Sari la conținut

ROQUEST - “Romanian Quest Expedition”


ADMIN
 Share

Postări Recomandate

Frate, cati carcotasi pe aici !

 

Oameni buni, potoliti-va cu insinuarile si incercati sa aveti ori niste sfaturi, ori niste intrebari legate de expeditia pe care vor sa o faca baietii astia bravi. Nu mai faceti pariuri si insinuari prostesti cum a facut cineva pe aici, se stie el, chiar daca credea k e vb de altcineva, cu toate k nu cred.

 

Baietii va asteapta cu pareri, idei, intrebari si incurajari.

 

ATAT!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 65
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vad ca toata lumea se gandeste doar la un ajutor financiar de care cei doi ar avea nevoie, dar pe care nu l-au cerut explicit. Dar poate ca ii putem ajuta si in alte feluri. Am citit pe site experienta lor profesionala si nu am vazut ca vreunul sa fi lucrat in TV. Daca au nevoie, m-as oferi sa le fac un scurt training de filmare, pentru ca imaginile cu care vor veni sa poata fi si montate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare la toata lumea !

 

Numele meu este Andrei Georgescu si sunt unul din cei doi baieti care vor sa faca isprava asta de calatorie in jurul lumii pe motociclete.

In primul rand suntem foarte nedumeriti de faptul ca nimeni de la acest site nu ne-a contactat sa ne intrebe daca este ok si pentru noi sa aparem pe acest site ... sincer ... noi vroiam sa deschidem un topic ...dar la anu' ... cand inaintam mai mult cu pregatirile.

 

Si acum o sa raspund cat pot de bine la ce am vazut ca se scrie aici despre noi.

 

Un lucru vreau sa lamuresc de la inceput : nu cerem bani de pomana de la nimeni ! Daca cineva o sa vrea sa ne ajute in orice fel o sa poata sa o faca "la un moment dat " la noi pe site. Ne gandim (sa nu intelegeti gresit - doar ne gandim) sa facem tricouri cu expeditia si sa puteti sa ne ajutati doar cumparand acest tricou - dar repet! - este doar la nivel de idee.

 

In acest moment avem sponsori pt aproape tot echipamantul de care avem nevoie pt expeditie si suntem in discutii si cu alti potentiali sponsori.Ati vazut la noi pe site mai multe bannere ale sponsorilor actuali : Ascent - echipament camping , ActionCamera - camere de filmat HD , SunnyTravel - o cazare pe saptamana la hotel , EasyTrack - monitorizare satelit ( o sa stiti in orice moment unde ne aflam ) si inca mai suntem in discutii si cu alti posibili-viitori parteneri pentru haine , cauciucuri , uleiuri si chiar pt motociclete noi.

Avem discutii deschise si cu parteneri media - reviste de specialitate , televiziuni , posturi de radio s.a.m.d.

Avem constituita si o asociatie non-profit prin care sa putem sa derulam legal toate barter-ele si sponsorizarile.

Cat despre viza si trecerea noastra prin china ... da ... este o mare problema pe care vrem sa incercam sa o rezolvam cu ajutorul MAE (ministerul afecerilor externe)

 

Motocicletele pe care vrem noi sa plecam dupa cum ati vazut si pe site sunt Yamaha ST 750 ... acestea au fost special cumparate de noi pt aceasta calatorie si aproape ca am pus toate piesele noi pe ele si momentan sunt pregatite in proportie de 75% pt expeditie.Nu stim daca este alegerea cea mai buna si cu siguranta acceptam din partea voastra orice sfat legat de aceste motociclete ( oricum am vb cu multi si stim cam care sunt problemele) ..oricum o sa avem si o a III - a motociclete in tara din care o sa luam piese.

 

Va rugam frumos sa nu mai dati cu presupul aiurea .. la noi pe site aveti adresele noastre de mail si numerele noastre de telefon ... va rugam sa ne contactati oricand ( deja ne-au sunat o gramada de oameni - ori sa ne incurajeze ...ori sa ne intrebe ceva sau sa se dumireasca de anumite lucruri ) daca vreti sa ne vedem la un pahar de vorba o sa o facem cu placere!

 

Cu ce puteti sa ne ajutati voi acum in aceasta faza de pregatire a expeditiei ( daca vreti ) ...foarte simplu: spuneti la cat mai multa lume despre noi . Inca mai cautam eventuali sponsori ...eventuale firme care vor sa ne ajute - oferim si noi la schimb publicitate.

