Sari la conținut

A2 - Cat Pe Ce


ciprian_gradinaru
 Share

Postări Recomandate

1.Datorita lipsei de experienta in condusul pe autostrada conducatorii de la noi nu isi adapteaza viteza la conditiile date.

2.Nu isi cunosc pozitia exacta in fiecare moment fata de ceilalti de pe autostrada ( nu folosesc continu oglinzile )

3.Datorita masinilor lente pot aparea mici ambuteiaje care ii obliga pe ceilalti sa reduca viteza !!! indiferent de ce vehicul conduc !!

4.Egoismul tipic si miserupismul provoaca situatii dificile.

 

 

In mod normal se circula pe banda 1 si se depaseste pe urmatoarea banda spre axul drumului pentru o fluidizare a traficului. Nu se foloseste banda de urgenta indiferent de situatia data. Daca esti surprins cu o viteza prea mare de un mic ambuteiaj sau de o Dacie care depaseste prea incet vina este in exclusivitate a ta deoarece trebuia sa previi asemenea situatii si sa reduci viteza din timp. Nu poti avea pretentia sa mergi cu 200+ fara a fi jenat pe autostrazile din RO unde media pe autostrada este de 100 KM/h. NU se folosesc flashurile sau semnalizarea, acestea pot distrage atentia celorlalti, cel din fata trebuie sa fie constient ca urmeaza sa fie depasit si sa elibereze banda cat mai repede cu putinta.

 

In cazul de fata greseala a fost a motociclistului, el trebuia sa fie langa axa drumului asteptand cuminte sa se elibereze sa poate depasi.

Cei care adopta stilul kamikaze sa isi asume responsabilitatile fara a comenta la ceilalti din trafic.

Editat de Ares323
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 121
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Iti garantez ca dupa ce vei iesi in trafic pe moto(nu dupa ce iti vei lua "A"-ul!) chiar si ca pasager o sa-ti schimbi foarte mult parerea despre conservari.Acum un an si ceva si eu eram la fel de vehement in apararea conservarilor,deh eram posesor de B de 11 ani si A-ul d'abia il luasem.La fel iti vei schimba impresia despre conservari si cand vei incepe sa folosesti conserva mai mult decat in w/e si de la servici acasa,cand te va suna sefu' sa te intrebe daca nu cumva o impingi,sau cand o sa te intorci la terminarea programului cu temele nefacute,sau cand vei baga suplimentare ca ti-ai intarziat treaba din cauza conservarilor nesimtiti si incapabili,cand o sa astepti cu orele ambulanta blocata in trafic sau mai rau in accident ca un conservar nu a auzit sirena si nu a vazut ditamai Iveco etc, etc....

 

:P

 

Imi aduc aminte de discutiile in contradictoriu de dinainte de A si de condus in trafic.

 

@On topic

Depasirea pe banda de urgenta echivaleaza cu dorinta de a da coltul rapid, mai ales la vitezele excesive. Unii isi merita soarta cand isi forteaza asa de tare norocul... Trist, dar adevarat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta fiind concluzia asta e ultimul meu post...

 

Dupa cum am spus si in posturile anterioare nu am vrut sa jignesc orgoliul nimanui, doar sa trag un semnal de alarma...Dar la urma urmelor fiecare circula cum vrea...

 

E adevarata faza ca in ultimul timp se circula din ce in ce mai aiurea...gandeste-te numai ca majoritatea soselelor din Ro nu au fost proiectare pentru volumul traficului actual...la cere se mai adauga si gramada de idiotii cu permise...indiferent daca is A, B, C sau alta categorie...

 

Si cine stie...dupa ce imi iau si eu A-ul poate o sa vad ca toti care is pe 4 roti fac parte din categoria conservarilor idiotii....glumeam..

Pana una alta, bafta tuturor si drumuri fara incidente...

,,Asta fiind concluzia asta e ultimul meu post..."Domn doctor, ne-ai cam pacalit,dar iti dau dreptate,chiar daca voi atrage ura (si mesajele)unora.Cine merge ca disperatul va arata decat in cel mai bun caz asa: :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg ce legatura au banii cu maniera de a conduce ? :crack: Sau te deranjeaza ca tu nu ai si altii(ariciu) au ?Asta nu trebuie sa fie frustrant pt tine ! :kiss:

