Sari la conținut

Accident Motorock Galati- Liniute


mihnea_24
 Share

Postări Recomandate

Accidente s-au intamplat si se intampla mereu. La cursele de Formula 1 din anii '50 si pana acum au murit zeci de spectatori, si doar ca urmare a acestor nefericite evenimente organizatorii au putut sa actioneze in consecinta si sa imbunatateasca masurile de siguranta, ajungandu-se la nivelul la care s-a ajuns azi. Cu toate astea cursele se tin in continuare, interesul e crescut si lucrurile progreseaza.

 

La noi acest gen de curse sunt la inceput, organizatorii se confrunta cu niste probleme fara precedent, cand faci ceva pentru prima oara e foarte greu sa prevezi absolut orice consecinta.

 

Daca vom incerca sa cautam nod in papura vom reusi in final, dar nu cred ca asta este scopul. Televiziunile cauta ineditul, spectaculosul, socantul. Ele asta vand: spectacol. Sigur ca e irelevant ca motociclistul avea permisul suspendat: nu era nici pe drum public si beneficiaza si de prezumtia de nevinovatie in baza dovezii eliberate de politie pana la solutionarea contestatiei. Stirea este tendentioasa si rau-voitoare.

 

In alta ordine de idei stiu de la liniutele de la Saturn cat de greu le era jandarmilor sa tina publicul IN SPATELE gardurilor de protectie. Ca vezi Doamne era departe de participanti si nu batea camera foto de la telefonul mobil pana la mecla motociclistului, oricum acoperita de casca. Si acolo au fost vreo 2-3 cazaturi ale participantilor, din fericire soldate doar cu julituri minore si fara victime in public, dar a fost vorba doar de noroc: daca o motocicleta ar fi "evadat" spre public nici gardurile de protectie, nici cei cativa jandarmi din fata lor nu ar fi putut sa protejeze publicul de bolidul scapat de sub control.

 

Cele spuse fiind zise nu pot sa inchei decat adresand condoleante familei copilei care a murit, insanatosire grabnica celor raniti si incurajari organizatorilor in acest moment greu prin care trec.

 

Ry.

bai tata, dar toate trebuie invatate "tha hard way"?

nimeni nu gandeste in avans la ce se poate intampla cu 200 kg accelerate de la 0 la 100 in 3 secunde?

trebuie sa moara lume ca sa se invete o lectie?

actionam si apoi luam masuri in fucntie de rezultate?

a iesit bine, nu a murit nimeni, ok, dam publicul mai aproape, sa vedem pana unde pot sta fara sa fie loviti?

a murit o fetita, gata bagam garduri!

ce dracu mah, sunt 2 feluri de oameni!

prostii care invata din experienta proprie si desteptii care invata din experienta altora!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 499
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

amintiti-va de sesiunile de wheelie de la Brasov cand stateam toti pe margine la 1 metru de motoare. Gard din kanci, pericol cat cuprinde, dar nefiind victime, nimeni nu a dat importanta aspectelor legate de sigurantza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai incercatzi sa gasitzi vinovatzi! Va face sa va simitzitzi mai bine daca va razbunatzi? "Erou" nu esti daca razbuni p cineva incercand cu disperare sa cautzi un vinovat..."Erou" esti daca faci in asa fel k lucrurile de genul asta sa nu se intample. Se pare ca nimeni de acolo nu a fost "erou". Cateodata trebuie sa intzelegem k asta e viatza..omul e cel mai rau si cel mai ingrozitor animal care a existat vreodata pe pamant...indiferent daca e posesorul unei motociclete sau posesorul unei masini...etc...Daca exista cea mai mica sansa ca ceva sa mearga prost atunci fii sigur ca va merge prost.

Eu am fost acolo si am vazut tot.. am vazut cum oamenii nu stateau unde ar fi trebuit sa stea..am vazut cum dupa accident se stransesera totzi in jurul victimelor ca tzaranii...lucru care nu se face...prima data nu-mi venea sa cred...nu am putut sa realizez..

fetitza a murit..gata..asta e..o mie de vorbe nu fac un ban...si nimeni nu o sa poata sa le aduca parintzilor fata inapoi..R.I.P :angryfire:

Acestea fiind spuse...nu conteaza a cui e vina..

ideea e sa nu se mai repete

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

amintiti-va de sesiunile de wheelie de la Brasov cand stateam toti pe margine la 1 metru de motoare. Gard din kanci, pericol cat cuprinde, dar nefiind victime, nimeni nu a dat importanta aspectelor legate de sigurantza.

:angryfire: ai dreptate. atit timp cit organizatorii si autoritatile, dupa care motociclistii actioneaza in baza romanescului "las' ca merge", vor mai fi situatii de genul. oricum, asteptati-va la o vinatoare de vrajitoare in toata regula.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avem SUV-uri sa scapam teferi de intalnirea cu motociclistii. Cred ca o sa-mi schimb parerea despre condusul preventiv. :angryfire:

 

cred ca te cam risti facand astfel de afirmatii... daca tot te dai atat pe net shi ti-ai facut user doar ca sa postezi aici cauta shi articolele in care se spune ca SUV-urile sunt mai periculoase decat tursimele, atat pentru cei din jur cat si pentru conducatori.

