Sari la conținut

Discutii Intre Noi


OVK
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 7,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da dar am vrut scuter nou, oticum si piaggio era bine pastrat chiar daca avea 15 mii km in bord, dar asta fost sa fie poate in viitor eu stiu :banana:

 

 

15 mii , mai tinea inca de 2 ori p-atata.

avea aici cineva un scuter cu vro 84 de mii de km park.. tot gen piaggio , aprilia de-asta de oras. ( 2 Timpiii )

 

 

@ Red : Sper sa ti-l gasesti.Tot timpul mi-a placut cum arata scuterul tau.

Ai grija ! Bafta! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum cateva seri in constanta - pe lapusneanu a fost un accident cu un scuterist -(la vreo 40 si ceva de ani) a luat-o pe contrasens (cica fara maini mergea omu) si a intrat intr-un passat break - a murit pe loc - scuterul era acordeon - omu era intins pe jos cu matele afara iesite:( capul putin zdrobit si picioarele rupte... din pacate nu am avut telefonul meu la mn sau un aparat digital , a facut un coleg de-al meu niste poze cu un telefon mai slab - o sa pun ... atat cat se vede...

post-24490-1220312751_thumb.jpg

post-24490-1220312758_thumb.jpg

post-24490-1220312799_thumb.jpg

post-24490-1220312815_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa....cine m-a trezit azi devreme? Postarita. De ce? Mi-a adus o scrisoare de la politie

 

Ma refer la Procesul verbal despre care vorbeam saptamana trecuta. Este un avertisment intocmit pe 26 pentru ziua de 21. Ce am savarsit: "A circulat pe bla bla cu MOTOSCUTERUL(ce-i aia? in legislatie nu cred - si sunt sigur - ca exista) fara a purta vesta reflectorizanta(wtf? Culmea, nici aia nu exista).

 

Partea a 2-a: fapta savarsita este prevazuta de art. 161. Sincer nici articolul asta nu prea l-am gasit.

 

Bomba nucleara :banana: :cheers: : Martor asistent: Cosmescu Florea. Nimic ciudat nu? Mai ales ca acest martor asistent - presupus politist este cu un an mai mic ca mine - respectiv 16 ani si era pasagerul meu.

 

Procesul se termina cu semnatura agnetului constatator si semnatura FALSIFICATA a martorului asistent - prietenul meu nu a semnat nimic.

 

Ce sa faci frate cu asa idioti? Beleaua nu-i asa mare pentru ca a fost prostia mea - el chiar nu stia de vesta si a aflat de 24-25 ca trebuie purtata. Problema era ca m-a stresat ca eu nu am voie cu pitesti - ag - 145 in olt.

 

Acum in ceea ce priveste legislatia: repet acea vesnica intrebare: vesta? trebuie purtata?

 

Repet si aliniatul care a mai fost pus: art 70 - al 3. Bicicletele si mopedele care circula pe drumurile publice trebuie sa fie echipate cu mijloace de iluminare si dispozitive reflectorizant-fluorescente. Foarte vag cum s-a mai spus. Mijloace de iluminare exista si dispozitive reflectorizant-fluorescente pot insemna ochi de pisica, geamul de la stopuri, etc. Vreau sa imi arate si mie cineva unde scrie ca trebuie VESTA, sau chiar textila. Eu m-am gandit la toate modurile de a fenta legea asta - sa-mi cos pe geaca material, etc, si am ajuns la concluzia ca un brau ar fi de ajuns. Nu arat ca un muncitor, si ma si incadrez (oare?)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da-l in judecata. Chestia cu semnatura falsificata e foarte grava. In cel mai rau caz pentru tine iei amenda ca n-ai purtat vesta. Dar el o incurca rau pentru fals in acte. Cred ca va incasa dosar penal ceea ce il exclude din politie. Afara cu idiotii si cu imbecilii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa....cine m-a trezit azi devreme? Postarita. De ce? Mi-a adus o scrisoare de la politie

 

Ma refer la Procesul verbal despre care vorbeam saptamana trecuta. Este un avertisment intocmit pe 26 pentru ziua de 21. Ce am savarsit: "A circulat pe bla bla cu MOTOSCUTERUL(ce-i aia? in legislatie nu cred - si sunt sigur - ca exista) fara a purta vesta reflectorizanta(wtf? Culmea, nici aia nu exista).

 

Partea a 2-a: fapta savarsita este prevazuta de art. 161. Sincer nici articolul asta nu prea l-am gasit.

 

Bomba nucleara :banana: :cheers: : Martor asistent: Cosmescu Florea. Nimic ciudat nu? Mai ales ca acest martor asistent - presupus politist este cu un an mai mic ca mine - respectiv 16 ani si era pasagerul meu.

 

Procesul se termina cu semnatura agnetului constatator si semnatura FALSIFICATA a martorului asistent - prietenul meu nu a semnat nimic.

