Sari la conținut

Dobrogea pe malul Dunarii 23 Octombrie


nobike
 Share

Postări Recomandate

Neatza si tie!

Daca as fi scris altfel, presupun ca n-ai fi reusit sa citesti, intelegi.

Mai trebuie sa lucrez la al meu intelect pentru a putea forma si io o propozitie din cuvinte romanesti, englezesti...

Io cred ca nu ai marimea potrivita la casca, ori i-au mai sarit piulite de la vibratii, ori ai confundat forumul cu unul .com, ori...

Editat de mdm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Neatza si tie!

Daca as fi scris altfel, presupun ca n-ai fi reusit sa citesti, intelegi.

Mai trebuie sa lucrez la al meu intelect pentru a putea forma si io o propozitie din cuvinte romanesti, englezesti...

Io cred ca nu ai marimea potrivita la casca, ori i-au mai sarit piulite de la vibratii, ori ai confundat forumul cu unul .com, ori...

 

 

Adica te deranjeaza ca am scris neatza si cuvintele "solo ride" in engleza in fraza de mai sus? Imi pare rau; eu am fost, am facut pozele daca plac la cineva bine.

Mesaj completat

Poze frumoase ... si atat. Pacat ca nu ai si versiunea in romana la blog. Pentru cei care nu stiu engleza (printre care ma numar si eu) nu ne ramane decat sa admiram pozele :D

 

 

Da, e destul de greu sa am si versiunea in romana pe blog; pe viitor o sa pun versiunea in romana pe forum, multumesc de sugestie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica te deranjeaza ca am scris neatza si cuvintele "solo ride" in engleza in fraza de mai sus? Imi pare rau; eu am fost, am facut pozele daca plac la cineva bine.

Mesaj completat

 

 

 

Da, e destul de greu sa am si versiunea in romana pe blog; pe viitor o sa pun versiunea in romana pe forum, multumesc de sugestie!

 

 

Adica da, adica ma deranjeaza englezismele. :D .

S-o trezit patriotu' din mine... :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Neatza si tie!

Daca as fi scris altfel, presupun ca n-ai fi reusit sa citesti, intelegi.

Mai trebuie sa lucrez la al meu intelect pentru a putea forma si io o propozitie din cuvinte romanesti, englezesti...

Io cred ca nu ai marimea potrivita la casca, ori i-au mai sarit piulite de la vibratii, ori ai confundat forumul cu unul .com, ori...

si ce are daca scrie in limbi de circulatie internationala pe forumu asta , frate ?

 

poate sa scrie in orice limba vrea el sa fie inteles sau neinteles

poti sa citesti , sau sa nu

poti sa te uiti la poze , sau sa nu

 

de aici pana la faptul sa-i spui ca are casca deformata ...

mi se pare ca esti total deplasat

 

ps @ nobike :

misto plimbarica si pozele

mai fa din`astea si ... leave the crazy ones

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-o trezit patriotu' din mine... :D

 

 

Bravo, apreciez sincer. Din acelasi patriotism si blogul meu este in Engleza, ca sa mai afle si strainii una alta pozitiva despre noi, ca de negative le zic altii. Cum nici Engleza mea nu este perfecta, probabil ca nici romana. Dar cel mai important e sa te faci inteles, si in acest caz particular sper ca pozele fac cat 1000 de cuvinte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si ce are daca scrie in limbi de circulatie internationala pe forumu asta , frate ?

 

poate sa scrie in orice limba vrea el sa fie inteles sau neinteles

poti sa citesti , sau sa nu

poti sa te uiti la poze , sau sa nu

 

de aici pana la faptul sa-i spui ca are casca deformata ...

mi se pare ca esti total deplasat

 

ps @ nobike :

misto plimbarica si pozele

mai fa din`astea si ... leave the crazy ones

 

Ai dreptate.

Are casca deformata de catre denivelarile partii superioare.

 

La tine-i neteda?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revenind la traseu sunt cam 4-500 de km dus intors din Bucuresti in functie de traseul pe marginea Dunarii. La capatul autostrazii, se trece pe sub un pod, in dreapta e drumul spre mare, in stanga drumul spre Cernavoda. Se face stanga apoi dreapta pe podul spre Cernavoda si se trece peste apa. In Cernavoda m-am incurcat un pic, trebuie mers un pic dreapta pana la un sens giratoriu unde se merge spe Harsova (Harsova e locul de trecere peste Dunare inapoi prin Slobozia), deci daca va rataciti, Harsova este directia de mers.

 

Benzinarii n-am gasit decat la Harsova, deci cel mai bine ar fi sa puneti benzina de pe autostrada undeva dupa iesirea catre Drajna/Slobozia -e un OMV pe dreapta.

 

De la Cernavoda cu cat mergeti mai in stanga, cu atat sunteti mai aproape de Dunare. Eu am luat-o prin Seimeni (desi un semn zicea ca e drumul blocat se pare ca au reparat drumul (au fost niste probleme mai de mult acolo cu alunecari de teren si au ramas semnele). Mergeti in continuare pe drum catre satul Dunarea.