 

cat despre celelalte afirmatii, legate de motociclisti, intrarea lor in nu-shtiu-ce sau a ta in ei... beleshte ochii ca shi eu am SUV...

 

scuze smokey ca nu am tinut cont de mesajul tau, nu ajunsesem inca la el shi fierbeam de-atata tampenie in spatele unui simplu nickname

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai incercatzi sa gasitzi vinovatzi! Va face sa va simitzitzi mai bine daca va razbunatzi? "Erou" nu esti daca razbuni p cineva incercand cu disperare sa cautzi un vinovat..."Erou" esti daca faci in asa fel k lucrurile de genul asta sa nu se intample. Se pare ca nimeni de acolo nu a fost "erou". Cateodata trebuie sa intzelegem k asta e viatza..omul e cel mai rau si cel mai ingrozitor animal care a existat vreodata pe pamant...indiferent daca e posesorul unei motociclete sau posesorul unei masini...etc...Daca exista cea mai mica sansa ca ceva sa mearga prost atunci fii sigur ca va merge prost.

Eu am fost acolo si am vazut tot.. am vazut cum oamenii nu stateau unde ar fi trebuit sa stea..am vazut cum dupa accident se stransesera totzi in jurul victimelor ca tzaranii...lucru care nu se face...prima data nu-mi venea sa cred...nu am putut sa realizez..

fetitza a murit..gata..asta e..o mie de vorbe nu fac un ban...si nimeni nu o sa poata sa le aduca parintzilor fata inapoi..R.I.P :angryfire:

Acestea fiind spuse...nu conteaza a cui e vina..

ideea e sa nu se mai repete

 

iar tu ai spus in aproximativ 180 de cuvinte, ca asta e, sa nu se mai repete

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. NU sunt amator de motoare dar mi-am facut acest user ptr. a va explica exact cum a fost cu accidentul. Eu din din Galati si am facut parte din personalul medical de pe ambulanta care supraveghea intrecerea, deci am vazut exact cum s-a produs accidentul.

Vina este a celor 2 parti:

1. Organizatorii - nu au acordat distanta necesara de la pista pana la banda aceea de plastic.

2. Motociclistul....l-am vazut era incepator.

 

Si acum sa va explic cum s-a intamplat exact. Fetita statea dupa banda de delimitare, mai exact pe trotuar.....deci statea legal. Motociclistul cand a plecat in cursa a pierdut la start, a accelerat tare motocicleta in treapta 1 de viteza, s-a ridicat pe o roata, si fiind ridicat pe o roata incerca sa bag in treapta 2 uitandu-se la pedale, deci nefiind atent la drum. A reusit sa bage in treapta 2 si a accelerat-o tare si atunci a cazut. Motocicleta s-a tarait pe jos si s-a lovit de bordura, inaintea benzii de delimitare din plastic. Farul cu masca de la motocicleta s-a spart si a zburat in afara pistei si a lovit fetita in cap. Moartea a fost instantanee nu am maia vut ce face, avea cutia craniana zdrobita. Pe ceilalti accidentati inclusiv motociclistul i-am transportat la spital. Acum astept parerile voastre..........decide-ti cine e vinovatul.

 

 

Cred ca in ultimile 2 zile au aparut peste 20 de noi useri pe acest forum (posibil clone), si TOTI s-au bagat DIRECT pe acest topic.. si TOTI se dau experti .

Daca nu esti "amator de motoare" de unde mama dracu ti-ai dat seama ca ala era incepator ? Mai exact .. cand AI AVUT TU TIMP sa vezi .. citez "Motociclistul cand a plecat in cursa a pierdut la start, a accelerat tare motocicleta in treapta 1 de viteza, s-a ridicat pe o roata, si fiind ridicat pe o roata incerca sa bag in treapta 2 uitandu-se la pedale, deci nefiind atent la drum. A reusit sa bage in treapta 2 si a accelerat-o tare si atunci a cazut" . Adica ala a trecut ca o racheta, nici in filme nu-ti dai seama exact ce s-a intamplat.. DAR TU AI VAZUT CA MOTOCICLISTU SE UITA LA PEDALE ...

 

Si acum .. ontopic.. cred...

O nenorocire. Asta a fost. O nenorocire care mai devreme sau mai tarziu "trebuia" sa se intample si la intrunirile moto. Aici a fost vorba de o copila nevinovata. "Trebuia" sa se intample pentru ca in Romania cam asa se face treaba, in doru lelii, si cam toti suntem vinovati daca stam sa ne gandim.

E o stare de fact, si multe lucruri conduc la aceasta indolenta.. inclusiv lipsa banilor si a unor circuite in orasele mari.

 

Este si un cerc vicios : E de acuzat clubul si organizatorii, cei care trebuiau sa tina oamenii in frau adica publicu departe de sosea, de acuzat primaria ca si-a dat ultima stampila si a zis "go for it"

 

Organizatorii : In afara ... (Apropo de pozele alea cu pancardele care sunt la inceputul topicului) sunt circuite pentru asa ceva (sau locuri special amenajate) si cel care vrea sa organizeze niste intreceri nu trebuie sa-si construiasca propriul gard de protectie cum ziceau cei care spuneau "de ce la Galati nu a existat un gard de protectie facut din baloti de paie, cauciucuri sau gard de metal" .

