Sari la conținut

Accident , Dr Taberei Favorit


wis
 Share

Postări Recomandate

Salut. In primul rand vreau sa le multumesc pe aceasta cale lui ALIN pentru ajutorul dat si lui CATALIN pentru incurajarile date. Sa incep cu inceputu : Vineri in jur de 14:30 mergeam pe strada sibiu venind dinspre restaurantul PRIMAVARA fiind rosu m-am oprit la stop la favorit. Stand la stop s-a facut verde si am plekat moderat , din sensul opus a plekat un opel vectra (femeie la volan) care la 2 metri in fatza mea sa gandit sa vireze stanga spre dr taberei (orizont) in acel moment am blokat franele pe distantza 1.5-2 m dar nu am putut evita impactul. M-am proptit direct in stalpaul din mijloc dintre usii fractiune de secunda inainte de impact realizand ca nu am ce face m-am mam ridikat in scari. In momentul impaktului am zburat peste masina am facut 2 rotiri complekte in aer si am aterizat in cap la distanza de 5 m. In momentul impactului am realizat ceea ce se intampla si am bagat capu la cutie atenuind lovitura direkta in cap.Am cazut in cap , mana si umar am ricosat iar , am mai facut o tumba si am aterizat in genunchi. Costumatia a fost urmatoare : casca , manusi , geaca cu protecti umar si coate (ca niciodata am mers fara pantaloni care ii aveam cu protectii ) blugi si pantofi. De 6 luni de zile in permanenta am mers cu echipamentu complekt de protectie (casca , manusi , geaca , pantaloni , cizme) dar acum a fost singura data cand eram fara pantaloni si cizme , avand nevoie sa ma deplasez cu motoru doar 10 min am zis ca nu e nevoie sa mai imi iau tot echipamentu . In urma accidentului am ajuns la spital unde spre fericirea mea am constatat ori ca am un noroc chior ori niste oase foarte puternice. Nu am avut nimik rupt doar leziuni : Ambele glezne , amandoi genunchi , cot si mana stanga , usoare leziuni rinichi stanga, + dureri de gat si un guler care trebuie sa il port minim 2 saptamani. Daca aveam cizmele si pantaloni cu protectii ramaneam doar cu incheitura stanga luxata si gatul. In incheiere cred ca marele meu noroc a fost acea ridicare in scari si saltul peste masina + un mare mare NOROC. V-am povestit toate astea pentru a incerca sa evitati astfel de situati in care aveam dreptate 100 % dar ceilalti cred ca strada e numai a lor.

Inca odata miii de multumiri lui ALIN care a oprit imediat si dupa ce am plekat la spital mi-a dus motoru la garaj chinuinduse cu el deoarece furca era varza si destul de greu de mers cu el. Multumesc si celorlalti motociclisti care sau strans la locul accidentului si au venit la spital sau au sunat la telefon . Acum sunt acasa imi pansez ranile si sper sa ne vedem cat mai curand. ASFALT USCAT.

Vali (Yamaha Xt 600E - B-27-WIS )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum a ramas cu dobitoaca aia de la volan? a zis ca nu te-a vazut?

a zis 2 chesti diferite:o data a zis ca nu m-a vazut (farul era aprins),iar la spital i-a zis lui fimiu>>>>>>eu am fortat el a fortat si asta a fost<<<< plus ca sotul care era cu ea in masina zicea sa spun ca e din vina la amindoi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai bine recunosti ca e vina ta! In definitiv, tu ai intrat in ei! Ce imbecil.

 

Daca povestea cu "nu l-am vazut" mai pot s-o inteleg in anumite cazuri (teoria cu creierul soferului care e antrenat sa observe masini, nu motociclete), pentru astia care nici nu realizeaza ca AU GRESIT, si care puteau fi urmarile nu am nici un fel de intelegere.

 

Bine ca ai scapat relativ usor, insanatosire grabnica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand insanatosire grabnica si sa te fereasca Dumnezeu de prosti pe viitor.

