Sari la conținut

Accident mortal - Targu-Jiu


Fix
 Share

Postări Recomandate

Alea sunt semnaturi, si sunt variabile in timp (adica daca schimba semnatura din profil se va schimba automat pe toate topicurile unde a postat), daca le scoti, le scoti cu totul, din cate stiu nu poti sa le scoti selectiv. Oamenii nu incearca sa vanda pe topic cu decedati, aceea e doar semnatura...

 

ai intrat inainte mea.

daca exista posibilitatea de a le ascunde pe un topic sa imi spuna cineva si o fac imediat.

Mesaj completat

:) Si-a mai plecat unul dintre noi.... RIP :blink:

 

Draga Hondita500 si draga Valbi, si celorlalti care-si posteaza "mica publicitate, vanzari"

Cand e vorba de moarte de om scoate-ti-va reclamele. NU-I FRUMOS! Putina decenta, va rog. :wink:

 

NU-I FRUMOS din partea ta sa vorbesti fara sa ai toate datele problemei, eu unul am 10 posturi in 6 luni, gasesti ca imi fac reclama??

Editat de valbi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 65
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Si un prieten de-al meu a avut un accident de genul acesta, numai ca el efectua virajul la stanga, si o duba a depasit coloana in asteptare, accidentandu-l grav pe motociclist. Din cate stiu, vinovat a fost gasit soferul dubei, deoarece era linie continua, si discontinua doar in dreptul strazii, pentru a putea face virajul spre stanga.

 

Dupa nefericitul accident nu mai conteaza practic cine a fost exact de vina, si cat % din vina poarta... cel mai important e sa intelegem ceva din acest accident si sa facem tot posibilul sa evitam astfel de cazuri. Mai exact, cand ai in fata o coloana in asteptare de 2-3 masini (sau chiar mai multe), ASTEPTI. Nu te bagi in depasire decat daca si vehiculele din fata ta au facut acest lucru. Chiar daca coloana din fata ta este inca in miscare, trebuie sa observi ca vehiculul din fata ta franeaza.. nu franeaza de idiot, are el un motv, asa ca franezi si tu. Daca te bagi in depasire pe motiv ca "coloana nu era in asteptare" e posibil sa ajungi in locul motociclistului din prezentul accident. E adevarat ca cel care vireaza la stanga, mai ales daca e in miscare, e obligat sa se asigure in oglinda daca nu cumva alte vehicule il depasesc, si e obligat sa semnalizeze intentia de a efectua virajul, insa cand e viata noastra in joc, nu cred ca poti sa te mai bazezi pe ce e obligat sa faca cel din fata ta... NOI suntem obligati sa avem grija de viata si sanatatea noastra.

 

Si despre accidentul prietenului meu, pot sa spun ca si el a facut o greseala... desi in asteptare sa efectueze virajul si cu semnalul pus, cand a avut ocazia sa vireze, ar fi trebuit mai intai sa se uite in oglinda, sa intoarca si capul... repet: cand e viata noastra in joc, nu te mai bazezi pe ceilalti, ca ai tu semnalizarea pusa si ei trebuie sa astepte, sau daca exista spatiu suficient, sa te depaseasca prin dreapta. NU! Faci tot posibilul sa fi sigur ca nu da vreun berbec peste tine.

 

Sa nu creada cineva ca dau vina pe motociclistul din acest accident! Spun doar parerea mea, cu ce ar trebui sa facem sa nu ajungem in situatia lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am vazut in pozele si filmele alea o masina sifonata destul de rau, deci accidentul nu a fost la viteza mica (pana in 50km/h nu se intampla cam nimic daca ai casca in cap si nu te ia o masina sub roti). Chestia aia cu marturia ca vitezometrul era oprit la nu stiu cate sute de km/h nu o cred pentru ca stiu ca tehnic nu e nici o legatura intre viteza la care ai accidentul si unde se blocheaza chestia aia mecanica (ca mai nou e electonica).

Oricun daca nea cu masina vroia sa faca stanga si motociclistul a depasit coloana oprita a gresit flagrant, asa ca eu am tupeul sa spun ca el e singurul vinovat (ca voi v-ati ferit mai inainte sa spuneti pe sleau lucrul asta).