 

Pai din film am vazut public si pe o parte si pe alta a soselei, pe minim 500 de metri, deci in total organizatorii aveau nevoie de 1 KILOMETRU de gard metalic, sau 10 de tone de baloti de baie, sau 2500 de cauziucuri. Pentru "full protection" Asa ceva nu vor face rost prea usor cluburile moto din Romania, la saracia noastra, pentru 30 de minute de liniute. Asta e clar. Doar poate "inchiriate" intre cluburi, sau primarii poate.. si apoi transportate intre orase.. dar nu cred ca o sa fie la noi asa ceva vreodata.

 

Si nu stiu de ce am io impresia ca daca aveau acele protectii.. era cam de pomana :

1) Bucati din motocicleta (care se spune ca au fost de vina) puteau sari oricum peste acest gard, logic insa ca procentajul pericolului era mai mic.

2) La punctu 2 e mai problematic.. si spun acum ce am vazut cu okii mei de cateva ori.. si stiti prea bine ca e adevarat. Romanu e curios. si inconstient. Se baga in fata . Sa vada el. Asa sun si io, si marea majoritate. Se baga 1 mai in fata, sa faca o poza, sa vada cine castiga, se baga si al 2-lea.. ca deh.. el nu mai vede din cauza primului. Si tot asa.. pana cand coloana de oameni inainteaza cat mai aproape de circuit.

 

Asa am facut si noi la Targu Sacuiesc, cand a facut show cu motocicleta acel maghiar si apoi cei cu ATV-uri. Si acolo s-a facut pe o pista de carting.. erau si tribune acolo... si gard.. DE TOATE.. si oamenii stateau chiar pe sosea.. inclusiv io, ca nu vedeam mai nimic din cauza celorlalti. Cel care a organizat a ragusit urland la noi ca daca nu ne dam in spate, intrerupe totul.. dar cum intorcea spatele.. toti.. zecile .. sutele de curiosi faceau 10 pasi inainte, inspre circuit.

 

Nu pot fi de acord nici cu papagalii care dau vina pe motociclist sau zicand "tampiti de bani gata care nu stiu ce e aia o motocicleta si omoara fetite" . JEEET ! Din ce am vazut in filme (hehe.. si cred ca sunt vreo 10 deja pe net, multi amatori si-au pus deja filmele de pe mobile pe net) .. mi-a dat seama ca ala nu era chiar incepator , si nu cred ca a fost doar noroc ca a scapat . Cred ca a stiut si sa cada. Mai ales cand s-a rostogolit. De intamplat nu stiu ce s-a intamplat, daca wheelie a fost voit sau nu.. tind sa cred ca nu.

 

Dar.. vreau sa va spun altceva. Io am fost la intrunire la Targoviste in weekend.. cei de acolo au organizat liniute intre comuniste.. in camping, nu pe sosea.. si toti ne chioram acolo, stand pe margine, la fel, la 10 centimetri de ei. SI bineinteles.. a fost unu care a picat la concurs... a picat acolo, pe sosea motocicleta, la nici 10- centimetri de picioarele spectatorilor.... dar un pic de ghinion daca era.. si aia putea sa rupa niste oase daca scapa in public.

 

Treaba e ca la astfel de concursuri (si auto si moto) orice se poate intampla.. publicu ar trebui sa stie asta.. cine nu stie.. atunci e batut in cap rau de tot, are IQ sub 10.

 

Altii zic "daca nu avem protectii la liuniute, garduri etc, sau daca organizatorii vad ca publicu se aproprie prea mult de sosea" sa se anuleze totul , sa nu se mai faca acele concursuri.

 

Partial de acord.. dar .. aici apare alta problema... caci asta zicem asta acum, dupa accident.. insa acolo mai toti spun .."liniutele cand sunt ? vrem sa vedem.. sa participam..." la Bucuresti, la intrunire TOTI .. dar TOTI DE PE FORUM SI DE LA INTRUNIRE LA SNAGOV i-am fazut zicand "bulangii aia de politai nu au lasat sa se faca liniute , burnouturi si stuntsuri .. niste cacanari de politai si slabi organizatorii"

 

Iete mai terminatilor ca acuma o dati la intors.. politaii sunt de vina ca nu au tinut oamenii departe de sosea. Daca in schimb nu aveati liniute tot politaii erau de vina ca nu va lasau sa vedeti liniute.

 

Repet .. banda aia care era legata de copaci era cam tot ce puteau pune organizatorii, deocamdata .. cam asta e tot ce se poate face dpdv financiar cand se face la nivel de club. De unde mama dracu sa faca rost aia de tone de baloti de paie, de mii de cauciucuri uzate sa le puna pe marginea soselei ? .