 

La un moment dat se face stanga catre satul Topala si cetatea Capidava, foarte frumos. Drumul iese singur inapoi catre Harsova.

 

La Harsova trebuie sa treceti podul peste Dunare (costa 5 Ron) si apoi mergeti catre Slobozia. De la Slobozia puteti sa mergeti inainte catre Buzau/Urziceni eu am preferat ca imediat la intrarea in Slobozia sa fac stanga si in 10 km am fost la autostrada.

 

Drumul se poate face cu orice motor, nu e ca in Germania dar nici gropi nu sunt. Am plecat la 12 si am ajuns inapoi la 19:00 mergand relaxat si cu opriri de poze. Nu sunt locuri de mancat/ cafea, asa ca am avut OMV pe autostrada si OMV inainte de Harsova si cam atat.

Editat de nobike
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io cred ca nu ai marimea potrivita la casca, ori i-au mai sarit piulite de la vibratii, ori ai confundat forumul cu unul .com, ori...

 

Mie mi se pare ca ai cam sarit calul ...

 

Cum iti explici ca restul oamenilor au inteles textul? Numai tu nu :D :P :P

 

Eu ma bucur cand cineva ca @nobike posteaza o calatorie. Mai clatesc ochii si imi imaginez ce frumos a fost acolo. Pacat ca mai sunt unii ca tine care arunca cu piatra doar ca sa fie bagati in seama.

 

Dar cel mai important e sa te faci inteles

 

Uite aici ti-am dat si quote, ca sa intelegi mai bine

Editat de Baiazid
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baiazide,

,,...Prea v-ați atătat arama sfâÂşiind această țară,

Prea făpoponeataăți neamul nostru de ruÂşine Âşi ocară,

Prea v-ați bătut joc de limbă, de străbuni Âşi obicei''

...''. :D

 

Evident nu se poate generaliza, tu facand parte din etalonul bun. :P

Trebuia sa-ti fi scris in turca, sa intelegi ceva, adica sa concluzionezi ceea ce ar fi trebuit... :D

Dubiile despre intelectul initiatorului topicului mi-au disparut in urma dialogului cu acesta, dar au reaparut fata de altii... :P

 

Sa-ti incerc o :)traducere : este un forum romanesc, asadar si povestioarele romanilor, aici, trebuiesc scrise in romana.

La forma castii tale am fi scris in turceste la ora asta... :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Evident nu se poate generaliza, tu facand parte din etalonul bun. :P

Trebuia sa-ti fi scris in turca, sa intelegi ceva, adica sa concluzionezi ceea ce ar fi trebuit... :P

Dubiile despre intelectul initiatorului topicului mi-au disparut in urma dialogului cu acesta, dar au reaparut fata de altii... :D

 

Sa-ti incerc o :)traducere : este un forum romanesc, asadar si povestioarele romanilor, aici, trebuiesc scrise in romana.

La forma castii tale am fi scris in turceste la ora asta... :D

 

 

Nu trebuie sa imi faci mie traduceri si nu stiu ce te tot legi de turci... in sfarsit fiecare cu ce poate / ce stie

 

Consider ca limba engleza trebuie sa faca parte din bagajul de cunostiinte standard al oricarei persoane. Totul este in engleza acum: internetul (mare parte), documentatii, electronice ...

Daca tu esti conservator, este problema ta si numai a ta.

 

Eu am scris aici si in romana si in english dar si mixt: ronglish. Nu vad nimic rau in ce a postat @nobike. Din contra, am citit si m-am uitat la poze cu placere.

Editat de Baiazid
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nobike, portiunea de la Buc la Cernavoada nu tre neaparat sa fie boring (adica A2).

Poti merge Buc-Branesti-Fundulea-Lehliu-Dor Marunt-Dragalina-Fetesti si apoi inca vreo 10 km pe A2, e foarte misto drumul si foarte bun (tocmai ce l-au reparat cu criblura). La intoarcere, de la Slobozia mergi aia 10 km inspre Calarasi si faci dreapta la Popasul drumetului imediat dupa calea ferata si o iei spre lehliu, bate A2 de departe.

Practic e drumul spre mare dinainte de A2, merge cam paralel cu A2 si e pustiu si-n toiu'verii cand toti gogii merg bara la bara pe A2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie sa imi faci mie traduceri si nu stiu ce te tot legi de turci... in sfarsit fiecare cu ce poate / ce stie

 

Pai daca te dai drept "baiazid" omu' crede ca esti turc.. :D

 

Eu ma bucur cand vad bloguri descriind tara noastra in limba engleza, bravo - sa poata citi si ochiul strainului!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca te dai drept "baiazid" omu' crede ca esti turc.. :D

 

Eu ma bucur cand vad bloguri descriind tara noastra in limba engleza, bravo - sa poata citi si ochiul strainului!