Dupa parerea mea singurul lucru important care poate fii retinut din acest accident e ca nu exista prioritate de motocicleta/vitezana nici macar atunci cand esti politist, mai ales daca esti in civil si nu ai girofar si goarna...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca o sa nasca vreodata nevasta'mea...imi vand motocicleta...Dumnezeu sa-l ierte pe motociclist

Zilnic mor oameni in accidente rutiere,pe treceri de pietoni,din cauza fumatului sau in situatii penibile(inecat cu carne la gratar,electrocutat)..etc.

Asta nu inseamna ca trebuie sa nu mai trecem strada sau sa nu mai mancam !

Si sotia mea este insarcinata,dar nu imi voi vinde motorul decat atunci cand varsta nu imi va mai permite sa o conduc,DAR cu toate ca nu sunt vreun vitezoman,voi fi si mai prudent ca inainte si voi merge cu gandul ca ma asteapta cineva acasa !!

Sunt multe mamici care merg cu toate ca au familie,tot respectul pentru ele ! :D

 

 

Mesaj completat

ce legatura are asta cu accidentul asta ?

s-a grabit, a gafat. faith. RIP

Are legatura.......toti suntem membri in clubul asta dar nu toti sunt constienti de asta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la pct 2, daca nu e coloana si eu sunt deja in depasire (pe contrasens, undeva in spatele conservei) si ala semnalizeaza brusc stanga, mai am eu timp sa revin pe bana mea? e cam aiurea

din ce mai stiu eu, si sper sa nu gresesc, depasirea mai este intertzisa si la mai putin de 50 de metri de intersectie in oras si 100 in afara orasului. considerand ca cel cu masina vireaza stanga pe un alt drum inseamna ca acolo este o intersectie, deci culpa o vad ca fiind a motociclistului

Editat de Batranu`
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

depasirile sunt interzise in intersectii, nu inainte de intersectie. si nu in orice intersectie...

 

ca idee, daca acea intersectie nu semnalozata de indicatorul "atentie, intersectie cu drum .." (de obicei fara prioritate), cum stii tu acolo ca e intersectie?!

 

Mai punem o data articolul din lege:

 

"Art. 118. ? Conducatorul de vehicul care efectueaza depasirea este obligat:

a) sa se asigure ca acela care îl urmeaza sau îl precede nu a semnalizat intentia începerii unei manevre similare si ca poate depasi fara a pune în pericol sau stânjeni circulatia din sens opus;

b ) sa semnalizeze intentia de efectuare a depasirii;

c) sa pastreze în timpul depasirii o distanta laterala suficienta fata de vehiculul depasit;

d) sa reintre pe banda sau în sirul de circulatie initiale dupa ce a semnalizat si s-a asigurat ca poate efectua aceasta manevra în conditii de siguranta pentru vehiculul depasit si pentru ceilalti participanti la trafic.

Art. 119. ? Conducatorul de vehicul care urmeaza sa fie depasit este obligat:

a) sa nu mareasca viteza de deplasare;

b ) sa circule cât mai aproape de marginea din dreapta a partii carosabile sau a benzii pe care se deplaseaza.

Art. 120. ? (1) Se interzice depasirea vehiculelor:

a) în intersectii cu circulatia nedirijata;

b ) în apropierea vârfurilor de rampa, când vizibilitatea este redusa sub 50 m;

c) în curbe si în orice alte locuri unde vizibilitatea este redusa sub 50 m;

d) pe pasaje denivelate, pe poduri, sub poduri si în tuneluri. Prin exceptie, pot fi depasite în aceste locuri vehiculele cu tractiune animala, motocicletele fara atas, mopedele si bicicletele, daca vizibilitatea asupra drumului este asigurata pe o distanta mai mare de 20 m, iar latimea drumului este de cel putin 7 m;

e) pe trecerile pentru pietoni semnalizate prin indicatoare si marcaje;

f) pe trecerile la nivel cu calea ferata curenta si la mai putin de 50 m înainte de acestea;

g) în dreptul statiei pentru tramvai, atunci când acesta este oprit, iar statia nu este prevazuta cu refugiu pentru pietoni;

h) în zona de actiune a indicatorului ?Depasirea interzisa?;

i) când pentru efectuarea manevrei se încalca marcajul continuu, simplu sau dublu, care desparte sensurile de mers, iar autovehiculul circula, chiar si partial, pe sensul opus, ori se încalca marcajul care delimiteaza spatiul de interzicere;

j) când din sens opus se apropie un alt vehicul, iar conducatorul acestuia este obligat sa efectueze manevre de evitarea coliziunii;

k) pe sectorul de drum unde s-a format o coloana de vehicule în asteptare, daca prin aceasta se intra pe sensul opus de circulatie.

