Sari la conținut

Calea catre Dumnezeu


Speedy.K
 Share

Postări Recomandate

* esti copil.

eu vorbesc despre ateism, tu despre o persoana pe care nu o cunosti. ba chiar despre un dumnezeu pe care nu-l cunosti.

eu ma distrez facand glume subtile (umor fin, dar pot sa dau si cu barda, daca am chef), tu te distrezi facand pe shmecherul cu o femeie de pe net careia n-ai avea curajul sa-i spui 3 cuvinte in fata daca ai intalni-o in viata reala.

 

e clar ca multi isi dau pareri aici subiectiv, unii mai avizati (care au citit despre religii), altii din putzul gandirii lor, dar mai toti incercand sa sublinieze ceva. sau sa faca haz. mai sunt si altii, ca tine, care vor doar sa iasa in fatza, incercand sa fie "altfel". de fapt, lor nu doar ca le lipseste cultura generala, abilitatea de a purta o conversatie inteligibila, etc., dar le lipsesc si cativa ani, vreo 7, de acasa. am mai vazut atitudine de genul asta, mai e unul p-aici, budd parca..., alt exemplu viu pentru "cum sa defulam in viata virtuala ca acasa nu avem voie si nici cu cine".

 

mie imi pasa si eu cred ca oamenii nu sunt toti ca tine. adica plec de la premisa ca oamenii au fost facuti buni. d-aia ma obosesc uneori sa scriu si serios p-aici. dar nu imi pasa decat cat trebuie, life is a bitch! you know.

 

Ba stiu cate ceva despre tine, uite:

 

- stiu ca nu prea ai incredere in tine, ca altfel nu te-ai ataca asa la spusele unuia care "vrea doar sa iasa in fata, incercand sa fie "altfel"";

- stiu ca nu iti merge bine tastatura (ai ambele taste Shift si tasta Caps Lock defecte) si din cauza asta incepi toate propozitiile cu litera mica;

- stiu ca nu te-ai uitat la mine in profil pentru ca daca te-ai fi uitat ai fi observat ca nu sunt chiar copil (desi mi-as dori sa fiu);

- stiu SIGUR ca stii mai putine decat mine despre dumnezeul pe care il tot venerezi, pentru ca daca ai stii cat stiu eu, ai fi, la randul tau, ateu.

 

Oricum, se pare ca nu te-a trasnit, deci QED! Nu exista dumnezeu!

 

Era sa uit: ne putrem intalni oricand doresti pentru a continua aceasta discutie fata-in-fata!

Editat de skullz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

nu-s fan matrix stai linistit dar pur si simplu nu vad rostul unui univers asa ampulea...bang! trebuie sa fie un plan, ceva, un scop...existenta trebuie sa aiba un scop

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu-s fan matrix stai linistit dar pur si simplu nu vad rostul unui univers asa ampulea...bang! trebuie sa fie un plan, ceva, un scop...existenta trebuie sa aiba un scop

 

Bun, deci dumnezeu a creat universul, da?

 

OK, sa zicem ca acceptam asta, dar pe dumnezeu cine l-a creat?

 

Sau asta nu mai conteaza?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

existenta trebuie sa aiba un scop

 

De ce? Eu nu zic ca nu exista un scop insa nu vad care ar putea fi. Insasi intrebarea asta nu are sens : de ce trebuie sa existe un scop? Iar daca exista acest scop eu nu cred ca e mai mult decat satisfacerea instinctelor umane (in cazul nostru pentru ca doar oamenii se obosesc sa caute respuns la intrebari filozofice)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce? Eu nu zic ca nu exista un scop insa nu vad care ar putea fi. Insasi intrebarea asta nu are sens : de ce trebuie sa existe un scop? Iar daca exista acest scop eu nu cred ca e mai mult decat satisfacerea instinctelor umane (in cazul nostru pentru ca doar oamenii se obosesc sa caute respuns la intrebari filozofice)

 

 

hai sa o dam un pic in balarii:

 

 

daca dumnezeu ne-a creat cu suflet-minte nemuritoare si ne-a trimis in materie (prin evolutie de ce nu) inseamna ca ne asteapta inapoi dupa ce murim si scopul incarnarii ar fi experienta vietii in materie (pe langa cea spirituala)

 

daca nu e asa si suntem doar niste bacterii evoluate atunci inseamna ca viata e doar o spirala a evolutiei si e infinita sub formele ei deci scopul in sine e viata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.

