa te referi? unde e circuitul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca atit de mult ma ducea capul, da puteam intra. Nu erau ziduri si nici porti ferecate la intrarile pe pista. (erau mai multe intrari pe pista in afara celei de la paddok-uri). Circuitul este la Hungaroring, cursa era organizata de Valentino's din Elvetia, in cadrul careia se desfasoara si evenimente din Romanian SBK.

 

Daca vrei sa compari un eveniment local (cum a fost cel de la Caransebes) cu un eveniment mondial (Formula 1 sau MotoGP) nu compari mere cu mere. La un eveniment precum Formula 1 sau Moto GP accesul in zona paddok sau vecinatatea pistei este limitat. dar presupun ca iti dai seama ca e alta mincare de peste, nu?

 

PS: si daca chiar vroiam puteam sa merg si invers.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca atit de mult ma ducea capul, da puteam intra. Nu erau ziduri si nici porti ferecate la intrarile pe pista. (erau mai multe intrari pe pista in afara celei de la paddok-uri). Circuitul este la Hungaroring, cursa era organizata de Valentino's din Elvetia, in cadrul careia se desfasoara si evenimente din Romanian SBK.

 

Daca vrei sa compari un eveniment local (cum a fost cel de la Caransebes) cu un eveniment mondial (Formula 1 sau MotoGP) nu compari mere cu mere. La un eveniment precum Formula 1 sau Moto GP accesul in zona paddok sau vecinatatea pistei este limitat. dar presupun ca iti dai seama ca e alta mincare de peste, nu?

 

PS: si daca chiar vroiam puteam sa merg si invers.

 

important e ceea ce se poate invata de aici. ce s-a intamplat, s-a petrecut.

trebuie analizate lacunele si indreptate la viitoarea cursa, daca va mai avea loc.

punerea capului in nisip si datul vinei doar pe imbecil, face ca acest lucru sa se repete

 

mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca atit de mult ma ducea capul, da puteam intra. Nu erau ziduri si nici porti ferecate la intrarile pe pista. (erau mai multe intrari pe pista in afara celei de la paddok-uri). Circuitul este la Hungaroring, cursa era organizata de Valentino's din Elvetia, in cadrul careia se desfasoara si evenimente din Romanian SBK.

 

Daca vrei sa compari un eveniment local (cum a fost cel de la Caransebes) cu un eveniment mondial (Formula 1 sau MotoGP) nu compari mere cu mere. La un eveniment precum Formula 1 sau Moto GP accesul in zona paddok sau vecinatatea pistei este limitat. dar presupun ca iti dai seama ca e alta mincare de peste, nu?

 

PS: si daca chiar vroiam puteam sa merg si invers.

Ai dat exact exemplul care trebuia,demonstrand ca nu exista securitate ideala sub nici o forma si la nici o competitie, cat de mare ar fi ea.

Traim in Romania si ne place sau nu,astea sunt conditiile,dar nimeni nu poate fi tras la raspundere pt nebunia sau cretinatatea unui idiot care a facutu totul cu INTENTIE si mai ales CONSTIENT...deci totul se poate numi CU PREMEDITARE.

Numai bine va doresc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Presa vis-a-vis de evenimente:

 

""""Ultimul incident, care a avut loc pe pista Aeroportului din CaransebeÂş, atunci când Cristian Ungur a intrat cu maÂşina în public Âşi a bagat patru oameni în spital i-a determinat pe oficialii de la Federația Română de Motociclism să ia în discuție o posibilă renunțare la astfel de competiții.

 

Intrarea pe pista de concurs a unui autoturism condus de un Âşofer beat Âşi arderea în totalitate a unei motociclete au scos în evidență o mulțime de minusuri în organizarea competițiilor moto de pe Aeroportul din CaransebeÂş.

 

Minusuri acceptate de toată lumea, inclusiv de Federația Română de Motociclism, forul suprem care ar fi trebuit să interzică desfăÂşurarea evenimentului în condițiile în care a constatat că nu există suficiente măsuri de siguranță pentru protejarea piloților Âşi a spectatorilor.

