Sari la conținut

Mersul fara carene


JCDenton
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 77
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

am mers si eu cu f3 fara carenele laterale si cea frontala, fara oglinzi, doar far si aproape ca nu mi venea sa le mai pun inapoi asa de tare mi-a placut, plus ca imi creea senzatia de mai multa putere cand vedeam in fata doar semighidoanele si ceasurile :)

problema e ca de pe la 140 in sus incepea sa ma scuture vantul + ca era mult de munca sa maschez cablaraia,releele si toate alea

Editat de cristi cbr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandeam si eu sa merg fara carene prin oras , te mai bate vantu si mergi mai ponderat.

Dar nu stiu cum as putea sa prind faru de suportu ala...Si nu as vrea sa le lipesc acolo definitiv.

post-41072-1296332569_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandeam si eu sa merg fara carene prin oras , te mai bate vantu si mergi mai ponderat.

Dar nu stiu cum as putea sa prind faru de suportu ala...Si nu as vrea sa le lipesc acolo definitiv.

soricei - dar multi - odata prin urechi si sa prinzi si farul de locuri mai solide - exista riscul de la vibratii sa se rupa urechile

 

 

cat despre realatiul in baia de ulei - cineva ii recomda sa intoarca mobra invers sa cada ... era o idee buna!

oare domsoara cu ualii l-a scos?

 

On topic - teoretic o crestere usoara a temperaturii

 

fluxul de aer nu mai este dirijat in totalitate spre suprafetele de racire - dar asta la viteze mici in oras - sub 30 km/h

 

mai nasol e sa mergi fara aripa - noroiul este aruncat in radiator - iar rezultatele negative s-ar vedea imediat

Editat de delu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P
Dar de ram air nu ati auzit? Ma refer la SS...

 

 

daca ajungi cu un motor fara carene la viteza unde sa mai conteze ram-air-ul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P
Imi poti explica, mai exact, ce rol are ram air-ul?

 

 

admisie fortata de aer. daca e pe carburatie atunci carburile sigur vor fi cv iar daca e pe ijnectie ori debitmetrul ori sonda labmda ori amandoua vor avea grija de imbogatirea amestecului. castigul este mic totusi si incepe de la 200 in sus...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stie cineva daca se pot modifica niste carene originale cu ajutorul fibrei de carbon + rasina epoxi care se foloseste la repararea barcilor ?

 

am un prieten care are drum prin Constanta si imi poate aduce niste fibra + rasina (la rece)

 

intrebarea mea este daca aceasta fibra nu este prea casanta sa crape prea usor

daca nu , vreun sfat ce rasina este buna pentru asa ceva (sa nu coste foarte mult )

 

vreau sa mai cumpar o mobra si pe asta sa incerc sa o "transform" putin , deci nu vreau sa coste foarte mult

 

numa bine :)

 

ps. scuze daca am fost offtopic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SS-urile fara carene par ca niste robotei neterminati. Daca le dai carenele jos nu stiu cum se va simti curentul peste 100-si ceva, avand in vedere ca subansamblele nu sunt asa ascunse ca la naked. Si vei avea un SS care poate sa fuga dar e cam instabil la viteze mai mari, plus ca nu iti mai arunca vantul peste casca.

Ne putem gandi in schimb sa carenam niste naked-uri.. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stie cineva daca se pot modifica niste carene originale cu ajutorul fibrei de carbon + rasina epoxi care se foloseste la repararea barcilor ?

 

am un prieten care are drum prin Constanta si imi poate aduce niste fibra + rasina (la rece)

 

intrebarea mea este daca aceasta fibra nu este prea casanta sa crape prea usor

daca nu , vreun sfat ce rasina este buna pentru asa ceva (sa nu coste foarte mult )

 

vreau sa mai cumpar o mobra si pe asta sa incerc sa o "transform" putin , deci nu vreau sa coste foarte mult

 

numa bine :)

 

ps. scuze daca am fost offtopic

 

te scuzam esti in carantina oricum si eo's beat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...