 

Ce sa faci frate cu asa idioti? Beleaua nu-i asa mare pentru ca a fost prostia mea - el chiar nu stia de vesta si a aflat de 24-25 ca trebuie purtata. Problema era ca m-a stresat ca eu nu am voie cu pitesti - ag - 145 in olt.

 

Acum in ceea ce priveste legislatia: repet acea vesnica intrebare: vesta? trebuie purtata?

 

Repet si aliniatul care a mai fost pus: art 70 - al 3. Bicicletele si mopedele care circula pe drumurile publice trebuie sa fie echipate cu mijloace de iluminare si dispozitive reflectorizant-fluorescente. Foarte vag cum s-a mai spus. Mijloace de iluminare exista si dispozitive reflectorizant-fluorescente pot insemna ochi de pisica, geamul de la stopuri, etc. Vreau sa imi arate si mie cineva unde scrie ca trebuie VESTA, sau chiar textila. Eu m-am gandit la toate modurile de a fenta legea asta - sa-mi cos pe geaca material, etc, si am ajuns la concluzia ca un brau ar fi de ajuns. Nu arat ca un muncitor, si ma si incadrez (oare?)

Lasa ca bine va face, si da daca are buletin poate fi martor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine imi face?

 

Esti jmecher ma asa e.

 

Ba baiete cica ai A1 da sti legislatie cat stie tata leana.

 

Tu sti ce e ala martor asistent? Tu nu observi ca e un cuvant in plus? asistent. Si din cate stiu eu echipajul de politie este format din: masina inspectoratului - respectiv masina inscriptionata cu politia, agent constatator - cel care te opreste si martor asistent. Nu se numeste echipaj daca lipseste vreuna. Ok martor poate sa fie si ala de 14 ani, dar echipajul trebuie sa fie complet.

 

Si ce lumini ai tu pe motorsica am si eu pe scuter-si chiar asa sa zicem ca port vesta. SI asta e pe barba mea, eu platesc amenda.

 

Ideea era ca s-a luat rau cu mine in gura ca sunt de arges si sunt in olt si nu am voie sa circul doar 30 km in afara pitestiului. Si aia chiar m-a enervat

 

Si lasa ignoranta asta ca esti praf.

 

Ce am vrut sa evidentiez? Nu, nu o nedreptate, recunosc, vesta, nevesta greseala mea. Am vrut sa vedeti ignoranta, prostia, incompetenta si toate aceste "calitati" ale - si accentuez politiei RURALE. Politia rutiera? Bravo lor - tot respectul. Stiu legea, stiu sa vorbeasca, acolo tu esti veriga slaba. Dar la tara e grava treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:cheers: :banana: :blbl: :friends: ;) :lol: Arta scrierii unui proces verbal... Nu stiam ca rutierii au urmat scoala de arte!!!! Ala a falsificat o semnatura cu buna stiinta. Nu am nici cea mai mica pretentie de la un organ sa scrie corect. E suficient sa stie sa-si citeasca numele din buletin. Dar de aici si pana la a falsifica un act oficial e cale lunga. Eu l-as da in judecata imediat.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Beleaua nu-i asa mare pentru ca a fost prostia mea - el chiar nu stia de vesta si a aflat de 24-25 ca trebuie purtata. Problema era ca m-a stresat ca eu nu am voie cu pitesti - ag - 145 in olt.

asa am inteles si eu...omul nu este suparat ca la prins fara vesta....

iar partea cu falsificatul semnaturii si a martorului asistent este groasa....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci einstein...eu am cautat dar nu prea am gasit.

 

Desi ai potential, pacat ca e atata ignoranta in capul tau. Uite, multumesc celor care m-au inteles. Tu nu ai inteles ca nu asta era problema. Problema era alta.

 

Hai ca tot e "discutii intre noi", sa-ti explic faza cu vesta:

 

