Sari la conținut

Accident Motorock Galati- Liniute


mihnea_24
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 499
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

abia am venit in tara si acum am citit tot topicul. ingrozitor ce s-a intamplat acolo.

 

RIP pt micuta

insanatosire grabnica celor raniti

 

 

si parerea mea - PUBLICUL roman sufera de lipsa acuta de educatie si respect si de o curiozitate iesita din comun. public indisciplinat exista si la cursele din CNV, unde, in mijlocul cursei un tatic trece cu fetita pe umeri pe mijlocul pistei, injurand jandarmii si arbitrii de traseu care zbiara disperati la el. UN alt puhoi : se inghiontesc si intra in pista sa vada ei mai bine nu stiu ce derapaj, viraj, etc si uita de politie sau organizare, precum si de siguranta PROPRIE. fetita nu prea avea ce cauta la un asemenea eveniment. ORGANIZATORII trebuiau sa citeasca un pic regulamentele ce se impun la orice fel de competite motorizata, regulametente ce se gasesc si pe FRM.ro. motociclistul nevinovat, public vinovat, organizatori vinovati, politie si jandarmi...pur si simplu sunt degeaba (sau numai pt a da amenzi, nu pt a AJUTA).

Editat de Lizu-ka
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand am vazut la stiri ce s-a intamplat...mi-a cazut fata...inca nu-mi vine sa cred

nu vreau sa dau vina pe cineva...nu sunt in masura sa spun ceva fiindca n-am fost acolo

vreau doar sa spun ca imi pare nespus de rau pentru saraca fetita, pentru familia ei si pentru toti care au avut de suferit in urma accidentului :angryfire:

macar se afla intr-un loc mai bun :)

Dumnezeu s-o ierte si s-o aiba in paza :angryfire:

:angryfire::rose:;):rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vina este clar a organizatorilor. Spuneti ca nu vroia publicul sa asculte si sa stea la distanta? Trebuia sa opriti evenimentul. Punct.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu s-o odihneasca in pace!

 

"Asta este!" - vorba pe care o aud zilnic la toti oamenii(de mentionat aici, romanii) din jurul meu, si de fiecare data cand o aud sincer mi se ridica parul pe spate. Asa suntem, o natiune de oameni care se plange tot timpul si nu face nimic, asteapta doar ca lucrurile sa se intample, desi toti suntem implicati in trafic, in societate, in evenimente.

 

Atata vreme cat toti veti reusi sa nu mai folositi "Asta este!" si sa faceti ceea ce este legal si moral, lucrurile se vor schimba. Pana atunci, recomand sincer fiecaruia, din pacate sa aiba grija de el singur ca nimeni nu o va face pentru el, in trafic sau in viata de zi cu zi.

 

Doua lucruri interesante ieri in interviul polistului si al viceprimarului Galati(telefonic) in direct la RealitateaTV:

- la 3 accidente in Romania, exista 1 decedat.(nr. 1 in Europa, "Asta e!" suntem si noi buni la ceva), in Anglia la 96 de accidente 1 decedat. O "mica" diferenta, nu?(in timp ce compun aici o "capodopera" imi zice fratele meu ca azi au murit 7 intr-o dacie(vezi stirile)... interesant, poate ajungem la statistici mai bune de genul la 1 accident 1 mort...

- la nr. de telefon 112 - Politia rutiera, Pompieri,Ambulanta etc, apel gratuit se inregistreaza o medie de 22 de sesizari neregularitati zilnic. Din 22 de milioane de oameni, cetateni, doar 22 de oameni zilnic au ceva de spus. Daca sunt unul dintre ei? Da. De fiecare data cand am ceva de anuntat politiei. E de competenta lor sa rezolve, si de a mea sa anunt. Daca ar suna in loc de 22 oameni zilnic, sa zicem 10.000 ca banuiesc ca se intampla atatea nereguli zilnic, oare ar lua cineva masuri(Politia). Eu zic ca da. S-a terminat cu era spagarilor si a comunistilor(imediat dupa aderarea la UE, poate macar asta sa fie partea buna aderarii, ca trebuie sa ne conformam regulilor lor mai devreme sau mai tarziu). Daca toti spunem nedreptatile pe care le vedem, pana la urma sistemul se schimba ca n-are incotro.