Offtopic....Au ca genul de oameni ca tine isi cumpara azi super motor iar luna viitoare al vand ca au vazut o masina tare si o vreau.Numai baga trecutul si nume de forumisti pe care nici macar nu-i cunosti stii doar ca esti o cum esti cu doua fete si foarte multi te cunosc si stiu lucrul asta.Vezi ca esti cuvant jignitor ...si postezi de la acelasi Ip cu doua id-urii unul e foarte cunoscut.....orcum regret ca te-am cunoscut si ti-am fost prieten :D (scuze pentru nervi domnilor admini dar e un forumist cunoscut si o mare "cuvant jignitor")

 

 

In fiecare comunitate exista si uscaciuni, aici e vorba de unul dintre ei care merge inconstient oriunde si se crede un mic Rossi.Bafta si scuzati offtopicul :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io am o curiozitate: sa presupunem ca unul depaseste cu 160 o coloana care se deplaseza cam cu 100. Intre timp, vine Popescu din spate cu >200, dand flasuri in disperare.

 

Cum se interpreteaza flasurile ? "Da-te bah (cuvant jignitor) la o parte", nu? Dat fiind faptul ca aceea coloana se deplaseaza cu 60km/h mai putin relativ la cel care depaseste, singura solutie de a elibera banda doi in timp util pentru domnul din spate este sa franeze puternic pentru a se incadra in coloana, nu ? Totusi, Popescu este deranjat de respectiva manevra, fiind nevoit sa reduca de la >200 la 100, in loc de 160. Stie cineva ce-si dorea de fapt Popescu ?

 

Intr-un ton mai serios, singura tara in care am vazut soferi care dadeau flash-uri ca apucatii e Turcia. In unele nu am vazut deloc aceasta manifestare, in altele era ultima varianta la care soferii apelau cand cei din fata nu ii observau. Mai nou la noi vad ca se poarta flash-urile preventive, de genul "bah, sa nu te puna dracu sa iesi". Deosebit de relaxant, o placere...

 

Pe autostrada periculoasa este viteza relativa, nu viteza absoluta. Daca treci pe langa cel de pe banda 1 cu viteza relativa >50kmh iti asumi riscul ca respectivul sa-ti taie fata si tu sa nu mai ai ce face. Daca ai o jucarie capabila, 50km/h nu ar trebui sa fie o problema de recuperat (cateva secunde), iar costul uzurii placutelor de frana/pneurilor iarasi nu ar trebui sa fie o discutie. Daca pe de alta parte te-ai tinut excitat de volan/ghidon cam 10km pana ai atins viteza maxima a agregatului, cred si eu ca este foarte frustrant sa trebuiasca sa apesi frana. Dar pe de alta parte, e drum public, nu circuit, nu?

 

Eu cred ca folosirea flashurilor, mai ales pe timp de noapte, atrage mai multa antipatie decat folosirea semnalului stanga sau al avariilor, si multe dintre manevrele incomode facute de cei vizati sunt rezultatul direct al folosiri lor(flashurilor).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

yo nu inteleg de ce apare numele meu aici ....

Nici eu :baldy: dar stiu pe omul care tot vrea ceva cuvant urat si cauta :cheers: in fine sorry postul meu nu are legatura cu tine sau cu altcineva are decat cu ghostfacerider.Bafta si asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Nici eu :peace: dar stiu pe omul care tot vrea ceva cuvant urat si cauta :) in fine sorry postul meu nu are legatura cu tine sau cu altcineva are decat cu ghostfacerider.Bafta si asfalt uscat

 

 

oricum stiu cum vb de mine cand esti cu prietenii tai dar chiar nu ma intereseaza ....mie tot bine imi merge si asta conteaza ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg cum unii afirma unele aberatii de genul "Merg cu 250 dar imi asum raspunderea".Pai poti sa spui ca iti asumi raspunderea doar atunci cand eventualele consecinte te afecteaza doar pe tine.Dar tu cand te strivesti de o dacie la 250 la ora,nu numai tu mori,mor si aia din dacie,si aia care vin din spate si nu au timp sa franeze,si nu ii incalzeste pe ei cu nimic ca tu iti "asumi raspunderea".Si 130 la ora nu e viteza de banda 1,e viteza maxima admisa,si nu e nimeni de vina ca tu vii cu 300 din spate,pui frana si mori,pentru ca trebuia sa respecti regulile de circulatie si sa te gandesti ca mai sunt si oameni normali care se incadreaza in limita de viteza legala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe de alta parte, eu unul sunt de acord cu folosirea flashurilor din ciclul 'bai conservarule eu sunt mic , sunt in spatele tau sau /si urmeaza sa te depasesc.

