Sari la conținut

A2 - Cat Pe Ce


ciprian_gradinaru
 Share

Postări Recomandate

 

- motociclistul care depasea pe banda de urgenta era un bou

- banda de urgenta este "de urgenta", adica ti-a murit masina, nu ca sa te duci sa te pisi in porumb si nici ca sa depasesti

- banda de viteza (cea mai din stanga) trebuie lasata libera in masura posibilului, ceea ce te scuteste sa stai cu ochii in oglinda dupa alte masini care merg mai repede. Este mai simplu cand sunt 3 benzi, dar este valabil si la 2.

 

P.S. Am condus in toata Europa (inclusiv in Anglia cu volanul pe invers) si 200 este o viteza mare peste tot. 99% merg mai incet. In afara de asta, regula generala este cea a bunului simt si a respectului fata de partenerii de trafic. Nu iti trebuie nici un permis special de autostrada, doar minte si obraz, orice viteza ai.

 

 

ce preferi? frana violenta ca iti iese unul in fata de pe banda 2 pe banda 1 din sirul care merge pe banda 2...sau evitare si depasire pe banda de urgenta???

ce crezi ca e mai safe pt tine?? in conditiile in care vii cu viteza

 

Oricum, cu ultima fraza..aia cu mintea si obrazul ai dreptate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 121
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

ce preferi? frana violenta ca iti iese unul in fata de pe banda 2 pe banda 1 din sirul care merge pe banda 2...sau evitare si depasire pe banda de urgenta???

ce crezi ca e mai safe pt tine?? in conditiile in care vii cu viteza

 

Frana violenta! Fii sigur ca e mai "safe".

 

In afara de asta, cand ma apropii de o situatie suspecta (dacie in spatele camionului), incetinesc oricum. Mi-au iesit prea multi in fata.

 

Ca sa nu crezi ca mananc k k, depasesc suficient de des pe interior. Atunci cand observ ca idiotul ma vede, nu are pe nimeni in apropiere, si nu are chef sa ma lase :P . Labagii imputiti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

la 200 la ora nici nu se pune problema de salut....incearca si scoate un deget de sub parbriz sa vezi ce si cum

 

 

din spate putea da claxon, adică: "salut Âşi vezi că vin"

 

după ce a trecut, putea blincăi avaria cu degețelul, nu trebuie să fluture lăbuța

 

 

 

 

Mi s-a intamplat sa vin din spate cu peste 250 si sa ma trezesc cu vreun imbecil cu dacia ca iese din coloana pe banda de viteza sa depaseasca si el un camion sau mai stiu eu ce cu 120 la ora fara macar sa se uite un pic in oglinda :P

 

Âşi zici că nu ți-o cauți?

 

nu contează viteza ta atât de mult, cât diferența de viteză dintre tine Âşi cei din dreapta ta.

 

dacă ăla cu camionul merge cu 100 Âşi ăla cu dacia de pe banda întâi îl depăÂşeÂşte cu 120 care e problema? omul merge legal, Âşi când vii tu se urcă pe tine. te încâlzeÂşte cu ceva că e greÂşeala lui că te ibzeÂşti de el ca de un zid când ai 120?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nus-ce le trebe la unii 200+ ...

Ca sa faca juma de ora mai putin? Sau o ora mai putin?

Sau in loc d e3 ore jumate pana la mare (in deplina siguranta) sa ajunga in 2 ore si 10 minute da transpirati la poponeata, nervosi sau cu genunchii tremurand.. pai se merita?

Si io am fost vara asta la mare, am trecut pe A2 si veneam de departe - de ci aveam toate motivele s ama grabesc.. . Da am mers linistit, i-am lasat pe vitezomani sa ma depaseasca.. mi-am vazut de drumul meu si am ajuns si inapoi acasa la sfarsitul concediului.

Cei care si-o cauta cu lumanarea - o sa gaseasca ceea ce cauta, mai devreme sau mai tarziu... Uitati-va pe acest forum, la rubrica Accidente de la inceputul anului pana acum - faceti un calcul : Cati din cei care au murit pe motor au avut viteza mai mare decat cea legala in momentul impactului??? Hai ca nu e greu! Apoi ganditi-va la o treaba : Din cei care au murit - si au avut mult peste viteza legala - fie din vina lor sau din vina altor participanti la trafic - CATI AR FI TRAIT SI AZI DACA NU DEPASEAU VITEZA LEGALA???

