Sari la conținut

Calea catre Dumnezeu


Speedy.K
 Share

Postări Recomandate

72 este un numar magic, se regaseste in toate culturile globului

sensul cel mai mistic si mai interesant se gaseste in cartile gnosticilor (crestini sau nu)

se regaseste si in kaballah , hermes trismegistus-tabula smaragdina, tarot si de ce nu si in biblie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Bai, dra daca tot se discuta despre religii si culte diferite, de ce nu aduce nimeni in discutie si WICCA?!? Aia e cea mai faina, dupa parerea mea.

 

Ia zi tu, Regino, ca tot stai in UK, nu stii vreun wiccan? ;)

Editat de Satana
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu dar am fost fan wicca...cand aveam 17 ani

mi se pareau niste hippy magici

e un bullshit wicca si new age

cel mai mare si mai periculos bullshit

 

Mesaj completat

nu ma intereseaza sa am prieteni ciudati si wiccani

fux sake no way

las' ca am avut colega de clasa in ro care mergea la spirala...nu-mi trebuie asa prieteni. nu ca n-ar fi buni prieteni dar o iau pe aratura cu fiecare ocazie...oriunde, oricand

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu dar am fost fan wicca...cand aveam 17 ani

mi se pareau niste hippy magici

e un bullshit wicca si new age

cel mai mare si mai periculos bullshit

 

 

He,he!

Aici vroiam sa ajung! E un bullshit la fel de mare si de periculos ca orice alta religie spalatoare de creieri. E treaba fiecaruia in ce crede. Poate ca si eu cred intr-o fiinta superioara, pe care n-o numesc "Dumnezeu, Iahve, Allah"etc, la care nu ma rog sa-mi dea bani, bunastare si dragoste, ca d'astea obtin eu cu mine, prin mine, fara "ajutor" divin..so, astea depind de mine si atat.

Cel in care cred eu e bun doar de dialog cand n-am ce face si-n plus, ma conving asa ca nu-s nebuna si ca nu vorbesc cu mine insami! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt ca si martorii lui iehova, tot cauta sa te convinga, aduc argumente

sunt spalati la creier

prefer religia cu care m-am nascut, ce ortodoxa, iau ce e bun din ea si gata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ma intereseaza sa am prieteni ciudati si wiccani

fux sake no way

las' ca am avut colega de clasa in ro care mergea la spirala...nu-mi trebuie asa prieteni. nu ca n-ar fi buni prieteni dar o iau pe aratura cu fiecare ocazie...oriunde, oricand

 

Spirala aia nu e periculoasa, decat daca esti alergic la urinnah :D . Iti dai seama ce cul e?! Sa te supere unu', sa stie ca esti integrata-n absolut si tu sa faci shushu pe el!!!!!;))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti fi crestin sau orice religie dar cand ajungi sa pui religia inaintea vietii , inaintea unei persoane...deja esti dus

 

daca ajungi sa vb despre asta aiurea in tren si incerci sa convingi si pe altii ca tu ai atins absolutul/mantuirea etc, esti tot dus

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt ca si martorii lui iehova, tot cauta sa te convinga, aduc argumente

sunt spalati la creier

prefer religia cu care m-am nascut, ce ortodoxa, iau ce e bun din ea si gata

 

 

Eu nu mi-am ales religia, dar nici ea pe mine..asta-i clar! Insa am momente cand imi apar religia in fata martorilor lui iehova care vin la usa, dar doar de amuzament:)). Cand ii iau cu prelegeri si polologhii pioase, le trece cheful!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spirala aia nu e periculoasa, decat daca esti alergic la urinnah :D . Iti dai seama ce cul e?! Sa te supere unu', sa stie ca esti integrata-n absolut si tu sa faci shushu pe el!!!!!;))

 

hahahha! buna asta!!!

colega aia povestea ca se lua lumea de ei la costinesti, vroiau sa-i bata etc

asta e o prostie, de ce sa nu-i lase sa bea urina? pe cine ranesc prin asta?

n-au decat sa-si construiasca locuinta sub forma de piramida si sa stea lotus cat vor ei

Mesaj completat

stii cum e treaba asta? e tot legat de selectie naturala...

daca nu-s in stare sa gandeasca pt ei insisi se duc sa le fie lider boureanu, n-au decat. asa raman fara averi, fara familii...problema lor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

faza cu barbatul superior femeii se trage din timpuri stravechi la arabi, nu e legat de islam. inainte de islam barbatul avea dreptul sa-si omoare copilu daca se nastea fata, multi ii omorau siingropau in desert. ca barbatul sa aiba onoarea intacta trebuia sa aiba cat mai multi baieti, fetele erau un fel de sclaveti de schimb.