 

Unde vreau sa ajung?Romanul spune "Asta e!" = merge si asa! Zilnic si de aia se intampla ce vedem, traim, citim. Eu, personal, daca trebuia sa particip la acest eveniment ca si concurent, daca vedeam cadrul in care se desfasoara, ma dadeam jos de pe motor. LUCRUL ACESTA trebuia sa il faca toti motociclistii. Dar e plina lumea de curajosi, teribilisti excentrici. Eu nu acuz pe nimeni, ca nu sunt in masura. Intrebare: Cand o sa devenim mai responsabili domnilor/doamnelor? De 15 ani, se merge din mai multa nesimtire in mai multa, nesimtire care duce la neglijenta, care duce la pierderi nevinovate de vieti. Oare cata prostie mai incape in noi? Cand o sa ne trezim?

 

Doar intr-un singur moment: Cand ai sa il vezi pe unul aruncand gunoi din masina, te duci, ridici gunoiul, si il arunci la cos in locul lui. Cand vor face toti asa probabil in scurt timp nu va mai arunca nimeni, cu siguranta, gunoi pe strada din masina. Oameni buni, eu asa fac de fiecare data, probabil multi acum rad cand citesc aceste randuri, dar nu e nimic, sunt obisnuit, traiesc in Bucuresti, in Romania.

 

Oricum cine rade la urma, rade mai bine... iar eu imi vad de sloganul meu(semnatura ce-o fi ea) si incerc sa fac si mai multi bani din asta, exploatand "bogatia nemarginita" din tara noastra.

 

Imi pare sincer rau de fetita, nespus de rau, stiu ce inseamna o pierdere atat de mare.

 

Nu sunt politist(n-am nimic cu ei si nici ei cu mine va asigur, atata timp cat circul legal, logic), imi place viteza, riscul atata timp cat nu implic si alte vieti nevinovate in joc.

 

Am deviat putin de la subiect, cu povestile mele? Da, dar va asigur ca efectul(evenimentul neplacut petrecut), este rezultatul cauzei("ASTA E!"= merge si asa). Din pacate vor mai fi multe evenimente similare, pana un sistem civilizat bazat pe:

1) MONITORIZARE;

2) legi APLICATE;

3) AMENZI MARI (care se si dau pe bune);

4) suspendare de permise, dosare penale etc facute publice....

 

...vor functiona.

 

Dar cel mai important(o data cu schimbarea codului rutier) incercati sa anuntati orice ilegalitate(112), politia nu are capacitatea de a monitoriza totul, in schimb noi toti putem. Nu mai fiti indiferenti si dati deoparte din atitudine si vocabular expresia: "ASTA E!" si actionati ca atare. In fond si la urma urmei noua tuturor ne va fi mai bine.

 

Dumnezeu sa o odihneasca in pace!

:angryfire: :angryfire: :angryfire: RIP ;) :) :finger:

Mare dreptate ai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Simbata m-am intors de la Tirgoviste pe la ora 2. Cind am auzit la stiri ca la o intrunire moto s-a produs un accident, etc. Am pus mina pe tel si am sunat lumea, care mi-a confirmat ca la Galatzi s-a produs tragicul accident. Sincer imi pare nespus de rau pt. cele intimplate si pt. cei din Galati care pusesera suflet in aceasta intalnire. Pacat ca lumea nu e mai docila si sa inteleaga ca trebuie pastrata o distanta de sigurantza in astfel de competitii. Exemple pot fi multe inclusiv de la raliurile organizate in tara, unde au mai fost astfel de accidente. Pacat ca ceva frumos se poate termina brusc in ceva ingrozitor.

 

RIP pt. fetitza care a murit nevinovata :angryfire: :angryfire: :angryfire: ;)

Dumnezeu s-o odihneasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Florineata ma bucur ca esti de acord, sincer traind in Romania, nu ma asteptam sa dau peste persoana 23 din cei 22 de milioane, atat de repede.

 

Stimati domni/doamne, v-ati gandit vreodata sa va inscriptionati toti, miile de motociclisti un slogan etic/legal pe hainele pe care le purtati cand mergeti cu motorul? V-ati gandit vreodata sa va puneti banner inclusiv pe luneta masinii? V-ati gandit vreodata sa infiintati un club prin care sa promovati o conduita preventiva cu mai mult simt civic?

 

Cum ar suna pe miile de motociclisti si pe miile de masini un slogan:

 

"Sunt om si eu! Respecta-ma cum te respect si eu!"

(si evident asa ar trebui sa faci sa te comporti ca atare, nu doar sloganul sa fie acolo si restul Dumnezeu cu mila)

 

STOP ACCIDENTELOR! VIATA ARE PRIORITATE! RESPECTA LEGEA!

