Sari la conținut

Calea catre Dumnezeu


Speedy.K
 Share

Postări Recomandate

Soarta ...

 

ok...o sa il anunt personal pe Smokey daca va deranjeaza topicul asta...desi nu inteleg de ce...era un amarat de link care putea fi ocolit...numa bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Hai ma... nu stricati discutiile filozofice... pe de alta parte nu pierdeti vremea si irositi spatiul virtual cu post-uri si contra-posturi inutile... Cineva sa stearga post-ul asta!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

offtopic: din pacate, este un topic bun...pacat ca unii nu dau doi bani pe ideea de crestinism, filosofia crestinismului si universului...este un subiect care atrage, cred eu...si sunt multe de spus, si vor mai fi...sper sa nu se inchida acest topic din pricina unor persoane care satirizeaza ideea acestui topic...pacat...

 

si totusi...chiar nu maia re nimeni nimic de zis?voi ce credeti?eu cred ca ar mai fi multe de zis legat de acest subiect...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

offtopic: din pacate, este un topic bun...pacat ca unii nu dau doi bani pe ideea de crestinism, filosofia crestinismului si universului...este un subiect care atrage, cred eu...si sunt multe de spus, si vor mai fi...sper sa nu se inchida acest topic din pricina unor persoane care satirizeaza ideea acestui topic...pacat...

 

si totusi...chiar nu maia re nimeni nimic de zis?voi ce credeti?eu cred ca ar mai fi multe de zis legat de acest subiect...

 

 

Afla ca acum 2000 si ceva de ani nu dadea NIMENI 2 bani pe ideea de crestinism si ca aceasta religie nu are cei mai multi adepti pe Terra.Iar faptul ca unii n udau 2 bani pe crestinism e un raspuns la intrebarea pusa de initiatorul topicului.Iti place sau nu, discutiile in contradictoriu sunt totusi discutii.

 

Cat despre "cred ca ar mai fi multe de zis legat de acest subiect...", in ceea ce te priveste eu unul cred ca ar mai fi mult de batut campii legat de acest subiect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Afla ca acum 2000 si ceva de ani nu dadea NIMENI 2 bani pe ideea de crestinism si ca aceasta religie nu are cei mai multi adepti pe Terra.Iar faptul ca unii n udau 2 bani pe crestinism e un raspuns la intrebarea pusa de initiatorul topicului.Iti place sau nu, discutiile in contradictoriu sunt totusi discutii.

 

Cat despre "cred ca ar mai fi multe de zis legat de acest subiect...", in ceea ce te priveste eu unul cred ca ar mai fi mult de batut campii legat de acest subiect.

 

:( asa mai nene :P bv...vezi ca se poate? :crack: pai ai dreptate...eu unul poate nu as fic rezut...dar am avut niste patanii care mi-au aratat ca exista ceva acolo bun, si ceva rau...din pacate, candva am luat legatura cu raul :hug: si binele m-a salvat, pot spune...daia cred...e o pov mai lunga, grea pt mine...daia cred in divinitate...nu pt ca bunica m-a dus de mic la biserica sau pt ca asa am fost invatat sa cred....e o tampenie sa obligi copilul cand inca nu gandeste cum trebuie sa creada ceva...daia multi ajung atei...dar...chiar de sunt atei, unii sunt oameni buni...si aici am tot respectul pt ei(ex:Anihilator)...si desi cred in dumnezeu, si mai si cred in evolutia omului din maimuta(ciudat, nu?), cred la fel de mult ca nu dumnezeu ne tine ghidonul la motor si nici el nu ne calca frana sau acceleratia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:P asa mai nene :crack: bv...vezi ca se poate? :crack: pai ai dreptate...eu unul poate nu as fic rezut...dar am avut niste patanii care mi-au aratat ca exista ceva acolo bun, si ceva rau...din pacate, candva am luat legatura cu raul :( si binele m-a salvat, pot spune...daia cred...e o pov mai lunga, grea pt mine...daia cred in divinitate...nu pt ca bunica m-a dus de mic la biserica sau pt ca asa am fost invatat sa cred....e o tampenie sa obligi copilul cand inca nu gandeste cum trebuie sa creada ceva...daia multi ajung atei...dar...chiar de sunt atei, unii sunt oameni buni...si aici am tot respectul pt ei(ex:Anihilator)...si desi cred in dumnezeu, si mai si cred in evolutia omului din maimuta(ciudat, nu?), cred la fel de mult ca nu dumnezeu ne tine ghidonul la motor si nici el nu ne calca frana sau acceleratia...

 

 

Desi imi dai dreptate ca bati campii, nu pot spune ca am vreo satisfactie.Daca exista dumnezeu nu pricep de ce nu te'a lasat la stadiul de maimuta :hug:

 

Ce nu mai pricep e de ce da dumnezeu unora atatea puncte frate ?!?