 

Inteleg, dai gazu peste cap - da acolo unde esti 100% sigur ca se poate. Nu aiurea! Dai odata, sa vezi cum e, dai de doua ori (ca de-aia ti-ai luat vitezana, nu?), da cand vezi ca exista cea mai mica sansa sa fii surprins de situatii neprevazute - acolo lasi frate gazu!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Draga moderatorule,

 

Nu ai nimic impotriva cand la sectiunea de "accidente" vin care mai de care sa explice cum ca:

"Cred ca o sa mai treaca ceva timp pana vor merge romanii pe autostrada (macar) ca in occident."????? ei povestind in acelasi posting cum merg cu 200+???

 

Mi se pare cel putin lipsa de respect pentru toti cei care au patit ceva pe motor sau care-i dau cu "ripu" in sectiunea asta cand citesc aberatiile astora gen "pe autostada fac ce vreau dar imi asum responsabilitatea". Du-te frate pe circuit daca vrei sa-ti asumi responsabilitatea. Existenta a putine circuite se nu se accepta ca proba in instanta daca omori pe cineva.

 

Cum isi permit astia sa zica de disciplina, de "isi asuma responsabilitatea" si alte asemenea, cand altii mor din vina unora ca ei si "responsabilitatea" se duce dreaq?

 

Din ce in ce mai mult vad ca "motociclistii" se transforma intr-un grup de imbecili care pe langa faptul ca sunt inconstienti mai apar si cu sfaturi pentru ceilalti.

Pentru binele nostru, sper ca mai exista si motociclisti adevarati.

 

P.S. adevara: in romania nu stiu multi sa mearga pe autostrada (incluzand faptul ca nu ai voie sa opresti pe banda de urgenta, ca trebuie sa folosesti banda 1, etc), dar cred ca educatia ar trebui sa inceapa cu voi iresponsabililor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fratilor cu motoare lasati-o mai incet daca mai vreti sa va mai vedeti familia prieteni si asa mai departe si nu mai dati vina conservari in orice 'accident' ca nu numai conservari sunt de vina, lasati fanatismu !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bre, 140-150 e viteza de banda1.

intre noi fie vorba, stai naibii pe banda ta (1) sau pe banda de siguranta. 140-150 e viteza de banda1.

daca te simti asa zmeu, exerseaza ASIGURATUL la 140-150 ca vad ca ai probleme in acest sens (nu trebuia sa-ti faca ala flash-uri, trebuia sa te dai singur, si nu trebuia sa NU VEZI motociclistul). Daca nu poti, ia-o pe DN2, DN2a, sau pe autostrada cu maxim 100 si mergi pe banda de siguranta cu avariile puse.

 

 

 

Nu stiu cum naiba se face, dar de cand vreau sa imi iau motor tot patesc cate o nefacuta cu un motociclist (eu fiind in masina)...am mai postat candva aici despre un idiot care m-a facut sa sar borduri pe Margeanului...

 

Faza de acu e relativ simpla...mergeam cu masina spre mare iar pe la km 40 se intampla...la vreo 140 la ora ma bliteaza unul din spate (tot cu o conserva, vorba voastra, era) si dau sa intru pe banda 1. Ma uit in oglinda si nu vad nimic...semnalizez si intru...cand eram la mijlocul benzii (intre cele doua benzi mai exact) vad un motor in retrovizoare trag tare sa intru spre banda 2 (cat pe ce sa il acrosez pe tipul care ma blitase) ... Un amic care era in drapta fata si vorbea cu prietena lui din spate mi-a povestit...moticlistul mergea super tare pe banda de urgenta vrand probabil sa depaseasca ambele masini...si de odata a intrat si el pe banda 1... :P nu stiu de ce da a intrat...