 

În primul rând, orice organizator de competiții trebuie să anunțe Inspectoratul Județean de Jandarmi cu cinci zile înainte de începerea competiției. Orice competiție sportivă trebuie să aibă o firmă de pază Âşi securitate, care se ocupă de siguranța Âşi securitatea participanților, mă refer atât la sportivi, arbitri, cât Âşi spectatori”, susține Liliana Dacica, directorul Direcției pentru Sport CaraÂş-Severin. Sunt lucruri pe care organizatorii nu le-au făcut.

 

Ultima cursă

Lucian Popoviciu explică Âşi de ce: „În 15 ani de când organizăm astfel de curse am fost feriți de incidente. Nici dacă aduceam 100 de jandarmi acel nebun nu putea fi oprit”. Federația Română de Motociclism a închis ochii tocmai pentru ca în România să mai existe curse de motociclism viteză. „Am fost obligați să acceptăm un minimum de condiții. Se Âştie ce bani are federația”, a spus preÂşedintele FRM, Cristian MureÂşan.

 

Acum, Âşansele ca pe aeroportul din CaransebeÂş să se mai organizeze competiții moto sunt aproape nule. Cel puțin în astfel de condiții, lasă să se înțeleagă Liliana Dacica. „Au fost prea multe nereguli”, a precizat directorul DSJ CaraÂş-Severin.

 

Concurenți supărați

 

“Din anul 1930 se aleargă la campionatul național de motociclism. Nu poate fi oprit in România. Până acum, s-a mai organizat Âşi alte localități. Pe lângă CaransebeÂş, au mai fost campionate la Târgu MureÂş, Arad sau Craiova, însă costurile ridicate i-au determinat pe organizatori să renunțe la competiții”, spune motociclistul Ionel Pascotă.'""""

 

si:

 

"""""""

Familia Ungur vrea să scape de procese, după ce terbilistul Cristian Ungur a intrat cu maÂşina pe pista Aeroportului din CaransebeÂş Âşi a accidentat patru persoane. Ghinionul a făcut ca doi dintre răniți să fie chiar motocicliÂşti. Sportivii Âşi-au ratat sezonul pentru care au primit bani, aÂşa că sunt hotărâți să recupereze pagubele în instanță.

 

Apărătorii familiei Ungur se întâlnesc în aceste zile cu părțile vătămate de tânărul teribilist pe pista Aeroportului din CaransebeÂş.

„Încercăm să ajungem la o înțelegere, astfel încât persoanele accidentate Âşi clubul pentru care motocicliÂştii concurau să renunțe la ideea de a se contitui în părți civile în proces, ca să ceară despăgubiri în instanță”, a declarat avocatul Cosmin Bolosin. În această perioadă, cu toții se află în TimiÂşoara, ca să poarte astfel de discuții.

""""""

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În primul rând, orice organizator de competiții trebuie să anunțe Inspectoratul Județean de Jandarmi cu cinci zile înainte de începerea competiției. Orice competiție sportivă trebuie să aibă o firmă de pază Âşi securitate, care se ocupă de siguranța Âşi securitatea participanților, mă refer atât la sportivi, arbitri, cât Âşi spectatori”, susține Liliana Dacica, directorul Direcției pentru Sport CaraÂş-Severin. Sunt lucruri pe care organizatorii nu le-au făcut.

 

sa pledez acum in favoarea organizatorilor...

ei ar putea clama ca politia a stiut de eveniment. au avut chiar pe pista o masina de politie.

 

e clar ca cu o asemenea declaratie, ghinionistii si idiotii de politai si-ar pierde slujbele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiri si noutati (penibile) din presa locala:

 

Materialul de urmărire penală pe numele lui Cristian Ungur a fost finalizat, tânărul urmând să răspundă în fața legii pentru comiterea a patru infracțiuni. El riscă o pedeapsă privativă de libertate cuprinsă între doi Âşi Âşapte ani.