 

Barbatul e superior femeii si la crestini. Ti se spune, ca femeie, in biserica sa-ti slujesti barbatul ;) . Baga mare! Asta daca nu te bate barbactu pentru ca n-are ciorba incalzita cand vine de la ibovnica. Daca as fi femeie batuta de barbat, as astepta momentul cand vrea sa dea iarasi si atunci sa-i bag un cap in gura. Si nu l-as mai lasa sa se scoale de pe jos. Am o ura bolnava pe barbatii care bat copii sau femei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Barbatul e superior femeii si la crestini. Ti se spune, ca femeie, in biserica sa-ti slujesti barbatul ;) . Baga mare! Asta daca nu te bate barbactu pentru ca n-are ciorba incalzita cand vine de la ibovnica. Daca as fi femeie batuta de barbat, as astepta momentul cand vrea sa dea iarasi si atunci sa-i bag un cap in gura. Si nu l-as mai lasa sa se scoale de pe jos. Am o ura bolnava pe barbatii care bat copii sau femei.

 

 

da clar, stiu ce am jurat, bine ca nu se aplica , pfew....

 

 

 

 

 

Mesaj completat

ma enerveaza si expresia "robul lu' "

la cat dau eu pe la biserica...ce mai conteaza ce se zice

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

treaba asta la crestini cu barbatul superior femeii e tot un bullshit evreiesc din stravechi timpuri. nu prea are legatura cu ceea ce suntem noi, urmasii dacilor/tracilor/grecilor/ilirilor/dardanilor ca sa zic numai popoare din vechime

de fapt si la greci femeia tot un k kt era...fara drepturi. ca si sclavii si saraci, sa nu mai vb de dreptul de vot

 

demult demult societatea a fost matriarhat, dar e un vis distant, lumea e inca sub patriarhat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sa faca cineva repede un topic, e barbatul superior femeii? :D

( raspunsul il stim toti :huh: )

Cred ca a mai fost si are 2.300.300 de pagini ;)

 

Mai bine lasa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parintii care-si bat copiii intr-adevar ar trebui pedepsiti aspru dar cand parbatul isi bate femeia( si mai sint cazuri cand se intampla si invers ) cine-i de vina, ala care da sau ala care primeste?

Mai sint cazuri cand ea e cocosata de bataie dela el dar sta cu el in continuare ca cica-l iubeste......deci cine- prost aici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai sint cazuri cand ea e cocosata de bataie dela el dar sta cu el in continuare ca cica-l iubeste......deci cine- prost aici

Sunt care se duc singure singurele la Islam, si tu te intrebi de ce accepta bataia?? ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parintele care isi bate copilul e vinovat ca nu reuseste sa gaseasca o alta cale de a-si educa copilu... e treaba complicata.... copilu se zbate intre a experimenta lumea singur si a prelua experienta de-a gata... uneori scapa de sub control si metode de coercitie mai mult sau mai putin aspre se impun.

 

dar un adult care bate alt adult... doooh... un adult care cica iubeste femeia adulta... sa se apuce sa ii dea omor... pe motive de ciorba etc... jenibil...

Editat de zaelu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parintele care isi bate copilul e vinovat ca nu reuseste sa gaseasca o alta cale de a-si educa copilu... e treaba complicata.... copilu se zbate intre a experimenta lumea singur si a prelua experienta de-a gata... uneori scapa de sub control si metode de coercitie mai mult sau mai putin aspre se impun.

 

dar un adult care bate alt adult... doooh... un adult care cica iubeste femeia adulta... sa se apuce sa ii dea omor... pe motive de ciorba etc... jenibil...

 

 

inseamna ca se simte frustrat, inferior, poate la servici il calca altii in picioare si se razbuna pe cine poate si el. asta inseamna ca e f slab, ca are probleme psihice sau ca are o nevasta nasoala si proasta-alegere tot facuta de el.

 

ai zis acolo...adult care iubeste femeia adulta. lumea e dominata de islam-religie majoritara si crede-ma ca-s multi care au neveste minore si le dau omor!! era un caz pe net cu una de 15 ani maritata fortat de tac-su cu un babalac de 58! un violator de minore! cazul l-am citit pe undeva, tipa purta masca la emisiune si povestea.

deci tot la religie ajungem

back to God Channel!