 

Faza mai naspa e urmatoarea...tipul cu motorul a trecut super repede pe langa mine...si credeti-ma nu stateam nici eu pe loc...(140 - 150 km/h) ... daca ne ciocneam...se lasa probabil cu RIP pentru motociclist ca la viteaza pe care o avea nu prea vad ce il salva (zic ca mergea cu vreo 200 daca nu mai bine la cum m-a depasit)... in codul rutier scrie clar...CULPA COMUNA...el nu avea ce sa caute pe banda de urgenta (sa depaseasca pe acolo ma refer, iar eu nu ma asigurasem...desi ....cum am spus ma uitasem inainte in oglida...dar chiar nu ai timp sa vezi toate mig-urile care te depasesc...

 

In fine...s-a terminat cu bine...dar daca ne tamponam cred ca stiu cine era in ochii vostri de vina....

Multa bafta tuturor....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cati din cei care au murit pe motor au avut viteza mai mare decat cea legala in momentul impactului??? Hai ca nu e greu!

 

Cam... toti.

 

Apoi ganditi-va la o treaba : Din cei care au murit - si au avut mult peste viteza legala - fie din vina lor sau din vina altor participanti la trafic - CATI AR FI TRAIT SI AZI DACA NU DEPASEAU VITEZA LEGALA???

 

... Destul de multi. Nu toti, dar multi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum isi permit astia sa zica de disciplina, de "isi asuma responsabilitatea" si alte asemenea, cand altii mor din vina unora ca ei si "responsabilitatea" se duce dreaq?

Cine dracu moare din cauza mea sau a celor ca mine? Eu merg cu viteza foarte mare pe autostrada singur pe motor. In caz de ceva o mierlesc eu din vina mea si cu asta basta. Care e problema ta? Si cum iti permiti tu sa apelezi la moderatori cand ii faci pe altii imbecili?

Editat de Silenti
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine dracu moare din cauza mea sau a celor ca mine? Eu merg cu viteza foarte mare pe autostrada singur pe motor. In caz de ceva o mierlesc eu din vina mea si cu asta basta. Care e problema ta? Si cum iti permiti tu sa apelezi la moderatori cand ii faci pe altii imbecili?

 

Amice, daca lucrurile ar fi asa de simple, toti am face ce ne trece prin cap zicand ca este exclusiv in responsabilitatea noastra (desi nu-mi place formularea, d-aia se spune ca romanul a inteles prost libertatea).

 

Din pacate lucrurile stau asa:

1. cand un motociclist care merge singur cu 250/h si se da cu capul de parapet, sunt doar familia si prietenii cei care sufera. Looser-ul este doar "responsabil"

2. de multe ori astia cu 250/h ii implica fizic sau moral si pe altii (in "conserve" sau fara). Fizic: raniti, morti: moral: cum crezi ca mai traiesti si ce mai visezi dupa ce un idiot cu 250/h a murit infipt in mashina ta desi a fost "vina/responsabilitatea" lui?

3. nu vorbeam doar de astia cu motorul.

4. nu ma adresam cu termenul de "iresponsabili" tuturor motociclistilor ci celor din categoria 200+ care se mai cred si mari smecheri povestind cum merg ei pe autostrada cu 250 si dau de "soferi de duminica".

 

Revin si spun ca ar trebui sa se faca o selectie intre motociclistii care "au voie" sa posteze pe forumul "motociclism", pentru ca vin pustanii de 18 ani, citesc, zic ca pot sa faca si ei si d-aia mor unii pe scootere, altii pe hayabuse...

 

Deci, draga moderatorule,

Nu sunt absurd; inteleg cand "te grabesti", cand vrei sa vezi ce poate motorul etc... dar sa vii sa povestesti pe un form cu "accidente" despre cum injuri tu la oameni care merg "cat de cat" normal, cred ca e o dovada de acceptare si de incurajare implicita a ceea ce spun oamenii pe forum.

 

Multa bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda acu o dai in diverse. Initial ai spus ca mor oameni din cauza celor ca mine. Eu te-am intrebat cum mor si tu o dai in familii care sufera, daune morale si alte nebunii. Pe viitor te rog sa te abtii de la apelative de genul "imbecili", mai ale cand vorbesti prostii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine dracu moare din cauza mea sau a celor ca mine? Eu merg cu viteza foarte mare pe autostrada singur pe motor. In caz de ceva o mierlesc eu din vina mea si cu asta basta. Care e problema ta? Si cum iti permiti tu sa apelezi la moderatori cand ii faci pe altii imbecili?