La mine la tara sunt multi scuteristi - toti de varsta mea (si app de asta, de cei ce au capre si sunt peste 30-40 ani si circula fara casca, fara numar, fara nimic nu se ia nimeni). Euma duc acolo cu scuterul vara - ca sa stau si mai trec in cursul anului scolar ca plimbare. Baietii de acolo practic sunt opriti de politie destul de des si ei se conformeaza cu ceea ce le cere lor acolo. Si anul trecut, si anul asta nimeni nu stia de vesta. Ah ba chiar mai mult, nici de asigurare cum ca ar fi obligatorie. A fost amuzant cand m-am luat in gura cu un scuterist care tocmai luase carnetul si el imi zicea ca nu exista asigurare obligatorie pentru mopede. Deci va imaginati legislatia la tara. Ok....noaptea circulam foarte des, fara vesta fiindca ne-a oprit de n ori - ajutorul (culmea tot singur) si nu a zis nimic. Ba chiar si el m-a oprit anul trecut noaptea - vroia sa-mi puna fiola la gura, m-a vrajit putin de numar dar m-a lasat in pace. E uite ca pe mine azi noapte m-a oprit. Mi-a zis de numar si a zis ca imi da amenda. Am povestit pe alt topic. ATAT. Eu am plecat la pitesti si a 2-a sau a 3-a zi, prietenii mei au iesi pe un drum putin mai important - Pitesti-Dragasani, care se leaga de acest drum pe care este situat comuna in care circul. Eu le spusesem "Ba seara vedeti ca astia sigur stiu de vesta si o sa va dea amenda". Desigur ca i-a oprit politia, le-a dat avertisment, si partea cea mai importanta a fost ca A COMUNICAT PRIN STATIE SEFULUI DE POST DIN COMUNA MEA neregula. Asta a aflat. Eu am fost oprit pe 21, faza s-a intamplat pe 23-24 si procesul a fost scris de 26, desi nimeni nu mi-a zis ca de ce nu am vesta si ca voi si sanctionat pentru asta. Apoi cand am fost cu tatal meu - din intamplare am nimerit cu el la tara - a inceput sa zica cum ca el mi-ar fi spus despre vesta dar nu am auzit. Acum mai ramane faza cu asigurarea - care nu stie nimeni, si nu am aratat-o pentru a nu-i da pe ceilalti in gat. V-am zis si ca am fost oprit de ajutorul lui si a ajuns la concluzia ca am scuterul inregistrat la primarie pe tara din cauza asigurarii?

 

Acum draga einstein ai inteles si faza cu vesta si imi recunosc greseala. Chiar daca a fost nesimtirea lui si ghinionul meu n-am ce sa-i fac. In rest de comuna in care stau bunicii nu umblu fara vesta.

 

Vezi cat de atent esti? De la inceput am zis ca este politia rurala. Si crede-ma ca sunt obisnuiti sa scrie procese verbale. Nu sti ce nesimtiti sunt. I-a gasit unuia scuterul parcat pe un trotuar, nu avea numar la el si i-a desumflat rotile. Fac filtru singuri - nu neaparat cu masina politiei si dau amenda oricui. Cand am fost la sectie nu stiu cum a venit vorba si a spus ca el asa e obisnuit - sa faca multe procese verbale. Si v-am mai spus si ca atunci cand l-am intrebat daca este vreo problema cu numarul meu de pitesti, si daca am voie sa circul a zis ca "nu, eu sunt seful aici si nu ai voie".

 

Si einstein: lumea stie legislatie mai multa ca multe alte judete...vrei sa dau exemple? Asa a zis si prostul de ajutor cand m-a oprit - ca in pitesti se fac multe magarii. Si chiar m-a enervat. Asa ca taci ca nu e vina mea, sau a oamenilor normali pentru ce s-a intamplat. E chiar vina politiei si vina bogatanilor care isi trimit copii la scoala de soferi chiar daca nu stiu sa scrie sau sa citeasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu sti ce e ala martor asistent? Tu nu observi ca e un cuvant in plus? asistent. Si din cate stiu eu echipajul de politie este format din: masina inspectoratului - respectiv masina inscriptionata cu politia, agent constatator - cel care te opreste si martor asistent. Nu se numeste echipaj daca lipseste vreuna. Ok martor poate sa fie si ala de 14 ani, dar echipajul trebuie sa fie complet.

sa mori tu ca stii ce e un martor asistent si ca ala e un nene fara de care echipajul de politie n-ar fi complet :D duamne, mare ti-i gradina!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cate observ eu Rolly,din ce ai povestit, acolo sunt multe abuzuri...pentru amenzile sau avertismentele care nu au temei legal si au fost date abuziv este foarte bine sa faceti contestatie,probabil nimeni nu a facut asa ceva si normal ca "seful",cum se autonumeste respectivul agent de care spui tu,are impresia ca poate face orice,oricand,oriunde...o contestatie ,doua sau trei ,castigate in urma unor abuzuri,posibil sa il mai aduca cu picioarele pe pamant....alta forma legala de atac nu prea exista (sau poate nu stiu eu,daca stie cineva sa spuna)...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi s-a ars filamentul de fază scurtă la far. Vechiul bec a fost bun, eram mulțumit, a ținut destul de mult, dar cât să țină Âşi el...

Pe bec scria: PHILIPS HS1 12636 12V 35/35W [E1]2E5 U<A7

Am găsit pe unele site-uri bec la preț sub 8lei, iar pe altele la 50 lei. Nu Âştiu ce să cumpăr. Unele sunt cu halogen, altele cu xenon, altele fără. Merită să dau banii pe unul mai scump sau sunt doar fițe? Cele ieftine sunt utilizabile sau sunt foarte proaste Âşi nu merită?