 

 

 

In legatura cu intilnirea ta cu raul ront te inteleg perfect si ma bucur ca ai fost salvat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desi imi dai dreptate ca bati campii, nu pot spune ca am vreo satisfactie.Daca exista dumnezeu nu pricep de ce nu te'a lasat la stadiul de maimuta :hug:

 

Ce nu mai pricep e de ce da dumnezeu unora atatea puncte frate ?!?

In legatura cu intilnirea ta cu raul ront te inteleg perfect si ma bucur ca ai fost salvat!

 

se spune ca cel mai mare avantaj al nostru , si cel mai mare defect, este ca gandim...sa fie avantaj sau defect?hmm...ti-ar fi palcut sa fiu maimuta, ai? :( nebunaticule...uite ca eu unu sunt trecut de faza primara...si nu iti dau dreptate la faza cu batutul campii....eu unul cred ca nu aberez....pt tine, poate...tocmai..esti liber sa crezi cevrei si sa te exprimi ca atare...dar unora li s-a parut interesant ce zcieam eu acolo...si nu numai eu...crezi ca o discutie despre subiectul asta e o ciomageala de campi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se spune ca cel mai mare avantaj al nostru , si cel mai mare defect, este ca gandim...sa fie avantaj sau defect?hmm...ti-ar fi palcut sa fiu maimuta, ai? :hug: nebunaticule...uite ca eu unu sunt trecut de faza primara...si nu iti dau dreptate la faza cu batutul campii....eu unul cred ca nu aberez....pt tine, poate...tocmai..esti liber sa crezi cevrei si sa te exprimi ca atare...dar unora li s-a parut interesant ce zcieam eu acolo...si nu numai eu...crezi ca o discutie despre subiectul asta e o ciomageala de campi?

 

 

Bai baiatule, sa se faca misto de tine e una si ca unora sa li se para interesant ce spui e alta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai baiatule, sa se faca misto de tine e una si ca unora sa li se para interesant ce spui e alta!

 

pai care e logica cu mistoul pe topicul asta?....si, cum ai spus tu..

 

irascibil: "Daca exista dumnezeu nu pricep de ce nu te'a lasat la stadiul de maimuta "

 

.se pare ca te contrazici singur...va sa zica...exista dumnezeu?ca eu unu nu sunt la stadiul de maimuta...hmm...ciudat

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu exista indiferent daca credem sau nu ca exista. Dar nu exista pt ce ne asteptam noi sa existe, sa fie la cheremul cererilor noastre si sa existe pt a ne pazi si a ne face pe plac dorintelor.

Pentru om e important sa traiasca "bine" sa aiba de toate si sa fie independent chiar si de Dumnezeu(El sa apara doar cand are omu' nevoie de ceva si apoi sa dispara si sa'l lase sa faca ce'i vine).Cam asta vrea omu' din cat vede si cunoaste el pe pamant...poate D'zeu vede altfel lucrurile, dintr'un plan mai universal si considera alte lucruri ca fiind importante...poate omu' nu exista doar pt 50-60 de ani de munca, chin ,stradanie, boli, dureri reumatice si tot ce inseamna viatza...poate e mai important sa se "califice" pt altceva pe care noi o numim moarte iar D'zeu viatza...poate fi o parere iar in cazul in care ar fi adevarata chiar nu conteza nimic din ce tzi se intampla in viatza asta ci dor reactzia ta la ce se intampla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu exista indiferent daca credem sau nu ca exista. Dar nu exista pt ce ne asteptam noi sa existe, sa fie la cheremul cererilor noastre si sa existe pt a ne pazi si a ne face pe plac dorintelor.

Pentru om e important sa traiasca "bine" sa aiba de toate si sa fie independent chiar si de Dumnezeu(El sa apara doar cand are omu' nevoie de ceva si apoi sa dispara si sa'l lase sa faca ce'i vine).Cam asta vrea omu' din cat vede si cunoaste el pe pamant...poate D'zeu vede altfel lucrurile, dintr'un plan mai universal si considera alte lucruri ca fiind importante...poate omu' nu exista doar pt 50-60 de ani de munca, chin ,stradanie, boli, dureri reumatice si tot ce inseamna viatza...poate e mai important sa se "califice" pt altceva pe care noi o numim moarte iar D'zeu viatza...poate fi o parere iar in cazul in care ar fi adevarata chiar nu conteza nimic din ce tzi se intampla in viatza asta ci dor reactzia ta la ce se intampla.

