Sari la conținut

Eliminare Airbox


Postări Recomandate

care sunt efectele eliminarii airbox-ului si montajul filtrelor de aer direct pe carburatoare in genul celor de la choppere/cruisere.

 

probabil vreti sa stiti si dc.

 

ei bine e doar o idee care mi-ar permite sa maresc capacitatea rezervorului cu vreo 4-5l, adica o crestere a autonomiei cu 100km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Forma airboxului are de-a face cu cum merge motorul de bine/rau.

 

Din motor iese un furtun pe care trec gazele de dinauntru, spre a fi recirculate, ala ajunge sun airbox. Se aduna si ulei acolo, mai ales daca bagi rpea mult la un schimb. Daca elimini ala, unde se duce uleiul?

 

E foarte posibil sa iti mearga ca dracu motorul daca prin filtrele alea trece prea mult sau prea putin aer!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu am auzit ca unele mobre sunt foarte dependete de airbox si foarte pretentioase in privinta lor, un alt dezavantaj ar fi la apa/mers pe ploaie etc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E foarte posibil sa iti mearga ca dracu motorul daca prin filtrele alea trece prea mult sau prea putin aer!

Asta daca nu se face in prealabil reglarea amestecului conform noului volum de aer disponibil :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa ai ceva bataie de cap cu carb-urile pe urma pana le reglezi cum trebuie in functie de noile filtre, e posibil sa fie chiar nevoie sa le rejetezi, dar dupa ce rezolvi asta intr-adevar iti da ceva spatiu in plus de manevra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone
care sunt efectele eliminarii airbox-ului si montajul filtrelor de aer direct pe carburatoare in genul celor de la choppere/cruisere.

 

probabil vreti sa stiti si dc.

 

ei bine e doar o idee care mi-ar permite sa maresc capacitatea rezervorului cu vreo 4-5l, adica o crestere a autonomiei cu 100km.

 

Mai bine lasa-l asa, s-ar putea sa muncesti mult si sa nu ajungi la rezultate bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...