Sari la conținut

Jawa 500 Ohc


kyvacka
 Share

Postări Recomandate

incerc sa descopar in Romania una din minunatiile astea.daca stiti vreuna sau ati auzit de la cineva ceva va rog sa postati aici.mersi!

 

Ai vrea tu...bine as vrea si eu...Am gasit una restaurata la vanzare in state cu 10.000 USD.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da asa este... in constanta exista una modificata... arata bine...... deocamdata propietarul e plecat din tara din cate stiu eu.... nu mai stiu daca o vinde sau nu... dar poti sa incerci.... nu pot sa-ti dau nr de tel pt ca nu am acordul lui.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da e restaurata de cei de la orange chopper de costa atat???

 

Costa atat pentru ca atat costa...Care parte din 10.000 USD nu ai inteles-o...Esti cumva fan orengi cioper...?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am inteles ce-i asa sepcial la la o jawa restaurata incat sa coste 10000 de coco.

Simplul fapt ca sunt atat de putine. Pana acuma nu am auzit de modelul asta iar daca a fost o editie mai speciala formata doar din cateva exemplare nu mi se pare un pret fabulos pentru un colectionar infocat.

Is curios intre ce ani s-a fabricat si cam cate exemplare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Simplul fapt ca sunt atat de putine. Pana acuma nu am auzit de modelul asta iar daca a fost o editie mai speciala formata doar din cateva exemplare nu mi se pare un pret fabulos pentru un colectionar infocat.

Is curios intre ce ani s-a fabricat si cam cate exemplare.

intre 1952-58 si in aproximativ 5000 exemplare.e un model rar prin urmare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vindea cineva acum cateva luni un moto de Jawa 500 cu cateva sute de euro...Din cate imi aduc aminte era ansamblat si functional...Este postata anuntul pe forum la vanzari,dar nu mai stiu la ce sub-forum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam asa arata o Jawa 500 California din '57 renovata :crack: , si este a tipului din ctpost-8881-1158758275_thumb.jpg

da e intr-adevar jawa 500 ohc insa e customizata[vezi furca fata,aripa spate].nu arata rau.acest model nu a fost numit niciodata Californian.aceasta a aparut abia in 1967.

post-10713-1158761748_thumb.jpg

Editat de kyvacka
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un sfat! daca doresti o motocicleta ca asta spre a fi restaurata incearca metoda asta:

Ia satele la rand si intreaba pe batrani... cine are motocicleta in sat la ei! o sa gasesti comuniste de-ti iese acru!

Batranii se cunosc intre ei la sat si ii vei gasi ushor!

 

Stiu asta pentru ca la tzara la mine sunt doi moto-batranei ale caror fiare nu mai merg si nici nu se prea omoara sa le restaureze ei :crack: si asta numai pe "ulitza" mea! deci sanse sa gasesti ar fi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un sfat! daca doresti o motocicleta ca asta spre a fi restaurata incearca metoda asta:

Ia satele la rand si intreaba pe batrani... cine are motocicleta in sat la ei! o sa gasesti comuniste de-ti iese acru!

Batranii se cunosc intre ei la sat si ii vei gasi ushor!

Pai asa am dat si eu peste batranica mea, o cunostinta mi-a spus ca stie pe cineva intr-un sat la vreo 30 de km de iasi cu un mz de 125 (cat aveam eu voie.. deh A1 momentan) ma duc si surpriza ES 175 mai departe nu mai e nevoie de explicatii.. nu tu iti alegi motoru` ci el te alege pe tine (asta si suma la care l-am luat)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un sfat! daca doresti o motocicleta ca asta spre a fi restaurata incearca metoda asta:

Ia satele la rand si intreaba pe batrani... cine are motocicleta in sat la ei! o sa gasesti comuniste de-ti iese acru!

Batranii se cunosc intre ei la sat si ii vei gasi ushor!

 

Stiu asta pentru ca la tzara la mine sunt doi moto-batranei ale caror fiare nu mai merg si nici nu se prea omoara sa le restaureze ei :crack: si asta numai pe "ulitza" mea! deci sanse sa gasesti ar fi!

eu nu vreau comuniste eu vreau o Jawa 500! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare mie sau jawa aia din filmulete are aprindere cu procesor ? :peace:

Daca da , atunci pacat de ea...., ar fi trebuit sa se chinuie sa o faca cum a fost

daca toata lumea ar gandi ca tine atunci am fi ramas tot la platina si magnetou!gandeste-te ca suntem de cativa ani buni in secolul 21 si ca motorul ala a fost construit in 1952.chiar crezi ca dupa 54 de ani se comporta mai bine pe platini?da aprinderea pe care au mnontat-o baietii aia pe ea e pe microprocesor programabil si e ceva de genul a ceea ce se foloseste acum in F1 asha ca e top edge! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

aprinderea aia ii mareste fiabilitatea zic eu... ardere mai completa, nu mai rateaza scantei de la platina deci mai putina benzina in ulei! in plus un avans stabil si in functie de turatie nu numai ca ii scade consumul dar streseaza si vibrochenul/ambielajul mai putin deci iar ii mareste fiabilitatea! nu e asa rau! nu se vede ca are carcasam nerge frumos, instalatia merge si pe 6 si pe 12 v... e faina aprinderea aia! in plus e destul de ieftina zic eu! :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...