Sari la conținut

Giurgiu-hayabusa


DLI
 Share

Postări Recomandate

Pana la urma in sensul giratoriu ala idiot s-a intamplat, intelesesem de pe alt forum ca ar fi agatat bordura aia nenorocita de pe mijlocul soselei. Oricum periculoasa zona te trage sa o calci si nu stii cand iti apare vreun taran cu caruta sau cate un tir care se trezeste sa faca vreo manevra .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 165
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pana la urma in sensul giratoriu ala idiot s-a intamplat, intelesesem de pe alt forum ca ar fi agatat bordura aia nenorocita de pe mijlocul soselei. Oricum periculoasa zona te trage sa o calci si nu stii cand iti apare vreun taran cu caruta sau cate un tir care se trezeste sa faca vreo manevra .

 

Pai da, de bordura s-a lovit si a "ricosat' in camion. Dar se pare ca era deja in frinare cind a lovit bordura si se presupune ca a frinat din cauza camionului care urma sa "ocupe" spatiul din sensul giratoriu ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu mai conteaza acum R.I.P. pacat ca nu toti se pot abtine, dupa cei 2000 de km sunt sigur ca se simtea mai stapan pe el si cu un pasager la "o tura" a vrut probabil sa arate ceva pacat ca nu a putut sa se abtina.

Totul e din psihic fratilor, poti sa ai busa din prima dar tre sa te si controlezi, sfaturi in van din pacate...........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu mai conteaza acum R.I.P. pacat ca nu toti se pot abtine, dupa cei 2000 de km sunt sigur ca se simtea mai stapan pe el si cu un pasager la "o tura" a vrut probabil sa arate ceva pacat ca nu a putut sa se abtina.

Totul e din psihic fratilor, poti sa ai busa din prima dar tre sa te si controlezi, sfaturi in van din pacate...........

 

Bah... imi pare rau ca tre sa scriu chestiile astea in topicu asta... da vad cum unii nu vor sa bage odata la cutie niste chestii. Ce psihic, ce abstinenta, ce auto-contol mah? Bine, hai, luati-va toti Buse, da' contolati-va, da? 50 in orash si 100 afara maxim de se-ncinge ca dracu sub voi si luati foc. Terminati ma odata cu psihicu si povesti din astea. Si experienta tot "din psihic" vine? Si rutina? Si reflexele? Toate din psihic, asa-i? Deci eu am un caracter atat de puternic si sunt atat de temperat incat automat am experienta si reflexe si toate cele si ma sui pe ghibol de 250 de kile si 170 de cai din prima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar o dam in diverse, ca de obicei..nu inchide nimeni topicul? Da, ne pare rau tuturor, dar discutiile astea se reiau incontinuu cu aceleasi rezultate...cine vrea, are grija de el si gata!

 

Uof...

 

 

Tanti, daca nu-ti convine ce se discuta aici, nu mai citi. Eu am de gand sa invat si din ceea ce fac altii care sunt chiar in situatia celui care a murit. Chiar ma intereseaza sa stiu ce gandesc cei care merg crispati pe motociclete a caror limite le e imposibil de atins. Este de invatat din asta pentru incepatori. Daca tu refuzi sa accepti parerile unora si altora e numai problema ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiam ca ai ditamai "cedeaza trecerea" la intrarea in sensul girator.

 

PS: imi cer scuze pentru remarca din primul meu post pe topicul asta, e deplasata.

 

Da' si eu ... tocmai venisem de la inmormintare si eram un pic ... "intors' ...

 

Pt. cei care nu cunosc exact zona :

Sosea pe 2 benzi, se trece un pasaj peste calea ferata, o portiune dreapta de vreun km si ... un sens giratoriu, facut in cel mai idiot mod pe care l-am putut vedea : practic sensul giratoriu (discul cu iarba din interior) "maninca" una din benzi, cea dinspre axul drumului. Practic ca sa poti merge normal acolo trebuie sa fii (sa revii pe prima banda) si sa mergi inainte, facind o usoara fandare drapta-stinga.