Politaii (jandarmeria) .. oricate ar face ei sa tina publicu la o oarecare distanta de sosea.. publicu se da iar in fata exact in momentul in care jandarmul respectiv s-a intors cu spatele. Unii mai sunt si injura politaii sau jandarmii ca-si fac treaba.

 

Si legislatia trebuie schimbata. Nu stiu daca exista in lege, undeva niste norme exacte de protectii pe care trebuie un eventual organizator trebuie sa le respecte ca sa ia aprobarile de la Politie, primarie, etc.

In momentul in care nu exista, nu poti sa acuzi organizatorii ca nu au respectat legea.

 

Daca ar exista.. ai putea sa acuzi pe organizatori, sau pe Politie/Primarie ca au dat acceptul la un concurs de liniute ILEGAL organizat, care nu indeplinea conditiile prevazute de lege.

 

In cncluzie.. concluzia mea, desigur :

A fost o nenorocire. Un accident. Nimeni nu cred ca va fi tras la raspundere. UN accident tragic care s-a intamplat dintr-o insiruire de situatii. Un ghinion. Care se intampla la astfel de concursuri auto/moto, si se va mai intampla, si la noi si in afara.

 

Mai e o kestie care ma deranjeaza : Se pune accent negativ in media pe TOT ce se intampla si unde e implicat cuvantul "moto".

Sa va fie rusine.. a murit o fetita, in mod tragic , evident.. dar de ce suntem noi mitocani si nu recunoastem ca aproape. zilnic mor fetite nevinovate si unele abia au parte de 1 minut la stirile de la ora 5 ? Accidente de masina, sau omorate , etc.

 

Aaaaaa e accident motoooo.. aaaaaa.. "motociclist criminal" ... despre acest accident de la Galati s-a vorbit mai mult decat acel CARNAGIU de saptamana trecuta cu microbuzul cu 12 morti lovit de acel autocar. Si acolo era un baietel intre cei 12 morti !!!

 

Mai sunt multe de spus, dar nu cred ca mai are rost.. acum... Sa-i fie tarana usoara... pacat, mare pacat :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca te cam risti facand astfel de afirmatii... daca tot te dai atat pe net shi ti-ai facut user doar ca sa postezi aici cauta shi articolele in care se spune ca SUV-urile sunt mai periculoase decat tursimele, atat pentru cei din jur cat si pentru conducatori.

 

cat despre celelalte afirmatii, legate de motociclisti, intrarea lor in nu-shtiu-ce sau a ta in ei... beleshte ochii ca shi eu am SUV...

 

Pt Abulafia: vezi ca mai avem si alte hoby-uri in afara de motoare :angryfire: (de ce nu postezi tu pe un site de literatura ermetica daca ai impresia ca esti singurul care citeste? Lasa motoarele alora care sunt mai putin educati)

 

 

bandi :angryfire:

Editat de kloud
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

era inevitabil ca odata si-odata sa se intample si o chestie de genul asta. Dar s-a mers pe ideea "not today". Problema e ca acest rahat de media din tzara noastra arunca blam peste comunitatea motociclistilor mai mult decat mi se pare mie ca ar fi rezonabil. Explicatia este foarte simpla, toti s-au saturat sa auda ca x a provocat y victime cu masina pe sosea, e mai laser sa auzi de motociclisti salbatici, care fug cu 300 si se dau pe o roata la semafor, agitand sabii ninja si pocnind din pistoale...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

stire la realitatea tv s-a constatat ca motociclistul implicat in accidentul ... de la galatzi unde a murit o fetitza si alte pers au fost ranite ... avea permisul suspendat :angryfire: de acu incearca sa-i gaseasca orice sa se ia de el ....:yikes: :angryfire: :angryfire: ;) RIP :) :finger: :yikes: pentru micuta

 

 

motociclistul avea dovada valabila, asta unu la mana! doi la mana organizatorii au cerut o vechime de minim 2 ani a categoriei a si trei la mana drumul nu era drum public! ma rog, nu in momentul ala cand circulatia era blocata deci chiar daca nu avea permis tot avea dreptul sa conduca!

 

in alta ordine de idei motociclistul nu are nici o fractura la coloana, are doar o deplasare de ligamente la o mana si o vertebra dislocata care nu a necesitat operatie, fata cealalta nu are falca smulsa cum se spunea, era doar plina de sange si are rani superficiale la cap, are fractura de femur iar fetita decedata statea pe vine sub banda de delimitare si a fost lovita de codita motocicletei, nu de far!

 

politia nu crede dupa primele spuse ca organizatorii sunt de vina si considera ca au luat toate masurile de siguranta care erau necesare pana in acest moment! va atasez si declaratia unui politist de la fata locului! in plus dupa fiecare cursa atv-urile clubului dadeau la o parte spectatorii care ieseau tot timpul pe carosabil, mult dupa banda de delimitare! publicul nu asculta nici macar de jandarmi, d-apoi de cativa oameni cu atv-uri! ma rog, inconstienta!