Mesaj completat

AUUUUMMMM!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

musulmanii au o singura "nationalitate". musulmana. sunt frati intre ei, nu conteaza tara din care provin. nu sunt nationalisti, nu lupta pentru pamanturi, lupta pentru aplicarea legilor lui dumnezeu

 

 

Vorbesti in necunostinta de cauza. Iranienii ii urasc pe iraqieni, Iordanienii ii urasc pe palestinieni, Palestinienii ii urasc pe Egipteni si toata lumea araba are ceva impotriva sauditilor ( nu vorbesc aici de politica externa dusa de fiecare tara in parte). Sa nu mai zic de ura dintre Shai si Sunni

 

 

Intrebarea "corecta" din punctul tau de vedere ar fi trebuit sa fie cam asa: cati dintre fundamentalistii islamici s-ar mai detona, daca ar crede ca nu vor ajunge in Rai dup-aia?

Eeeee? :D

Mai pune mana pe carte si iesi din cubul mic in care stai.

In rest, ateu fiind, am tot respectul pentru musulmani. Dar pentru aia fara ganduri de Jihad.

????? ???

 

Ca si in cazul crestinilor (vezi cruciadele,, inchizitia etc), liderii religiosi musulmani au interpretat Quranul dupa bunul lor plac, facand oamenii sa comita atrocitati cu sentimentul ca e bine ce fac.Cum au facut asta asa usor? Limba araba este poate cea mai complexa din intreaga lume. Stim cu totii ce inseamna omonimele. Cuvinte cu aceeasi forma, iar sensul lor se deduce din context. Ei bine, in araba un singur cuvant poate avea chiar sute de intelesuri; vocalele scurte nu se scriu, ci se deduc (cum facem noi cu diacrtiticele in lipsa tastaturii romanesti). De asemenea, pentru un singur concept pot exista sute de sinonime cu dorma diferita, limba continand 3 milioane de cuvinte ( engleza are in jur de 500.000).

 

Cum spuneam, motivatiile "atentatelor" sunt politice, cu o masca religioasa. TOTUSI multe dintre ele sunt de inteles. Hai sa privin ocupatia israeliana in palestina. Nu vreau sa insist asupra atrocitatilor comise in Palestina, asta e o discutie lunga si nu face obiectul acestui topic. Ce vreau sa subliniez e ca in momentul de fata evreii sunt din punct de vedere financiar, militar si tehnologic cei mai puternici din intreaga lume. In momentul ocupatiei palestina era o tara agrara, bazata pe cresterea animalelor si cultivara maslinelor. Armata de asemenea neglijabila (un fel de romanie daca vreti). Astfel singura optiune ramasa e razboiul de gherila. Daca cineva te-ar da afara din tara ta - sau te-ar trimite in desert-, ti-ar omora copii, fratii si nevasta si ti-ar incendia casa. Ce ai face? Te asigur ca acelasi lucru. Religia nu le spune sa faca asta, doar le da o motivatie in plus si curajul necesar (asa cum si vikingii credeau ca daca mor in lupta ajung in Valhalla)

 

 

 

 

Si nu cred ca esti musulmanca pana nu vad hijab-u' in capu' tau! Daca ma duc in Mangalia la moschee, sau Cta, sau Istanbul si fac poze acolo ca sa le postez apoi pe un forum, nu inseamna ca sunt si musulmanca.

 

 

In afara catorva tari cum ar fi Arabia Saudita, Hijabul este mai mult o optiune personala decat un "must have". In plus, a devenit un accesoriu la moda. Tinerele se imbraca la fel de provocator ca in occident

 

 

Daca tot am o singura viata, vreau sa ma bucur cat pot de anumite "privilegii", decat sa ajung la o varsat si sa nu stiu exact pentru ce am trait si unde s-au dus anii mei frumosi ;)

 

Nu le duce tu mila femeilor de acolo hahaha! Mergi acolo si vezi cum e. Femeile nu se zbat pentru cariera, nu se zbat pentru bani. Sotul e obligat sa le ofere tot. Ce fac ele? stau toata ziua cu pizzda la soare si barfesc intre ele, se uita la filme si au grija de copii. Isi iau o menajera din Egipt sa le faca curat pentru 100 euro pe luna si asta e tot. Adulterul este insa aspru pedepsit, deci inseala mai pe ascuns sau deloc

Editat de Dracu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

matriarhat :D. de unde stii ca fost matriarhat? dupa niste figurine cu kooru' mare? astea sunt doar niste teorii, simple speculatii.

peste 5000 de ani, sa zicem, cand or gasi unii niste reviste playboy or sa traga aceleasi concluzii ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Calea catre Dumnezeu

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...