Acum ... daca esti calare pe Busa si dai "un pic" de gaz la coborirea de pe pasajul peste calea ferata, iar cind te apropii vezi ca in sensul ala tocmai ce intra un camion (e suficient sa fie si un Matiz, nu un camion) si ca in mod sigur nu ai loc sa-l iei prin dreapta (un sant sanatos), si nici prin stinga (insula sensului giratoriu cu a sa bordura prospata si sanatoasa iti troneaza chiar in fata ochilor-in dreptul benzii a II-a) ... instincul te face sa-ti pui nadejea in frina. Si ...deh ... o racheta de >350 kg care se misca cu > 200 km/h ... e cam greu de stapinit ... mai departe va puteti inchipui ... derapaj ... bordura de pe mijlocul autostrazii (!!!) ... si mult-mult ghinion ... rezulta suferinta si suflete indoliate ...

 

Doamne fereste si pazeste ! Pentru toata lumea !

 

Later edit : se apropia de camion DIN SPATE, circulau in acelasi sens, camionul urma sa intre in sensul giratoriu ...

Am incercat o mica schita ....

post-12633-1156868351_thumb.jpg

Editat de Moped
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1) n-are nici un sens ce zici tu acolo

2) n-are nici o treaba cu cazul de fata

3) unu care are carnet de 10 ani si nu a condus timp de 10 ani.. tot incepator este.

4) nu mai striga

Editat de Poison
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iulica a murit fericit,greu este pt familie. daca avea 7-8000 de km nu patea asta; a mers 80 m pe frana de spate,dupa a apasat si mai tare,motorul a fugit de spate dreapta,pasagerul a avut si el ceva de spus........busa e frumoasa ....da musca rau.

e greu cind il vezi in sicriu.l

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tanti, daca nu-ti convine ce se discuta aici, nu mai citi. Eu am de gand sa invat si din ceea ce fac altii care sunt chiar in situatia celui care a murit. Chiar ma intereseaza sa stiu ce gandesc cei care merg crispati pe motociclete a caror limite le e imposibil de atins. Este de invatat din asta pentru incepatori. Daca tu refuzi sa accepti parerile unora si altora e numai problema ta.

 

 

Nu ai inteles nimic din ce am scris eu acolo. Ideea este ca aceleasi discutii se repeta la fiecare topic de accidente. Poti sa te uiti la toate daca vrei...Da, ar trebui sa fie educative, dar de fapt topicurile astea in majoritatea lor exploateaza setea de senzational a omului... E nasol ca se intampla asa...A...si exista partea aia de articole si tutoriale...pentru incepatori.Cine vrea sa inteleaga intelege din prima...E deranjant sa vezi ca omu' moare si toata lumea il blameaza ulterior...Daca nu ar fi fost asta, majoritatea l-ar fi felicitat pentru achizitie. Sa nu fim ipocriti, ok?

 

Nu mai e nimic de zis.

RIP.

Editat de nuka
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator vali22

178 cp ...... God nu ar trb sa se poata asa ceva ... politia nu are nimic de spus in trb asta ? la inmatriculare ar trb sa faci dovada ca ai mers 2 ani pe ceva mai mic .... si daca nu poti sa nu te lase sa o inmatriculezi

 

 

 

RIP

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai din cite am citit io chiar sotia lui i-a cumparat Hayabusa, cu asta a gresit - i-a cumparat direct sicriul. S-a bagat ea la "cumparaturi" fara sa aiba habar despre ce e vorba. Probabil ca auzise ea ca Hayabusa e cea mai cool, cea mai tare etc. si ce si-a zis: Barbatul meu tre' sa fie "cel mai tare" din oras, si uite ca a fost.

 

Oricum condoleante si sa-l ierte Dumnezeu. :P :D :crack:

 

Sunt de acord cu SSSSS.In orice caz, daca era dupa mine, as fi lasat-o in garaj 1 sezon pana mergeam cu ceva sub 100 de cai...Ma mir insa cum de "prietenii" l-au lasat sa se dea pe ea ca si incepator...Poate imi explica si mie cineva, si terminati-va cu d-astea gen "e mare, stie ce face."...nu stii ce faci fara cel putin 5000km in bord.

Dai gaz prea tare, o ridici lejer pe o roata, nu stii sa aterizezi si ajungi sub rotile unui tir..Cat de simplu e.. :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma mir insa cum de "prietenii" l-au lasat sa se dea pe ea ca si incepator...Poate imi explica si mie cineva.