 

 

Iar sechelele cu care poate ramane blonda in gipu' careia te-ai strivit nu conteaza. Ca ea e doar o conservara muista.

 

 

 

 

..... sau pe autostrada cu maxim 100 si mergi pe banda de siguranta cu avariile puse.

 

:P , poate intelegi care-i treaba cu circulatul pe drumuri publice.

Editat de tatabobu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revin si spun ca ar trebui sa se faca o selectie intre motociclistii care "au voie" sa posteze pe forumul "motociclism", pentru ca vin pustanii de 18 ani, citesc, zic ca pot sa faca si ei si d-aia mor unii pe scootere, altii pe hayabuse...

 

Omule, punctele care se dezbateau pe topicul asta erau:

- depasitul prin dreapta

- stationarea pe banda de urgenta

- mersul pe banda de viteza

 

Este adevarat ca argumentul "io vin din spate cu 250" este complet gresit.

 

Morala topicului, cel putin din punctul meu de vedere este ca, orice viteza ai avea, trebuie sa reduci cand treci pe langa un grup de masini, astfel incat sa poti frana cand una intra in depasire in fata ta. Si, de asemenea, ca este o tampenie sa depasesti prin dreapta pentru ca cel din fata nu si-a terminat depasirea.

 

Ti-ai demonstrat punctul de vedere, si anume ca viteza ridicata trebuie descurajata, si ca atare nu are ce sa caute la rubrica "accidente". Dar totusi limiteaza-ti exprimarea, unii dintre noi suntem oameni de inteles si nu e nevoie sa apelezi la insulte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amice, daca lucrurile ar fi asa de simple, toti am face ce ne trece prin cap zicand ca este exclusiv in responsabilitatea noastra (desi nu-mi place formularea, d-aia se spune ca romanul a inteles prost libertatea).

 

Din pacate lucrurile stau asa:

1. cand un motociclist care merge singur cu 250/h si se da cu capul de parapet, sunt doar familia si prietenii cei care sufera. Looser-ul este doar "responsabil"

2. de multe ori astia cu 250/h ii implica fizic sau moral si pe altii (in "conserve" sau fara). Fizic: raniti, morti: moral: cum crezi ca mai traiesti si ce mai visezi dupa ce un idiot cu 250/h a murit infipt in mashina ta desi a fost "vina/responsabilitatea" lui?

3. nu vorbeam doar de astia cu motorul.

4. nu ma adresam cu termenul de "iresponsabili" tuturor motociclistilor ci celor din categoria 200+ care se mai cred si mari smecheri povestind cum merg ei pe autostrada cu 250 si dau de "soferi de duminica".

 

Revin si spun ca ar trebui sa se faca o selectie intre motociclistii care "au voie" sa posteze pe forumul "motociclism", pentru ca vin pustanii de 18 ani, citesc, zic ca pot sa faca si ei si d-aia mor unii pe scootere, altii pe hayabuse...

 

Deci, draga moderatorule,

Nu sunt absurd; inteleg cand "te grabesti", cand vrei sa vezi ce poate motorul etc... dar sa vii sa povestesti pe un form cu "accidente" despre cum injuri tu la oameni care merg "cat de cat" normal, cred ca e o dovada de acceptare si de incurajare implicita a ceea ce spun oamenii pe forum.

 

Multa bafta.

Prietene se pare ca iti dai cu parerea despre mine fara sa ma cunosti sau sa ma fi intalnit macar odata.Oricum iti promit ca atunci cand ne vom vedea (si cu siguranta ne vom vedea) o sa-ti arat cat de "smecher" sunt dupa cum spui si o sa-ti scot din cap apelativul ala de "idiot".

Si asta nu e o amenintare ci este o promisiune tine minte :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar sechelele cu care poate ramane blonda in gipu' careia te-ai strivit nu conteaza. Ca ea e doar o conservara muista.

Citeste postul meu intial de care s-a legat yoda: /index.php?...mp;#entry486836

Ia vezi, are vre-o legatura cu atitudinea pe care o presupui tu ca fiind a mea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prietene se pare ca iti dai cu parerea despre mine fara sa ma cunosti sau sa ma fi intalnit macar odata.Oricum iti promit ca atunci cand ne vom vedea (si cu siguranta ne vom vedea) o sa-ti arat cat de "smecher" sunt dupa cum spui si o sa-ti scot din cap apelativul ala de "idiot".