 

Oameni buni, cand s-a stabilit ca 50km/h sunt suficienti pentru oras s-a stabilit bine, linia continua nu e pusa degeaba, la fel si culorile de la semafor, etc. Luati-le in seama ca nu sunt inventii ci sunt reglementari in urma unor constatari. Suntem mai presus de lege noi in schimb si asta vor multi sa demonstreze ca legea nu se inseala. GRESIT. Legile din tara asta sunt foarte bune, dar nu le aplica nimeni.

 

V-ati gandit vreodata sa infiintati un astfel de club, de organizatie, asociatie prin care efectiv prin participarea miilor de membri si implicarea institutiilor de stat abilitate si care pot furniza chiar fonduri pentru promovare(inclusiv media)? Da? Nu?

 

Oare de ce?

 

Nu sunt off topic deloc pentru cei ce cred asta. Incerc doar sa imi spun parerea legat de solutii, pentru ca tot ce a fost a fost, ce e azi e azi, dar maine, sau la anul, sau peste 5 ani...?

 

Sau "Asta e". N-avem ce face. Merge si asa nu? Asteptam sa faca altii. Care altii? Noi suntem toti, altii.

 

A fost a 2-a oara cand postez pe acest forum, mai mult n-am s-o fac. Am sa ma retrag si am sa va las sa gasiti solutiile care vi se potrivesc voua mai bine.

 

Important este sa gasiti solutia, sa stabiliti un plan si sa nu va lasati pana n-o puneti in practica. Cand ai un scop in viata clar definit si vrei sa il realizezi in termen de x ani, incepi si-l pui in practica urmarind sa te incadrezi in timp pana la realizarea lui. Functioneaza de fiecare data daca sunteti consecventi si constant perseverenti.

 

Voi ce scop/scopuri comune/personale aveti in viata?

 

O zi buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....daca nu m`ati disperat cu aceea vina....daca parintii nu au zis nimic de vinovat...pentru ce va bagati voi in seama???....mai bine taceti si lasati`o sa se odihneasca in pace...ca poate asa isi doreste...exista oameni competenti..mai mult sau mai putin sa se ocupe de asta.....vedeti`va voi de treburile voastre si nu va ma prostiti....aprindeti`i o lumanare si rugati`va sa nu va bantuie!

:angryfire: :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moto_comuniste

R.I.P. :angryfire: pentru fetita moarta fara a avea vreo vina

 

VINOVATI:

1. ORGANIZATORII

2. VEDETISMUL sau fitele si postia unor tembeli de bani gata care nu au habar ce-i motocicleta da "se dau artisti" pentru ca "e la moda"! Cand ataci direct o astfel de "subcategorie sociala" ti se raspunde sec (inclusiv aici pe forum) - "calu moare de drum lung si prostu' de grija altuia". Uitati domnilor ca se moare;dar din pacate mor nevinovatii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am pus linkurile cu fetita ca lumea sa fie putin impresionata, sa pastreze un moment de liniste si sa mai inceteze cu cearta asta inutila.

 

Toata teoria asta n-are nici un sens. Daca cineva studia frame by frame filmul lui sneick,

se lamurea ca motocicleta nu a depasit linia de demarcatie (aia din plastic de 2 bani, alb cu rosu),

si ca daca toata lumea ar fi stat in spatele ei, nu s-ar fi intimplat nimic.

 

E tragic, n-ar fi trebuit sa se intimple, dar nu cred ca trebuie acuzati unii sau altii cu atita vehementa.

Ancheta va stabili vinovatii, si cineva in mod sigur va raspunde.

 

Pina atunci, ii rog pe cei care n-au fost acolo sa se abtina. Iar cei care acum si-au facut cont aici,

doar ca sa-si dea cu parerea, nu au reusit decit sa genereze o stare total negativa...

 

Ce-a fost a fost...sa ne gindim cum sa facem sa nu se mai intimple...

Nu este o situatie in care cineva trebuie neaparat pedepsit, ci una din care trebuiesc trase invataminte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moto_comuniste

Eu am pus linkurile cu fetita ca lumea sa fie putin impresionata, sa pastreze un moment de liniste si sa mai inceteze cu cearta asta inutila.

 

Toata teoria asta n-are nici un sens. Daca cineva studia frame by frame filmul lui sneick,

se lamurea ca motocicleta nu a depasit linia de demarcatie (aia din plastic de 2 bani, alb cu rosu),

si ca daca toata lumea ar fi stat in spatele ei, nu s-ar fi intimplat nimic.

