Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

uau.

arata foarte misto !!

....daca e cuminte ii pui si semnale; nu-i asa ? :( ...no offence !

sa-l calaresti sanatos pe asfalt uscat !!!

 

io p`al meu l-am dus la iernat si daca tot e printre alte mobre intr-un atelier.....m-am decis si i-am schimbat ghidonul; i l-am pus pe ala de l-am luat de la highwayhawk impreuna cu riserele de 4" ( cateva posturi in urma ); rezultatul este foarte misto !!

sunt incantat in primul rand ca in sfarsit vad si io ce se intampla in spatele meu pe strada in oglinzi; apoi am constatat ca este muuuult mai usor de manevrat motoru pe loc din picioare.

mobra o sa iasa in primavara ca noua; i s-au schimbat rulmentii de la roti, termocupla noua, capac de speedometer metalic inox nou ( al ei era de plastic dar VS 1400 are capacul din inox si-i pun din ala ), crashbars, am gasit pe ebay pompa de ambreiaj de CT 800 cu maneta reglabila, farul este ok - traiasca si infloreasca Trasher si Darian ! :angry: - , garnituri si etc schimbate la pompa de frana, semeringurile de furca si lichidul schimbate, si la toate astea se adauga cele facute in vara ( filtre si consumabile, sincronizare carburatoare, ulei cardan, reglat colbutori si alte curatari ).

 

o singura chestie mai ramane de facut: sa-i rezolv roata fatza care de la busheala a ramas putin de tot stramba; incepe sa "danseze" dupa 80 km/h.

 

....hmmmm....si`n visele mele de aur i-as mai face ceva: sa solo, portbagaj in locul seii pasagerului ( am vazut unele de nota 10 din inox.... ) aripa spate taiata/ scurtata putin ( foarte complicat....), scaritele spate si sissybar-ul scoase...si gata !

 

mai vedem......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut sa-mi prezint si eu Inruderul care doarme in garaj la socrumiu in Portugalia

 

 

Bestial arata! !!! Doar aripa spate parca e cam departata de roata

 

Nu inteleg de ce doarme in garaj

 

 

Eu aproape mi-am terminat motorul...mai ii fac ceva finisaje estetice la cabluri etc. si gata. Am facut ceva tura off road prin namoale inainte sa fac pozele asa ca e plin de pamant..dar de regula e curat. :angry:

post-41098-1260352692_thumb.jpg

post-41098-1260352715_thumb.jpg

post-41098-1260352741_thumb.jpg

post-41098-1260352762_thumb.jpg

Editat de Dracu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ma bucur ca va place Intruderul meu... Intrusule nu am semnalizatoare la el pentru-ca in Portugalia nu exista ITP pentru motociclete, deci nu este oblgatoriu sa ai semn. Iar eu leam dat jos ca sa arate cat mai Eazy Rider ca Choparele din ani 60-70, stopul spate nu are lumina alba pentru nr. iam vopsit janta spate, motorul si tobele negre ca sa arate Old Style si sper ca ai observat burdufurile de cauciuc la furca fata nu? alea-i dau un luck grozav...

Mesaj completat

Bestial arata! !!! Doar aripa spate parca e cam departata de roata

 

Nu inteleg de ce doarme in garaj

 

 

Eu aproape mi-am terminat motorul...mai ii fac ceva finisaje estetice la cabluri etc. si gata. Am facut ceva tura off road prin namoale inainte sa fac pozele asa ca e plin de pamant..dar de regula e curat. :angry:

 

Salut are aripa departata de roata pentru-ca am amortizoarele originale iar al tau are amortizoarele schimbate cu unele scurte... si motorul tau arata misto ... iar dece doarme in garaj in Portugalia pentru-ca eu sunt in Rom.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut cu respect.

Fiind si vorba de "iernatul" motorului al meu e deja in casa pentru revizie totala si mici modificari in functie de buget.

Oi, iara l-ai bagat la laborator? :scratch: Oricum iti doresc spor la treaba ca precis ai multe planuri!

Editat de IceLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bestial arata! !!! Doar aripa spate parca e cam departata de roata

 

Nu inteleg de ce doarme in garaj

 

 

Eu aproape mi-am terminat motorul...mai ii fac ceva finisaje estetice la cabluri etc. si gata. Am facut ceva tura off road prin namoale inainte sa fac pozele asa ca e plin de pamant..dar de regula e curat. :moron:

 

 

 

arata ceva mai bine de cand ai lucrat la el..............oricum ai facut un lucru bun cu negru ala :scratch: .....nu era tocmai potrivita culoare ce o aveai inainte pt un chopper suparat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Cine stie de unde pot face rost (contra cost) de 4 semnalizari Intruder? second hand la pret rezonabil?

post-4983-1260645066_thumb.jpg

 

da-ti va rog un PM sau 0732950282

 

 

 

=========

 

Vand 2 perechi oglinzi VS800 STOCK. Pret: 150 ron perechea

post-4983-1260645230_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu aproape mi-am terminat motorul...mai ii fac ceva finisaje estetice la cabluri etc. si gata. Am facut ceva tura off road prin namoale inainte sa fac pozele asa ca e plin de pamant..dar de regula e curat. :laugh:

 

bai dracule;

 

zi-mi si mie te rog frumos cum ai facut de i-ai pus roata aia groasa pe fata ?

