Sari la conținut

Dakar 2011


Postări Recomandate

te rog nu o pune la fete. JMo e un transsexual; adica la origine e baiat. E ditamai ursu/ursoaica ;)

 

Pai ori e urs ori e ursoaica? :banana:

 

Anyway, link-uri la profilele lor:

 

Sanz: http://www.dakar.com/dakar/2011/us/rider/044.html

Seel: http://www.dakar.com/dakar/2011/us/rider/056.html

Gesina: http://www.dakar.com/dakar/2011/us/rider/058.html

Meier: http://www.dakar.com/dakar/2011/us/rider/100.html

Giannetti: http://www.dakar.com/dakar/2011/us/rider/071.html

Morgan: http://www.dakar.com/dakar/2011/us/rider/173.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 232
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Mani e in finish pe 23

Urca pana pe 18 in clasamentul general !!!! ;)

 

 

Ionut, eu parca il vad pe 21 la general...

 

Anyway, eu sunt curios si cum sta Mani la clasa +450.

 

Vorbind deci strict de motoretele >450 cmc, mi-am aruncat ochii pe clasamente si iata ce observ:

 

Locul 1: Jean de Azevedo (BRA) = KTM 690 Rallye

 

53 min

 

Locul 2: Visser Teus (NLD) = KTM 530 EXC

 

40 min

 

Locul 3: Marek Dabrowski (POL) = KTM 690 Rally Replica

 

39 min

 

Locul 4: Emanuel Gyenes (ROM) = KTM 690 Rallye

 

Prin urmare, eu cred ca daca nu mai apar surprize, Mani va iesi in final pe 4 la clasa lui.

 

Acuma nu prea stiu eu la ce clasa s-au inscris romanii, MARATHON sau SUPER PRODUCTION, ca in functie de asta poate e chiar mai sus... Eu cred totusi ca la MARATHON.

 

Daca s-a mai vorbit despre asta... sorry... sunt eu nauc si n-am vazut :banana:

 

Moto class

The Moto class is divided between three groups. Group 1 is Marathon, which are nearly unmodified production motorcycles, subdivided between engines of greater and less than 451 cc (28 cu in).[11]Group 2 is Super-Production bikes, which are more substantially modified than Marathon bikes, subdivided between engines of greater and less than 451 cc.[11] Group 3 for quads, subdivided between engines of greater and less than 500 cc.[11]

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ionut, eu parca il vad pe 21 la general...

 

asa e. dupa ce am postat eu au mai intrat cativa in finish si s-a mai rearanjat clasamentul.

 

Mani s-a inscris initial la Marathon. Nu gasesc nicaieri o lista cu riderii inscrisi la maraton ca sa vad cum sta. Nu cred ca sunt multi in top 20 care merg la maraton. S-ar putea sa fie primul.

Acuma, daca intre timp a schimbat vreo piesa importanta marcata pentru clasa maraton (juguri, suspensii, cadru, bascula, motor, etc) intra automat la productie sau superproductie.

 

o poza de azi de la start http://4.bp.blogspot.com/_EIRdNxc_tRo/TMTK...00/IMG_6670.JPG

e start still motocross

 

Mesaj completat

_________________________________________

 

 

in WP 1 timpii sunt razna. Se pare ca primul val cu toti meseriasii s-au luat dupa Despres sau Coma si s-au dus intr-o directie gresita ;) :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sanz n-a abandonat... e prin zona 45 + / - o pozitie.

 

Jenifer Morgan ( JMo&Piglet de pe ADV ) - a cazut, rupt piciorul in doua locuri, e out de ( cred ) 2 etape.

Mesaj completat

Annie Seel a ramas inca, Silvia Giannetti a ramas, Christina Meier a ramas, Maria Pol la fel. Din 6 au ramas 5.

 

 

Multumesc mult. Frate cate gagici prin desertul ala. Poti sa te duci la agatat pe acolo. ;) Papusa nu vrei sa impartim o bujie? :banana:

 

Vad ca Mani e pus rau pe treaba si Marcel pare hotarat sa termine de data asta. Mult noroc baieti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stefan SVITKO a abandonat in etapa a 8-a,tocmai ce il laudati ;).

 

o sa-l laudam in continuare. Chiar daca a fortat prea tare, a mers beton! Probabil ca la anu' va prinde un loc intr-o echipa de uzina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mani ,cel putin ,cica ar fi la maraton -asa ziceau pe Eurosport - si nu are voie sa schimbe motorul pe toata durata competitiei !!!

 

In orice caz baietii sunt croiti sa faca treaba !!

Va tinem pumnii !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mani ,cel putin ,cica ar fi la maraton -asa ziceau pe Eurosport - si nu are voie sa schimbe motorul pe toata durata competitiei !!!

 

ca sa clarificam cum e cu clasa marathon - daca schimba ceva din piesele ce nu trebuiesc schimbate trec automat la productie sau superproductie (nu mai stu exact la care). Adica daca are probleme cu motorul il schimba si isi vede de concurs in alta clasa.

A luat startul la Marathon. Nu avem info daca a schimbat vreo piesa obligatorie sau nu.

 

Yamaha pe primele 3 locuri in WP4 - Rodrigues, Street si Viladoms. Primul KTM abia pe 9. Moment istoric!

 

Mesaj completat

_________________________

 

Mani in finish pe 31. Ramane pe 21 la general deocamdata

 

Mesaj completat

___________________

 

Laia Sanz termina etapa pe 40 la 30 minute de leader. A inceput sa se obisnuiasca cu desertul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca sa clarificam cum e cu clasa marathon - daca schimba ceva din piesele ce nu trebuiesc schimbate trec automat la productie sau superproductie (nu mai stu exact la care). Adica daca are probleme cu motorul il schimba si isi vede de concurs in alta clasa.