Editat de Victor_vclic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cats....esti tiganca. Dupa ce ca esti fata - si asta inseamna sa ai putin obrajor - injuri ca pe strada.

 

Dute la tine in cocina si vorbeste asa :rolleyes:

 

Moarte ciorilor!

 

Si in legatura cu al doilea agent din masina - observati ce abuzuri se fac daca este doar in masina. Mi se pare logic de ce legislatia i-a luat de mana si i-a pus in masina, ca sa nu vina unu singur si sa-mi spuna ca el e seful.

 

Dezkreator se poate scrie scrisoare comandantului IPJ si poate fi atacat in instanta atat el(agentul) cat si procesul sau verbal. Momentan o las moale - desi tata a zis ca vrea sa recurga la asa ceva, pe mine nu ma interesa personal decat daca poate sa ma sanctioneze pentru numarul de pitesti. Si se pare ca nu. Ce va fi data viitoare vom vedea - desi sigur de numar nu se va mai lega.

 

Ceea ce am scris aici este pentru a va aduce un exemplu in legatura cu modul de operare al politiei rurarle si implicit al politiei. Eu nu caut dreptate pe forum, nu dreptatea mi-o fac singur in instanta (probabil cu un avocat :D). Nu, eu aici vin sa va povestesc voua ce mi s-a intamplat ca sa stiti si voi cum sa procedati in asemenea cazuri, si probabil sa radem de idioti, etc. De-aia e forum sa discutam. Nu ca sa vina o t***a pr*asta sa comenteze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine imi face?

 

Esti jmecher ma asa e.

 

Ba baiete cica ai A1 da sti legislatie cat stie tata leana.

 

Tu sti ce e ala martor asistent? Tu nu observi ca e un cuvant in plus? asistent. Si din cate stiu eu echipajul de politie este format din: masina inspectoratului - respectiv masina inscriptionata cu politia, agent constatator - cel care te opreste si martor asistent. Nu se numeste echipaj daca lipseste vreuna. Ok martor poate sa fie si ala de 14 ani, dar echipajul trebuie sa fie complet.

 

Si ce lumini ai tu pe motorsica am si eu pe scuter-si chiar asa sa zicem ca port vesta. SI asta e pe barba mea, eu platesc amenda.

 

Ideea era ca s-a luat rau cu mine in gura ca sunt de arges si sunt in olt si nu am voie sa circul doar 30 km in afara pitestiului. Si aia chiar m-a enervat

 

Si lasa ignoranta asta ca esti praf.

 

Ce am vrut sa evidentiez? Nu, nu o nedreptate, recunosc, vesta, nevesta greseala mea. Am vrut sa vedeti ignoranta, prostia, incompetenta si toate aceste "calitati" ale - si accentuez politiei RURALE. Politia rutiera? Bravo lor - tot respectul. Stiu legea, stiu sa vorbeasca, acolo tu esti veriga slaba. Dar la tara e grava treaba.

Eu zic ca tu esti prost rau de tot! Din partea mea putea sa iti faca si dosar penal ma durea fix in (cuvant urat) de tine.

Parerea mea e sa depui plangere la Haga pentru 60 de lei obositi sau cat e amenda ca esti si minor.

Editat de CostinALN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cats....esti tiganca. Dupa ce ca esti fata - si asta inseamna sa ai putin obrajor - injuri ca pe strada.

 

Dute la tine in cocina si vorbeste asa :rolleyes:

 

Moarte ciorilor!

 

Si in legatura cu al doilea agent din masina - observati ce abuzuri se fac daca este doar in masina. Mi se pare logic de ce legislatia i-a luat de mana si i-a pus in masina, ca sa nu vina unu singur si sa-mi spuna ca el e seful.

 

Dezkreator se poate scrie scrisoare comandantului IPJ si poate fi atacat in instanta atat el(agentul) cat si procesul sau verbal. Momentan o las moale - desi tata a zis ca vrea sa recurga la asa ceva, pe mine nu ma interesa personal decat daca poate sa ma sanctioneze pentru numarul de pitesti. Si se pare ca nu. Ce va fi data viitoare vom vedea - desi sigur de numar nu se va mai lega.

 

Ceea ce am scris aici este pentru a va aduce un exemplu in legatura cu modul de operare al politiei rurarle si implicit al politiei. Eu nu caut dreptate pe forum, nu dreptatea mi-o fac singur in instanta (probabil cu un avocat :D). Nu, eu aici vin sa va povestesc voua ce mi s-a intamplat ca sa stiti si voi cum sa procedati in asemenea cazuri, si probabil sa radem de idioti, etc. De-aia e forum sa discutam. Nu ca sa vina o t***a pr*asta sa comenteze.

ba baiatule..eu zic sa iti dai o palma....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...