....ai facut cum banuiesc io; cumparat janta de spate si spite; respitat, modificat aripa la tinichigiu si jugurile ca sa intre roata de 140 si etc ?

.....cam la cat te-a dus distractia asta ; ca arata al dreaq de misto, plus ca intuiesc ca directia e mult mai stabila cu roata aia mai grea.....daca janta este identica cu aia de pe spate nu cumva s-a lasat cam mult garda la sol pe fata ?

 

thx.

Editat de intrusu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Cine stie de unde pot face rost (contra cost) de 4 semnalizari Intruder? second hand la pret rezonabil?

post-4983-1260645066_thumb.jpg

 

da-ti va rog un PM sau 0732950282

 

 

 

=========

 

Vand 2 perechi oglinzi VS800 STOCK. Pret: 150 ron perechea

post-4983-1260645230_thumb.jpg

 

am eu 4, una e putin julita, restul sunt ca noi, de pe VS1400

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai dracule;

 

zi-mi si mie te rog frumos cum ai facut de i-ai pus roata aia groasa pe fata ?

....ai facut cum banuiesc io; cumparat janta de spate si spite; respitat, modificat aripa la tinichigiu si jugurile ca sa intre roata de 140 si etc ?

.....cam la cat te-a dus distractia asta ; ca arata al dreaq de misto, plus ca intuiesc ca directia e mult mai stabila cu roata aia mai grea.....daca janta este identica cu aia de pe spate nu cumva s-a lasat cam mult garda la sol pe fata ?

 

thx.

 

roata fata e cea de Intruder VL 800 volusia: 130/90x16 . Cea spate e de 150/90x15. Jugurile sunt inlocuite, nu modificate. Astea costa mult. Aripa fatza (si cea spate) e facuta din fibra de sticla. Nu sta perfect pe roata, dar la asta mai lucrez in iarna. Sunt o gramada de mesteri ce lucreaza un fibra..si e destul de ieftin. Eu zic ca e mai ok decat sa te apuci sa modifici aripa. Eu am vrut sa ma apuc de asa ceva (doar in scop personal), dar nu am gasit materiale la indemana si m-am lasat pagubas. Ca stabilitate..e contactul mai mare cu solul si teoretic da, ar trebui sa fie mai ok..acum diferenta nu e spectaculoasa. Garda e intr-adevar foarte jos si ating aproape orice bordura. Partea buna e ca in locul unde au fost comenzile originale a ramas o tija foarte groasa de metal care protejaza destul de bine motorul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci dracule.

arata de belea !!

 

multam si eu de aprecieri

 

cum intru in concediu, am sa lucrez la un mic proiect de aripa "telescopica". In majoritatea timpului va fi o tija metalica putin mai groasa decat telescoapele. Pe vreme de ploaie ii scot suruburile de fixare in 30 de secunde si se deschide ca un evantai. Nu de alta, dar am mers o vreme fara aripa fata, dar nu suntem in California. Deci daca nu va place gustul de noroi, nu e de incercat combinatia ploaie+fara aripa+braincap :D

 

Daca imi iese si iti mai trebuie, pot sa donez aripa fatza ce o am amu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pentru oferta dar inca mai am de bagat bani in ea sa o fac...."normala"...deci pana sa ajung sa ii fac fata ca la mobra ta intai trebuie sa am banu`....e cu bataie lunga....asa ca nu te incurc....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pentru oferta dar inca mai am de bagat bani in ea sa o fac...."normala"...deci pana sa ajung sa ii fac fata ca la mobra ta intai trebuie sa am banu`....e cu bataie lunga....asa ca nu te incurc....

 

Se scot bani frumosi din colindat :D

 

"Winter is Nature's way of telling you to chop your bike"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daaaaaa.......dar si mai frumosi se scot din vanzarea de anvelope de iarna !!!

au dat adevarate TUNURI nenica astia......de 2 zile sunt cozi interminabile la vulcanizari si la magazinele care vand cauciucuri....

pe mine m-a luat ca din oala; sunt cam fraier; e prima oara cand nu mi-am montat cauciucurile de iarna pe masina la inceputul lui decembrie; asa ca am cauciucuri de iarna....in boxa din subsol.....