 

 

PARERE PERSONALA:

 

motociclistul nu este vinovat, el a participat in cadrul unui eveniment organizat, legal si aprobat de autoritati! greseli face oricine, chiar si profesionistii! si rossi, si schumacher si altii! doar ca ei alearga pe circuite! organizatorii au facut tot ce li s-a cerut si inca un pic in plus... nu a fost de ajuns intr-adevar dar nu pot fi trasi la raspundere ca nu au respectat legea! fetita... ei, aici e mai complicat, era mica, nu ii poti cere unui copil sa fie constient de ce se poate intampla! a fost curioasa si atat! toti copii sunt asa, chiar si oamenii mari, este natura noastra sa fim asa! altfel nu am mai fi evoluat! din curiozitate descoperim lucruri noi si/sau le perfectionam! asta a fost! daca erau liniutze de masini si intra o masina in public??? eu zic ca era mult mai rau! nu este nimeni vinovat, nu a vrut nimeni sa se intample asa ceva! nici motociclistul sa cada, nici organizatorii sa strice imaginea motociclistilor! sambata dupa-masa cand ne-am strans in camping organizatorii au anulat concertele, lucru cu care au fost si participantii de acord in semn de respect, nu era normal ca noi sa continuam distractia dupa ce s-a intamplat ce s-a intamplat! s-au strans si bani, o suma de ordinul zecilor de milioane pt. familia indurerata si raniti, fiecare a dat cat a putut si nu am vazut om care sa nu dea, chiar tin minte un baiat, nu mai stiu de unde, care nu mai avea decat 20.000 in portofel si i-a dat, altii au dat milioane, fiecare cat a putut! nu mai incercati sa dati vina pe unii, pe altii, nu are rost, nu o sa schimbati nimic din ce s-a intamplat! in schimb ati putea sa invatati cate ceva incat sa nu se mai intample asa ceva!

 

rip fetitei :yikes:

 

p.s. desi sunt din galati nu am nici o treaba cu dunarea motors, nu sunt inscris in club in nici un fel, nici macar membru simpatizant, este parerea mea si ii sustin in momentele astea de tot kkkt-ul! le doresc multa putere ca sa treaca peste ce s-a intamplat si mai ales motociclistului, paul!

galati2_9sept.wav

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motociclistul avea dovada valabila, asta unu la mana! doi la mana organizatorii au cerut o vechime de minim 2 ani a categoriei a, asta 2 la mana si trei la mana drumul nu era drum public! ma rog, nu in momentul ala cand circulatia era blocata deci chiar daca nu avea permis tot avea dreptul sa conduca!

 

in alta ordine de idei motociclistul nu are nici o fractura la coloana, are doar o deplasare de ligamente la o mana si o vertebra dislocata care nu a necesitat operatie, fata cealalta nu are falca smulsa cum se spunea, era doar plina de sange si are rani superficiale la cap, are fractura de femur iar fetita decedata statea pe vine sub banda de delimitare si a fost lovita de codita motocicletei, nu de far!

 

politia nu crede dupa primele spuse ca organizatorii sunt de vina si considera ca au luat toate masurile de siguranta care erau necesare pana in acest moment! va atasez si declaratia unui politist de la fata locului! in plus dupa fiecare cursa atv-urile clubului dadeau la o parte spectatorii care ieseau tot timpul pe carosabil, mult dupa banda de delimitare! publicul nu asculta nici macar de jandarmi, d-apoi de cativa oameni cu atv-uri! ma rog, inconstienta!

PARERE PERSONALA:

 

motociclistul nu este vinovat, el a participat in cadrul unui eveniment organizat, legal si aprobat de autoritati! greseli face oricine, chiar si profesionistii! si rossi, si schumacher si altii! doar ca ei alearga pe circuite! organizatorii au facut tot ce li s-a cerut si inca un pic in plus... nu a fost de ajuns intr-adevar dar nu pot fi trasi la raspundere ca nu au respectat legea! fetita... ei, aici e mai complicat, era mica, nu ii poti cere unui copil sa fie constient de ce se poate intampla! a fost curioasa si atat! toti copii sunt asa, chiar si oamenii mari, este natura noastra sa fim asa! altfel nu am mai fi evoluat! din curiozitate descoperim lucruri noi si/sau le perfectionam! asta a fost! daca erau liniutze de masini si intra o masina in public??? eu zic ca era mult mai rau! nu este nimeni vinovat, nu a vrut nimeni sa se intample asa ceva! nici motociclistul sa cada, nici organizatorii sa strice imaginea motociclistilor! sambata dupa-masa cand ne-am strans in camping organizatorii au anulat concertele, lucru cu care au fost si participantii de acord in semn de respect, nu era normal ca noi sa continuam distractia dupa ce s-a intamplat ce s-a intamplat! s-au strans si bani, o suma de ordinul zecilor de milioane pt. familia indurerata si raniti, fiecare a dat cat a putut si nu am vazut om care sa nu dea, chiar tin minte un baiat, nu mai stiu de unde, care nu mai avea decat 20.000 in portofel si i-a dat, altii au dat milioane, fiecare cat a putut! nu mai incercati sa dati vina pe unii, pe altii, nu are rost, nu o sa schimbati nimic din ce s-a intamplat! in schimb ati putea sa invatati cate ceva incat sa nu se mai intample asa ceva!