 

E tragic, n-ar fi trebuit sa se intimple, dar nu cred ca trebuie acuzati unii sau altii cu atita vehementa.

Ancheta va stabili vinovatii, si cineva in mod sigur va raspunde.

 

Pina atunci, ii rog pe cei care n-au fost acolo sa se abtina. Iar cei care acum si-au facut cont aici,

doar ca sa-si dea cu parerea, nu au reusit decit sa genereze o stare total negativa...

 

Ce-a fost a fost...sa ne gindim cum sa facem sa nu se mai intimple...

Nu este o situatie in care cineva trebuie neaparat pedepsit, ci una din care trebuiesc trase invataminte.

 

Concluzie:

 

VINOVAT E MORTU! sa rad sau sa plang?!

A supravegheat cineva linia aia de plastic?

Nu sunt adeptul "platirii politelor" si nu vreau ca cineva sa plateasca insa am vazut multe topicuri din care reiese ca "gura-casca" sunt de vina si NU aia care au organizat "liniutele" intr-un loc public, pentru ca vorba aia : "ce farmec are sa castig daca nu am la cine sa ma dau mare?"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. NU sunt amator de motoare dar mi-am facut acest user ptr. a va explica exact cum a fost cu accidentul. Eu din din Galati si am facut parte din personalul medical de pe ambulanta care supraveghea intrecerea, deci am vazut exact cum s-a produs accidentul.

Vina este a celor 2 parti:

1. Organizatorii - nu au acordat distanta necesara de la pista pana la banda aceea de plastic.

2. Motociclistul....l-am vazut era incepator.

 

Si acum sa va explic cum s-a intamplat exact. Fetita statea dupa banda de delimitare, mai exact pe trotuar.....deci statea legal. Motociclistul cand a plecat in cursa a pierdut la start, a accelerat tare motocicleta in treapta 1 de viteza, s-a ridicat pe o roata, si fiind ridicat pe o roata incerca sa bag in treapta 2 uitandu-se la pedale, deci nefiind atent la drum. A reusit sa bage in treapta 2 si a accelerat-o tare si atunci a cazut. Motocicleta s-a tarait pe jos si s-a lovit de bordura, inaintea benzii de delimitare din plastic. Farul cu masca de la motocicleta s-a spart si a zburat in afara pistei si a lovit fetita in cap. Moartea a fost instantanee nu am maia vut ce face, avea cutia craniana zdrobita. Pe ceilalti accidentati inclusiv motociclistul i-am transportat la spital. Acum astept parerile voastre..........decide-ti cine e vinovatul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca ceea ce s-a intamplat se numeste in limbajul asiguratorilor "Act of God". Desi omul avea permisul suspendat pentru excessive speeding, avea dovada, deci putea circula fara probleme si ma indoiesc ca asta iti limiteaza capacitatea de a te da la liniutze. Nici vina organizatorilor nu mi se pare, pentru ca este practic imposibil de stapanit marea de curiosi. Copilul chiar nu avea ce cauta acolo, pentru ca oricine stie ca la un astfel de concurs accidentele sunt oarecum inerente. A fost o intamplare nenorocita, pentru ca daca motorul nu se spargea in bucatzi nu patzea nimeni nimic. Teoretic, nenorocirea putea fi exponential mai mare daca motoreta nu se oprea in bordura, era foarte simplu sa o sara si sa se infiga in spectatori cum s-au infipt avioanele lui Ossama in Gemeni. Motociclistul sigur nu avea de gand sa faca wheelie, pentru ca nu asa se castiga liniutzele si mai mult ca sigur nu vroia sa-l si tavaleasca. A fost cazul clasic de "omul nepotrivit in locul nepotrivit intr-un moment nepotrivit"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motociclistul nu e vinovat de proasta organizare. Daca ar fi stiut ca asa ceva este posibil cu siguranta nici unul din noi nu s-ar fi urcat pe motocicleta aceea blestemata.

 

Oricum o sa viseze fetita aceea si o sa poarte povara unui suflet toata viata lui.

 

Cuvintele si acuzele sunt de prisos.

 

Sper doar ca alte evenimente sportive sa fie mult mai atent gandite si organizate, Nu e deloc simplu sa asiguri securitatea persoanelor . Nici macar unii presedinti nu au scapat...

RIP celor ce s-au dus dintre noi si sanatate grabnica celorlalti.