 

ai super mare dreptate...nu cred ca se baga...daca ar indeplini toate dorintele, ar fi un clavar in lume...sau, mai bine spus, daca ar indeplini dorinte...daca ar indeplini unora doar, nu ar fi echidistant....nu cred ca se baga...daia suntem si fiinte rationale...sa gandim singuri ce e de facut si cums a reactionam...apoi, vom fi judecati pt faptele noastre

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea cu D'zeu, pt cei care cred, e ca daca El e etern si daca am fost creatzi de El si noi trebuie sa fim la fel, nu cred ca ratziunea existentzei noastre ar fi viatza asta mizerabila in care ne luptam ca chiorii sa cautam fericirea dealtfel imposibil de realizat atata timp cat exista ca notziune - durerea. Oricat ai avea, orice ai avea tot nu potzi fi fericit cu adevarat - asta e natura viatzii, itzi mor parintzii, fratzi, copii chiar daca nu tot se imbolnavesc, ne imbolnavim; suntem sclavii sistemului :hug: ceva tot trebuie sa fie deci fericitzi(la modul absolut)oricum n'o sa fim. Trebuie sa fie mai mult de atat. Daca D'zeu exista si e etern nici noi nu existam doar pt a suferii si a intra in pamant dupa aia. Contrazice ideea de D'zeu, parerea mea...acum la unu noaptea trecute fix. Pt cei care nu cred...D'zeu exista si fara sa credetzi voi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea cu D'zeu, pt cei care cred, e ca daca El e etern si daca am fost creatzi de El si noi trebuie sa fim la fel, nu cred ca ratziunea existentzei noastre ar fi viatza asta mizerabila in care ne luptam ca chiorii sa cautam fericirea dealtfel imposibil de realizat atata timp cat exista ca notziune - durerea. Oricat ai avea, orice ai avea tot nu potzi fi fericit cu adevarat - asta e natura viatzii, itzi mor parintzii, fratzi, copii chiar daca nu tot se imbolnavesc, ne imbolnavim; suntem sclavii sistemului :hug: ceva tot trebuie sa fie deci fericitzi(la modul absolut)oricum n'o sa fim. Trebuie sa fie mai mult de atat. Daca D'zeu exista si e etern nici noi nu existam doar pt a suferii si a intra in pamant dupa aia. Contrazice ideea de D'zeu, parerea mea...acum la unu noaptea trecute fix. Pt cei care nu cred...D'zeu exista si fara sa credetzi voi.

 

eu cred ca fericirea poate fi atinsa...prin iubire...tocmai asta e scopul vietii...sa trecem peste greutatile ei...sa invatam, sa luptam pt ceea ce ne dorim cu adevarat si pt fericirea noastra...si bine graiesti....El exista...chiar daca altii nu cred in el si nu il accepta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

eu cred ca fericirea poate fi atinsa...prin iubire...tocmai asta e scopul vietii...sa trecem peste greutatile ei...sa invatam, sa luptam pt ceea ce ne dorim cu adevarat si pt fericirea noastra...si bine graiesti....El exista...chiar daca altii nu cred in el si nu il accepta...

 

Asa-i!

In Biblie scrie clar: DUMNEZEU ESTE IUBIRE!

 

 

Un rautacios poate interpreta cum crede asta... de aici ies si unele secte unde se aduna trasnitii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incercati sa gasiti cartea "Sic cogito" de Bogdan Petriceicu Hasdeu. Veti vedea acolo o demonstratie a existentei lui Dumnezeu folosind chiar argumentele filozofiei materialiste si ale teoriei evolutionismului. Magistral!

 

merci mult ombre...chiar o sa caut... :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt oameni care au nevoie sa creada ca cineva e acolo sus si se uita la ei.

Dap, cei slabi.

 

Orice fel de Dumnezeu e credibil pana la 7-8 ani

Asa si cu Mos Craciun.

 

oare tu chiar ai citit biblia ,sau ai auzit despre ea asa trecator?...nu vreau sa par nepoliticos :(

Biblia, Scufitza Rosie..... what's the difference?

 

"Ashadu an-la ilaha illa-(A)llah.Wa Ashahadu anna Muhammadan-Rasulu-(A)llah"

Asta e un blestem? :blink:

 

:crack:

mie imiplace si topicul si sa-mi folosesc neuronii.Si de pe la 11 ani nu ma interesa asa tare religia.Acum nici nu vreau sa aud de ea.Nu ma poti duce intr-o biserica,la indoctrinat,nici dak ma iei pe sus.De asemenea,imi place sa fiu rautacioasa cu unii oameni(tiganii,crestinii prea credinciosi....)si sa vb cu oricine despre religie

:crack:

Yo la 3 ani am aruncat apa sfintita in canal :what:

 

Eu pur si simplu nu pot crede ceva pana nu vad cu ochii mei.Cum iti poti dirija viata dupa o carte despre care se spune ca a cazut din cer si a aterizat intr-un maslin?