In al doilea rand chestia cu "....spune tu ca e din vina la amandoi , ca ne intelegem pe urma, iti dau bani de reparatii...." alea..alea.. ESTE O MARE TEAPA nici nu banuiesti cat sunt de magari unii si cand zic magari vorbesc extrem de politicos. Multi dintre ei au impresia ca daca dau o suta doua de euro au dat exagerat de mult, iar societatile de asigurari sunt si mai "ticaloase"-eu sunt in proces din 3 august 2003 si nici acum nu am ajuns in posesia banilor, desi imbecilul care m-a lovit intrand pe rosu era la a treia tamponare in urma nerespectarii luminii semaforului(la cea de a doua macar i-au suspendat licenta de taximetrist).

In al treilea rand fi foarte atent cu analizele si investigatiile chiar si peste cateva luni; eu am ramas cu urme si la piciorul drept (un fel de chist intre muschi si os format ca urmare a strivirii intre motor si masina) si cu jumatatea dreapta a buzei inferioare permanent tumefiate, chestie care a aparut a doua zi si a evoluat in urmatoarea luna.

Gata te-am "incurajat" destul

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca nu a fost mai grav...iti urez insanatosire grabnica si sa-ti faci fierul cat mai curand sa ne vedem pe strada.Cand am vazut-o pe vita aia cat de calma era imi venea sa o strang de gat...tremuram de nervi :D ..cred ca prezenta lui Alin m-a mai linistit un pic.Stateam si ma gandeam: la cum merg eu...daca eram in locul tau ma puneam urat rau in cap.

De aici am tras cateva concluzii...in ritmul asta...in care in fiecare saptamana se intampla ceva nasol...ori ma las de motociclism(dar asta pica din start)...ori incep sa constientizez faptul ca nu o sa ajung la batranete :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

bine ca nu te-ai lovit mai rau! si asa e rau dar sper sa te insanatosesti cat mai repede si sa nu mai ai parte de intamplari din astea niciodata.

cat despre "aia"...nu-i ierta,ca se invata...

sper sa te vedem cat mai curand, sanatos pe motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc la toti pentru incurajari..deja sunt mai bine ma gindesc sa ies in discoteca :D :D

stiti cum se procedeaza cu reparatul motoretei? nu am mai trecut prin astea.. nu am asigurare casco doar cea obligatorie.. la masina avea casco.. si e vinovata 100%.. moto avea 1an(1-04-2003) era cumparat cu bani jos de la yamaha si e inca in garantie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ce ai procesul vrebal care stabileste care parte este vinovata du-te cu RCA-ul vinovatului la societatea lui de asigurare sa faca constatare la motorul tau, dupa ce te duci la Yamaha si ceri un deviz care trebuie acceptat de catre asigurari altfel poti sa ia surpriza sa nu te despagubeasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la ce asigurare e asigurata masina paguboasei? scrie-mi ca cunosc cateva pers pe la asigurari si sa vedem ce putem face.

sincer nici nu stiu..ma duc de abia miercuri la udristei ca au liber si vedem atunci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau sa aud ca inca un ul de-al nostru a vazut asfaltul....totusi , bine ca ai scapat doar cu atat.

Se pare ca devenim fie mai multi,fie mai "infipti" :D In fiecare saptamana am tot auzit de cate unul-doi care o comit mai mult sau mai putin grav :P

Ciudat e ca ne simtim pe cele 2 roti invincibili cand de fapt situatia e pe dos...

Insanatosire grabnica si nu ii ierta pana nu iti repari mortorul!Io as impusca soferita conservei numai pentru faptul ca a distrus un Xt 600 nou. E lipsa de respect :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca Politia nu "are liber" niciodata, si pe de alta parte accidentul trebuie declarat in cel mult 48 de ore de la producere. Pe de alta parte astfel de accidente se raporteaza la o circa specializata, in fiecare sector (iti spune orice politist unde trebuie sa mergi), si nu neaparat la Udriste.

 

Asa ca pune mana si mergeti de urgenta la Politie. Ei incearca sa traga de timp, ca sa isi poata aranja ploile.

 

Din relatarea accidentului, rezulta ca a fost o "neacordare de prioritate" + accident, care se pedepseste cu amenda si suspendarea carnetului pe 3 luni. Motorul ar trebui sa ti-l repari pe asigurarea lor, iar pentru problemele medicale poti linistit si fara remuscari sa le ceri ceva compensatii banesti. Pe de o parte "prostia se plateste", si pe de alta parte, poti sa fi sigur ca pe ei ii doare in cot de tine.