 

Bineinteles nu fac asta pe autostrada. Cel mai des in oras, intersectii fara semafoare sau puse pe intermitent. De obicei merg cu viteza legala, flashurile le folosesc doar pêntru a semnala prezenta mea, sau ...chiar si pentru a saluta alti motociclisti care vin din sens opus , si bine inteles cu scop "anti radar"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa stiti ca majoritatea celor cu auto se dau in dreapta cand ma vad in spate .... daca nu, ii atentionez cu semnalizare stanga iar daca nici asta nu functioneaza flash-uri ... daca nici asa nu se dau la o parte ii depasesc pe contrasens, niciodata (sau poate de f putine ori prin dreapta, pe banda 1) ... ce vreti, avem o educatie rutiera demna de ceausescu ... :peace:

 

dar sunt din ce in ce mai putini cei necivilizati :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce zoro sincer te crezi cand spui ca 140 e viteza de banda 1....dar in fine...nu are rost ... cat despre asigurat ... pe banda 1 erau ceva masini si tembelu' incerca sa le depaseasca pe banda de urgenta (nu pe mine ma depasea pe acolo)

 

Referitor la asigurat la viteze mari...ai idee cati metri parcurgi intr-o secunda la 200? iti spun eu ca vreo 60....deci chiar daca nu erau masini pa banda 1 iti e greu sa vezi un vehicul care ruleaza cu aceasta viteza...cu atat mai mult cu cat acest vehicul e un motor...

Iar daca incerci sa faci slalom printre masini, parerea mea, o cam faci pe bulanul tau...fie ca esti cu motor sau cu o conserva...

multa bafta

heh. zorro e cu doi de r.

cred ca nu intelegi tu ceva... eu am spus ca 140-150 250.00040004030020304 kmh e viteza de banda 1. Adica asa cum zice legea, daca e goala, te duci pe banda 1 INDIFERENT (ADICA indiferent, intelegi? indiferent!) cu ce viteza mergi. Asta pentru ca, daca tu mergi cu 150 pe banda2 si unu cu 100 pe banda unu, unul ce vine din spatele vostru cu 250 (care nu e nerealizabil, gandeste-te cati "zorro" + "zeticser" exista) deci, 250kmh si probabil crispat (ekipat prost, il bate vantul , strange din dinti de-i vibreaza capul).

acum gandeste-te ca tu, ca om limpede in gandire (nu zorro) si om linistit (care nu se "ia in gura pe net aiurea") vei sili pe acest necugetat calator pe 2 roti sa faca una din doua:

a - frana si sa-ti umple frigiderul de carne

b - sa te olcoleasca prin dreapta (intre tine si masina ailalta, intre tine si parapet, pe banda de siguranta, etc)

 

Nu vrei sa-l lasi sa se bage intre masini, nici pe banda de siguranta (plina de praf).

nu vrei sa puna frana ca poate pierde aderenta si intra in tine.

 

Deci tu, gandire deosebita, fire raspunzatoare, protejeaza-ti confratii motociclisti, si mergi cu 150 pe banda 1.

 

Daca ai inteles ceva, e genial. Daca nu, tot aia e, oricum o sa te tot ocoleasca lumea pana o sa-ti treaca vitejiile astea de copil ce-a gasit pedala de acceleratie. Faptul ca ai si carnet de moto, experienta de moto, nu te face mai putin vulnerabil. Si nu te va intelege nimeni mai bine daca tavalesti la viteza aia un motociclist. Chiar un tembel care nu stie sa mearga cu 200.

 

Sorinake

 

sa stiti ca majoritatea celor cu auto se dau in dreapta cand ma vad in spate .... daca nu, ii atentionez cu semnalizare stanga iar daca nici asta nu functioneaza flash-uri ... daca nici asa nu se dau la o parte ii depasesc pe contrasens, niciodata (sau poate de f putine ori prin dreapta, pe banda 1) ... ce vreti, avem o educatie rutiera demna de ceausescu ... :peace:

 

dar sunt din ce in ce mai putini cei necivilizati :)

aprob pozitiv.

din ce in ce mai multa lume se da linistita.

in 99% din cazuri se dau fara flash (daca nu vii foarte tare, ca atunci n-are cand sa te vada).

si in restul din cazuri se dau lejer cand te vad (la 2-3 secunde dupa ce-ai franat in spatele lor). probabil ca unii reactioneaza mai greu.

 

Foarte rar, sub 1% din cazuri sunt imbecili care desi vad ca vii tare, se baga in depasire dupa metoda 'lasa ba ca am eu timp". Eu cred ca astora tre sa le umpli parbrizul de petricele....