(2) Se interzice depasirea coloanei oficiale.

"

Editat de Macke
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

depasirile sunt interzise in intersectii, nu inainte de intersectie. si nu in orice intersectie...

 

ca idee, daca acea intersectie nu semnalozata de indicatorul "atentie, intersectie cu drum .." (de obicei fara prioritate), cum stii tu acolo ca e intersectie?!

 

Mai punem o data articolul din lege:

 

"Art. 118. ? Conducatorul de vehicul care efectueaza depasirea este obligat:

a) sa se asigure ca acela care îl urmeaza sau îl precede nu a semnalizat intentia începerii unei manevre similare si ca poate depasi fara a pune în pericol sau stânjeni circulatia din sens opus;

b ) sa semnalizeze intentia de efectuare a depasirii;

c) sa pastreze în timpul depasirii o distanta laterala suficienta fata de vehiculul depasit;

d) sa reintre pe banda sau în sirul de circulatie initiale dupa ce a semnalizat si s-a asigurat ca poate efectua aceasta manevra în conditii de siguranta pentru vehiculul depasit si pentru ceilalti participanti la trafic.

Art. 119. ? Conducatorul de vehicul care urmeaza sa fie depasit este obligat:

a) sa nu mareasca viteza de deplasare;

b ) sa circule cât mai aproape de marginea din dreapta a partii carosabile sau a benzii pe care se deplaseaza.

Art. 120. ? (1) Se interzice depasirea vehiculelor:

a) în intersectii cu circulatia nedirijata;

b ) în apropierea vârfurilor de rampa, când vizibilitatea este redusa sub 50 m;

c) în curbe si în orice alte locuri unde vizibilitatea este redusa sub 50 m;

d) pe pasaje denivelate, pe poduri, sub poduri si în tuneluri. Prin exceptie, pot fi depasite în aceste locuri vehiculele cu tractiune animala, motocicletele fara atas, mopedele si bicicletele, daca vizibilitatea asupra drumului este asigurata pe o distanta mai mare de 20 m, iar latimea drumului este de cel putin 7 m;

e) pe trecerile pentru pietoni semnalizate prin indicatoare si marcaje;

f) pe trecerile la nivel cu calea ferata curenta si la mai putin de 50 m înainte de acestea;

g) în dreptul statiei pentru tramvai, atunci când acesta este oprit, iar statia nu este prevazuta cu refugiu pentru pietoni;

h) în zona de actiune a indicatorului ?Depasirea interzisa?;

i) când pentru efectuarea manevrei se încalca marcajul continuu, simplu sau dublu, care desparte sensurile de mers, iar autovehiculul circula, chiar si partial, pe sensul opus, ori se încalca marcajul care delimiteaza spatiul de interzicere;

j) când din sens opus se apropie un alt vehicul, iar conducatorul acestuia este obligat sa efectueze manevre de evitarea coliziunii;

k) pe sectorul de drum unde s-a format o coloana de vehicule în asteptare, daca prin aceasta se intra pe sensul opus de circulatie.(2) Se interzice depasirea coloanei oficiale.

"

deci depasea coloana care era sa faca ala stanga, ca presupun ca nu a facut cu 80 la ora stanga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din ce mai stiu eu, si sper sa nu gresesc, depasirea mai este intertzisa si la mai putin de 50 de metri de intersectie in oras si 100 in afara orasului. considerand ca cel cu masina vireaza stanga pe un alt drum inseamna ca acolo este o intersectie, deci culpa o vad ca fiind a motociclistului

 

 

poate face stanga si ca sa intre intr-o curte, sau daca nu e intersectie semnalizata, cum s-a zis mai sus, totul depinde de cel care semnalizeaza, sa nu o faca prea din scurt pt ca doar semnalul lui imi indica faptul ca n-am voie sa-l depasesc; in cazul de fata conserva o fi semnalizat din timp, exista martori? coloana aia poate era "in asteptare" din cauza aglomeratiei iar conserva a tasnit fara sa se asigure si fara sa dea semnal

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pacat, mare pacat. Il plingem cu totii, ma gindesc la copii acestuia... la sotia acestuia care nu a reusit sa faca nimic, saraca, nu vreau sa stiu ce este in sufletul ei acum... la pasiunea lui... la gazul din mana...Un om care stringea stele...Comentariile sunt de prisos prieteni...RIP

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...