 

rip fetitei :angryfire:

 

p.s. desi sunt din galati nu am nici o treaba cu dunarea motors, nu sunt inscris in club in nici un fel, nici macar membru simpatizant, este parerea mea si ii sustin in momentele astea de tot kkkt-ul! le doresc multa putere ca sa treaca peste ce s-a intamplat si mai ales motociclistului, paul!

 

intru totul subscriu! :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincere condoleante celor indurerati!

Insanatosire grabnica celor suferinzi!

 

Desi poate nu e locul sau momentul asi dori sa exprim cateva opinii:

1. "Liniutele" - organizate intr-un cadru legal ar trebui tinute cat mai departe de public. Ele nu ar trebui sa fie un spectacol pt curiosi ci un concurs intre motociclistii expermentati

2. Pe viitor va trebui luat in calcul mult mai riguros pericolele inerente ce pot aparea la o intalnire de motociclisti

3. Chiar si o banala defilare - datorita aglomeratiei de motoare si a nesincronizarilor din trafic - poate genera accidente tragice

4. Personal prefer intalnirile si concursurile organizate in afara oraselor unde accesul publicului larg este mai putin facil

5. Per total accidentele cu motociclisti sau provocate de acestia au o pondere mult mai mica decat cele provocate de vehicole pe 4 roti, conducatori aflati sub influenta alcoolului, oboselii, gropilor sau lucrarilor din carosabil

6. Bikerii care vor incerca sa isi depaseasca limitele nu prea au sansa sa greseasca de 2 ori

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca in ultimile 2 zile au aparut peste 20 de noi useri pe acest forum (posibil clone), si TOTI s-au bagat DIRECT pe acest topic.. si TOTI se dau experti .

Daca nu esti "amator de motoare" de unde mama dracu ti-ai dat seama ca ala era incepator ? Mai exact .. cand AI AVUT TU TIMP sa vezi .. citez "Motociclistul cand a plecat in cursa a pierdut la start, a accelerat tare motocicleta in treapta 1 de viteza, s-a ridicat pe o roata, si fiind ridicat pe o roata incerca sa bag in treapta 2 uitandu-se la pedale, deci nefiind atent la drum. A reusit sa bage in treapta 2 si a accelerat-o tare si atunci a cazut" . Adica ala a trecut ca o racheta, nici in filme nu-ti dai seama exact ce s-a intamplat.. DAR TU AI VAZUT CA MOTOCICLISTU SE UITA LA PEDALE ...

 

Si acum .. ontopic.. cred...

O nenorocire. Asta a fost. O nenorocire care mai devreme sau mai tarziu "trebuia" sa se intample si la intrunirile moto. Aici a fost vorba de o copila nevinovata. "Trebuia" sa se intample pentru ca in Romania cam asa se face treaba, in doru lelii, si cam toti suntem vinovati daca stam sa ne gandim.

E o stare de fact, si multe lucruri conduc la aceasta indolenta.. inclusiv lipsa banilor si a unor circuite in orasele mari.

 

Este si un cerc vicios : E de acuzat clubul si organizatorii, cei care trebuiau sa tina oamenii in frau adica publicu departe de sosea, de acuzat primaria ca si-a dat ultima stampila si a zis "go for it"

 

Organizatorii : In afara ... (Apropo de pozele alea cu pancardele care sunt la inceputul topicului) sunt circuite pentru asa ceva (sau locuri special amenajate) si cel care vrea sa organizeze niste intreceri nu trebuie sa-si construiasca propriul gard de protectie cum ziceau cei care spuneau "de ce la Galati nu a existat un gard de protectie facut din baloti de paie, cauciucuri sau gard de metal" .

 

Pai din film am vazut public si pe o parte si pe alta a soselei, pe minim 500 de metri, deci in total organizatorii aveau nevoie de 1 KILOMETRU de gard metalic, sau 10 de tone de baloti de baie, sau 2500 de cauziucuri. Pentru "full protection" Asa ceva nu vor face rost prea usor cluburile moto din Romania, la saracia noastra, pentru 30 de minute de liniute. Asta e clar. Doar poate "inchiriate" intre cluburi, sau primarii poate.. si apoi transportate intre orase.. dar nu cred ca o sa fie la noi asa ceva vreodata.

 

Si nu stiu de ce am io impresia ca daca aveau acele protectii.. era cam de pomana :

1) Bucati din motocicleta (care se spune ca au fost de vina) puteau sari oricum peste acest gard, logic insa ca procentajul pericolului era mai mic.

2) La punctu 2 e mai problematic.. si spun acum ce am vazut cu okii mei de cateva ori.. si stiti prea bine ca e adevarat. Romanu e curios. si inconstient. Se baga in fata . Sa vada el. Asa sun si io, si marea majoritate. Se baga 1 mai in fata, sa faca o poza, sa vada cine castiga, se baga si al 2-lea.. ca deh.. el nu mai vede din cauza primului. Si tot asa.. pana cand coloana de oameni inainteaza cat mai aproape de circuit.