Avem nevoie si de sfaturi de la voi si de ganduri bune ... avem nevoie sa ne incarcati cu energie sa ducem la bun sfarsit pregatirile pt expeditie.

 

Toate bune ! ... si va steptam la noi pe site ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

carcotasii, stati jos tata!

 

ii cunosc pe baietii astia si au planul asta in cap de CATIVA ANI, asta inseamna ca au investit deja foarte mult timp si pasiune in realizarea acestui vis pa care si-l doresc foarte mult!

 

exista oameni care viseaza si is pun in aplicare ideile si exista carcotasi pe forum care mai bine fac un post idiot decat sa parcurga un km cu motoreta!

 

poate ca exista si ideea cererii de sponsorizare, si ce ?! acest forum nu este pentru a ne ajuta??? poate intr-o zi am sa va cer ajutorul pentru a merge la Dakar sau la cine stie ce alta competitie. cine vrea sa ii ajute o poate face cine nu sa stea jos si sase multumeasaca sa citeasca nu sa critice un plan facut cu multa truda!

 

oamenii astia au facut ceva, voi comentatorilor ce ati facut??? (inafara de posturi)

 

Bafta multa Andrei si Bogdan, cel mai greu va fi cand veti apasa prima oare schimbatorul de viteze si veti elibera ambreajul, dupa asta totul vine de la sine. Stiti cum e, startul e cel mai solicitant monent al unei curse!!!

 

Daca aveti nevoie de ceva servisare va astept la mine la atelier!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bafta mai baieti, inca odata imi cer scuze, chiar credeam ca vrea sa plece adminul, el a postat, textul e confuz, dar se vede treaba ca in lipsa unor realizari personale le promoveaza pe ale altora. bun si asa daca nu-si schimba dispozitia si va trimite si pe voi la `diverse`. si daca plecati e o realizare, nici nu conteaza pana unde ajungeti.

p.s. nu e nimic in neregula cu cererea de sponsorizare, chiar asa se obisnuieste.

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu ce puteti sa ne ajutati voi acum in aceasta faza de pregatire a expeditiei ( daca vreti ) ...foarte simplu: spuneti la cat mai multa lume despre noi . Inca mai cautam eventuali sponsori ...eventuale firme care vor sa ne ajute - oferim si noi la schimb publicitate.

Avem nevoie si de sfaturi de la voi si de ganduri bune ... avem nevoie sa ne incarcati cu energie sa ducem la bun sfarsit pregatirile pt expeditie.

Toate bune ! ... si va steptam la noi pe site ...

 

Pai cu asta va ajuta si acest site - o sa afle cat mai multa lume despre voi!

 

Eu va urez multa bafta la organizari si gasirea a cat mai multe companii sau oameni cu bani cat mai deschisi la suflet si la creier care sa va ajute!

Mesaj completat

bafta mai baieti, inca odata imi cer scuze, chiar credeam ca vrea sa plece adminul, el a postat, textul e confuz,

Pai eu daca postam ca Nasa va trimite un om pe luna rezulta automat ca eu plec?

 

Crezi ca toata lumea e asa dementa speciala sa vorbesca despre sine la persoana a III-a ca DP? :)

 

Hai sa nu mai fim asa carcotasi, eu il felicit pe ADMIN ca ii promoveaza pe baietii astia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca toata lumea se gandeste doar la un ajutor financiar de care cei doi ar avea nevoie, dar pe care nu l-au cerut explicit. Dar poate ca ii putem ajuta si in alte feluri. Am citit pe site experienta lor profesionala si nu am vazut ca vreunul sa fi lucrat in TV. Daca au nevoie, m-as oferi sa le fac un scurt training de filmare, pentru ca imaginile cu care vor veni sa poata fi si montate.

 

Asta e spiritul! Brava!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un lucru vreau sa lamuresc de la inceput : nu cerem bani de pomana de la nimeni ! Daca cineva o sa vrea sa ne ajute in orice fel o sa poata sa o faca "la un moment dat " la noi pe site. Ne gandim (sa nu intelegeti gresit - doar ne gandim) sa facem tricouri cu expeditia si sa puteti sa ne ajutati doar cumparand acest tricou - dar repet! - este doar la nivel de idee.