Mesaj completat

si asta inseamna ca motociclistii sunt niste indivizi lipsiti de instinctul de conservare gata sa moara pt o clipa de distractie/placere!!!

 

;)

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sa o dam un pic in balarii:

 

 

daca dumnezeu ne-a creat cu suflet-minte nemuritoare si ne-a trimis in materie (prin evolutie de ce nu) inseamna ca ne asteapta inapoi dupa ce murim si scopul incarnarii ar fi experienta vietii in materie (pe langa cea spirituala)

 

daca nu e asa si suntem doar niste bacterii evoluate atunci inseamna ca viata e doar o spirala a evolutiei si e infinita sub formele ei deci scopul in sine e viata

 

Scuza-ma ca-ti spun insa nu ma simt atat de (cuvant urat) crezand ca provin dintr-o reactie chimica.

PS: bai frate,de cand este c.retin cuvant urat ???? Si de cand sunt cuvintele urate?

Editat de Budd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai si eu am zis ca e rau?

nu e nimic rau in asta, e evolutie

dar eu vreau sa cred ca suntem mai mult decat bacterii evoluate

vreau sa cred ca ma va duce un inger pe lumea cealalta cu toate ca m-am nascut singura si tot asa voi muri

 

 

 

 

 

Mesaj completat

 

 

sunt multe chestii care nu le putem discuta aici

cei in agonie vad lucruri razna de tot, unii apuca sa si scoata 2-3 cuvinte despre asta

nu cred ca sunt doar reactii ale creierului muribund, toti incep sa-si vada rudele decedate etc

poate exista ceva dincolo...eu nu zic nu

 

astept sa mor si sa aflu pana atunci sper ca o sa ma intalnesc candva cu ei, cu toti ( chiar si cu cateii care i-am avut)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba stiu cate ceva despre tine, uite:

 

- stiu ca nu prea ai incredere in tine, ca altfel nu te-ai ataca asa la spusele unuia care "vrea doar sa iasa in fata, incercand sa fie "altfel"";

- stiu ca nu iti merge bine tastatura (ai ambele taste Shift si tasta Caps Lock defecte) si din cauza asta incepi toate propozitiile cu litera mica;

- stiu ca nu te-ai uitat la mine in profil pentru ca daca te-ai fi uitat ai fi observat ca nu sunt chiar copil (desi mi-as dori sa fiu);

- stiu SIGUR ca stii mai putine decat mine despre dumnezeul pe care il tot venerezi, pentru ca daca ai stii cat stiu eu, ai fi, la randul tau, ateu.

 

Oricum, se pare ca nu te-a trasnit, deci QED! Nu exista dumnezeu!

 

Era sa uit: ne putrem intalni oricand doresti pentru a continua aceasta discutie fata-in-fata!

 

* ai facut un sir de presupuneri si acum esti multumit. nu ma bucur ptr. tine, dar te inteleg.

 

nu m-am uitat la tine in profil ptr. ca nu mai sunt curioasa. ai reusit sa "omori" curiozitatea. too late!

 

P.S. da, putem sa stam oricand de vorba, daca pastrezi distanta necesara fatza de spatiul meu vital. adica respecti o regula minima de bun simt. ceea ce, se pare, aici pe forum nu este posibil. si nu e vina nimanui, cred. pur si simplu virtualul reduce distantele la minim, chiar si atunci cand ele sunt necesare/bune.

saptamana viitoare sunt de gasit la Otopeni, pe 29, de la ora 8 pm. alte motive sa ma socializez cu un motociclist virtual nu am, in afara de reuniune/petrecere moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara.