A luat startul la Marathon. Nu avem info daca a schimbat vreo piesa obligatorie sau nu.

 

Yamaha pe primele 3 locuri in WP4 - Rodrigues, Street si Viladoms. Primul KTM abia pe 9. Moment istoric!

 

Mesaj completat

_________________________

 

Mani in finish pe 31. Ramane pe 21 la general deocamdata

 

Mesaj completat

___________________

 

Laia Sanz termina etapa pe 40 la 30 minute de leader. A inceput sa se obisnuiasca cu desertul.

 

Merge impreuna cu Jordi Arcarons, a avut cine s-o invete si acum s-o ghideze in cursa ;) by day and night :banana:

Jordi a fost tare in anii 90, la locuri fruntase, mi-l amintesc cand il urmaream Dakarul tot la Eurosport! prin 95-96, acum a mai imbatranit si el , are aproape 50 ani, dar investeste bine in viitor! si intinereste si el ! :banana: oricum ,frumos, bravo Jordi & Laia !

Azi- o dementa de etapa mai scurta si stil motocros, abia astept sa vad diseara reportajul ! Surprize multe, rataciri, etc. asa da, ca deja era totul cam tras la indigo zi de zi !

Rodrigues era primul pana aproape de final si a pierdut aproape 30 min, sa vedem ce-a patit ! Good for Chaleco, dar se pare ca primii trei nu prea se mai pot distanta intre ei, de-asta au si mers impreuna ieri, spre disperarea lui Despres, cu Coma lipit de ei ! Il aveam si eu pe Max pe dupa mine asa la primul rally-raid, astfel ca ii inteleg frustrarea! Ce vremuri !

Mesaj completat

Incredibil cat de tare merg astia cu camioanele, kabirov si Chagin 20 min mai rapizi decat Street, castigatorul etapei la moto! Am avut si noi Romanul Brasov, mergeau aia de rupeau, ne ajungeau din urma! la masini, era clar , VW -ul ala rupe, dar si BMW-ul se tine tare !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mani ,cel putin ,cica ar fi la maraton -asa ziceau pe Eurosport - si nu are voie sa schimbe motorul pe toata durata competitiei !!!

 

 

Eurosportul zicea asa:

 

Dar, pentru că sunt oameni care se clasează pe podiumuri când concurează la etape din Campionatul Mondial de Rally-Raid, nu pot să nu se gândească și la rezultat. Mani speră să termine în primii 25 la general și să se claseze în primii 10 la categoria SuperProducție motoare peste 450 cmc. Marcel, care - până acum - din cauza unor probleme tehnice sau a unor accidentări nu a reușit să ajungă la finișul nici unui Dakar, este convins că dacă va fi ferit de astfel de probleme se va afla în primii 50 de concurenți la finalul celor 5.007 km de probă specială.

 

Bafta in continuare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Helder - sa ramai tu fara benzol !!!!!!!!!!!! ;)(

 

ps. ma uit pe net la Eurosport; ce placut comenteaza nenea asta in engleza. nu ma mai uit la tv :banana: !

Editat de Glad1ator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Helder - sa ramai tu fara benzol !!!!!!!!!!!! ;)(

 

da, a fost prostul clasei ieri; dupa ce la inceput a fost singurul care s-a dus bine, a mers impecabil si pe final a gresit la navigatie si s-a dus MULT in directie gresita.

Pacat. Chiar imi place tipul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi intelegeti ceva website-ul ala Dakar? Mie imi vine sa-mi trag cate doua palme de cate ori intru pe el.. ;)

 

S-au gandit mult pana l-au realizat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt curios cum o sa decurga etapa de azi pt ca o sa treaca Anzii pe la aproape 5000 m altitudune...

Mai ales cel cu motorul de 125(parca) refacut din nu stiu ce model mai vechi

 

PS:iar, azi noapte, eurosportul a dat cu noi la o parte...cacao'mas pe el snooker si darts ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt curios cum o sa decurga etapa de azi pt ca o sa treaca Anzii pe la aproape 5000 m altitudune...

Mai ales cel cu motorul de 125(parca) refacut din nu stiu ce model mai vechi

 

PS:iar, azi noapte, eurosportul a dat cu noi la o parte...cacao'mas pe el snooker si darts ;)

cred că ține si de audienta. suntem putini cei interesati... ocricum cred că l-ai ratat tu. eu l-am vazut pe eurosport

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred că ține si de audienta. suntem putini cei interesati... ocricum cred că l-ai ratat tu. eu l-am vazut pe eurosport

live la 21:15 am vazut si eu...dar de la 23:30 pana la 24:40 nu a fost nici un rezumat ca era tv'u pus pe eurosport

 

 

Mesaj completat

Helder - sa ramai tu fara benzol !!!!!!!!!!!! ;)(

 

ps. ma uit pe net la Eurosport; ce placut comenteaza nenea asta in engleza. nu ma mai uit la tv ;) !

unde...?si dc e pe engleza?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unde...?si dc e pe engleza?

 

Instalezi PlugIn ul "SopCast" dupa ce l-ai instalat; pe Explorer(numa pe explorer merge) dai pe

http://www.cool-webtv.com/ - click pe TV ONLINE - pui cursoru' pe ROMANESTI - iti apare o lista cu muuulte posturi TV - a 2a rubrica - cursoru' pe Eurosport - click pe Eurosport1 ....... si astepti !!!

 

Pe Engleza fiindca e transmisia originala, ne tradusa de omu' "nostru" care incurca personajele ;)

 

Bafta!

Editat de Glad1ator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...