 

Asa am facut si noi la Targu Sacuiesc, cand a facut show cu motocicleta acel maghiar si apoi cei cu ATV-uri. Si acolo s-a facut pe o pista de carting.. erau si tribune acolo... si gard.. DE TOATE.. si oamenii stateau chiar pe sosea.. inclusiv io, ca nu vedeam mai nimic din cauza celorlalti. Cel care a organizat a ragusit urland la noi ca daca nu ne dam in spate, intrerupe totul.. dar cum intorcea spatele.. toti.. zecile .. sutele de curiosi faceau 10 pasi inainte, inspre circuit.

 

Nu pot fi de acord nici cu papagalii care dau vina pe motociclist sau zicand "tampiti de bani gata care nu stiu ce e aia o motocicleta si omoara fetite" . JEEET ! Din ce am vazut in filme (hehe.. si cred ca sunt vreo 10 deja pe net, multi amatori si-au pus deja filmele de pe mobile pe net) .. mi-a dat seama ca ala nu era chiar incepator , si nu cred ca a fost doar noroc ca a scapat . Cred ca a stiut si sa cada. Mai ales cand s-a rostogolit. De intamplat nu stiu ce s-a intamplat, daca wheelie a fost voit sau nu.. tind sa cred ca nu.

 

Dar.. vreau sa va spun altceva. Io am fost la intrunire la Targoviste in weekend.. cei de acolo au organizat liniute intre comuniste.. in camping, nu pe sosea.. si toti ne chioram acolo, stand pe margine, la fel, la 10 centimetri de ei. SI bineinteles.. a fost unu care a picat la concurs... a picat acolo, pe sosea motocicleta, la nici 10- centimetri de picioarele spectatorilor.... dar un pic de ghinion daca era.. si aia putea sa rupa niste oase daca scapa in public.

 

Treaba e ca la astfel de concursuri (si auto si moto) orice se poate intampla.. publicu ar trebui sa stie asta.. cine nu stie.. atunci e batut in cap rau de tot, are IQ sub 10.

 

Altii zic "daca nu avem protectii la liuniute, garduri etc, sau daca organizatorii vad ca publicu se aproprie prea mult de sosea" sa se anuleze totul , sa nu se mai faca acele concursuri.

 

Partial de acord.. dar .. aici apare alta problema... caci asta zicem asta acum, dupa accident.. insa acolo mai toti spun .."liniutele cand sunt ? vrem sa vedem.. sa participam..." la Bucuresti, la intrunire TOTI .. dar TOTI DE PE FORUM SI DE LA INTRUNIRE LA SNAGOV i-am fazut zicand "bulangii aia de politai nu au lasat sa se faca liniute , burnouturi si stuntsuri .. niste cacanari de politai si slabi organizatorii"

 

Iete mai terminatilor ca acuma o dati la intors.. politaii sunt de vina ca nu au tinut oamenii departe de sosea. Daca in schimb nu aveati liniute tot politaii erau de vina ca nu va lasau sa vedeti liniute.

 

Repet .. banda aia care era legata de copaci era cam tot ce puteau pune organizatorii, deocamdata .. cam asta e tot ce se poate face dpdv financiar cand se face la nivel de club. De unde mama dracu sa faca rost aia de tone de baloti de paie, de mii de cauciucuri uzate sa le puna pe marginea soselei ? .

Politaii (jandarmeria) .. oricate ar face ei sa tina publicu la o oarecare distanta de sosea.. publicu se da iar in fata exact in momentul in care jandarmul respectiv s-a intors cu spatele. Unii mai sunt si injura politaii sau jandarmii ca-si fac treaba.

 

Si legislatia trebuie schimbata. Nu stiu daca exista in lege, undeva niste norme exacte de protectii pe care trebuie un eventual organizator trebuie sa le respecte ca sa ia aprobarile de la Politie, primarie, etc.

In momentul in care nu exista, nu poti sa acuzi organizatorii ca nu au respectat legea.

 

Daca ar exista.. ai putea sa acuzi pe organizatori, sau pe Politie/Primarie ca au dat acceptul la un concurs de liniute ILEGAL organizat, care nu indeplinea conditiile prevazute de lege.

 

In cncluzie.. concluzia mea, desigur :

A fost o nenorocire. Un accident. Nimeni nu cred ca va fi tras la raspundere. UN accident tragic care s-a intamplat dintr-o insiruire de situatii. Un ghinion. Care se intampla la astfel de concursuri auto/moto, si se va mai intampla, si la noi si in afara.

 

Mai e o kestie care ma deranjeaza : Se pune accent negativ in media pe TOT ce se intampla si unde e implicat cuvantul "moto".

Sa va fie rusine.. a murit o fetita, in mod tragic , evident.. dar de ce suntem noi mitocani si nu recunoastem ca aproape. zilnic mor fetite nevinovate si unele abia au parte de 1 minut la stirile de la ora 5 ? Accidente de masina, sau omorate , etc.

 

Aaaaaa e accident motoooo.. aaaaaa.. "motociclist criminal" ... despre acest accident de la Galati s-a vorbit mai mult decat acel CARNAGIU de saptamana trecuta cu microbuzul cu 12 morti lovit de acel autocar. Si acolo era un baietel intre cei 12 morti !!!