Satano, ca de obicei, ai dreptate!

;)

PS Cria, te rog sa folosesti din zambaretii mei. Nu cer dobanda, nici macar nu doresc sa mi-i dai inapoi.

Editat de Louis Cyphre
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

revenind la islam si calea catre d-zeu prin islam:

 

eu cred ca Allah nu e tot una cu Iehova (ma rog nu e vb de nume) ci este extras dintr-o religie politeista, ridicat la rang de zeu suprem pt monoteizarea arabilor

 

Islamul isi bazeaza Raiul pe rasplata tuturor poftelor trupesti ceea ce este fals pt ca atunci cand mori nu-ti mai trebuie nici mancare nici tutut ca nu mai ai cu ce

 

 

continuati voi va rog:

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* o observatie (sau un motiv de reflectie):

 

oamenii de stiinta, inteleptii, filozofii, atei sau nu, cei care au studiat o viata intreaga cautand raspunsuri la intrebarile existentiale ar rade de s-ar prapadi citind discutiile astea de aici. ei, care au cercetat si au cautat raspunsurile care sa "convina" din mai multe perspective, dovezi clare sau empirice, care si-au pus uneori viata in joc luptand cu prejudecatile si mentalitatile vremii lor, NU au ajuns pana la sfarisitul vietii lor la o concluzie definitiva ca NU exista Dumnezeu (sau ca exista, dupa caz), iar ateii motociclisti - vad - au deja niste raspunsuri clare in privinta asta, adica s-au "iluminat" definitiv, desi nu cred ca au trait nici macar jumatate din viata lor pamanteana (multi dintre ei cred ca nu sunt mai departe de prima jumatate a vietii, ca varsta zic). deci la ei nu mai e nici o farama de indoiala. in plus, ei chiar ii judeca si ii defaimeaza pe cei care CRED ca ar putea exista un Dumnezeu sau care isi traiesc viata dupa dogme, reguli, ritualuri, ca si cum ar avea posibilitatea sa inteleaga ce e in sufletul unui credicnios (desi ei NU au avut credinta vreodata). adica ei aplica aceleasi metode pe care le folosesc credinciosii habotnici. presupun ca unii fac, simt, gandesc intr-un anumit fel, doar pentru ca nu se regasesc in modul lor de a gandi, simti, actiona. ei CRED ce cred, ptr. ca asa vor ei. nu au dovezi puternice ca o femeie musulmana, de pilda, sufera fiind musulmana, ca un barbat catolic are un IQ mic de tot si nu e in stare sa-si duca viata fara pastor si confersiune (ca altfel ar fi ateu). pun pariu ca multi dintre ei nu au cunoscut un credincios fanatic in viata lor, ci pur si simplu s-au uitat la stiri si la filmele cu razboiul din Irak si ...au gasit adevarul. sau in bacanie unde erau multe femei imbracate cu haine lungi. ca sa stii ce combati, ar trebui sa intri puternic in intimitatea "adversarului", adica sa-l cunosti. sa intreb pe vreunul dintre atei daca a cunoscut vreun calugar macar (personal, nu sa-l vada in biserica)? sau vreun shaman? sau un imam? sau toata "stiinta" lor vine de pe net si din wiki si cam asta e..., nu exista Dumnezeu!

e de ras, sa mor io!

Mesaj completat

...

PS Cria, te rog sa folosesti din zambaretii mei. Nu cer dobanda, nici macar nu doresc sa mi-i dai inapoi.

 

* bine, bre, iti iau cativa, ca deja am devenit prea serioasa, vad :D

dar sa stii ca ti-i folosersc, numa' daca vrei sa fii harry potteru' meu. ;)

 

P.S. pftiu-pftiu! piei, drace!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce religie au aia din Iran?