 

Sorinake

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am plecat w endul trecut p a1 si acolo unde se merge p o banda se facuse super coloana ca oamenii mergeau si p banda d urgenta iar unii mai dibaci o luasera p camp. iar p bucata cu dublu sens unii ieseau printre jaloane in depasire. vrem autostrazi dar suntem mult prea tarani sa le meritam. banda 1 e pt circulat iar banda 2 pt depasire indiferent de viteza cu care mergi depasesti si te bagi la loc. banda d urgente e pt urgente. si campul e pt agricultura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Intr-o alta discutie (face to face) cu un motociclist experimentat (care avea deja o cazatura serioasa la activ) imi spunea ca 80 - 90 km/ora in oras este o viteza "normala" :peace:

 

 

Maxim in oras: 50 km/ora | >76 - retragere carnet | >97 - inchisoare

 

 

Sînt perfetc de acord cu el

 

80-90 pt oras este OK (unde este mai liber, nu sint pericole iminente, treceri de pietoni, etc.)

 

Este o viteza la care pot opri.

 

Regula de aur in oras este sa nu mergi in pachetul de masini. Ori depasesti tot si mergi in fata lor, ori ii lasi sa treaca. Daca mergi intre masini (cu aceeasi viteza ca ei) este nashpa. Oricine poate confirma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut!

 

Ma arunc si eu cu cateva afirmatii, desi sunt chiar incepator, conservar de multa vreme insa.

 

Dr. are dreptate in ceea ce priveste responsabilitatea. Este un cuvant daca vreti, dupa parerea mea, "sinonim" cu democratia. Nu sta nimeni sa-ti explice termenul dar sa mai vina si cu exemple (nu dati fuga la DEX, acolo este pura teorie). In cz... ambele is prost intelese si nu merita efortul vreunei explicatii.

 

Ceilalti "vitezani" au dreptate in ceea ce priveste "bunul simt" pe strazile noastre. Uneori e nevoie de toate sistemele din dotare pt a-l face pe manelistul din fata sa inteleaga ca e destul loc si pe banda obligatorie. Si cealalta fata a monedei: am circulat si eu pe dincolo si dintre sutele de masini nu cred ca au fost mai mult de 2 sau 3 care sa dea flash. Culmea e ca pe "dincolo" tindem sa ne civilizam, gratie nu stiu carui fenomen, eliberand banda atunci cand unul e nevoit (sau asa are el chef) sa ruleze mai repede.

La noi lucrurile nu stau asa. Romanul e al req, e fitzos, invidios, e sarac, e smecher, e superior... e , in orice caz, altfel decat cei din w care poseda si o educatie rutiera. O fi fost si la ei asa acum cativa ani, eu nu stiu, eram prea "nefacut" pe atunci...

Fiecare merge cu ce viteza vrea insa, odata depasita limita legala, se numeste culpa. E posibil sa ajungi unde ti-ai propus fara nici cel mai mic incident, e posibil sa ajungi intr-un salon sau pe vreo masa de operatie, ori.. mai rau... Ficare dintre noi decide. E greu de spus daca e bine sau nu sa rulezi super repede, apeland la matematica, la fizica, la bunul simt.. la orice. Problema ramane raspunderea fata de ceilalti. Nu ne putem asuma raspunderea pt cei pe care-i implicam intr-un accident. E lesne de inteles de ce...

Marea problema la noi ramane bunul simt, indiferent de care parte am privi. Nu-mi place s-o recunosc dar am luat ce e mai "bun" de la latini, turci, slavi.. bla bla...

Mi-ar placea sa pot afirma ca sunt capabil sa dau sfaturi. Ma straduiesc sa raman intr-o anumita pozitie dar, fortat de imprejurare... tind sa sfarsesc intr-una din cele doua laturi. Asta pentru ca suntem toti la fel...