 

Mai sunt multe de spus, dar nu cred ca mai are rost.. acum... Sa-i fie tarana usoara... pacat, mare pacat :angryfire:

 

 

 

:angryfire: :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R.I.P. fetitei, insanatosire grabnica ranitilor

pacat, totusi...

 

PS

ca o paralela, in ce priveste demonstratiile: acum ceva timp, in ungaria, la o demonstratie de modelism, unul din participanti (campion european la acest "sport") a pierdut controlul asupra aeromodelului pe care il pilota, iar acesta a cazut in public, omorand o femeie tanara si ranind alti 4 oameni...

cine ar fi de vina in cazul asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand SINCERE CONDOLEANTE pentru familia fetitei si GRABNICA INSANATOSIRE pentru ceilalti raniti in acest ACCIDENT, caci a fost un accident oricat s-ar incerca sa se arunce vina dintr-o parte in alta. In Romania ca si in orice stat de drept esti nevinovat pana se stabileste contrariul asa ca sa lasam justitia romana sa-si faca datoria. Sanatate la toata lumea si cam atat am avut de spus on topic ...

 

:angryfire: :angryfire: :angryfire: ;) :) :finger: :yikes: :yikes: :yikes: :(

 

OFF TOPIC ... cred ca ar fi in interesul tuturor sa nu ne mai jignim, sa nu mai dam cu pietre in altii, sa nu ne mai dam cu parerea daca nu stim ce s-a intamplat. Poate ar trebui sa gandim de doua ori inainte sa postam ceva si mai ales sa nu ne mai lasam manipulati de tot felul de "formatori de imagine", "lideri de opinie" etc. sau ce titulaturi mai au in zilele astea.

 

Imi pare rau pt baietii de la DMC Galati pentru acest eveniment neplacut care a avut loc chiar prima data cand organizau o intalnire ... dar intotdeauna neprevazutul apare cand nu te astepti (cam suna a pleonasm ... asta e ... corectati va rog). Multa bafta baieti ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tragic ce s-a intamplat si totusi inevitabil. Cine credea ca este totul safe? Si totusi se fac astfel de liniutze.

 

CE ESTE MAI TRAGIC DE ATAT? FAPTUL CA ASTFEL DE LINIUTZE SE FAC IN FIECARE ZI PE STRAZI PUNANDU-SE VIETZI NEVINOVATE IN PERICOL.

 

Si ce este aceasta viatza pierduta? O lectzie pe care voi, totzi care tragetzi in imbecilitate de maneta, ar trebui sa o intzelegetzi.

 

Oricum, Dumnezeu sa aibe grija de sufletul micutei nevinovate. Nu ma intereseaza cine este vinovat ci ma intereseaza daca aceasta tragica intamplare a facut ca mintea voastra sa realizeze ca in momentul in care suntetzi pe motor sau in masina nu numai cu viatza voastra va jucatzi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si o data cu Postul pertinent si la obiect a lui POISON.. cu care sunt total de acord....

 

 

NU SE POATE INKIDE TOPICUL?

 

deja cred ca s-a discutat tot ce era de discutat....

 

voi ce parere aveti?

 

Mai ales ca butonul de reply nu aduce victimele inapoi.. oricat ne-am dori asta...

Editat de Orion
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R.I.P pentru cei plecati dintre noi....

nu are sens sa ne gandim a cui este vina, nu mai conteaza atata timp cat cineva si-a pierdut viata degeaba...

Partea nasoala este ca se intampla inca chestii din astea nasoale din diverse motive...

Poate pe viitor se va avea mai multa grija si in organizare si in paze si in participare

 

 

 

 

Fiarele se repara sau se schimba oameni nu!!!

Sa aveti grija de voi pe unde umblati....

Sincere condoleante familiilor....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cazul de fata sint numai vinovati:

1. Organizatorii, nu mai zic de ce

2. Politia, ca nu a sesizat neregulile in organizare

3. Concurentii - ca au acceptat conditiile si au crezut ca numai Rossi, Gibernau si Capirossi cad ca prostii

4. Publicul - ca a cascat gura unde nu trebuie

5. Parintii micutei. Saraca fata...

 

A fost un accident si la SMAEB anul asta, se intimpla si la Raliuri de masini...

 

Pacat, mare pacat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

luati pozitie impotriva idiotului care a scris articolul din Gandul. sa aiba pe site-ul ala de trei lei toata informatia necesara, sa fie dat afara ca nu merita sa fie jurnalist. sunt de acord ca trebuie inchis topicul. PREA MULT...

 

inca odata, condoleante familiei, RIP micutzei ;) :) :finger: , tarie celor implicati, intelepciune judecatorilor si :angryfire: :angryfire: :angryfire: idiotilor

Editat de kloud
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au inceput sa apara idei, propuneri: "batranii" arata ca se gandesc la asta. Acum acest topic si-a pierdut sensul. Trebuie deschis altul cat mai curand la sectiunea "Intruniri" unde sa se prezinte concluziile lor si sa aiba loc si o mica dezbatere pe tema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...