Sari la conținut

Schimb ulei


Ulita
 Share

Postări Recomandate

La schimbul de ulei pe care il facem de obicei, a folosit cineva solutie de spalat motorul?(se gaseste la magazine de piese auto,se baga in motor,peste uleiul initial si se tine motorul la relanti timp de 10 minute,dupa care se efectueaza schimbul cu uleiul nou!.Este folositoare aceasta operatiune???, a folosito cineva???.

Merci fain!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la trotinete datorita faptului ca uleiul si filtru se schimba mult mai des decat la tigai(conserve) NU ESTE NECESAR "oil flush" am facut si eu asa dar dupa ce am vazut 2-3 motoare desfacute (de motocicleta) brusc am avut o(una) sau mai multe revelatii(e)

p.s motoarele desfacute au fost (sant) ale mele deci nu sint mecanic.

pps .o parte din "zeama aia minune " o sa ramana in circuitul de ungere al motorului!

o fi bine? :)

asfalt uscat si tie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P
sa nu te puna sfantu sa faci asa ceva

 

stiu caz concret, s-a subtiat uleiul nou bagat si a bulit motorul, tot la moto

 

asa ca .......

 

daaa... clar! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa nu te puna sfantu sa faci asa ceva

 

stiu caz concret, s-a subtiat uleiul nou bagat si a bulit motorul, tot la moto

 

asa ca .......

asa e! e o conspiratie, aceste produse sunt facute special sa iti buleasca motorul :) produsele de curatare se pun peste ulei cand motorul este deja incins (au plecat ventilatoarele) si se lasa sa functioneze la relanti cateva minute apoi se schimba uleiul. probabil prietenul tau a facut cateva sute de km cu substanta in motor, dar nici asa nu cred ca se putea intampla ceea ce ai spus tu mai sus... eu am folosit odata un produs asemanator si chiar am simtit diferenta, motorul fiind curat, culoarea uleiului nu s-a schimbat catusi de putin.

Editat de zar916
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei sa cureti motorul si ai ceva bani de investit, cumperi inca un filtru de ulei si inca o "portie" de ulei identic cu cel care vrei sa il schimbi.

Faci schimbul cu uleiul "de sacrificiu" cu tot cu filtru nou.

Mergi cu uleiul asta vreo suta de km.

Il scoti si il pastrezi pentru o curatare ulterioara (inainte de urmatorul schimb de ulei). Intre timp se vor decanta si impuritatile din el.

Faci schimbul de ulei intr-un motor curat. Pui si filtru nou.

Eu asa as face daca vreau sa "spal" motorul in interior.

 

P.S.

Nu cred ca iti trebuie insa asa ceva. Schimba doar uleiul si filtrul la timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei sa cureti motorul si ai ceva bani de investit, cumperi inca un filtru de ulei si inca o "portie" de ulei identic cu cel care vrei sa il schimbi.

Faci schimbul cu uleiul "de sacrificiu" cu tot cu filtru nou.

Mergi cu uleiul asta vreo suta de km.

Il scoti si il pastrezi pentru o curatare ulterioara (inainte de urmatorul schimb de ulei). Intre timp se vor decanta si impuritatile din el.

Faci schimbul de ulei intr-un motor curat. Pui si filtru nou.

Eu asa as face daca vreau sa "spal" motorul in interior.

 

P.S.

Nu cred ca iti trebuie insa asa ceva. Schimba doar uleiul si filtrul la timp.

daca vrei cu adevarat un motor curat si ai destiu bani ,fa motorul bucati bucatele spala si sterge toate piesele ,apoi monteazal la loc si vei vedea ca motorul va merge la fel ca si cum ai schimba uleiul normal si la timp,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un oil flush sau cum ii zice e binevenit din cand in cand(o data la 5-10 schimburi) ... am desfacut recent un motor din 97 care avea pe fundul baii si pe sita de la sorbul pompei de ulei un strat de cativa mm de ulei foarte gros si mizerabil, ulei care in mod normal cu busonul de ulei desfacut nu ar fi curs de acolo. Stratul de ulei de pe fundul baii nu poti sa zici ca incomoda cu ceva, dar sita de la sorb era plina tot de aceeasi chestie, oare pompa aia isi mai tragea indeajuns ulei :)

Pana acum nici eu nu eram de parere ca e nevoie de asa ceva vreodata intr-un motor, dar acum imi e clar ca isi are rostul ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie nu prea imi place ideea cu motor flush-ul, pentru ca nu se prea scurge tot, iar ceea ce ramane se combina cu noul ulei.

Nu stiu cat afecteaza asta motorul in timp... poate ca nu ii face nimic rau, dar daca nu cumva ungerea nu mai e la fel de buna ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...