....asa ca patinez elegant cu alea de vara...... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Winter is Nature's way of telling you to chop your bike"

 

* hehehe! ce-mi place cum suna asta, ...chemarea Naturii(!)

 

pentru ca tot am timp, adun ceva bani din "colindat" iarna asta si m-am decis sa pastrez Intruderul inca un an macar, incep sa imi fac si eu planuri de mici schimbari pe ici, pe colea.

ce vreau eu sa fac, asa dupa mintea mea: sa pun un ghidon nou in primul rand (nu stiu exact ce, dar cred ca voi ramane totusi la varianta T-bar, cu asta m-am obisnuit), cu tot cu juguri probabil, crash-bars pentru ca nu mai vreau nici o indoitura pe Zburator (e si el destul de batran, nu mai rezista asa bine la cazaturi, chiar daca nu-l pun jos decat de pe loc...), suporti pentru picioare (nu stiu cum se cheama exact, chestiile alea pe care iti odihnesti talpile in mers - am comenzile avansate - si care vin in locul comenzilor standard), oglinzi potrivite ghidonului pe care il voi lua, iar la final as vrea sa il si vopsesc, inca nu am gasit modelul, dar vreau sa fie pe fond negru mat, cred ca ceva pinstripe o sa aleg.

acuma, intrebare intrebatoare: ce idei si sfaturi imi dati? ma apuc de ea in martie-aprilie cand ma intorc la "resedina". acum sunt in Germania si pot lua de aici piesele, asa ca daca stiti dealeri pe aici sau "Schrott-uri" de motociclete, da-ti un semn, va rog. Merci! cu antcipatiune :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da un ochi aici:

http://www.intruderalert.com/cafe/index.cf...569&start=1

........nu cred ca poti gasi intr-un singur loc mai mult ........

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

....si pentru cei care le au cu fiarele am si io o intrebare:

in link-ul de mai jos un grec prezinta intruderu de 400 si in final ne arata o piesa ca fiind singura problema mecanica a intruderului; intrebarea este: CE ESTE PIESA AIA ?

....e cumva legata de cardan ?

 

Mesaj completat

...... sau e electromotoru`....dar pare cam mic.....

Mesaj completat

da un ochi aici:

http://www.intruderalert.com/cafe/index.cf...569&start=1

........nu cred ca poti gasi intr-un singur loc mai mult ........

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

....si pentru cei care le au cu fiarele am si io o intrebare:

in link-ul de mai jos un grec prezinta intruderu de 400 si in final ne arata o piesa ca fiind singura problema mecanica a intruderului; intrebarea este: CE ESTE PIESA AIA ?

....e cumva legata de cardan ?

 

Mesaj completat

...... sau e electromotoru`....dar pare cam mic.....

post-43121-1261066443_thumb.png

Mesaj completat

....una din cele 2 bobine de inductie ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine nu ma lasat niciodata nici o bobina... singura piesa electrica care ma lasat a fost placa de diode... aia care nu te lasa sa desurubezi bine surubul de la baterie cand vrei sa dai jos bateria :D ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Sunt extrem de foarte nou, ca sa zic asa. Am 200 km pe un Intruder mititel si abia astept sa se faca vremea buna sa plec la drum (sau macar la serviciu, cu motorul :laugh:) In ultimul timp, a inceput sa ma bantuie o intrebare: ce fac daca am pana pe spate, intr-o zona interurbana, fara tovarasi pe langa mine? Cum procedez ca sa schimb camera/anvelopa (in conditiile in care am cardan si nu am cric central)? Se poate face ceva sau trebuie pusa pe remorca si dusa la un atelier? Exista kituri de vulcanizare la rece, intr-adevar, dar daca nu poate fi folosit? Incerc sa fiu pregatit pentru orice situatie :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Sunt extrem de foarte nou, ca sa zic asa. Am 200 km pe un Intruder mititel si abia astept sa se faca vremea buna sa plec la drum (sau macar la serviciu, cu motorul :D) In ultimul timp, a inceput sa ma bantuie o intrebare: ce fac daca am pana pe spate, intr-o zona interurbana, fara tovarasi pe langa mine? Cum procedez ca sa schimb camera/anvelopa (in conditiile in care am cardan si nu am cric central)? Se poate face ceva sau trebuie pusa pe remorca si dusa la un atelier? Exista kituri de vulcanizare la rece, intr-adevar, dar daca nu poate fi folosit? Incerc sa fiu pregatit pentru orice situatie :laugh:

Banuiesc ca e cu camera,asta inseamna ca bine ar fi sa ai la tine o camera de rezerva si trusa de scule aferenta demontarii rotii,altfel esti in pom si pomul pluteste pe Dunare :D !!

Lipsa cricului este o problema care s-ar putea rezolva cu putina imaginatie(o piatra mai mare,un lemn,un cric auto )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...