 

Muahahahahaaaaaaaaa!!! Asta e cu directie?

 

Bai, hai sa nu blamam pe altii....cine sta sa poarte altcuiva de grija?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Muahahahahaaaaaaaaa!!! Asta e cu directie?

 

Bai, hai sa nu blamam pe altii....cine sta sa poarte altcuiva de grija?

 

Nu blamam pe nimeni, nu prea cunosc forumisti face to face si nu-mi permit sa blamez...stii faza de acum o saptamana din pta victoriei (noaptea) cand in i s-a dat unui incepator (nu mersese niciodata) un R6 sa mearga cu ea..a fost obligat sa mearga pe ea..hai frate, aici e acceleratia, aici ambreiajul, da-te cu ea ca nu patesti nimic...

Omu a dat drumul la ambreiaj in 10.000 ture...nici nu mai zic ce s-a intamplat..3 masini bulite din parcare, el aruncat cat colo, a zis lumea ca nu se mai ridica..etc.etc..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prietenii adevarati stau sa poarte altcuiva de grija. Probabil ca la voi in cercul FEMINA nu se prea poarta asa ceva dar oamenii adevarati care tin la cei dragi si vad ca respectivii fac o asemenea greseala fii sigura ca ii atentioneaza macar dar ma repet tu probabil n-ai de unde sa stii.

 

 

Mda..eu cred ca spre deosebire de tine, stiu despre ce vorbesc..cred ca sunt din Giurgiu, si cred ca stiu cu cine am de-a face pe acolo..asa ca te rog...Exact asta ziceam si eu..oamenii adevarati...de-asta nu-mi plac mie topicurile astea in care se vorbeste in necunostinta de cauza!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Moped, te contrazic: in sensula ala girator sunt doua benzi pe sens, si-s suficient de late. Bine, la 80-90 la ora cu masina e cam greu sa-ti ti banda.

A, si o completare la ce ai spus tu: pasajul peste calea ferata si cam 7-8 sute de metri dupa el, inspre giratorul ala, sunt in localitate. In Daia mai exact.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 mortzi in 2 zile , si in toate mi se par vinovatzi motocilclistii . cel de ieri unde a murit pasagerul pt k erau bautzi pe motor , cel cu busa din inconstientza , si inca unul azi cu un moped baut care a intrat pe strada fara sa se asigure .

:D :crack: :kiss: R.I.P. :lol: :D :eek:

Din pacate a mai fost unul in Timis acum 2 zile, am auzit la radio o frantura de stire, cum ca a intrat intr-o masina, motociclistul fiind de vina .

Asa ca, se tot aduna :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da' si eu ... tocmai venisem de la inmormintare si eram un pic ... "intors' ...

 

Pt. cei care nu cunosc exact zona :

Sosea pe 2 benzi, se trece un pasaj peste calea ferata, o portiune dreapta de vreun km si ... un sens giratoriu, facut in cel mai idiot mod pe care l-am putut vedea : practic sensul giratoriu (discul cu iarba din interior) "maninca" una din benzi, cea dinspre axul drumului. Practic ca sa poti merge normal acolo trebuie sa fii (sa revii pe prima banda) si sa mergi inainte, facind o usoara fandare drapta-stinga.

Acum ... daca esti calare pe Busa si dai "un pic" de gaz la coborirea de pe pasajul peste calea ferata, iar cind te apropii vezi ca in sensul ala tocmai ce intra un camion (e suficient sa fie si un Matiz, nu un camion) si ca in mod sigur nu ai loc sa-l iei prin dreapta (un sant sanatos), si nici prin stinga (insula sensului giratoriu cu a sa bordura prospata si sanatoasa iti troneaza chiar in fata ochilor-in dreptul benzii a II-a) ... instincul te face sa-ti pui nadejea in frina. Si ...deh ... o racheta de >350 kg care se misca cu > 200 km/h ... e cam greu de stapinit ... mai departe va puteti inchipui ... derapaj ... bordura de pe mijlocul autostrazii (!!!) ... si mult-mult ghinion ... rezulta suferinta si suflete indoliate ...

 

Doamne fereste si pazeste ! Pentru toata lumea !

 

Later edit : se apropia de camion DIN SPATE, circulau in acelasi sens, camionul urma sa intre in sensul giratoriu ...