 

In acest moment avem sponsori pt aproape tot echipamantul de care avem nevoie pt expeditie si suntem in discutii si cu alti potentiali sponsori.Ati vazut la noi pe site mai multe bannere ale sponsorilor actuali : Ascent - echipament camping , ActionCamera - camere de filmat HD , SunnyTravel - o cazare pe saptamana la hotel , EasyTrack - monitorizare satelit ( o sa stiti in orice moment unde ne aflam ) si inca mai suntem in discutii si cu alti posibili-viitori parteneri pentru haine , cauciucuri , uleiuri si chiar pt motociclete noi.

 

Va rugam frumos sa nu mai dati cu presupul aiurea .. la noi pe site aveti adresele noastre de mail si numerele noastre de telefon ... va rugam sa ne contactati oricand ( deja ne-au sunat o gramada de oameni - ori sa ne incurajeze ...ori sa ne intrebe ceva sau sa se dumireasca de anumite lucruri ) daca vreti sa ne vedem la un pahar de vorba o sa o facem cu placere!

 

Oamenii astia nu au ceruta bani de la nimeni. Nu inteleg de ce unii au dat cu presuspusul ca vor cere bani. Deh ... Au banii lor, sponsori, cu siguranta nu le-ar strica niste bani extra dar NU AU CERSIT la nimeni bani !

 

carcotasii, stati jos tata!

Bafta multa Andrei si Bogdan, cel mai greu va fi cand veti apasa prima oare schimbatorul de viteze si veti elibera ambreajul, dupa asta totul vine de la sine. Stiti cum e, startul e cel mai solicitant monent al unei curse!!!

 

Om cu scaun la cap, :)

 

Pai cu asta va ajuta si acest site - o sa afle cat mai multa lume despre voi!

Hai sa nu mai fim asa carcotasi, eu il felicit pe ADMIN ca ii promoveaza pe baietii astia.

 

Belbody, acest site ii ajuta sa fie mai cunoscuti intr-adevar dar se pare ca nimeni nu le-a cerut parerea in legatura cu infiintarea acestui topic. Daca tu ai pleca maine in Grecia, si eu as face un topic pe tema asta fara sa stii, poate ti-ar place, poate nu dar cu siguranta ar fi fost mai frumos sa iti cer parerea inainte.

Numerele de telefon & mail sunt pe site, nu sunt greu de contactat ...

 

Sunt sigur ca amandoi au vazut celebrele (deja) calatorii ale lui Boorman si McGregor, si au vazut ceea ce inseamna o asemenea calatorie, la nivel logistic mai ales. Eu nu pot decat sa le urez bafta si sa isi implineasca visul.

O sa vizitez site-ul des pentru noutati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

crezi ca doar OO si VREI e nevoie?

 

nici macar OO nu trebe, trebuie doar sa vrei.

din moment ce te-ai nascut poti.

se cere doar tenacitate, si intr-o zi o sa ai motocicleta plina de boarfe, inima zvacnind cu putere, fluturi in stomac, mana stanga inclestata pe ambreiaj, iar in spatele motocicletei, patul in care ai locuit visand la acest moment.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai vin cu cateva clarificari ...

Da ... cei de la site nu au facut un lucru rau ca au deschis topic aici (si le multumim ca au facut lucrul asta) dar noi vroiam samai asteptam pana in ianuarie pana sa mediatizam si aici pt ca inca nu suntem pusi la punc cu toate detaliile. Si site-ul nostru nu functioneaza decat de cateva zile dar noi am inceput pregatirile inca din luna mai a acestui an .

Cam a spus si Stulewa mai sus ... acesta expeditie o discutam si analizam din 2005 ...

Deocamdata avem sponsori doar pt echipamente ... suntem in discutii cu cateva firme mari si pt partea financiara a expeditiei (bani de mancare si benzina) ... in caz ca nu o sa reusim sa acoperim toata suma de care avem nevoie din sponsorizari ..."doar atunci" o sa apelam la ajutorul tuturor cunoscutilor si a motociclistilor dar doar in felul specificat de mine in mesajul de mai sus ( vanzare de tricouri, sepci sau calendare).In ideea asta nu am vrut sa vorbim mai mult anul asta pt ca pana in ianuarie trebuie sa finalizam si sa tragem linie la mai multe discuti si negocieri care le purtam chiar zilele acestea cu posibili sponsori sau coloboratori.

Da ... o sa postam la noi pe site noutati si o sa specificam incepand cu luna Ianuarie mult mai multe decat acum .

Oricum va steptam si la noi pe site si pe forum sa putem sa strangem cati mai multi membrii si cat mai multe vizualizari.

