Sari la conținut

Accdent Bucuresti 26.08.2010 - scuter vs. VW - Bdul Lacul Tei


Sorin62
 Share

Postări Recomandate

Vizitator dtkmt

da' pe motociclisti nu i-ai vazut cu lanterna stinsa?

Cel putin la mine(din pacate)cand pun contactul se aprinde pezevechiu ala de far si platesc mai mult la factura de energie electrica(daca tot sunt angajat in sistem)

Sanatate scuteristului,nu de alta dar si pe mine m-au tavalit conservari de 2 ori cand mergeam cu scuterul(regulamentar) si stiu ce apucaturi au spurcaciunile

Editat de dtkmt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stlk

Si care-s apucaturile spurcaciunilor ? Au o placere deosebita cand intra cu conserva in scuteristi ? S-au indragostit subit de dosaru' penal ? Daca zici ca te-au tavalit 2 conservaripana acum te-ai gandit ca problema ar putea fi de la tine ? Poate ai scuterul delimitat, poate pur si simplu nu ai talent sa mergi pe el etc ...

Editat de stlk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator dtkmt
Si care-s apucaturile spurcaciunilor ? Au o placere deosebita cand intra cu conserva in scuteristi ? S-au indragostit subit de dosaru' penal ? Daca zici ca te-au tavalit 2 conservaripana acum te-ai gandit ca problema ar putea fi de la tine ? Poate ai scuterul delimitat, poate pur si simplu nu ai talent sa mergi pe el etc ...

 

Ai o inteligenta in tine.....

1 mergeam linistit pe banda 1 iar un retard a virat la dreapta cu tot u mine care mergeam pe banda 1...nici acum nu a fost trimis dosarul in instanta cu toate ca am avut 23-25 zile de ingrijiri medicale

2 soseaua de centura(carrefour militari) coloana de masini mergeam linistit,l-am vazut pe ala care mergea in spatele meu ca o taie pe contrasens(mergea in afara soselei)eu am mai depasit cativa si ma uitam la cei din fata mea.Dupa o depasire chiar cand ma repliam pe banda m-am trezit cu o masina in stanga mea care ma loveste din lateral(erea dobitocul care mergea in afara soselei si uitandu-se sa nu vina vreo masina din fata a intrat peste mine cand a vrut sa se replieze pe sensul lui de mers),rezultat eu contuzie la umar(purtam armura) 10 am stat cu mana stanga agatata de gat,vanatai pe gambe si scuter,cateva zgariaturi in plus

Fiind la un an dupa ca ma lovit primul si a dat-o la pace cu pulitianu ..dosar ,,pierdut'' i-am cerut 150e pentru casca sa nu chem politia si acum am momente cand ma doare umarul

Si iar duhneste inteligenta in tine,ce conteaza daca e sau nu delimitat scuterul atata vreme cat mergeam regulamentar si aveam cat B de mai bine de 5 ani(deci aveam habar de regulile de circulatie)

Alte intrebari obosite mai ai de adaugat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari ca esti dus cu capul. Esti dus cu capul. Crede-ma pe cuvant.

 

Putea ala de pe scuter sa fie ciung, cu un deget de la mana stanga mai lung, cu poponeata paros si platfus pe picioare. Daca are ITP si numar totul e OK din punctul lui de vedere.

 

Si acum sa ne intoarcem la tine. Ai vreo informatie de folos cu care poti contribui la discutia asta sau doar iti place sa te bage lumea in seama?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pop-corn e de vanzare pe aici? :laugh:

 

Si un pic de On-Topic, desi vad ca nu se poarta p'acilea:

 

Nu inteleg cum ala cu scuterul a ajuns sa fie lovit de Vw, atat timp cat Octavia aia ii bara drumul.

Intr-o situatie de-asta, personal as fi oprit inainte sa intru in trasa Vw...il lasam sa se duca in plm, ca tot n-aveam cum sa continui pe directia inainte.

Cred ca asta s-a si intamplat de fapt: ala cu Vw a inaintat, crezand ca scuterica se va opri din cauza Octaviei.

Asa e cand se intalnesc mai multi aviatori intr-o intersectie...

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pop-corn e de vanzare pe aici? :laugh:

 

Si un pic de On-Topic, desi vad ca nu se poarta p'acilea:

 

Nu inteleg cum ala cu scuterul a ajuns sa fie lovit de Vw, atat timp cat Octavia aia ii bara drumul.

Intr-o situatie de-asta, personal as fi oprit inainte sa intru in trasa Vw...il lasam sa se duca in plm, ca tot n-aveam cum sa continui pe directia inainte.

Cred ca asta s-a si intamplat de fapt: ala cu Vw a inaintat, crezand ca scuterica se va opri din cauza Octaviei.

Asa e cand se intalnesc mai multi aviatori intr-o intersectie...