 

m

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca motociclistul este direct responsabil de ceea ce s-a intimplat..accidente se intimpla la astfel de evenimente.ganditi va ce s ar fi intimplat daca ar fi fost o masina in locul acelei motociclete.dumnezeu sa o odihneasca pe fetita si insanatosire grabnica celor implicati

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tremur tot dup ce am auzit acum 5 min la telefon ca pe fetita o cheama claudia si este o fata pe care o cunosc personal este si la scoala cu mine trebuia sa treaca a 7 :angryfire:( si cu care am petrecut destul timp afara!

Ea era mai mereu in vacanta afara ! Nu stiu ce sa mai zic inca sunt in soc dupa ce am aflat cine era nu imi vine sa cred......Nu ma gandeam in niciun fel ca ea este ;)(.R.I.P again :angryfire: :angryfire:

Editat de iNs0mN1a
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU MAI VENITI CU COPII LA INTILNIRI MOTO. CEL PUTIN PINA ORGANIZAREA NU SE VA FACE CUM TREBUIE SI LA NOI IN TARA. EU CA ADULT STAU LA DISTANTA, CIND CINEVA SE DA IN SPECTACOL. DACA VA PLAC MOTOARELE, UITATI-VA VOI OAMENI BUNI, NU MAI ADUCETI BUNICA, MAMICA, FETITA, CATELU, PURCELU, CA UITE CE SE INTIMPLA. E FRUMOS SA TE SIMTI ADMIRAT, DAR E TRAGIC SA PIERZI PE CINEVA APROPIAT.

FACETI POZE SI LE ARATATI.

Editat de kloud
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...sa ne gindim cum sa facem sa nu se mai intimple...

Nu este o situatie in care cineva trebuie neaparat pedepsit, ci una din care trebuiesc trase invataminte.

Desi nu am fost acolo, din ce am auzit/vazut/citit sunt total de acord ca nu e cazul sa cautam un vinovat neaparat pt. ca si daca va fi cineva numit "vinovat", sitatia se poate repeta. Prioritatea este evitarea pe viitor a acestor situatii tragice in opinia mea.

 

Dumnezeu s-o odihneasca in pace pe fata.

:angryfire: :angryfire: :angryfire: ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stire la realitatea tv s-a constatat ca motociclistul implicat in accidentul ... de la galatzi unde a murit o fetitza si alte pers au fost ranite ... avea permisul suspendat :angryfire: de acu incearca sa-i gaseasca orice sa se ia de el ....:yikes: :angryfire: :angryfire: ;) RIP :) :finger: :yikes: pentru micuta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Accidente s-au intamplat si se intampla mereu. La cursele de Formula 1 din anii '50 si pana acum au murit zeci de spectatori, si doar ca urmare a acestor nefericite evenimente organizatorii au putut sa actioneze in consecinta si sa imbunatateasca masurile de siguranta, ajungandu-se la nivelul la care s-a ajuns azi. Cu toate astea cursele se tin in continuare, interesul e crescut si lucrurile progreseaza.

 

La noi acest gen de curse sunt la inceput, organizatorii se confrunta cu niste probleme fara precedent, cand faci ceva pentru prima oara e foarte greu sa prevezi absolut orice consecinta.

 

Daca vom incerca sa cautam nod in papura vom reusi in final, dar nu cred ca asta este scopul. Televiziunile cauta ineditul, spectaculosul, socantul. Ele asta vand: spectacol. Sigur ca e irelevant ca motociclistul avea permisul suspendat: nu era nici pe drum public si beneficiaza si de prezumtia de nevinovatie in baza dovezii eliberate de politie pana la solutionarea contestatiei. Stirea este tendentioasa si rau-voitoare.

 

In alta ordine de idei stiu de la liniutele de la Saturn cat de greu le era jandarmilor sa tina publicul IN SPATELE gardurilor de protectie. Ca vezi Doamne era departe de participanti si nu batea camera foto de la telefonul mobil pana la mecla motociclistului, oricum acoperita de casca. Si acolo au fost vreo 2-3 cazaturi ale participantilor, din fericire soldate doar cu julituri minore si fara victime in public, dar a fost vorba doar de noroc: daca o motocicleta ar fi "evadat" spre public nici gardurile de protectie, nici cei cativa jandarmi din fata lor nu ar fi putut sa protejeze publicul de bolidul scapat de sub control.

 

Cele spuse fiind zise nu pot sa inchei decat adresand condoleante familei copilei care a murit, insanatosire grabnica celor raniti si incurajari organizatorilor in acest moment greu prin care trec.

 

Ry.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...