Bafta la toti, imi cer scuze daca am reusit vreo ofensa si va doresc multi km pe asfalt bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

heh. zorro e cu doi de r.

cred ca nu intelegi tu ceva... eu am spus ca 140-150 250.00040004030020304 kmh e viteza de banda 1. Adica asa cum zice legea, daca e goala, te duci pe banda 1 INDIFERENT (ADICA indiferent, intelegi? indiferent!) cu ce viteza mergi. Asta pentru ca, daca tu mergi cu 150 pe banda2 si unu cu 100 pe banda unu, unul ce vine din spatele vostru cu 250 (care nu e nerealizabil, gandeste-te cati "zorro" + "zeticser" exista) deci, 250kmh si probabil crispat (ekipat prost, il bate vantul , strange din dinti de-i vibreaza capul).

acum gandeste-te ca tu, ca om limpede in gandire (nu zorro) si om linistit (care nu se "ia in gura pe net aiurea") vei sili pe acest necugetat calator pe 2 roti sa faca una din doua:

a - frana si sa-ti umple frigiderul de carne

b - sa te olcoleasca prin dreapta (intre tine si masina ailalta, intre tine si parapet, pe banda de siguranta, etc)

 

Nu vrei sa-l lasi sa se bage intre masini, nici pe banda de siguranta (plina de praf).

nu vrei sa puna frana ca poate pierde aderenta si intra in tine.

 

Deci tu, gandire deosebita, fire raspunzatoare, protejeaza-ti confratii motociclisti, si mergi cu 150 pe banda 1.

 

Daca ai inteles ceva, e genial. Daca nu, tot aia e, oricum o sa te tot ocoleasca lumea pana o sa-ti treaca vitejiile astea de copil ce-a gasit pedala de acceleratie. Faptul ca ai si carnet de moto, experienta de moto, nu te face mai putin vulnerabil. Si nu te va intelege nimeni mai bine daca tavalesti la viteza aia un motociclist. Chiar un tembel care nu stie sa mearga cu 200.

 

Sorinake

aprob pozitiv.

din ce in ce mai multa lume se da linistita.

in 99% din cazuri se dau fara flash (daca nu vii foarte tare, ca atunci n-are cand sa te vada).

si in restul din cazuri se dau lejer cand te vad (la 2-3 secunde dupa ce-ai franat in spatele lor). probabil ca unii reactioneaza mai greu.

 

Foarte rar, sub 1% din cazuri sunt imbecili care desi vad ca vii tare, se baga in depasire dupa metoda 'lasa ba ca am eu timp". Eu cred ca astora tre sa le umpli parbrizul de petricele....

 

Sorinake

 

1. corect zorro se scrie cu 2 de r...

2. nu dormeam pe banda 2 ci depaseam

3. din cate stiu, corect era ca ala sa astepte sa termin depasirea nu sa alerge in zig zag pe autostrada

 

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

consider ca s-a spus cam tot aici, am citit si mi-e greu sa dau cuiva dreptate absoluta. nimeni nu e nepacatos, iar gravitatea pacatelor nu se judeca pe pamant, mai ales ca unele consecinte NU vi s-au intamplat si nu veti fi de acord cu judecata DREAPTA decat DUPA ce le veti cunoaste ... Doamne fereste !!

dar as vrea sa subliniez cateva din remarcile voastre, la care subscriu si eu ca partinitor:

 

- viteza mare este cea neadaptata, cand nu te pui doar pe tine in pericol si nu "alegi" tu nimic, esti la mana hazardului !

- dupa depasiri te repliezi pe banda cea mai din dreapta, fara legatura cu obiectul din zare care va trebui din nou depasit !

- banda de siguranta e in dreapta si in afara zonei permise circulatiei, adica pe unde depasitul e interzis.

 

o cocluzie absolut fireasca este:

- legile nu sunt optionale !

 

sau si mai bine formulat, este urmatorul postulat:

datorita faptului ca parerile sunt cate una (sau mai multe) pe cap de locuitor, s-a stabilit de sute de ani ca legea are dreptate totdeauna si e reper universal valabil !

 

deci atat timp cat sunteti in afara legii, nu puteti avea dreptate si nici face apel la bun simt, nu au sens atatea discutii, intrebari, exemple, situatii, risipa de IQ si nervi ... relax !

Editat de ShowNoMercy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Sa stii ca 140 la ora pe bucata aia de drum nu e o viteza mare iar daca stai pe banda 2 se cheama ca incurci circulatia.