Aia ce sunt? Arabi sau persani? Fiind tot musulmani, se simt jigniti daca ii numesti "arabi", pt ca ei sunt "bravi urmasi ai persanilor" si considera o rasa superioara celorlalti musulmani. Deci, niste tampiti!

Si nu cred ca esti musulmanca pana nu vad hijab-u' in capu' tau! Daca ma duc in Mangalia la moschee, sau Cta, sau Istanbul si fac poze acolo ca sa le postez apoi pe un forum, nu inseamna ca sunt si musulmanca.

aia din iran sunt siiti. desi se considera musulmani (venerandu-l pe allah), nu sunt. atata timp cat cred in alte lucruri fata de musulmanii sunni (cei care se ghideaza in viata dupa cum a trait, dupa ce a spus si a facut profetul) nu ar trebui considerati musulmani.

in afara de poza cu moscheea din bucuresti (adica de unde sunt eu, nu a trebuit sa ma duc la mangalia sau in ct sau in turcia sau in palestina) nu am pus nici o alta poza si nu am pus-o cu intentia de a demonstra ca sunt musulmana. islamul nu sta intr-un hijab dar pentru tine o sa pun o poza cu mine cu batic in cap. nu ca ar trebui sa demonstrez cuiva ca sunt musulmana sau nu sau nu ca un batic in cap m-ar face musulmana. daca vrei poza cu mine imbrcata intr-o abaye sau ceva de genul nu am, asa ca nu te osteni sa ceri

 

 

 

Am intalnit destui turci care nu se simt frati cu arabii si o groaza de turci foarte nationalisti. Cat despre lupta pentru pamanturi, nu zic decat atat: Imperiul Otoman.

pentru ca cineva e turc/arab nu inseamna ca e musulman.

pentru ca cineva e musulman nu inseamna ca nu poate fi nationalist. dar dumnezeu ne zice sa nu fim nationalisti, sa fim frati intre noi. datorita indepartarii de religie s-a destramat califatul (imperiul otoman). pentru ca musulmanii inca nu sunt uniti nu exista un stat islamic (califat) care sa aplice regulile islamului (toate, nu 2-3 si alea aplicabile numai saracilor, cum se intampla in asa-zisele state islamice din ziua de azi).

 

PS: sa stii ca saritul de la crestinism la islamism nu se cheama o schimbare. Nu stiu ce te face sa crezi ca o religie ar fi mai buna ca alta.

eu nu am vrut o schimbare. eu am vrut adevarul. coranul e logic, daca citesti biblia gasesti MULTE aberatii fara logica, fara invataturi, dumnezeu nu e atotputernic, uita, pacaleste("testeaza"), o multime de oameni sunt numiti fiii lui dumnezeu etc. tot ce nu intelegi e considerat metafora. biblia originala nu exista! (sau daca exista noi nu avem acces la ea) coranul da. de 1400 de ani e intact.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

continui eu, tot despre raiul islamic:

 

daca raiul islamic e presarat cu virgine si piure atunci de unde vin acestea?

exista 2 posibilitati:

1- din mintea credinciosului deci pot aparea oricand oriunde just like that "poop" ceea ce inseamna ca raiul este o iluzie proprie?

2- sunt "reali" si sunt sclave/sclavi care au grija de el, raiul unuia e iadul altuia... deci raiul si iadul sunt acelasi lucru? sau ca loc nu exista?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toata lumea, ATENTIE LA MINE:

 

1. Sunteti niste tacaniti notorii! Ia uite cum a deviat discutia de la Islam la altele...baaaaaai! Rebeniti la subiect,va rog!

2. @Louis_Cyphre: te tii de cuvant, domnule!Evident, "Satana are intotdeuna dreptate!";) .Ai respectul meu pentru dovada de constiinciozitate!!

3. @Ice Queen: manca-o-ar mama pe ea de desteapta! Le zice bine, gagica. E citita! Ai o maaare bila alba.Si DA, o sa va dau voie sa abuzati de motoarele virgine in Iad!