Si asta nu e o amenintare ci este o promisiune tine minte :P

 

Treaba sta asa: Nu te-am facut pe tine personal "idiot" si oricum tu ai inceput cu apelativele "imbecil" cand spuneai "ma trezesc cu vreun imbecil cu dacia ca iese din coloana pe banda de viteza"... as fi putut fi eu unu din aia... Ca observatii:

- nu exista "banda de viteza", ci doar banda a 2-a... unde se aplica limita de viteza de 130

- nu ai cum sa apreciezi corect distantele si timpii cand tu te astepti sa te depaseasca unii cu 130 dar ei vin cu 250.

- nu te cunosc, nu mi-am dat cu pararea despre tine personal ci vorbeam de "grup".

 

Anyway, chiar nush ce m-a apucat... credeam ca vorbesc cu oameni civilizati care au de inteles ceva din conversatiile astea. Nu stii tu prin ce am trecut eu si nu stii ce m-a facut sa postez reply.

Uita-te si tu la comentariile de aici: "daca nu mergi repede, mergi cu avariile pe banda de urgenta, etc etc"...Te sfatuiesc sa stai calm si sa inveti din ce-ti spune unu altu... nimeni nu vrea raul nimanui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....Ia vezi, are vre-o legatura cu atitudinea pe care o presupui tu ca fiind a mea?

:P

Incercam sa-ti explic un lucru. Si anume ca, asa cum si tu stii, nimeni nu se asigura dupa avioane. Iar daca (doamne fereste) ti se intampla ceva nasol, accidentul nu are repercursiuni numai asupra ta. Iar astea sunt riscuri pe care le asumi tu in numele celorlalti participanti la trafic atunci cand mergi foarte repede.

Peseu: blonda era un pamflet si rog a fi tratata ca atare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Morala topicului, cel putin din punctul meu de vedere este ca, orice viteza ai avea, trebuie sa reduci cand treci pe langa un grup de masini, astfel incat sa poti frana cand una intra in depasire in fata ta. Si, de asemenea, ca este o tampenie sa depasesti prin dreapta pentru ca cel din fata nu si-a terminat depasirea.

 

 

:P DA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atentia din partea celor in trafic este mai buna decat o vizita la urgente sau mai rau!

Bine ca n-a iesit ceva nasol de aici!

subiectul cine este vinovat vine de multe ori prea tarziu si intotdeauna ramanew de dicutat!

o fi cel din masina ,o fi cel de pe F !6 sau alt avion?sincer casc ochii dupa motoare in oras ca era sa fac varza unu acu cateva zile in Oradea ,venind ca nebunu si depasind o coloana ce astepta la intersectie , circulata ( pe Vladeasa cu Calea Aradului ), tipu avand in jur de suta pe contrasens iar eu am virat dreapta cay am putut sa nu-l fac wallpaper pe parbriz!

 

credeti-ma ca i-am urat multa sex oral dar ma bucur ca nu l-am nenorocit, oricum nu a auzit

:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Morala topicului, cel putin din punctul meu de vedere este ca, orice viteza ai avea, trebuie sa reduci cand treci pe langa un grup de masini, astfel incat sa poti frana cand una intra in depasire in fata ta. Si, de asemenea, ca este o tampenie sa depasesti prin dreapta pentru ca cel din fata nu si-a terminat depasirea.

 

 

 

perfect de acord...numai ca eu anterior nu vorbeam de depasire prin dreapta pe banda de urgenta...ci evitare in momentul cand unul iese din banda doi brusc, in momentul in care tu te afli pe banda 1..cu viteza superioara , e adevarat, pt ca banda 2 nu era libera :P

 

in momentul in care merg cu viteza sunt foarte constient ce se poate intampla...insa cel putin imi iau destule masuri de precautie , cel putin cele care depind de mine..Unul din ele este , ca stiu mereu ce se intampla in spatele meu, pt ca in caz de urgenta sa nu abuzez de frane decat ca ultima actiune.

 

In rest, ai perfecta dreptate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...