Am incercat o mica schita ....

 

Domnu'... Sensul giratoriu este pus cu un scop: REDUCEREA VITEZEI PE RESPECTIVA PORTIUNE! S-au facut aceste sensuri giratorii pentru ca, mai toata lumea stie, Buc. - Giurgiu este o sosea foarte buna, linie dreapta... = VITEZA. Acu' faptul ca esti pe doo roti... Multi se urca pe motor si il "arde" p'acolo. Si pe langa asta, aceste sensuri giratorii sunt si semnalizate...

 

Discutiile de aici isi au rostul doar intr-o anumita masura. In masura in care noi, cei care suntem in viata putem lua aminte!!! Eu unul, de cate ori citesc de accidente moto si vad ca MAJORITATEA sunt din cauza vitezei... (ca multi urla ca nu s-a acordat prioritate... CUI??? Unui dement care merge de parca ar fi pe circuit??? Io cum sa-l vad daca vine cu viteza foarte mare??? Deci, domnilor, mai usor cu neacordarea prioritatii. Ea este valabila NUMAI in cazul in care TU respecti legea. Daca imi vii cu viteza foarte mare... ce prioritate te astepti sa primesti?!? :crack: cand eu atunci cand ma asigur nici nu te vad??? Si in fractiunea de secunda in care am pus masina in miscare... opaaa... :P )... ma gandesc la urmatoarea iesire pe doua roti . Si cand imi vin si mie gargaunii la cap... ma mai temperez. Recunosc fara doar si poate ca sunt destul de multe situatiile in care depasesc limita legala... dar unde se poate, DACA se poate. Dar asta's eu... imi pazesc oasele! Restu'... mi-ar placea sa cred ca si voi faceti la fel. Daca ati face-o... accidentele cu urmari grave ar fi din ce in ce mai rare si cauzele... altele decat viteza excesiva... Poate chiar neacordarea de prioritate, desi... daca mergi legal si cineva nu iti acorda prioritate, credeti-ma ca veti avea timp de reactie si in cel mai rau caz veti plange dupa o julitura/fractura, fier... dar ramaneti in viata. Cat de ghinionisti... vorba aia, daca e sa ai ghinion si in pi*da dai de cui!

 

Ca sa ajungi sa faci performanta iti trebuie foarte multa practica. Ca sa conduci un camion, trebuie sa fi condus inainte autoturisme. Ca sa ajungi pilot de formula unu trebuie sa treci prin mai multe filtre.

 

Pentru mine, Hayabusa, R1, CBR1000RR, ZX-10R, GSX-10R si multe altele inseamna PERFORMANTA! Ca sa ajungi sa faci performanta trebuie sa fii stiut ce este ala Minck, GS500 si lista este lunga. Trebuie sa ai multe ore de practica!

 

Din pacate sunt inca multi care confunda strada cu circuitul. :D Chiar nu inteleg de ce trebuie sa iti iei R1 sau Busa pentru Romania?!? :kiss: Adrenalina??? Scuzati-ma dar si la 160 km/h, viteza la care ajungi relativ usor pe doua roti este tot adrenalina. Si faptul ca la 60 km/h iti taie un (cuvant urat) fata... tot adrenalina... si cate si mai cate! Si toate astea si pe un motor sub 1000 cc si sub 100 cp. Unde mai este placerea de a conduce un motor??? Ca la viteze de peste 160 km/h si in masina stai incordat, ce sa mai zic pe motor...

 

Subscriu si eu la ce ziceau colegii mai sus cu restrictia de cp in primii doi ani!!!

 

Condoleante pentru baiat! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D :crack: :kiss: R.I.P. :lol: :D :eek:

Din pacate a mai fost unul in Timis acum 2 zile, am auzit la radio o frantura de stire, cum ca a intrat intr-o masina, motociclistul fiind de vina .

Asa ca, se tot aduna :P

[/quote

 

Cel din Timis n-a fost motociclist, ci scuterist, dar.............. deh jurnalisti nostri nu stiu sa faca diferenta intre o motocicleta si un scuter. asta e.

 

:) :eek: :) R.I.P. :yikes: :rose: :rose:

 

Si condoleante familiei si celor apropiati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...