Sari la conținut

Discutii Intre Noi


OVK
 Share

Postări Recomandate

am si eu o intrebare....as vrea sa`mi cumpar de la cineva un multivar malossi...intrebarea mea este:dupa ce il montez o sa am diferente apreciabeile in comportamentul scuterului...aici ma refer la un demaraj mai bun si de ce nu si o viteza mai mare...merita investitia?

PS:eu acu la variator am totul stok in afara de curea(care`i malossi din kevlar) si rolele care sunt de 7 gr(si daca iau mutivarul o sa le skimb cu unele mai usoare)

PS2:am inteles de la cineva ca pentru a avea un randament cat mai bun rolele trebuiesc combinate...adica pui 4 riole mai usurele(4gr, 3,5 g ,etc) cu 2 mai grele...este adevarat?

 

 

vreau sa`mi raspunda cineva care chiar a modificat ceva la variator nu din auzite...multumesc

 

Rolele trebe sa fie toate la fel adica sa nu pui una de 4 gr si alta de 6gr... :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 7,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

PS2:am inteles de la cineva ca pentru a avea un randament cat mai bun rolele trebuiesc combinate...adica pui 4 riole mai usurele(4gr, 3,5 g ,etc) cu 2 mai grele...este adevarat?

 

 

vreau sa`mi raspunda cineva care chiar a modificat ceva la variator nu din auzite...multumesc

 

Daca o sa pui 2 feluri de role o sa ti se deformeze variatorul si nu e bine.

Nu face asta.

 

 

Eu as zice sa incerci niste role de 5,5 - 6.0 sau sa incerci sa le lasi pe cele 7.0 gr.

 

bafta!

 

PS : Pozitia rolelor in variatorul sport este alta si e alta treaba :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca o sa pui 2 feluri de role o sa ti se deformeze variatorul si nu e bine.

Nu face asta.

 

o sa fie variator dreptunghiular si o sa prinda viteza mai mare cu 20 km/h..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o problema la un Ovetto MBK.

 

Pe la 55-60km/h se aude un scartait si se simte cum se opreste,adica merge in suturi.

Asta face ba la 60km/h..ba la 65km/h..nu doar cand ajunge la 50-60km/h.

 

 

Am facut 19.000 de km schimband doar variatorul(tot variatorul cu role de pe un malaguti F12 pt ca cel original era deja uzat),placutele de frana fata/spate si becu pe spate.

 

Ce draq sa aiba ? Sa fie uzat ambreiajul,cureaua?

Apropo.Cureaua nu urca pana sus..se vede pe variator ca urca numai pana la jumate. Role de 4.5g.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o problema la un Ovetto MBK.

 

Pe la 55-60km/h se aude un scartait si se simte cum se opreste,adica merge in suturi.

Asta face ba la 60km/h..ba la 65km/h..nu doar cand ajunge la 50-60km/h.

 

 

Am facut 19.000 de km schimband doar variatorul(tot variatorul cu role de pe un malaguti F12 pt ca cel original era deja uzat),placutele de frana fata/spate si becu pe spate.

 

Ce draq sa aiba ? Sa fie uzat ambreiajul,cureaua?

Apropo.Cureaua nu urca pana sus..se vede pe variator ca urca numai pana la jumate. Role de 4.5g.

baga role mai grele ...

 

wtf? :)) din cauza ca ai schimbat becu face asa :unsure:)) :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e posibil...daca variatorul zici ca l-ai schimbat...incearca cu niste role ca nu sunt scumpe ... ceva intre 5-7 grame

inainte sa schimb variatorul nu scotea nici un scartait.Eu ma gandeam ca scoate scartaitul asta de la ambreiaj.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu de asta,dar au ciordit si numele topicului,si descrierea,chiar asa...

Acum nu stiu poate au cerut acordul cuiva,dar sincer,daca imi faceam forum nu foloseam nume care deja exista in alta parte...

Editat de brick23
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

zickule vad ca te-ai "cumintit" :unsure: .... da si tu un PM lui dead_man_walking si roaga-l sa ne redeschida topicul de poze...ca 60% din cauza ta a fost inchis... :P :kiss:

te`as sfatui sa te informezi mai bine si sa citesti mai atent topicul inainte sa vorbesti prosteste...si spre deosebire de altii eu nu sufar sa adun posturi si vorbesc atunci cand am neclaritati sau cand pot sa raspund cuiva, si nici n`am prea avut timp de stat pe forum in vacanta asta, asa ca nu mai posta ca sa te aflii in treaba. cat de DMW am incercat sa vorbesc cu el pe mess dar nu mi`a raspuns, nu spun ca nu e si vina mea, dar am vrut sa ii spun ca nu trebuia sa faca asta din cauza unor incepatori ( ca si mine si altii ) si daca intr`adevar e numai vina mea sa imi stearga contul si cu asta basta.. asa ca mai atent draga red :) :scratch:

Editat de ZICKU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te`as sfatui sa te informezi mai bine si sa citesti mai atent topicul inainte sa vorbesti prosteste...si spre deosebire de altii eu nu sufar sa adun posturi si vorbesc atunci cand am neclaritati sau cand pot sa raspund cuiva, si nici n`am prea avut timp de stat pe forum in vacanta asta, asa ca nu mai posta ca sa te aflii in treaba. cat de DMW am incercat sa vorbesc cu el pe mess dar nu mi`a raspuns, nu spun ca nu e si vina mea, dar am vrut sa ii spun ca nu trebuia sa faca asta din cauza unor incepatori ( ca si mine si altii ) si daca intr`adevar e numai vina mea sa imi stearga contul si cu asta basta.. asa ca mai atent draga red :) :scratch:

nu am zis ca a fost numai vina ta....pe mess DMW nu vorbeste ca si eu am vrut sa vb cu el ... trimite-i un PM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o problema la un Ovetto MBK.

 

Pe la 55-60km/h se aude un scartait si se simte cum se opreste,adica merge in suturi.

Asta face ba la 60km/h..ba la 65km/h..nu doar cand ajunge la 50-60km/h.

 

 

Am facut 19.000 de km schimband doar variatorul(tot variatorul cu role de pe un malaguti F12 pt ca cel original era deja uzat),placutele de frana fata/spate si becu pe spate.

 

Ce draq sa aiba ? Sa fie uzat ambreiajul,cureaua?

Apropo.Cureaua nu urca pana sus..se vede pe variator ca urca numai pana la jumate. Role de 4.5g.

 

care ma ajuta sa`mi explice de unde vine scartaitul ala ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cauza ca sau uzat tamburii?

m-am uitat si inca sunt buni..nu sunt uzati la maxim ...adica pana la fier.

 

asa ii scartaie si la un prieten si ambreiaju ii ok :laugh:

 

a mers la mecanic,i-a pus un ambreiaj de pe alt scuter si nu i-a mai scartait

 

incearca si tu sa pui unu de proba sa vezi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...