 

Parchetul de pe lângă Judecătoria ReÂşița a finalizat dosarul de urmărire penală pe numele teribilistului din CaransebeÂş care a intrat beat cu maÂşina pe pista aeroportului în timpul celei de-a doua etape a Campionatului Național de Motociclism Viteză Âşi a accidentat mai multe persoane. Potrivit unei expertize efectuate la fața locului, victimele s-ar fi putut feri din calea autoturismului condus de Cristian Ungur, tânărul aflat într-o stare avansată de ebrietate. “Ni s-a prezentat materialul de urmărire penală. Săptămâna asta s-a efectuat pe aeroportul din CaransebeÂş o expertiză cerută de către Parchet Âşi de către părți, de clientul meu, expertiză tehnică auto din care a rezultat că, în momentul impactului, Cristian Ungur circula cu 41 de km/h. Mai mult decât atât, din expertiză rezultă că au existat posibilități de evitare Âşi din partea victimelor, care au intrat pe traseu, adică au trecut de cauciurile ce separau spațiul de concurs de restul pistei aeroportului”, a declarat, în exclusivitate pentru Adevărul de Seară ReÂşița, avocatul Cosmin Bolosin.

 

Judecat la CaransebeÂş

Dosarul va fi trimis săptămâna viitoare la Judecătoria CaransebeÂş, (adica la tata lui acasa)unde se va discuta fondul cauzei Âşi, totodată, menținerea stării preventive de arest. Cristian Ungur este trimis în judecată pentru lovire, vătămare corporală gravă, ultraj contra bunelor moravuri Âşi tulburarea ordinei Âşi liniÂştii publice Âşi conducerea unui autoturism pe drumurile publice având o îmbibație alcoolică mai mare decât cea legală. “Încadrarea este între doi Âşi Âşapte ani. La asemenea încadrare, cu larghețe, merg acordate Âşi circumstanțe atenunate Âşi astfel să primească o pedeapsă cu suspendare. Celălalt băiat din maÂşină, Lucian Brânzei nu a comis nicio infracțiune Âşi nu este acuzat de nimic. El va apărea în proces în calitate de martor”, a adăugat Bolosin.

 

 

.................. Romania!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Penibil este putin zis. Tentativa de omor nu se pune ? Si complicele lui, Branzei, cu degetul mijlociu indreptat catre multime le facea complimente? Emigrati in tarile calde cat mai aveti timp fratilor ... Se va lasa cu 3-4 ani cu suspendare, end of story.

Sa va povestesc ceva :

Link

Un bastan cu Ferrari a depasit cam hazardat un motociclist in autostrada. La primul autogrill s-au intalnit, motociclistul l-a acuzat ca aproape l-a omorat in depasire, i-a dat cativa pumni in fata apoi a plecat. Soferul a fost dus la spital, l-au demis dupa vreo 2 ore neavand decat cateva contuzii faciale. Dar dupa putin timp a murit pentru ca a facut hemoragie cerebrala.

Acum, eu nu zic sa il omoram pe deficientul ala, dar nici 3-4 ani cu suspendare nu e corect ... Eu i-as da, pe langa o bataie buna sa o tina minte, vreo 5-10 ani la racoare sa se invete minte sa mai intre in oameni cu masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiri si noutati (penibile) din presa locala:

 

Materialul de urmărire penală pe numele lui Cristian Ungur a fost finalizat, tânărul urmând să răspundă în fața legii pentru comiterea a patru infracțiuni. El riscă o pedeapsă privativă de libertate cuprinsă între doi Âşi Âşapte ani.