Pai ma, nu stiai ca acum 2000 de ani fenomenele paranormale erau ceva obisnuit? Acum ele au incetat din cauza ... poluarii. :lol:

Ce-i asa greu de crezut? Mos Craciun nu zboara cu sania si cu renii?

 

Nu,bineinteles ca nu ai pierdut nimic,ci doar ti-ai irosit viata ca prostul traind intr-o continua minciuna,fara sa poti sa fii tu insuti.

:crack:

 

exista o divinitate acolo sus, o entitate creatoare,aceeasi tind sa cred...

Si eu cred ca ceva ne-a creat!.... dar de ce obligatoriu buna/sfanta/pozitiva?! Nu e nici de venerat, nici de ascultat, nici de iubit. Ne rugam si ne inchinam degeaba la ea, pt ca nu vede, nu aude, nu stie, nu cunoaste, nu tine evidenta.

ps: Fiecare are teoria/ipoteza lui. Eu nu mi-o scriu pe a mea aiurea-n tramvai. Daca e cineva interesat sa auda teoria a inca o persoana, poa sa ma intrebe pe mess si i-o povestesc cu placere.

 

Daca exista Dumnezeu probabil iubeste foarte mult prostii pentru ca am observat ca a creat o gramada.

DAP!

 

Mare e gradina ... nu mai stiu cum era, da' se potriveste la topicul asta :P

Cred.In mine, in familia mea si in prietenii mei. Asta in general ...

Acum cred ca o sa plec la Arc. :hug:

Am o intrebare pentru marele ganditor care spunea ca nu poate crede ceva pina nu vede cu ochii lui : crezi ca ai creier ?!?

Hai bafta, am plecat!

Uite si dovada!

 

Mergeti oameni buni pe sfaturiortodoxe.ro.

Acolo am lua bann in primele 2 minute :lol:

 

Eu includ Credinta in autosugestie!

Cand "ma rog" pentru cineva,practic ii tranzmit un gand bun.

Dap. Acum mii de ani nu se stia ce-i aia autosugestia si ce face ea.... si s-a gasit o solutie pt ca oamenii totusi sa o practice: rugaciunea in numele divinitatii. Suntem in 2006, stiinta e avansata, putem sa ne demonstram si sa ne explicam ce-i cu una ce-i cu alta fara sa apelam la divinitate. Deci religia (cu TOT ce implica ea) poa sa faca pasi.

Editat de aadaa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@aadaa: nu stiu cat de buna este aceea entitate...dar stiu ca n-a avut ce face cand ne-a creeat...eu unu, incerc sa fiu bun...cu mine, cu toti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu de fiecare data cand ma urc pe motor zic Doamne ajuta, iar cand ma intorc si vad motorul intreg bagat in garaj sunt fericit ca m-am intors cu bine, ca n-am avut evenimente nefericite. Eu unul cred ca am si eu un ingeras care ma apara in trafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dap, cei slabi.

Asa si cu Mos Craciun.

Biblia, Scufitza Rosie..... what's the difference?

Asta e un blestem? :crack:

:(

Yo la 3 ani am aruncat apa sfintita in canal :crack:

Pai ma, nu stiai ca acum 2000 de ani fenomenele paranormale erau ceva obisnuit? Acum ele au incetat din cauza ... poluarii. :crack:

Ce-i asa greu de crezut? Mos Craciun nu zboara cu sania si cu renii?

:P

Si eu cred ca ceva ne-a creat!.... dar de ce obligatoriu buna/sfanta/pozitiva?! Nu e nici de venerat, nici de ascultat, nici de iubit. Ne rugam si ne inchinam degeaba la ea, pt ca nu vede, nu aude, nu stie, nu cunoaste, nu tine evidenta.

ps: Fiecare are teoria/ipoteza lui. Eu nu mi-o scriu pe a mea aiurea-n tramvai. Daca e cineva interesat sa auda teoria a inca o persoana, poa sa ma intrebe pe mess si i-o povestesc cu placere.

DAP!

Uite si dovada!

Acolo am lua bann in primele 2 minute :blink:

Dap. Acum mii de ani nu se stia ce-i aia autosugestia si ce face ea.... si s-a gasit o solutie pt ca oamenii totusi sa o practice: rugaciunea in numele divinitatii. Suntem in 2006, stiinta e avansata, putem sa ne demonstram si sa ne explicam ce-i cu una ce-i cu alta fara sa apelam la divinitate. Deci religia (cu TOT ce implica ea) poa sa faca pasi.

 

Foarte buna expunerea... nota 10!

 

P.S. : There is NO spoon... :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Calea catre Dumnezeu

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...