 

 

viteza legala pe A este de 130 km/h! treaba cu banda 2 e alta pb!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prieteni io din ce am vazut pana acum in topicul asta nu pot sa trag decat o singura concluzie ca o mare parte din voi nu avetzi nici un pic de respect pt viatza voastra si pt a celorlalti pai cum e posibil sami spui ca mergeai cu 250 pe ora pe a2 care e mai degraba o tenta de drum national afara, in situatia in care pe un drum de 100 de km sunt ticsite 2-3 mii de masini sau poate mai multe.. e normal sa nu te vada lumea, e normal sa gasesti pe cineva pe banda 2 mai tot timpul pt ca sunt numai 2 benzi si de foarte multe ori sunt masini care merg cu viteza mult mai mica si depasirile sunt inevitabile.cei drept am facut si eu un drum doua la mare anul asta si din greseala leam facut in weekend, pai va zic cu mana pe inima ca rar mia fost dat sa vad atata prostie,inconstienta si teribilsm.io vad lucrurile altfel nu va mai plangetzi atata ca nu va vede unul si altul au ziso si altzii tu trebuie sai ferestii pe idiotzii astia nu astepta sa o faca iei pt ca astfel prietene in comunitatea moto esti doar un tip trecator, io zic sa va mai uitatzi si afara in tari unde respectul pt viatza in trafic e la locul lui si o sa vedetzi multe kiar foarte multe accidente mortale. in ziua de azi prostia e la locul ei pe strazile din romania si normal ar fi sa adaptatzi viteza,nu vreau sa sun ca un bosorg, dar ar fi mai bine daca am mai lasa la o parte teribilsmu asta latin,basinile de la everest si mersu peo roata in oras la blana. bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce de moralisti pe aici......auzi...banda 1 pt mers si 2 pt depasit ;))))

Vad ca va mai aduceti aminte de grilele de la politie dar citi dintre voi chiar aplica faza asta? NICI UNUL.

Pt ca nu te duci pe A2 ca sa mergi pe banda 1 cu 80-100 pt ca asa circula unii. Ai motor, poti deci te duci pe banda a 2 a unde iar dai de imbecili care stau si se admira pe banda a 2a. E normal sa nu inteleaga un dominator de ce merg unii cu 200+. Gasesc ca e la fel de normal ca unul cu ij sa se dea linistit pt ca vulpea nu ajunge la struguri.

Realitatea e ca toti traim periculos si speranta de viata scade cu fiecare 10km/h pe care ii dam in plus.

Asta e, asa ne-am ales. Normal ca daca merg cu 210km/h vreau sa gasesc banda libera dar taranii nu se dau la o parte.

Faza cu "intre benzi" e fara sens pt ca nu exista spatiu intre benzi. Benzile sint separate de o linie deci nu exista spatiu intre ele.Asta e doar limba de lemn militieneasca.

Si cu toate astea toti mergem printre masini, toti mergem tare, toti alergam cu moartea pe de-asupra noastra si toti avem familii care pling cind ne ducem aiurea.

 

O singura rugaminte am....Lasati ipocrizia fratilor ca deja forumul asta nu are sens daca insepem sa scriem inchipuiri si nu fapte.

:baldy:

Editat de Gath
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faza trista e ca poate esti in Dacia familiei, care e batrana si mai mult de 130 nu mai poate in plus, nici frane nu prea are, si vine mitocanu cu BMW'u din spate cu 200 dand flashuri ca la balamuc, de 100 de ori daca te asiguri la viteza pe care o are oricum te va surprinde. Si de parca degetul lui ridicat superior in sus nu ar fi de ajuns, se baga in fata ta, care depaseai un camion de pe vremea lu pazvante, si franeaza brusc. Data viitoare nici nu o sa ma mai obosesc sa pun frana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam tarziu m-am gandit si eu sa scriu ceva pe aici .... deci sa nu o ard aiurea ...si io cunosc semafoarele si plec de multe ori exact cand se face verde .. am mai prins si soferi prosti in intersectie, si tot asa ..iar cu motoreta ..sa nu mai vorbesc ... erau sa ma calce pe picioare, oglinzi peste coate, injuraturi ... aiurea, strans printre masini ..sunt calm 90 % din timp ... feresc motociclistii si am capu girofar in masina ..... nu imi place sa vad suferinta mai ales cand vad toata ziu ce e si am avut parte de ea..... dar va promit ... ca cu prima ocazie ..cand o sa-mi permit sa-mi iau o masina babana gipan sau ceva mare.... nu mai feresc pe nimeni .. daca nu se poate face educatie cu vorba buna ... o facem cu fortza... ce e aia e ... nu o luati in nume de rau ... dar m-am urcat pe borduri, am cazut ,am strambat jenti .. ferind oameni prosti ......culmea conduc de aproape5 ani ... si nu am avut nici un accident cu masina ..in schimb cu moto..2 ani 2 accidente nasoale pt mine ...RECUNOSC .... PE MOTORETA GANDESC PROST .... si asa fac toti ...o meritam :) va pup pe toti si cititi ink o data regulamentul ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...