 

Toate bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic să profitați acum cu calendarele pe 2011. Sau altă chestie - aÂş face calendarele pe 3 ani, cât stați voi pe acolo :) . La călindar mă înscriu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni si dragi prieteni motociclsiti...o parte din voi ma cunosc personal. Pentru toata lumea....va scrie Bogdan, membru activ in echipa RoQuest.

 

In primul rand, noi, Bogdan si Andrei nu am avut nici un fel de discutie cu admin-ul acestui site pe care il frecventam de mult timp, pentru postarea acestui topic si banner. Cu intentii pe care numai ADMIN-ul le stie a publicat acest topic prin procedura copy-paste de pe site-ul nostru.

 

Amandoi (Andrei, Bogdan) suntem motociclisti de cativa ani, cu experienta atat on-road cat si off-road si membrii activi in oarecare masura pe acest forum. Mai putini activi aici si mai mult activi in realitate.

 

Impreuna cu Andrei dezvolt planul pentru aceasta calatorie de cativa ani. Adaugam cate o idee noua in conceperea logisticii desfasurarii acesteia. Puteam sa o facem doar pentru noi, asa cum scria cineva mai sus, cineva care nu crede in dorinta cuiva de a realiza ceva si pentru altii, nu numai in mod individualist si egoist, doar pentru el.

 

Asa cum spunea Andrei, dorim sa facem din aceasta calatorie, vis al nostru, o poveste pe care sa o transmitem celor care nu vor fi alaturi de noi fizic, transpusa in diferite forme (articole in reviste de profil si emisiuni TV). NU suntem nici primii. nici ultimii care fac asta.

 

E povestea noastra, pe care vrem sa o impartasim cu cei care vor sa o urmareasca. Prin intermediul site-ului nostru ne adresam motociclistilor care inteleg spritul aventurii si totodata celor care iubesc calatoriile in general. NU vrem sa impartasim NIMIC cu cei care agreeaza spre exemplu "motociclismul de Magheru".

 

Din bun simt, ne cerem scuze celor care au fost curiosi sa intre pe acest topic, publicat fara acceptul nostru si care au avut impresia ca le bagam mana in buzunar, cerandu-le bani, ori s-au simtit agasati in vreun fel de noi. NU ASTA NE DORIM. In acelasi timp le multumim curiosilor care au vizitat acest topic si ii invitam pe site-ul nostru.

 

SA FIE CLAR - NU SUNTEM CERSETORI SI NU MURIM DE FOAME!!!

 

De asemenea pot intelege comportamentul mai putin civilizat al celor care ne-am jignit intr-un fel sau altul prin postarile lor aici. Traim intr-o lume complexa, alaturi de multe vietuitoare care gandesc dupa posibilitatile intelectuale proprii (nu vreau sa jignesc cu aceasta idee, ci doar imi manifest intelegerea).

 

In incheierea acestui post, ii salut pe cei care au inteles spiritul acestei calatorii si care si-au manifestat dorinta de a ne ajuta (a ne ajuta = sfat, idee, recomadare, etc.), ca la randul nostru sa-i ajutam prin a aduce mai aproape de ei locurile pe care le vom vizita, in articolele pe care le vom publica pe site-ul nostru.

 

Daca in continuare, dupa post-urile lui Andrei, al meu, al lui Liviu, Stulewa (prieteni motociclisti care ne cunosc personal) mai exista nelamuri sau neclaritati, raspundem cu placere la mail-urile si telefoanele voastre menite sa aduca o idee, un sfat sau o critica, constructiva in aceasta aventura.

 

Va salut cu respect,

 

Bogdan

 

PS: 1. acesta este primul si ultimul meu post in acest topic,

2. il rog pe admin sa stearga acest topic.

Editat de Bogdanel_P
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut cu respect,

 

Bogdan

 

PS: 1. acesta este primul si ultimul meu post in acest topic,

2. il rog pe admin sa stearga acest topic.

 

:) :) :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Visul e superb si calatoria impresionanta...topicul a fost pus aiurea de la inceput si asta e pacat...parerea mea.

Pe de alta parte, posibil sa se fi iscat carcoteli oricum :)

 

Ce as vrea eu sa ii intreb pe participanti, dar se pare ca nu vor mai posta...cum naibii reusesti sa pui totul in stand by si sa iei o pauza de 3 ani? Pare acceptabil, din punctul meu de vedere la 20 sau la 60 de ani. Nu la 30 si, cand majoritatea avem o casa, o familie, o firma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...