4. @Irip(sper ca am retinut bine faptul ca tu ai pus poza cu muncitoru' ala dezbracat): nu-mi trebuie mie un "lucrat" la sala. Stii, ma duce capul indeajuns incat sa stiu ca un barbat care arata bine e constient de faptul asta si profita, astfel incat nu va fi doar al meu niciodata. Deci, TOTI BARBATII URATEI SA VINA LA MINE! VREAU SA-MI FAC UN PRIETEN SI NU GASEEESC!!!

5.@Budd: sunt total de acord cu ce spui(culmea!:D si nu e lucrarea Domnului, pt.ca stii cum a inceput "relatia" noastra forumistica). Al dreq simpatic care esti tu, cu vorbele mereu la tine! Da' nu te mai lua de Cria doar pt ca o duce capul si crede in ce vrea ea.

6.@Cria: o femeie mult prea "altfel" pt. vremurile noastre...mujer, stay that way..poate-mi faci o vizita in Otopeni cand vii la party;)

7.nu mai stiu ce sa scriu....

8. nici acum...

9.DOAMNE, da-mi inspiratie sa scriu ceva sa par desteapta!!

9.5: Doamne, nu-mi mai da nimic, ca oricum am 2 adepti: unul care imi da dreptate orice as spune(hell-o,Louis:D) si unul care se roaga la mine(hell-o, Irip) :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

continui eu, tot despre raiul islamic:

 

daca raiul islamic e presarat cu virgine si piure atunci de unde vin acestea?

exista 2 posibilitati:

1- din mintea credinciosului deci pot aparea oricand oriunde just like that "poop" ceea ce inseamna ca raiul este o iluzie proprie?

2- sunt "reali" si sunt sclave/sclavi care au grija de el, raiul unuia e iadul altuia... deci raiul si iadul sunt acelasi lucru? sau ca loc nu exista?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cria, te rog sa nu mai tragi concluzii si sa emani judecati de valoare in ceea ce priveste ateii, motociclisti sau nu si ateismul, in general.

Putem discuta, bineintees, dar eu unul nu as avea mandria de a cataloga.

Si da, sunt ateu, dar am cativa prieteni preoti (unul chiar raspopit). Sunt niste parteneri de discutii faini, dar nu prea sunt de invitat acasa, ca beau si apa de la flori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt musulmanca noastra n-am nimic cu islamul dar e la fel de fals sau mai fals ca si restul pentru ca e aparut ultimul si adevarul e sucit si mai tare:

 

 

-coranul e inspirat de toate cartile sfinte aparute inainte ei si nu are nici o treaba cu inspiratia divina , e vb de politica si arabii (triburile)trebuiau uniti cumva, religia a fost arma perfecta in cazul asta! religia islamica a fost impusa cu sabia! ca si crestinismul de altfel....

 

-daca tot esti musulmanca de ce te pensezi? nu se zice acolo: "creatia lui allah, bla bla, sa nu fie modificata bla bla cei care isi jumulesc sprancenele sunt blestemati bla bla?"

 

toate religiile sunt facute pt controlul in masa si sunt folosite ca motiv de razboi

nu exista o religie sau o cale catre dumnezeu

 

eu daca as pune pariu pe vreuna tot pe crestinism m-as baza pt ca la randul ei se bazeaza pe tot ce s-a scris din stravechi timpuri la babilonieni sumerieni etc...

cine stie de Enuma Elish si Utnapishtim stie...cine nu nu.....

Mesaj completat

discutia asta ne va duce automat la alte legata de EXTRATERESTRII si zei antici si iar o dam in balarii...deja vu

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.

dublu post, sorry

Editat de Louis Cyphre
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o intrebare pt @fannyflint...

ce faci cu baticul cand iti pui casca, il dai jos sau o pui peste?

eu aici in uk am vazut mopedisti cu turbane....veri fani pipal

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Calea catre Dumnezeu

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...