 

Înainte de intersecție sunt deobicei maÂşini parcate care ocupă banda I (în prima poză se vede după intersecție maÂşina de poliție oprită pe banda I cu botul spre intersecție - pe contrasens). Mai sunt Âşi mulți care virează dreapta pe Județului Âşi se opresc să lase pietonii - e o trecere de pietoni chiar la intrarea în Județului. Dacă mergi înainte nu prea poți să mergi pe banda I ci doar pe banda II. Skoda era ieÂşită ocupând banda I dar stătea pe loc aÂşteptând să dea prioritate Âşi banda II era liberă. AÂşa cum am zis Âşi în postul inițial, dacă vrei să ieÂşi din Județului, nu ai vizibilitate decît din poziția aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Înainte de intersecție sunt deobicei maÂşini parcate care ocupă banda I (în prima poză se vede după intersecție maÂşina de poliție oprită pe banda I cu botul spre intersecție - pe contrasens). Mai sunt Âşi mulți care virează dreapta pe Județului Âşi se opresc să lase pietonii - e o trecere de pietoni chiar la intrarea în Județului. Dacă mergi înainte nu prea poți să mergi pe banda I ci doar pe banda II. Skoda era ieÂşită ocupând banda I dar stătea pe loc aÂşteptând să dea prioritate Âşi banda II era liberă. AÂşa cum am zis Âşi în postul inițial, dacă vrei să ieÂşi din Județului, nu ai vizibilitate decît din poziția aia.

 

Corect! Dar tot din prima poza inteleg ca Vw a lovit scuterul pe BANDA 1! Daca da, atunci scuterul unde mai inainta, tinand cont ca OCTAVIA bloca toata BANDA 1?! :laugh:

 

Daca se deplasa pe BANDA 1, putea opri inainte de VW sa-l lase sa treaca, ca nu murea! In felul in care a procedat se pare ca si-a sporit sansele de a muri...

E ceea ce deduc din poze. S-ar putea sa ma insel, desi nu cred! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect! Dar tot din prima poza inteleg ca Vw a lovit scuterul pe BANDA 1! Daca da, atunci scuterul unde mai inainta, tinand cont ca OCTAVIA bloca toata BANDA 1?! :laugh:

 

Daca se deplasa pe BANDA 1, putea opri inainte de VW sa-l lase sa treaca, ca nu murea! In felul in care a procedat se pare ca si-a sporit sansele de a muri...

E ceea ce deduc din poze. S-ar putea sa ma insel, desi nu cred! ;)

La lovit pe banda II, l-a luat pe sus Âşi a mai înaintat puțin. Până a prins frâna, până s-a oprit maÂşina...

Nu am văzut accidentul, dar Âştiu intersecția Âşi Âştiu ce se întâmplă la orele de vârf: Vw vine pe Lacul Tei, vrea să facă stânga pe Județului, se opreÂşte un pic peste axul drumului să prindă un "gol" între maÂşinile ce vin din față. Skoda vine pe Județului, înaintează până pe banda I ca să vadă ceva Âşi practic rămâne un culoar îngust (banda a II-a da' Âşi aia îngustată) prin care trec maÂşinile pe Lacul Tei. Dacă scuterul a venit pe partea dreaptă a benzii a II-a Âşi a mai Âşi fost "mascat" de o dubă, SUV etc, Wv vede un spațiu liber, după ce trece duba se înfinge în accelerație, apare scuterul Âşi îl ia în bot. Combinația dintre inerția vehicolului Âşi faptul că era cu piciorul pe accelerație Âşi nu pe frână face ca maÂşina să mai înainteze după impact încă 1-2 metri Âşi ajunge în poziția din poză.

 

Că scuteristul, dacă era atent Âşi ar fi mers încet, ar fi putut teoretic evita accidentul, asta e altceva. Dar de câte ori ai văzut că se opreÂşte cineva care vine pe drum cu prioritate ca să-l lase pe unul să treacă, mai ales dacă are drum liber în față?

 

Am postat accidentul ăsta pentru că intersecția e periculoasă. Acum vreo două săptămâni unul cu maÂşina care venea pe Lacul Tei pe banda a II-a Âşi a vrut să facă dreapta pe Județului "s-a urcat" pe un biciclist care mergea regulamentar pe dreapta dar care avea "impertinența" să vrea să meargă înainte...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deaia e bine sa te asiguri cand nu ai prioritate o data si cand ai de doua ori ca nu esti cu tir-ul, am stat in spital cu dreptatea in mana de m-am saturat :P) asa ca belsc ochii si pe verde si pe mov, cand vad intersectii aglomerate o ard mai preventiv si in felul asta va asigur ca nu mai se intampla nimic chiar daca mergi cu faru stins, fara far sau fara vesta sau fara semnale ca la exc nu am

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuteristul este in afara oricarui pericol nu stiu exact ce are rupt.....VINA ii apartine in totalitate celui cu VW cel cu skoda nu are nici o vina dar a fost bagat ca martor deoarece a asistat la accident in prim plan ....... lasati drq vesta ziua ca daca va trosneste unu purtati vesta va intrebati ca prostii de ce doamne nu m-a vazut asta ?

Adevarul este ca de la un timp conservarii nu prea ne mai baga in seama ,treaba lor :P zic eu !

Din calculele politistilor baietasu cu Aprilica era cam vitezoman intre 60 si 80 km/h avea in momentul impactului , dar conteaza mai mult ca traieste ! :P

Editat de BIRICA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...