 

Dupa cum ai relatat declaratiile lor, vor incerca sa deformeze adevarul in favoarea lor, asa ca fii tare si nu te lasa amanat, dus cu vorba, etc. Asigura-te ca la nevoie ai martori care au vazut accidentul. Cred ca ei deja au pregatit o versiune a lor in care "sunteti amandoi vinovati". Nu accepta sub nici o forma.

 

Pe de alta parte, respecta cu strictete tratamentul medical, inclusiv portul colierului atata cat trebuie. Refacerea corecta iti poate asigura multi ani de moto fara dureri, spondiloze si alte porcarii.

 

Sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

P.S.

 

Daca reusesti sa ai 20 zile ingrijiri medicale (de exemplu colier 3 saptamani in loc de doua), cucoana e buna de plata la greu, ca alfel o paste o condamnare penala. De fapt am impresia ca si sub 20 zile e tot penal, dar mai usor.

 

Asa ca:

1. Fa o vizita la institutul medico-legal, ca sa constate leziunile si sa iti faca certificat.

2. Poti face o intelegere amiabila ca sa nu declansezi procesul, dar cere-le clar compensati banesti. Cat mai mult, dar corelat cu posibilitatile lor financiare, ca daca nu au de unde, nu o sa-ti dea nici macar in urma procesului. N-ar strica sa vorbesti si cu un avocat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au venit la fata locului de la circulatie si au facut poze.. masuratori.. martori...dupa care au venit si la spital si mi-au luat o declaratie verbala.. nu puteam scrie ca eram pe targa si lovit la miini.. plus ca m-au testat pntru alcolemie.. Ei mi-au zis ca accidentul este inregistrat si sa vin miercuri la ei daca pot (iti dai seama ca daca esti ranit mai grav nu te poti duce la ei).Am martori care s-au oprit la locul accidentului si mi-au dat cartile de vizita.. erau in spatele meu in masini cind am plecat de la stop. Va spun ce am facut miine la politie.Nu am de gind sa ii iert .. poate asa isi aduc aminte cind vad un moto ca are aceleasi drepturi ca si ei.

 

Au posibilitati.. el este director la o firma(nu stiu daca si patron)care vinde sisteme medicale neurologie si neurocirurgie.

 

p.s cel mai rau ma ingrozeste si ma pune pe ginduri cum a inceput acest sezon..pina acum .. ( 2 luni calendaristice.. si nu mai mult de 1 cu soare) 2 accidente mortale plus 4-5 accidente cu raniri ...asta doar in bucuresti si imprejurimi,cam multe pentru 30 de zile :D :D :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare extrem de rau Vali.

Fii foarte atent cu investigatiile medicale. Fa-le cat mai amanuntit. De multe ori la astfel de cazaturi sunt probleme ascunse.

Insanatosire grabnica! Astept sa te faci bine si ne organizam cu plimbarile alea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oare si ei i-au facut test de alcolemie...!!!!!!!???????????????????????? :D  :D  :P

ardei rau de tot ca deja incepe sa puta!!!!!!!!!

Mi-au zis prieteni care au ramas la favorit ca a dat si ea testul de alcolemie.. am inteles ca in cazuri de accident cu ranire asa se procedeaza, se ia probe de la toti soferi implicati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insanatosire 100%!

Mare noroc ai avut totusi. Sa faci un dublu salt peste masina, sa aterizezi in cap si sa te rostogolesti de inca 2 ori. Asta da bulan :D

Sper sa te revedem curand pe propriile-ti picioare.

 

PS. Nu uita ca trebuie sa-ti recuperezi si banii pentru echipamentul deteriorat (nu stiu cum se face exact, dar trebuie avut in vedere si nu trebuie uitat in declaratii)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Insanatorsire grabnica!! Ai avut noroc cu carul, putei pica in fata altei masini ... brr

 

Daca poti mai scrie filmul evenimentelor, poate ajuta (Doamne fereste) si pe altii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...