 

Poate omului ii plac turcii si nu stie cum sa intre in vorba :P :P :D

 

Nici eu nu vad un issue cu bloguri scrise in english. Mai citesc si altii oameni pasionati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

s-a mai gasit unu se faca pe exageratu' si regretatu Pruteanu pe aci', e forumu' plin de analfabeti si s-a gasit sa comenteze la unu care a scris neatza si 2 cuvinte in engleza, amice atat am sa-ti spun: fuck off ! iti dau un pm cu traducerea daca you don't know ce inseamna these words, you retard, piece of shit, analfabet al limbii engleze care esti tu, pe persoana fizica !

Vai a fare in culo !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

s-a mai gasit unu se faca pe exageratu' si regretatu Pruteanu pe aci', e forumu' plin de analfabeti si s-a gasit sa comenteze la unu care a scris neatza si 2 cuvinte in engleza, amice atat am sa-ti spun: fuck off ! iti dau un pm cu traducerea daca you don't know ce inseamna these words, you retard, piece of shit, analfabet al limbii engleze care esti tu, pe persoana fizica !

Vai a fare in culo !

 

,,Ma pis pe liftu' tau''.

Amu, sa nu-mi ceri drepturi de autor cu toate ca ti-as putea plati tot in natura si tot in partea superioara a ...liftului.

Fiecare intelege ce vrea. Ai vazut ca ma iau de analfabeti? :D La unii e ireversibila...de aia nu ma leg.

Nici de tine n-o sa ma mai leg. :P

 

Da, il apreciez pe initiatorul topicului, mai ales citindu-i raspunsurile. Merita tot respectul.

 

In incheiere, iarasi trebuie sa urc pe liftul tau pentru a medita si...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revenind la traseu sunt cam 4-500 de km dus intors din Bucuresti in functie de traseul pe marginea Dunarii. La capatul autostrazii, se trece pe sub un pod, in dreapta e drumul spre mare, in stanga drumul spre Cernavoda. Se face stanga apoi dreapta pe podul spre Cernavoda si se trece peste apa. In Cernavoda m-am incurcat un pic, trebuie mers un pic dreapta pana la un sens giratoriu unde se merge spe Harsova (Harsova e locul de trecere peste Dunare inapoi prin Slobozia), deci daca va rataciti, Harsova este directia de mers.

 

Benzinarii n-am gasit decat la Harsova, deci cel mai bine ar fi sa puneti benzina de pe autostrada undeva dupa iesirea catre Drajna/Slobozia -e un OMV pe dreapta.

 

De la Cernavoda cu cat mergeti mai in stanga, cu atat sunteti mai aproape de Dunare. Eu am luat-o prin Seimeni (desi un semn zicea ca e drumul blocat se pare ca au reparat drumul (au fost niste probleme mai de mult acolo cu alunecari de teren si au ramas semnele). Mergeti in continuare pe drum catre satul Dunarea.

 

La un moment dat se face stanga catre satul Topala si cetatea Capidava, foarte frumos. Drumul iese singur inapoi catre Harsova.

 

La Harsova trebuie sa treceti podul peste Dunare (costa 5 Ron) si apoi mergeti catre Slobozia. De la Slobozia puteti sa mergeti inainte catre Buzau/Urziceni eu am preferat ca imediat la intrarea in Slobozia sa fac stanga si in 10 km am fost la autostrada.

 

Drumul se poate face cu orice motor, nu e ca in Germania dar nici gropi nu sunt. Am plecat la 12 si am ajuns inapoi la 19:00 mergand relaxat si cu opriri de poze. Nu sunt locuri de mancat/ cafea, asa ca am avut OMV pe autostrada si OMV inainte de Harsova si cam atat.

sa-mi bag laba-n baba , daca s-o exista tara mai frumoasa pe lumea asta......bai frate , da ' frumos mai este pe acolo, si eu am batut toti campii, numai pe aici nu am fost......fantastic!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Bucata aia, dupa Cernavoda pina la Harsova este superba, intr-adevar..am facut-o si eu pentru placerea drumului de vreo trei ori.

Interesant este sa vezi cata saracie este pe acolo, sa vezi cum fac baie vara copii in Dunare, sunt kilometri intregi de salbaticie si frumusete.

Toamna te innebunesc culorile inspre aramiu..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bucata aia, dupa Cernavoda pina la Harsova este superba, intr-adevar..am facut-o si eu pentru placerea drumului de vreo trei ori.

Interesant este sa vezi cata saracie este pe acolo, sa vezi cum fac baie vara copii in Dunare, sunt kilometri intregi de salbaticie si frumusete.

Toamna te innebunesc culorile inspre aramiu..

cam acelasi peisaj , vei vedea si de la cernavoda spre sud , spre ostrov - calarasi

e misto sa treci cu bacul la calarasi si sa urci pana la braila , o iei spre macin

macin - tulcea , super drum ( asfalt , curbe misto )

e frumoasa rau dobrogea aia , daca stii ce sa cauti

mai ales in extra sezon , cand nu e toata tara pe bucata aia tara

cateodata ai impresia ca se scufunda , la cata populatie e p`acolo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...