 

Parchetul de pe lângă Judecătoria ReÂşița a finalizat dosarul de urmărire penală pe numele teribilistului din CaransebeÂş care a intrat beat cu maÂşina pe pista aeroportului în timpul celei de-a doua etape a Campionatului Național de Motociclism Viteză Âşi a accidentat mai multe persoane. Potrivit unei expertize efectuate la fața locului, victimele s-ar fi putut feri din calea autoturismului condus de Cristian Ungur, tânărul aflat într-o stare avansată de ebrietate. “Ni s-a prezentat materialul de urmărire penală. Săptămâna asta s-a efectuat pe aeroportul din CaransebeÂş o expertiză cerută de către Parchet Âşi de către părți, de clientul meu, expertiză tehnică auto din care a rezultat că, în momentul impactului, Cristian Ungur circula cu 41 de km/h. Mai mult decât atât, din expertiză rezultă că au existat posibilități de evitare Âşi din partea victimelor, care au intrat pe traseu, adică au trecut de cauciurile ce separau spațiul de concurs de restul pistei aeroportului”, a declarat, în exclusivitate pentru Adevărul de Seară ReÂşița, avocatul Cosmin Bolosin.

 

Judecat la CaransebeÂş

Dosarul va fi trimis săptămâna viitoare la Judecătoria CaransebeÂş, (adica la tata lui acasa)unde se va discuta fondul cauzei Âşi, totodată, menținerea stării preventive de arest. Cristian Ungur este trimis în judecată pentru lovire, vătămare corporală gravă, ultraj contra bunelor moravuri Âşi tulburarea ordinei Âşi liniÂştii publice Âşi conducerea unui autoturism pe drumurile publice având o îmbibație alcoolică mai mare decât cea legală. “Încadrarea este între doi Âşi Âşapte ani. La asemenea încadrare, cu larghețe, merg acordate Âşi circumstanțe atenunate Âşi astfel să primească o pedeapsă cu suspendare. Celălalt băiat din maÂşină, Lucian Brânzei nu a comis nicio infracțiune Âşi nu este acuzat de nimic. El va apărea în proces în calitate de martor”, a adăugat Bolosin. .................. Romania!

Asta dupa parerea mea e o super-tampenie in interpretarea legii si de catre procurori si de catre judecatori. Eu daca as fi judecator mi-as da cu parerea ca ala a vrut sa accidenteze intentionat lume, si daca a bagat in el alcool e treaba lui, adica e circumstanta agravanta. Adica cum P.L.M. poti sa te feresti de un dement din asta pe linia de start eventual cu motorul oprit? Cred ca dupa ce le-a facut training la procurori si judecatori pe infractiuni electronice urmatorul pas ar si sa-i plimbe pe onorabili (vroiam sa spun idioti dar m-am abtinut sau nu) si pe doua roti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

victimele puteau sa se fereasca din calea lui. pai si de ce n-au facut-o? pentru ca daca se fereau ei, oamenii maturi, dementul se infigea cu masina in copiii aliniati la start,sau in altii...el nu a dat intamplator peste oameni,accidental, ci intentionat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa inteleg ca toti cei care stau acum in spitale sunt o turma de masochisti emo??? Cum naiba sa stai de bunavoie in fata nebunului? E complet absurd si revoltator!!!!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LINK si de pe Adevarul

 

Victimele sunt declarate vinovate în cazul accidentului de pe pista Aeroportului din Caransebeș Pai, pentru ca accidentul nu a avut loc pe un drum public, nu ma mira deloc asta... Ala dupa ce a dat peste ei, mai trebuia sa scoata p*la si sa se pise pe aia tavaliti pe jos, ca sa fie tacamul complet! Halal!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce naiba !!!! sa mai ai incredere in justitia romana , in procurori , daca ai bani scapi basma curata .Cind vezi nemernicia asta iti vine sa pui mina pe arma sa te apuci de haiducie .tara asta are nevoie de o revolutie adevarata , de un razboi civil curatat tot prin foc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi degeaba ne oripilam cat timp oamenii afectati ( eufemism ) nu fac ceva. La latitudinea lor ramane sa conteste raportul asta . Si legal si ilegal( tot la ei e ) .

Sunt dezamagit e putin spus.

Sanatate victimelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...